Forum Klubu ROVERki.pl :: Tuning głowicy w 18K4
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Tuning głowicy w 18K4
Autor Wiadomość
marek_gabrys 




Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 32
Skąd: Kraków



Wysłany: Sro Paź 19, 2011 20:43   Tuning głowicy w 18K4

Witam.
W samochodzie SAM ( replika lotusa super seven) zamontowałem silnik rovera 1,8. Konkretnie 18K4 z MG TF 2004r. silnik jest sterowany z komputera poloneza 1,4. Niestety charakterystyka tego silnika mi nie odpowiada ( mocny na dole a na wysokich obrotach porażka) przeglądałem wiele stron ( zwłaszcza angoli) odnośnie tuningu tego silnika i z tego co wywnioskowałem to ten silnik, aby odblokować na wysokich obrotach należy powiększyć średnicę kanałów i zaworów dolotowych.plus oczywiście wałki rozrządu.
zabrałem sie za zbierani informacji o tych silnikach ( seria K ) i mam wiele sprzecznych informacji. z tego co znalazłem na forach to ta seria (K) ma tą samą głowicę dla silników : 1,4 ; 1,6 ; 1,8 w silniku VVC 145 KM ma takie same zawory jak 1,8 a w silniku VVC 160 ma większe zawory.
Natomiast jak przeglądałem katalogi producentów zaworów to wg nich wynika, że 1,4 ma zawory o średnicy 27,7 i 24 [mm], natomiast silnik 1,8 ma zawory 27,7 i 27,4 [mm] a VVC ma zawory 31,6 i 27,4 [mm] i nie znalazłem różnicy pomiędzy VVC 145 a 160 KM.

pierwsze moje pytanie jest o prawdziwe wymiary zaworów w silnikach 1,8 MPI VVC 145 i VVC160.

drugie pytanie jest odnośnie tuningu głowicy. chciałem do głowicy 1,8 MG TF (120 KM) ( prawdopodobnie zawory 27,7 i 27,4 [mm] wstawić gniazda zaworowe i zawory od VVC . oczywiście mam na myśli dolot - zawór 31,6 mm
Czy ktoś z Was wykonywał podobny manewr?
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Paź 19, 2011 20:43   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Marrkus 




Pomógł: 67 razy
Dołączył: 13 Lis 2001
Posty: 1096
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Sro Paź 19, 2011 23:03   

Nie wiem czy komp z poloneza to dobry pomysł. Wtryski tez z poloneza poszły?
 
 
marcinmarcin 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 890
Skąd: Opole



Wysłany: Czw Paź 20, 2011 04:10   

Zupełny bezsens taka rzeźba z głowicą, tym bardziej że ten silnik (jesli masz wersje 120 konną) dość łatwo dochodzi do 140 koni, poprzez wałek, portingi, odpowiedni dolot i wydech. Wersja 135koni różnila się zreszta chyba tylko wałkiem. Kolejny bezsens to sterowanie tego kompem z 1.4. Przecież to inna generacja komputera i inne wszystkie czujniki/wiązka. Jak zrobiłeś rzeźbę to sie nie dziwię że to nie jedzie. Może shamuj go i będziesz wiedzial czy wykres chociaż trochę do serii podobny jest. Te silniki ładnie śmigają jak na swoją moc...
 
 
Kozik 




Pomógł: 141 razy
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 3306
Skąd: Sanok

MG ZS

Wysłany: Czw Paź 20, 2011 07:34   

kolega ma kompa z poloneza w silniku 1.8 ma wsadzone większe wtryski i coś tam jescze porobione, w tym momencie wykres ma tak popierdzielony że to nie może jechać płynnie a tym bardziej góry nie ma. Jak już auto masz doinwestowane to może pasowałoby się zastanowić nad kompem stand alone? http://www.koko-tuned.pl/...id=52&Itemid=59 pierwsza strona z brzegu
_________________
Pozdrawiam Kozik
 
 
 
marek_gabrys 




Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 32
Skąd: Kraków



Wysłany: Czw Paź 20, 2011 08:18   

Panowie silnik pracuje normalnie.
Marrkus napisał/a:
Nie wiem czy komp z poloneza to dobry pomysł. Wtryski tez z poloneza poszły?

po pierwsze to silnik na kompie poloneza ma lepsze osiągi. proszę poczytać na forach FSO. każdy taki przeszczep ma seryjne 120 KM i ponad seryjne 170- 190 Nm. ( nie do osiągnięcia na seryjnym kompie rovera 1,8), a ponoć najlepsze wyniki uzyskuje się na kompie z starszej wersji rovera T . 2.0. (jeden posiadacz poloneza w tej konfiguracji chwali się 130 KM i 195 Nm - oczywiście shamowane)
po drugie dlatego, że pierwotnie stał tam silnik 1,4 z napędem poloneza. został wstawiony 1,8.

Panowie nie zawracał bym wam głowy jakby silnik nie pracował prawidłowo. silnik do 4000 obr/m ma prawidłowy skład mieszanki. powyżej za bogato, ale znam przypadki korygowania tego i ponoć efekty mało odczuwalne ( to znaczy doprowadzenie do prawidłowej stechiometrii mieszanki w całym zakresie)

marcinmarcin napisał/a:
Zupełny bezsens taka rzeźba z głowicą, tym bardziej że ten silnik (jesli masz wersje 120 konną) dość łatwo dochodzi do 140 koni, poprzez wałek, portingi, odpowiedni dolot i wydech

mnie nie interesuje 140 KM. minimum to 160 - 180 KM na silniku wolnossącym.

Kozik napisał/a:
kolega ma kompa z poloneza w silniku 1.8 ma wsadzone...

Coś ci kolega pierdoły opowiada, ponieważ nie da się uruchomić silnika w roverze na komputerze poloneza. polonez nie obsługuje immo i ma inne koło wieńcowe( mniej wycięć - brakujących zębów). musiałby jeszcze zmienić koło zamachowe od poloneza, a ono ma skoleii średnicę 190 mm, wiec musiałby wsadzić sprzęgło poloneza zamiast swojego z 1,8 ( można maksymalnie przetoczyć to koło na sprżęgło 200mm od rovera 1,4. więc jest to mało prawdopodobne że kolega wykazał sie takim idiotyzmem. ten sam problem ja miałem w drugą stronę- jak wspomniałem wyżej

Panowie skupmy się na temacie.
1. jaka jest naprawdę średnica tych zaworów w poszczególnych wersjach? (1,4 ; 1,8 ; VVC145 i VVc160)
2. jakie średnice mają gniazda zaworowe? czyli czy mają na tyle zapasu aby frezować np z 27,7 mm na 31,6mm. może ktoś ma pod ręką głowicę i zechciał by to pomierzyć.
3. czy ktoś się bawił w taką przeróbkę.
 
 
 
Kozik 




Pomógł: 141 razy
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 3306
Skąd: Sanok

MG ZS

Wysłany: Czw Paź 20, 2011 08:32   

marek_gabrys napisał/a:
Coś ci kolega pierdoły opowiada, ponieważ nie da się uruchomić silnika w roverze na komputerze poloneza


a gdzie ja napisałem że w roverze?

marek_gabrys napisał/a:
. więc jest to mało prawdopodobne że kolega wykazał sie takim idiotyzmem.


zamiast oceniać czytaj ze zrozumieniem ;)

jeśli chodzi o wykres to chodziło mi o to że wykres momentu jest strasznie poszarpany, szybko rośnie potem nagle opada a potem znowu rośnie.

marek_gabrys napisał/a:
120 KM i ponad seryjne 170- 190 Nm.


a widziałeś te wykresy ze 170-190Nm? widziałeś jak one wyglądają? tam jest masakra ten moment jest w zakresie 500obr a potem jest dół na 130Nm chyba że chodzi Ci o to żeby w pewnym momencie zrywało przyczepność.

Zaproponowałem Stand Alone bo wtedy robisz wykres od początku do końca i nie ma przypałów że jest coś tak jak się uda tylko tak jak ustawisz.
_________________
Pozdrawiam Kozik
 
 
 
marek_gabrys 




Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 32
Skąd: Kraków



Wysłany: Czw Paź 20, 2011 09:27   

Panie Kozik dziękuje panu za odpowiedź, ale skupmy sie na temacie jakim jest tuning głowicy. Nie pytam o komputery, doloty, wydechy wałki ( i o to co wsadził pana kolego w co/czy komu) i zanim Pan mnie posądzi o wtórny analfabetyzm to proszę się zastanowić czy w swojej wypowiedzi chodź troszeczkę Pan odpowiedział na temat. Konkretnie pytałem o powiększenie w standardowej głowicy kanałów i zaworów. dlatego nie starajmy się zaśmiecać wypowiedziami nie na temat.
Nie ważny jest powód tego zabiegu. proszę to potraktować stricte edukacyjnie.

Jeszcze raz proszę na temat.
 
 
 
Bumelant
[Usunięty]






Wysłany: Czw Paź 20, 2011 13:21   

A ja proponowałbym zapoznać się z tym linkiem:

http://www.dvapower.com/

oraz

http://kengine.dvapower.com/

Masz tutaj wszystko na temat robienia performance w tych silnikach (wymiary zaworów, o które pytasz też są). Jeżeli chcesz coś więcej wiedzieć zapraszam na PW - dokładnie taki sam silnik mam u siebie i trochę się nim bawiłem.

Mam rozumieć, że to idzie do zabawki na tor więc skupiłbym się na tym co się dzieje u góry w tym silniku a jest dużo do ugrania.

PS. Witam kolegę z Krakowa :mrgreen:

Pozdr.
 
 
marcinmarcin 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 890
Skąd: Opole



Wysłany: Czw Paź 20, 2011 16:01   

http://forum.roverki.eu/p...t=32327&start=0

tu masz do poczytania o zawiłościach sterowania i róźnicach w osprzęcie. 1.8 z TFa ma już najnowszą wersję MEMS i moim zdaniem sterowanie tego poprzez kompa z poldasa jest karkołomnym zajęciem :) ale życzę powodzenia (zresztą jak korzystasz z zamachu poldasa to raczej już na pewno zostaniesz przy tej elektronice - może Ci ten wątek coś pomoże) i trzymam kciuki za projekt
 
 
Bumelant
[Usunięty]






Wysłany: Czw Paź 20, 2011 17:00   

I tak nie ma to żadnego znaczenia bo jedyną sensowną drogą w tym kraju jak jest w planie powiększanie zaworów, sportowy wałek etc. to kolega sobie wystroi to ecumasterem bez problemu. Żaden seryjny komputer się nie sprawdzi bo niby co ma zrobić? Szukać niedostępnych wałków z TF 135 i stosować seryjny komp z 135? bezsensu - wkładać od razu pipery 260tki, regulowane kółka, stroić świnią i tyle jak ma być bogato z mocą. Btw jak kolega ma na mems3 z cewkami u góry i chciałby sobie zobaczyć jak to działa na dedyku kompie właśnie z TF 135 to dysponuje takowym - mogę pożyczyć.
Również kibicuję i mam nadzieję spotkamy się kiedyś - autko zabawka rewelka.

Dorzucam jeszcze jeden fajny link - są znowusz tutaj pokazane czasy otwarć, wzniosy etc. Przydatna sprawa:

http://google.mg-rover.or...t=319616&page=3
 
 
marek_gabrys 




Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 32
Skąd: Kraków



Wysłany: Czw Paź 20, 2011 18:53   

dzięki Panowie za linki. fajne stronki. zabieram się za czytanie
 
 
 
Marrkus 




Pomógł: 67 razy
Dołączył: 13 Lis 2001
Posty: 1096
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Czw Paź 20, 2011 21:05   

Jak już chcesz robić głowicę to warto też przejrzeć tą:

http://www.dvapower.com/ A szczególnie tą część: http://kengine.dvapower.com/

Jeśli chodzi o sterowanie to ciągle twierdzę że komp z poloneza jest słabym rozwiązaniem. Nie ze względu że z poloneza czy że stara elektronika (tam siedział mems 1.6) ale z powodu zawartych wewnątrz tego urządzenia map - one nie są dopasowane do twojego silnika i wtryskiwaczy. W poldasie był wtrysk półsekwencyjny (a może nawet fullgrup) czyli na jeden cykl pracy cylindra dostawał on zakładaną porcję paliwa w dwóch dawkach (lub czterech) w memes 3 jest już pełna sekwencja i cała porcia Pb leci na raz. Realizowane to jest poprzez czas otwarcia wtrysku ale też przez wydajność wtryskiwacza. Tu jest tak dużo zmiennych (mapy, wtryski, ciśnienie paliwa, korekcje ECU....) że dobranie odpowiedniego zestawu ECU + wtrysk staje się problematyczne. Można się bawić ale jesli ma być dobrze to pozostaje rozwiązanie typu emeral i porządne strojenie (EGT, sonda szerokopasmowa, przepływomierz masowy + kupa wiedzy na temat )
 
 
Bocian_s 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Maj 2003
Posty: 171
Skąd: Siedlce



Wysłany: Pią Paź 21, 2011 09:38   

Kozik napisał/a:
a widziałeś te wykresy ze 170-190Nm? widziałeś jak one wyglądają? tam jest masakra ten moment jest w zakresie 500obr a potem jest dół na 130Nm chyba że chodzi Ci o to żeby w pewnym momencie zrywało przyczepność.


Mi to przypomina trochę wykres z 1,8...

tyle że jakieś 30Nm wyżej :P ...


A w temacie to najszybciej będzie zapodać 2x wałek wydechowy z VVC. i już mamy większy wznios zaworów. samą głowicę ciężko jest obrobić "tanio". Niestety żeby to jechało jak trzeba to jak pisali koledzy wyżej trzeba pojechać po całości czyli ostro przepakować kasę... Nie chwaląc się ale garażowymi metodami wycisnąłem już z tego silnika chyba niemal wszystko. Został już tylko "grubsze" inwestycje.

PS. Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać z tymi wykresami...
_________________
129KM/190Nm - kto mi powie jak to poprawić...
 
 
 
marek_gabrys 




Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 32
Skąd: Kraków



Wysłany: Pon Paź 24, 2011 15:04   

z tego co wyczytałem na tych stronach to maksymalnie rozwiercają gniazda pod zawory 29mm. Jeden angol robi ponoć zawory 29 mm za pomocą których przepływ mieszanki na wysokich obrotach jest większy o 30% od standardu i nawet większy niż w VVC. zmierzyłem w głowicy od freelandera, że gniazda zaworowe mają około 30mm czyli rzeczywiście za wiele się nie powierci. co zaobserwowałem jeszcze to to, że bez zmiany kształtu komory spalania nie wsadzi się zawory od vvc. głowica VVC musi mieć inną komorę spalania.
czyli reasumując sytuacja wygląda następująco:
1. opcja - maksymalnie można rozwiercić pod zawory 29 mm i 26 mm. jeszcze nie udało mi się zapoznać z cennikiem takiej usługi. Trzeba zamówić zawory robione na zamówienie. cena około 20 zł sztuka.
2. opcja wsadzenia większych gniazd i zaworów upadła, ze względu na konieczność zmiany kształtów komory spalania
3. opcja to zakupienie głowicy VVC i wsadzenie tam dorobionego wałka ssącego. na dzień dzisiejszy zapytałem o tą usługę jeden zakład i nadal nie mam wyceny.
4. opcja, chyba najtańsza to wsadzenie głowicy od VVC 160 z sterowaniem oryginalnym i cieszenie się tylko 160 Konną jednostką.
na razie jeszcze nie podjąłem decyzji w którą stronę pchać to gówno.

Mam jeszcze jedno pytanie. czy ktoś z Was pakował do tego silnika kompresor? mam sprawnego eatona m62 i zastanawiam się nad jego użyciem.
 
 
 
Markzo 




Pomógł: 195 razy
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 7391
Skąd: Błażowa

Rover 75

Wysłany: Pon Paź 24, 2011 17:22   

odnośnie doładowania to seryjne 1.8Turbo miało 150KM w 75 i 160 w ZT, z tym, że tam są inne tłoki i chyba korby, ponieważ seryjnie kseria ma bardzo wysoki stopien sprężania, wiec musiałbyś jakoś je obnizyć :)
_________________
to boost or to boost even more - that's a question ;)
 
 
 
ADI-mistrzu 




Pomógł: 254 razy
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Pon Paź 24, 2011 17:34   

A pytanie, próbował ktoś do 1.8Turbo zaadaptować VVC ? Chodzi o samo przełożenie wałków, ECU i reszty dupereli.
Ciekawe ile takie cudo by uzyskało mocy.
 
 
 
Marrkus 




Pomógł: 67 razy
Dołączył: 13 Lis 2001
Posty: 1096
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Pon Paź 24, 2011 20:14   

ADI-mistrzu napisał/a:
A pytanie, próbował ktoś do 1.8Turbo zaadaptować VVC ? Chodzi o samo przełożenie wałków, ECU i reszty dupereli.
Ciekawe ile takie cudo by uzyskało mocy.


Było coś takiego kiedyś:

http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=413045
 
 
ADI-mistrzu 




Pomógł: 254 razy
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Pon Paź 24, 2011 20:28   

Tylko tam jest turbo do 1.4 wsadzone, a mi chodzi aby do silnika z 75 1.8Turbo zaadoptować VVC.
Czyli uzyskało by się 1.8Turbo VVC (komputer, wałki i reszta osprzętu elektronicznego z wersji VVC).
 
 
 
Marrkus 




Pomógł: 67 razy
Dołączył: 13 Lis 2001
Posty: 1096
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Wto Paź 25, 2011 21:24   

Masz rację - zasugerowałem się kolektorem VVC

Ale myślę że zgranie VVC i turbo nie jest rzeczą łatwą do zrobienia (zwłaszcza na standardowym ECU) i czy przy doładowaniu zmienne fazy rozrządu mają jeszcze sens? Zmienne fazy mają zapewnić lepszy przepływ powietrza czyli w zasadzie to samo co realizuje turbo
 
 
dobryziom 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 2528
Skąd: WWA

Rover Coupe

Wysłany: Wto Paź 25, 2011 21:48   

Marrkus napisał/a:
Masz rację - zasugerowałem się kolektorem VVC

Ale myślę że zgranie VVC i turbo nie jest rzeczą łatwą do zrobienia (zwłaszcza na standardowym ECU) i czy przy doładowaniu zmienne fazy rozrządu mają jeszcze sens? Zmienne fazy mają zapewnić lepszy przepływ powietrza czyli w zasadzie to samo co realizuje turbo


to co powiesz o soft turbo z Hondowskim vtec'em działa to rewelacyjnie tylko ze ten silnik raczej tego nie przeżyje...
_________________
Tomcata na części info na PW
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Ogłoszenie: Zasady kącika "Tuning mechaniczny"
piter34 Tuning mechaniczny 0 Pon Kwi 02, 2007 11:07
piter34
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: [R 200/400 SD] Tuning SD czyli jak z 86KM zrobić wiecej
Remigiusz Tuning mechaniczny 0 Pią Lis 04, 2011 22:26
Remigiusz
Brak nowych postów [MG & R All] Porting głowicy.
ktoś się podjął?
kaaaziuu Tuning mechaniczny 1 Sob Sty 16, 2010 10:31
flapjck1
Brak nowych postów Czy to są wałki z głowicy VVC?
Sachar Tuning mechaniczny 15 Wto Lut 12, 2008 23:00
Brt
Brak nowych postów [600 sdi] tuning
euronymous_ Tuning mechaniczny 5 Pon Kwi 04, 2011 02:07
adamsky



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink