Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Dziwne hałasy z klimy
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Dziwne hałasy z klimy
Autor Wiadomość
nitta 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 189
Skąd: Z mieszkania



Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 12:11   [R75] Dziwne hałasy z klimy
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: wszystkie

Siema

To ze klimatyzacja w R75 chodzi głośno jak odkurzacz to juz wiem i przywykłem do tego. Moja siostra tez ma 75-tkę i tez jej tak chodzi. Ale wczoraj moja klima zaczeła wydawac dziwny dzwiek, takie jak by cykanie, trudno to opisac. W kazdym razie dziwny hałas. To było gdy jechałem do pracy: wszedłem do samochodu, właczyłem silnik i właczyłem klime, bo w samochodzie było bardzo nagrzane od słońca i odrazu wyszedłem na zewnątrz na papierosa. Na poczatku nie było tego hałasu, ale gdy 2 sekundy pozniej właczyła sie klima zaczeło cos hałasowac. Troche mnie to zmartwiło. W drodze do pracy w miedzy czasie zmniejszyłem troche chłodzenie bo byo za zimno. Po dejechaniu do roboty, wyskoczyłem z auta i zacząłem nasłuchiwac....nic, cisza, hałasowanie znikneło. Ten hałas dobiegał wtedy - jak sie stoi przodem do otwartej maski samochodu - bardziej jakby z lewej strony, z chłodnicy.

Mi kumpel doradził pierwsze co to zrobic serwis chłodnicy, czyli dopełnic freon, sprawdzic szczelnosc i przy okazji odgrzybic. Powiedział ze to sie zdarza, ze gdy juz jest mało freonu to wtedy klima hałasuje. Ja jeszcze nigdy nie dopełniałem gazu. Co myslicie ? Faktycznie to moze byc to czy moze np. pompa pada ?
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Nie Lis 28, 2010 13:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 12:11   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 14:08   

nitta napisał/a:
R75 chodzi głośno jak odkurzacz
chyba wentylator, a nie klimatyzacja. Kompresora klimatyzacji prawie nie słychać. :wink:

nitta napisał/a:
Powiedział ze to się zdarza, ze gdy już jest mało freonu to wtedy klima hałasuje
wentylator włącza się na 3 biegu, aby schłodzić chłodnicę klimatyzacji. Jest to normalne w R75 gdyż jest jeden wentylator do klimatyzacji i układu chłodzenia.

Sprawdź tylko czy włącza się na 1 biegu. Opisałem również tu http://forum.roverki.eu/v...der=asc&start=0
 
 
jarekb 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Wrz 2008
Posty: 153
Skąd: Krakow

Rover 75

Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 14:18   

przy wlaczonej klimie na postoju wlancza sie wiatrak co parenascie sek. zeby chlodzic chlodnice od klimy i dosc glosno halasuje to jest normalne a jesli slyszysz w srodku auta jakis dziwny szum (albo cos w stylu odkuzacza bardziej) w ok schowka to znaczy ze zaczyna brakowac freonu i trzeba nabic i bedzie ok
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 14:31   

jarekb napisał/a:
eby chlodzic chlodnice od klimy i dosc glosno halasuje to jest normalne
nie normalne. Normalnie powinien pracować po włączeniu klimy na 1 biegu. Jak się włącza na jakiś czas to nie ma 1 biegu.
 
 
nitta 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 189
Skąd: Z mieszkania



Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 16:15   

nie wiem o czym wy do mnie rozmawiacie :P na jakim 1, 2 czy 3 biegu, o co chodzi z tymi biegami ?
jarekb napisał/a:
jesli slyszysz w srodku auta jakis dziwny szum (albo cos w stylu odkuzacza bardziej) w ok schowka to znaczy ze zaczyna brakowac freonu i trzeba nabic i bedzie ok


nie nie, to nie tak, opisalem to wyzej, ja ten dzwiek slyszalem z zewnatrz, tak jak by sie wydobywal z wentylatora, czy cos. Poza tym to nie byl zadnen szum czy dzwiek odkurzacza, bo klima w r75 normalnie tak chodzi, tylko to było takie "cykanie", albo cos w rodzaju dziecięcej grzechotki, chociaz to tez nie dokładnie taki dzwięk.

jarekb napisał/a:
to znaczy ze zaczyna brakowac freonu i trzeba nabic i bedzie ok


no oby to było to, oddałem własnie samochod do serwisu, bo i tak czy siak co jakis czas (co 2, 3 lata) powinno sie zmieniac choc by gaz, ja tego w tym aucie nie robiłem a mam go 1.5 roku a nie wiem czy ktos kiedys (czy wogóle) w nim to robił; wiec stwierdzilem ze warto tak czy siak, nawet gdyby to nie było to, tymbardziej ze lato idzie i klima bedzie chodzic non stop. Mają mi zrobic full serwis - czyli oprocz wymiany gazu, odgrzybic i wymienic jakis olej - no wlasnie, tu jest moje nastepne pytanie, jaki olej tam jest ? Olej od czego ? Pierwszy raz słysze zeby tam był jakis olej od klimy :oops:
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 16:20   

apples napisał/a:
nie wiem o czym wy do mnie rozmawiacie :P na jakim 1, 2 czy 3 biegu, o co chodzi z tymi biegami ?
http://forum.roverki.eu/v...p=457741#457741
 
 
nitta 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 189
Skąd: Z mieszkania



Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 16:31   

a chodzi o temperature ? no ja dałem klime prawie na maksa, bo na 16 stopni i untawilem tez nadmuch na maxa, wiec klima chodzila prawie ze na maska, a ze samochod byl nagrzany od slonca wiec klima ruszyla z pełną parą i wtedy cos "cykało". Ale jak pisalem, po dojechaniu do roboty przestało. Potem jak bylem na przerwie, poszedlem do samochodu, wlaczylem klime na maxa (podkreslam tylko ze juz nie bylo tak gorąco) i tez cisza, zadnego hałasu. Wiec moze to nic takiego, ale tak czy siak warto mysle bylo dac klime do serwisu jesli nigdy tego nie robilem.

Tak przy okazji: ten guzik co jest zdaje sie drugi od lewej, zaraz po "econ" z symbolem auta i strzałką w srodku, to rozumie ze jest włacznik wewnetrznego obiegu lub z dopływem swierzego (albo nie swierzego jak sie stoi w korku) powietrza z zewnatrz, czy tak ? Gdy swieci przy nim kontrolka to jest obieg wewnętrzny ? A gdy nie swieci to pobiera powietrze z zewnątrz, czy tak ? I ostatnie pytanie, czy jak jest właczona klima moge sobie dac na dopływ powietrza z zewnątrz czy raczej to jest niezalecane i lepiej właczyc obieg wewnętrzny ??

p.s. w moim aucie jest klimatronik.
 
 
dukat11 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 1449
Skąd: Trójmiasto

Rover 75

Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 19:17   

nitta napisał/a:
Tak przy okazji: ten guzik co jest zdaje sie drugi od lewej, zaraz po "econ" z symbolem auta i strzałką w srodku, to rozumie ze jest włacznik wewnetrznego obiegu lub z dopływem swierzego (albo nie swierzego jak sie stoi w korku) powietrza z zewnatrz, czy tak ? Gdy swieci przy nim kontrolka to jest obieg wewnętrzny ? A gdy nie swieci to pobiera powietrze z zewnątrz, czy tak ?

Tak, masz rację

nitta napisał/a:
I ostatnie pytanie, czy jak jest właczona klima moge sobie dac na dopływ powietrza z zewnątrz czy raczej to jest niezalecane i lepiej właczyc obieg wewnętrzny ??

To jest tylko po to aby szybciej schłodzić wnętrze auta czyli ograniczyć dopływ ciepłego powietrza gdy temperatura jest dużo wyższa od zadanej.
_________________
Pozdr.
Dukat11
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 10:20   

nitta, jak tak słuchałeś tego cykania na włączonej klimie to czy wentylator na chłodnicach cały czas był włączony?
wydaje mi się, że jeśli słyszałeś cykanie to mogą tam być szczotki na silniczku pokończone i sprężynka, która wypycha te szczotki, żeby przylegały do komutatora szorują właśnie o ten komutator który ma specyficzne rowki, na których drucik sprężynki przeskakuje wydając dźwięk cykania. Jeśli rzeczywiście jest tak jak piszę, to sprężynka bardzo szybko zniszczy ten komutator i co za tym idzie silniczek wentylatora.
 
 
 
nitta 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 189
Skąd: Z mieszkania



Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 12:52   

kris-tofer napisał/a:
jak tak słuchałeś tego cykania na włączonej klimie to czy wentylator na chłodnicach cały czas był włączony


no własnie to cykanie było gdy chodził wentylator chłodnicy. No to mnie nie pocieszyłes. To co proponujesz ? Czekac az padnie ten wentylator ? No o ile to jest to, oczywiscie. A jak padnie to co sie stanie, klima przestanie chodzic czy cos wiecej ?
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 13:21   

nitta, wsłuchaj się dokładnie czy cykanie pochodzi z silniczka wentylatora, jeśli tak to nie używaj klimy do czasu, aż sam zmienisz szczotki w tym silniczku lub oddasz do jakiegoś mechanika, najlepiej elektryka i warto to z nim skonsultować. Na pewno nie czekaj aż się popsuje, bo nowy silniczek oryginalny kosztuje 2800zł, używane koło 700zł, a z zamiennikami są same kłopoty, więc nie dojedź tego silniczka do końca bo naprawdę szkoda i kasy i nerwów. Koszt nowych szczotek nie licząc robocizny zamyka się w kilkunastu zł. Różnica jest prawda? :) Zatem radzę jak najszybciej wsłuchać się, skąd cykanie dokładnie pochodzi i jeśli masz małe pojęcie co dalej jechać do elektryka.

[ Dodano: Pon Kwi 12, 2010 13:21 ]
cykanie jest dosyć szybkie? czy jakieś cykliczne np. jedno cyknięcie na 1sek.?
 
 
 
nitta 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 189
Skąd: Z mieszkania



Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 15:43   

ale ja juz wczesniej napisałem ze to było tylko raz, po odpaleniu klimy, gdy w środku było gorąco (nagrzane) a ja właczyłem na maxa. Potem jak dojechałem do roboty tego cykania juz nie było. Od tamtego czasu uzywałem klime kilka razy i tez zadnego hałasu. Tymabardziej ze przed wczoraj zrobiłem serwis klimy. Teraz poszedłem do samochodu bo stał w słońcu, w srodku było dosc nagrzane, właczyłem klime na maxa i zas zadnego hałasu. Wiec to wtedy był jednorazowy wybryk. Wiec moze jednak nie mam sie czym martwic i olac tą sprawe ? Chyba ze zas kiedys zacznie cykac, to wtedy zrobie tak jak napisałes.

kris-tofer napisał/a:
ykanie jest dosyć szybkie? czy jakieś cykliczne np. jedno cyknięcie na 1sek.?


było bardzo szybkie, ktos moze by okreslił ten dzwiek jak "terkotanie", mi to bardziej pasuje na "cykanie" , ale było to bardzo szybkie, napewno nie cykliczne
 
 
grota10 




Pomógł: 18 razy
Dołączył: 01 Cze 2009
Posty: 878
Skąd: Police



Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 15:53   

Kris ma racje.U mnie ctez tak cykalo ale juz nie cyka i nie kreci wentylator. To byla koncowka szczotek ale wtedy jeszcze tego nie wiedzialem.Teraz jezdze na ekon albo podczas jazdy wlaczam kilime.Dostac silniczek tanio to masakra a kupic nowy nie na moja kieszen
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 18:17   

nitta, jeśli dbasz o swój samochód i tym bardziej o swoją kieszeń to możesz jednak tam zajrzeć, roboty będzie z dzień czasu ale myślę, że będzie to opłacalna sprawa. U mnie kręci się zamiennik i muszę dobierać rezystory, bo przechładza mi czynnik (nie freon) także lepiej zapobiegać, tym bardziej, że kolega grota10, potwerdza maoją teorię.
 
 
 
sash997 




Pomógł: 36 razy
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1654
Skąd: wieluń



Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 22:08   

a ja wam powiem że to nie wentylator...u mnie właśnie słychać takie cykanie dość głośno i tylko na postoju i niema to związku z klimą i pytanie do bardziej znających osprzęt ... na alternatorze jest jakieś sprzęgło??
_________________
-DIAGNOSTYKA I NAPRAWA PIECY I STEROWNIKÓW WEBASTO !
-NAPRAWA SILNIKÓW WENTYLATORA CHŁODNICY W ROVER 75
 
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 22:14   

sash997 napisał/a:
na alternatorze jest jakieś sprzęgło
trafiłeś jak kuląw płot
 
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 22:16   

sash997 napisał/a:
na alternatorze jest jakieś sprzęgło??
na kompresorze klimatyzacji
 
 
sash997 




Pomógł: 36 razy
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1654
Skąd: wieluń



Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 22:23   

a w środku alternatora??musze to bardziej obsłuchać...ale wiem na 100% że to nie wentylator (jak cykało to sie nie ktęcił lub był włączony cykało tak samo) nie spężarka klimy (tak samo włączona czy nie cykanie bez zmian)
_________________
-DIAGNOSTYKA I NAPRAWA PIECY I STEROWNIKÓW WEBASTO !
-NAPRAWA SILNIKÓW WENTYLATORA CHŁODNICY W ROVER 75
 
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 22:27   

sash997 napisał/a:
a w środku alternatora??
nic tam nie ma.
 
 
flapjck1 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1745
Skąd: Urzut/Nadarzyn



Wysłany: Pon Kwi 12, 2010 22:30   

po stronie skrzyni biegow byl ten halas?
sprawdz czy jak wciskasz sprzeglo to czy ustaje - jak tak to lozysko sprzegla ( centralny wysprzeglik )
_________________
'99 r400 16k16 sedan JFR na czesci ( anglik ) pytac na priv :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [mg-ztt] Ogrzewanie wnętrza dziwne dziwne działanie
batyrhan Rover serii 75, MG ZT 4 Pon Paź 19, 2020 23:31
batyrhan
Brak nowych postów [R75] części klimy
chart Rover serii 75, MG ZT 1 Pią Wrz 24, 2021 16:54
dawidd
Brak nowych postów [R75] Śmierdzi z klimy
denirok Rover serii 75, MG ZT 25 Wto Wrz 01, 2009 10:07
denirok
Brak nowych postów [R75] Głośna praca klimy
jacekmarus Rover serii 75, MG ZT 10 Czw Lip 16, 2009 08:30
jacekmarus
Brak nowych postów [R75] Małe FAku dot. klimy
Rowan Rover serii 75, MG ZT 68 Pon Gru 03, 2018 16:15
christopher7



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink