Forum Klubu ROVERki.pl :: mała sieć wewnętrzna
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
mała sieć wewnętrzna
Autor Wiadomość
greg_szczytno 




Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 277
Skąd: Szczytno

Rover 400

  Wysłany: Sro Lis 18, 2009 21:28   mała sieć wewnętrzna

Witam was
mam pytanko
nigdy nie bawiłem się w udowanie sieci a teraz muszę takową stworzyć w biurze poradzcie co zrobić
Ma tak
Livebox daje sygnał sieci poprzez kabelek lan do jednego z komputerów. Komputery są dwa. Do tego co neostrada jest podłaczona podłączone są także wszystkie urządzenia takie jak ploter, drukarki, skaner.

Ten kom ma byc głównym - najszybszy najlepszy.

Jak połaczyć ten drugi komp żeby się miedzy sobą widziały (przesyłały dane) oraz udostępniały drukarki i net ?
_________________
Pozdrawiam
Szczytno warmia - mazury
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Lis 18, 2009 21:28   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
darek_wp 




Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Sro Lis 18, 2009 21:53   

podłącz LB do jednego kompa za pomocą LAN a do drugiego WiFi i będzie ok - albo druga opcja - dodatkowy switch na LAN i przez niego udostępnisz wszystko wraz z netem - opcja 3 zgodnie z instrukcją 1 komp przez USB a drugi LAN nie pozwoli na udostępnianie danych pomiędzy maszynami
później pozostaje ustawić udostęnianie w sieci urządzeń na kompie do którego sa wpięte i instalacja sterowników na tym drugim
ot wsio :wink:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Pływak 




Dołączył: 11 Mar 2008
Posty: 1918
Skąd: PPL

Rover 200

Wysłany: Sro Lis 18, 2009 23:29   

Możesz też wsadzić drugą sieciówkę do "serwera" przy dobrej konfiguracji powinno być ok
_________________
Jeśli twierdzisz, ze szukałeś i nie znalazłeś to znaczy, ze kłamiesz.
 
 
Robert_ 




Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 181
Skąd: Wieliszew k.Warszawy

Rover 400

Wysłany: Czw Lis 19, 2009 01:48   

greg_szczytno, koledzy bardzo dobrze podpowiadają.
Można dać drugą kartę sieciową do "głównego" komputera,a można zamiast tego dać switch-a i w niego wpiąć LB i kompy.
Wg. mnie najlepszą opcją będzie ta ze switch-em.
Najprostsze urządzonko można mieć za 20 zł(ale polecał bym raczej lepsze za 50zł).
A jeśli twoja drukarka ma interfejs Ethernetowy to możesz również ją podpiąć bezpośrednio pod switch-a i drukować bez potrzeby włączania wszystkich komputerów.
_________________
Lubisz jeździć?To jeździj, ale rób to tak aby inni też mogli czerpać przyjemność z
jazdy.
 
 
greg_szczytno 




Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 277
Skąd: Szczytno

Rover 400

Wysłany: Czw Lis 19, 2009 10:32   

Robert_ napisał/a:
Wg. mnie najlepszą opcją będzie ta ze switch-em.

Chodzi o cośtakiego ?? http://www.allegro.pl/ite...s_2k_1mbit.html
I kolejne pytanko
To rozumiem że po podłączeniu kart sieciowych z tym urządzonkiem (switch) do tego podłączeniu LB no i plotka - bo ma on wyjście/wejscie LAN wszytskie urzadzenia będą widoczne - bedą się z sobą komunikowały. Tylko - co wtedy bedzie kompem głównym ?? Jak podobierać skrętki (muszą być Crossover ( X ) czy Straight-Through ( || )
To ogólnie musze połączyć następujące elementy
Komp 1 - najlepszy z chęciąjako serwerek lub coś w ta deseń
komp 2
Livebox - źrodło neta
Ploter - drukarka sieciowa
Do tego wiem jak udostępniać drukarki w sieci więc pozostałe drukarki i urzadzenia będzie spoko

Jak teraz mi podpowiecie ??
_________________
Pozdrawiam
Szczytno warmia - mazury
 
 
 
Pływak 




Dołączył: 11 Mar 2008
Posty: 1918
Skąd: PPL

Rover 200

Wysłany: Czw Lis 19, 2009 10:46   

Spokojnie wystarczy Ci switch 4-5 portowy np linksys'a. Podłączenie kablem prostym bez crossowania, crossa używasz przy łączeniu np. bezpośrednio 2 komputerów. W switcha wtykasz w jeden port LB w dwa następne 1 i 2 komputer, na 1 udostępniasz co potrzebujesz i gotowe...
_________________
Jeśli twierdzisz, ze szukałeś i nie znalazłeś to znaczy, ze kłamiesz.
 
 
azer 




Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 1058
Skąd: Poznań

Rover 25

Wysłany: Czw Lis 19, 2009 10:54   

Ten planet z aukcji też wystarczy..mam taki w domu z 5 lat i zawiesił sie może z 3 razy.
Generalnie jak na firme to bardzo nisko budrzetowe rozwiązanie, ale nie o to w tym temacie chodzi.

Najlepiej podłaczyć każde urządzenie do innego portu w switchu, wtedy będzie każde urządzenie niezależne od reszty.
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Czw Lis 19, 2009 12:45   

Jeśli niedługo kończy się umowa z TP, to zmień na Netię i weź tego Siemensa, którego dają za 99zł - rozwiąże wszystkie Twoje problemy.

W domu mam 2-3 laptopy, dysk sieciowy i drukarkę sieciową i śmiga jak ta lala. :)

A jeśli koniecznie musi być Neo, to:
Pływak napisał/a:
Spokojnie wystarczy Ci switch 4-5 portowy np linksys'a.

:ok:
Pływak napisał/a:
Podłączenie kablem prostym bez crossowania, crossa używasz przy łączeniu np. bezpośrednio 2 komputerów.

To już nawet nie ma znaczenia, bo większość switch'ów, a nawet lepsze karty sieciowe same rozpoznają jaki kabel jest wpięty i przestawiają się we właściwy tryb.
Ale jeśli korzystasz ze switch'a, to wtedy zwykło się używać proste kable.
Pływak napisał/a:
W switcha wtykasz w jeden port LB w dwa następne 1 i 2 komputer, na 1 udostępniasz co potrzebujesz i gotowe...

No chyba, ze masz drukarkę z RJ45, to wpinasz ją wprost do switch'a i odpowiednio konfigurujesz.

Możliwe, że z drukarką sieciową lub dyskiem zewnętrznym będziesz się jeszcze musiał pobawić w ustawianie statycznych adresów IP, bo nie wszystko działa tak, jakby Małymiętki sobie życzył.

W domu mam Dysk sieciowy WD MyBook II World Edition i on się ładnie mapuje w Windows XP i Vista, ale już starsza, odkupiona z firmy drukarka HP LJ4050 musi mieć stały adres IP i trzeba go podać w kompach przy wyszukiwaniu drukarki sieciowej, bo sama się nie znajduje.

A na koniec rada - jak już masz 4 urządzenia, to może zainwestuj w switch 8-portowy, bo doświadczenie uczy, że rozwiązania "na chwilę obecną" po miesiącu przestają wystarczać - wystarczy, że padnie Wam dysk i szef postanowi zainwestować 500-700 zł w zewnętrzny sieciowy dysk do back-up'ów - np. właśnie w WD MyBook II World Edition. :)

A jeszcze pytanie jak u Was z ciągnięciem kableków i jak ta sieć jest obciążona...

Bo w sumie to LiveBox ma WiFi i jeśli nie rzucacie za dużych plików, to rozwiązaniem może być kupno dwóch kart sieciowych WiFi do stacjonarek (nie pamiętam, ale to koszty koło 40-50 zł chyba) i już. :)
A do tego jednego portu LB podłączysz drukarkę sieciową i po zawodach. ;) :D
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
azer 




Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 1058
Skąd: Poznań

Rover 25

Wysłany: Sob Lis 21, 2009 08:55   

maciej, korzystasz z DLNA w tym dysku? Chodzi mi o opinię na temat bezproblemowości odczytu plików video, xvid, mkv na telewizorach Sony
_________________
R25 sprzedany :( | Mazda 3
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pon Lis 23, 2009 00:46   

azer napisał/a:
maciej, korzystasz z DLNA w tym dysku? Chodzi mi o opinię na temat bezproblemowości odczytu plików video, xvid, mkv na telewizorach Sony

Nie. Służy tylko jako bank danych - jak z czegoś korzystam, to raczej ściągam na lokalny dysk, bo w domu już wszystko mam po WiFi, więc raczej nie próbuję oglądać fimów przez sieć.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Mała potrzeba pomocy .xml
Papaa2 Offtopic 14 Czw Mar 11, 2010 23:20
Tomaszi
Brak nowych postów Komputer - mała pomoc ;)
Krzysi3k Offtopic 30 Wto Gru 01, 2009 22:35
azer
Brak nowych postów [R wszelakie] mała statystyka
ciekawe ilu nas jest
mrso Offtopic 9 Sob Cze 13, 2009 22:18
camaro17
Brak nowych postów MG TF mała przesada w opisie?
Przemek_Docent Offtopic 4 Czw Cze 14, 2007 20:07
andyzpl
Brak nowych postów Jakie Auto - mała benzyna+automat = Pomysły ?
maniaq Offtopic 20 Czw Lip 07, 2016 00:07
maniaq



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink