Forum Klubu ROVERki.pl :: Spotkanie z litewską policją - radar "cud techniki"
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Spotkanie z litewską policją - radar "cud techniki"
Autor Wiadomość
maciekmpl 




Dołączył: 08 Mar 2008
Posty: 85
Skąd: Gdynia



Wysłany: Pon Maj 11, 2009 14:51   Spotkanie z litewską policją - radar "cud techniki"

W sobotę dowiedziałem się, że zmarła moja mieszkająca na Litwie ciotka. Wsiedliśmy z żoną w pożyczonego Opla Astrę i pojechaliśmy na pogrzeb, który się odbył wczoraj. Między granicą, a Kownem jest dobra droga, miejscami bardzo szeroka jednojezdniowa, miejscami dwujezdniowa droga szybkiego ruchu, ale ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi. Właśnie w okolicy tych skrzyżowań postawili ograniczenia do 70 km/godz i jakieś ostrzeżenia, chyba typu naszego "czarnego punktu". Jechaliśmy równo z otaczającym ruchem ok 95-100 km/godz (na Litwie ruch jest wolniejszy niż u nas), w pewnym momencie wyprzedziliśmy jakąś ciężarówkę i wjechaliśmy na skrzyżowanie, na którym nie było nic (ruch też jest mały, jeżeli nie liczyć stad TIRów - jeżdżą całymi konwojami, po kilka a między nimi niewiele innych samochodów), oprócz nadjeżdżającego z przeciwka policyjnego oznakowanego BMW serii 3 (najnowszy, "współczesny" model). To BMW jechało naprzeciw nas, droga była jednopasmowa, szeroka. Zdziwiło mnie, gdy mi gliniarze mrugnęli światłami, odruchowo upewniłem się, żę mam włączone światła (było ok.20, już zmierzchało) i pojechałem dalej. Ku swojemu zdumieniu zoaczyłem, że policja zawraca za mną, i dalej miga światłami (reflektorami, nie kogutem). Ani mi przez myśl nie przeszło zatrzymać się (zwolnić, ani przyspieszyć też nie), do momentu, kiedy włączyli koguty.
Zatrzymałem się, podchodzi do mnie policjant i mówi "No, pan, było 94 km/godz, a tu jest ograniczenie do 70". I w tym momencie zdurniałem i pytam się go jak to zmierzyli - myślałem że gdzieś minąłem inny patrol w krzakach (ale tam krzaków nie było), albo nie wiem, że tak jak w USA mierzą ze śmigłowca, a ten mi na to, żebym szedł zobaczyć jaki mają wspaniały radar. W samochodzie okazało się, że mają radar "marki suszarka do włosów", jest na wyświetlaczu prędkość 94 km/godz i twierdzą, że pomiaru dokonali jadąc z przeciwka, zbliżając się do mnie. Takiej techniki, to ja jeszcze nie widziałem i do końca nie jestem przekonany, czy to był pomiar mojego samochodu.
W każdym razie udało mi się stargować z 300 litów (ok 400PLN), do 75 (no, bo że się na pogrzeb spieszę). Panowie wypisali "protokol" formatu A4 i kazali zaplacic w banku, w poniedzialek (czyli dzisiaj). Korumpowac ich nie usilowalem, bo nie mam takiego zwyczaju.

Zostawiłem ten protokół i pieniądze kuzynowi, żeby zapłacił za mnie (nawet tych gliniarzy pytałem, co będzie, jak nie zapłacę - powiedzieli, że "wielki problem" ;-)) . Kuzyn przeczytał, że na tym papierze jest napisane, że przekroczyłem prędkość o 48 km/godz (94-70 = 24 zawsze myślałem ;-) i że nakładają 75 litów grzywny, którą trzeba zapłacić w ciągu 20 dni. Czyli mogą nałożyć ile sami chcą, za dowolne przekroczenie, nie jak u nas. O punktach nic nie było napisane. Dziś kuzyn dzwonił i mówił, że nie może wpłacić tych pieniędzy bez mojego "osobistego numeru". Podałem mu swój PESEL i przed chwilą dzwonił, że zapłacił.

Ale z tym radarem, to gdyby rzeczywiście tak mierzyli, to byłoby bardzo skuteczne - ja w każdym razie już potem jechałem "jak ze śmierdzącym jajkiem, żeby jednak tego nie sprawdzać ;-) .

M
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Maj 11, 2009 14:51   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
argail 




Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Pon Maj 11, 2009 14:59   

Na chłopski rozum - w "suszarce" podczas mijania się samochodów powinna wyświetlić się prędkość "zbiorcza" - obu samochodów - na tej zasadzie po odjęciu prędkości z jaką jechał radiowóz są w stanie powiedzieć z jaką prędkością zbliżał się samochód z naprzeciwka ... a przynajmniej tak mi się wydaje.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Paul 




Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Pon Maj 11, 2009 20:38   

argail napisał/a:
są w stanie powiedzieć
WSZYSTKO :hahaha:
Trzeba mieć jeszcze jakieś dowody :P
IMHO, jeżeli to była zwykła suszarka, to ewidentnie Cię naciągnęli :(
Jeżeli był to jakiś "szczyt techniki", który oblicza różnicę (czy jak to zwać) prędkości, to powinien być jakiś wydruk w stylu:
"prędkość zmierzona (-) prędkość glinianego auta (=) Twoja prędkość"

Btw, zaraz napiszę w 'd ow ci pa ch', co mi się, a'propos, przypomniało :)
 
 
Kruchy 




Dołączył: 04 Sie 2001
Posty: 469
Skąd: Ząbki



Wysłany: Pon Maj 11, 2009 20:45   

A moze dziala na tej samej zasadzie co wideorejestrator :P Przeciez nie podaje roznicy predkosci pomiedzy radiowozem a samochodem mierzonym ;) tylko rzeczywista predkosc.
 
 
fearless
[Usunięty]






Wysłany: Czw Cze 04, 2009 10:06   

Odkopuję temat, bo dziś przeczytałem coś takiego http://koziolek.pl/news.php?did=2&idnews=76912

Dla tych którym nie chce się klikać w link :
Cytat:
Rosyjski patent na polskich kierowców (2009-06-04)
To ma być prawdziwy bat na piratów drogowych. Pochodzi z Rosji i jest uczulony na zbyt dużą prędkość. "Iskra" czyli super nowoczesny radar jest już w rękach polskiej policji. Właśnie testują go funkcjonariusze z Lublina
Fot. Rafał Michałowski / AG
Z pozoru zwykła "suszarka" w rękach policjanta stojącego przy drodze. Szybko zmieni zdanie jednak ten kto zobaczy jak działa "Iskra" - Można mierzyć prędkość samochodu od przodu i od tyłu. Można go używać w pościgach, bo mierzy prędkość pojazdu nawet z wnętrza radiowozu - mówi Arkadiusz Delekta z lubelskiej drogówki. Co ciekawe dla "Iskry" nie ma znaczenia czy w polu jej działania jest jeden czy więcej samochodów - Mierzy prędkość jednego auta w ciągu 0,17 sekundy - zapewnia Delekta i dodaje, że policjanci są zachwyceni, a kierowcy w szoku.

- Najważniejsze, że jedziemy radiowozem i nie musimy się zatrzymywać, by zmierzyć prędkość. Teraz wystarczy wyciągnąć sprzęt i nacisnąć - mówi jeden z policjantów, który testuje "Iskrę" na ulicach Lublina. Dla policjantów liczy się też to, że nowy radar waży niespełna kilogram i jest bezprzewodowy - Dzięki temu możemy postawić radiowóz z jednej strony drogi i stanąć z drugiej - mówią funkcjonariusze i dodają, że sprzęt cieszy się dużym uznaniem.

Lubelscy policjanci szybko przekonali się jak skuteczna jest Iskra i że oprócz łapania przestępców potrafi też nieźle zarobić - W ciągu pół godzinnego patrolu jednego dnia nałożyliśmy mandaty na blisko 2 tysiące złotych - mówi Arkadiusz Delekta i jak zapewnia nie ma znaczenia, że sprzęt pochodzi z Rosji - Niektórzy się z tego śmieją ale ważne, że radar naprawdę działa.

Sprzęt kosztuje 9 tysięcy złotych. Za dopłatą może być przerobiony na fotoradar i jak zapewniają policjanci jest niezawodny. - Marzymy o jednym ale nawet gdybyśmy mieli 20 takich radarów znalazłaby się dla nich praca - mówi Arkadiusz Delekta.


Niech nam żyje Rosyjska Myśl Techniczna :mrgreen:
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Czw Cze 04, 2009 10:45   

A to nie jest ten, co mierzy predkosc lopatek wentylatora :D ?
Ten co w miejscu auto stoi z wlaczona klima, a wynik jest 20km/h ;D ?
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
argail 




Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Czw Cze 04, 2009 11:20   

Dokładnie to ten - Iskra - był opisywany w TVN Turbo - samochód z włączoną klimatyzacją, stojący na parkingu jedzie - według tego radaru - z prędkością 30~120 km/h - odczyty były różne.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
fearless
[Usunięty]






Wysłany: Czw Cze 04, 2009 11:26   

argail napisał/a:
Dokładnie to ten - Iskra - był opisywany w TVN Turbo
A może Polska Myśl Techniczna zmodyfikowała cudowny twór Rosjan i teraz oprócz łopatek mierzy coś jeszcze :D
 
 
thef 



Dołączył: 15 Mar 2007
Posty: 4424
Skąd: Oświęcim



Wysłany: Czw Cze 04, 2009 11:39   

To "mierzenie łopatek wiatraka" to było działanie dystrybutora suszarek na szkodę konkurencji. Użycie takiego sprzętu jest obwarowane pewnymi zasadami. Nie wolno mierzyć poniżej pewnej odległości, to raz, po drugie na takiej suszarce ustawia się czułość ze względu na odległość od mierzonego celu (na tym filmiku było ładnie pokazane jak pan mierzy stojące auto z odległości 5m z czułością nastawioną na max, czyli kilkaset metrów).

Ciekawy ten rosyjski sprzęt i ciekawe czy na prawdę tak działa. Mi się w to ot tak po prostu wierzyć nie chce, musiałby mieć na pewno gps, albo jakikolwiek inny pomiar własnej prędkości, żeby być zdolny mierzyć prędkości porównawczo. Mierzenie jednego auta? No tak, jeśli wiązka jest wąska (laserowa) i tylko z celownikiem i pewną ręką pana władzy, co w jadącym radiowozie nie jest łatwe. Nie mówię nie, ale poczekajmy na więcej wpisów w tym temacie w prasie, bo może się okazać, że to tylko plota ;) .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Spotkanie z Policja
BoloSr Offtopic 0 Sro Cze 03, 2009 17:49
Gość
Brak nowych postów nowe stawki akcyzy od 2017 według "dobrej zmiany"
WitekWawa Offtopic 23 Pon Lut 27, 2017 11:14
bociannielot
Brak nowych postów Dyskusja o cenach paliwa - z "Chcę kupić Roverka"
thef Offtopic 29 Czw Cze 25, 2009 15:52
Viniu
Brak nowych postów Co mogą znaczyć słowa "może świadczyć tylko o tym"
Mayson Offtopic 8 Wto Paź 26, 2010 11:14
piter34
Brak nowych postów [Android] "Pusta karta"..ktos cos pomoze?
Wydryszek Offtopic 6 Wto Lis 26, 2013 18:40
Wydryszek



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink