Forum Klubu ROVERki.pl :: brak bootowania z USB
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
brak bootowania z USB
Autor Wiadomość
michone 



Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Wto Maj 04, 2010 17:39   brak bootowania z USB

Witam mam problem :) . Mam laptopa acer przeznaczonego pod konkretny cel. Ten laptop nie ma bootowania z USB (mimo wgrania najnowszego biosa). Zakupiłem pewne urządzenie i do niego dostałem pendrive z linuxem skonfigurowanego pod to urządzenie.

Laptop nie ma stacji FDD jedynie DVD i HDD (win XP). Chciałbym odpalić mojego pendrive w celu instalacji linuxa na tym laptopie.

Ma ktoś jakiś pomysł jak z usb botowalnego zrobić dvd botowalnego ??

Ewentualnie jakiś inny mądry pomysł jak to zrobić ?
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Maj 04, 2010 17:39   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
azer 




Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 1058
Skąd: Poznań

Rover 25

Wysłany: Wto Maj 04, 2010 18:01   

http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=67772 pod koniec rady które mogą zaskutkować. Generalnie raczej bym pogooglował a nie pisał na forum samochodowym :) Chociaż znawców tematyki u nas nie brakuje

[ Dodano: Wto Maj 04, 2010 18:01 ]
większość porad sprowadza się do sprawdzenia czy nie ma w biosie do wboru bootowania z usb wtedy gdy jest on wpięty
_________________
R25 sprzedany :( | Mazda 3
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10888
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Wto Maj 04, 2010 18:55   

a nie możesz uruchomić jakiegoś systemu via cd/dvd (coś a'la knopix) i wtedy sobie przemodelować system na dysk... ? :hm:
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
michone 



Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Wto Maj 04, 2010 18:59   

uwierz mi ze googlowalem. Laptop nie widzi ani z wlozonym usb ani bez niego. Serwis acera powiedzial mi telefonicznie ze nie ma takiej opcji.

Co do pisania na forum motoryzacyjnym to po to jest tutaj dzial offtopic i haydapark aby o innych rzeczach niz motoryzacja pisac. A widze ze nie jestem pierwszy komu zwracasz na to uwage...

[ Dodano: Wto Maj 04, 2010 18:59 ]
sTERYD napisał/a:
a nie możesz uruchomić jakiegoś systemu via cd/dvd (coś a'la knopix) i wtedy sobie przemodelować system na dysk... ? :hm:
w jakim sensie przemodelować ??

Próbowalem w power iso wyciagnac mbr i pozniej stworzyc bootowalne cd wciskajac mu to mbr ale nie poszlo. Power iso robi z hdd bef a z cd bif.
 
 
Artu 




Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 383
Skąd: Kraków

Rover 400

Wysłany: Wto Maj 04, 2010 20:17   

michone napisz czemu nie możesz zrobić tego z płytki instalacyjnej tylko z pamięci przenośnej usb? Może prościej będzie "przenieść" linuxa z pendrive'a na płytę CD? Linux jest dystrybycją darmową, o charakterze otwartym, więc pozostanie to w 100% legalne.

Za wszelkie kwestie bootowania odpowiedzialny jest BIOS, jeżeli nie posiada on takiej funkcji (a pisałeś że chłopaki z Acera wykluczyli taką możliwość) to raczej tego nie przeskoczysz
 
 
azer 




Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 1058
Skąd: Poznań

Rover 25

Wysłany: Wto Maj 04, 2010 20:44   

Z rozpędu przeczytąłem, że masz problem z bootwaniem przez usb. Po napisaniu co napisałem zobaczyłem że chcesz zbootowac na płycie co masz na usb. Ale juz puściłem co napisałem więc zostawiłem


temat wygląda na ciężki, zobacz to narzedzie http://www.ezbsystems.com/ultraiso/
po godzinie googlowania jedyne sensowne co znalazłem to ten program, ale z powodu braku możliwości przetestowania to tylko strzał
_________________
R25 sprzedany :( | Mazda 3
 
 
 
michone 



Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Wto Maj 04, 2010 20:45   

TO jest dystrybucja debiana która ma zaimplementowane caly soft i sterowniki do obsługi urządzenia.

Nie można sobie od tak przekopiować pena na CD bo nie bedzie sie bootował :/
 
 
azer 




Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 1058
Skąd: Poznań

Rover 25

Wysłany: Wto Maj 04, 2010 20:57   

narzędzie tworzy bootowalne płyty, nie tylko kopiuje...ale wydaje mi się że nie wystarczy.

[ Dodano: Wto Maj 04, 2010 20:57 ]
hmm a może odpalić jakiegoś ubuntu live cd (oparty na debianie) i po prostu dostać się bezpośrednio do usb jako nośnika danych i będziesz miał dostęp do odpowiednich plików.

Rozwiązanie na około, ale może wystarczy na twoje potrzeby
Ostatnio zmieniony przez azer Wto Maj 04, 2010 20:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
michone 



Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Wto Maj 04, 2010 20:57   

problem lezy w tym ze pendrive traktowany jest przez system i programy jako hdd a nie cd. Z tąd ciężko zrobić obraz 1:1 i go nagrać na dvd.
 
 
Artu 




Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 383
Skąd: Kraków

Rover 400

Wysłany: Wto Maj 04, 2010 21:07   

michone spróbuj po prostu skopiować pliki na nowy obraz i stworzyć całość jako płytę bootowalna. Tutaj nie chodzi o to, abyś zrobił kopię obrazu z usb. Musisz go stworzyć.
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10888
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Wto Maj 04, 2010 21:33   

michone napisał/a:
w jakim sensie przemodelować ??
chodziło mi o to, żebyś zrobił np. kopię partycji albo coś czego potrzebujesz, jak będziesz miał odpalony dowolny system, który będzie widział Twój penrdak, to już przerzucić jego zawartość na hdd to pikuś ;)
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
praktis 



Dołączył: 17 Lut 2008
Posty: 736
Skąd: Żyrardów



Wysłany: Wto Maj 04, 2010 23:45   

Może to pomoże:
http://cdrlab.pl/article_strona_1611_1.html
_________________
Kle kle kle kle kle kle kle kle kle kle kle kle kle kle kle ...
 
 
azer 




Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 1058
Skąd: Poznań

Rover 25

Wysłany: Sro Maj 05, 2010 00:06   

^^ ten link jest od tego daleki
_________________
R25 sprzedany :( | Mazda 3
 
 
 
mcjg 




Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 292
Skąd: Kraków



Wysłany: Sro Maj 05, 2010 00:47   

Jaki system masz na pendrivie? Nie lepiej go pobrać z sieci jako iso i wypalić na CD/DVD?
 
 
michone 



Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Sro Maj 05, 2010 11:03   

mcjg napisał/a:
Jaki system masz na pendrivie? Nie lepiej go pobrać z sieci jako iso i wypalić na CD/DVD?


problem w tym ze są na nim zainstalowane programy i sterowniki do urządzenia. Tam jest debian. 60 $ zapłaciłem za tego pendrive :)

[ Dodano: Sro Maj 05, 2010 11:03 ]
sTERYD napisał/a:
michone napisał/a:
w jakim sensie przemodelować ??
chodziło mi o to, żebyś zrobił np. kopię partycji albo coś czego potrzebujesz, jak będziesz miał odpalony dowolny system, który będzie widział Twój penrdak, to już przerzucić jego zawartość na hdd to pikuś ;)


Na penie jest debian live + opcja instalacji. Pendrive jest bootowalny. Co mi da kopia pendrive jak i tak go nie zainstaluje na kompie :/
 
 
sobrus 




Dołączył: 13 Lip 2009
Posty: 1525
Skąd: Lublin



Wysłany: Sro Maj 05, 2010 11:51   

Pendrive na USB jest widziane pod "dosem" jako zwykły dysk twardy, przynajmniej na moim komputerze.

Ja bym na początek spróbował zrobic kopię tego dysku (całego z MBR) na komputerze z obsługą USB w BIOS i przywrócił go na zwykłym HDD.
Gorzej że to laptop i nie wiem czy będziesz miał mozliwość podłączenia drugiego dysku.

Boot bez wsparcia BIOS jest ponoć możliwy, tutaj zrobili to dla windows XP. Ale jak to by wyglądało pod linuxem pojęcia nie mam.

http://www.911cd.net/foru...ndpost&p=144095

Ponadtwo jest jeszcze inna metoda polegająca na tym że system bootuje sie z CD, ładuje drivery USB po czym rozpoczyna boot z USB. ("kicker CD")

http://ubcd4win.com/forum...showtopic=11375

Uważaj tylko zeby sobie pena nie popsuć, najlepiej rób to na jakiejs kopii bo ten program coś zapisuje na USB!
 
 
Adrian 
Moderator



Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 2726
Skąd: Ząbki

Rover 400

Wysłany: Sro Maj 05, 2010 12:45   

michone napisał/a:
Ten laptop nie ma bootowania z USB

michone,
A czy masz w opcjach bootowania możliwość wybrania Removable device?
 
 
 
sknerko 




Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Sro Maj 05, 2010 13:01   

michone, napisz może co to za laptop bo moje Acery wszystkie z USB ruszają.
Wystarczy po podłączeniu pena uruchomić lapa i w biosie ustawić start najpierw z HDD i w "HDD boot priority" wybrać pendraka bo jest tam jako HDD
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
mcjg 




Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 292
Skąd: Kraków



Wysłany: Sro Maj 05, 2010 15:44   

michone, chyba udało mi się przez przypadek znaleźć rozwiązanie twojego problemu. Musisz ściągnąć jakiś mały obraz Linuksa w wersji Live i wypalić na płycie. Zbootować komputer z płyty, włożyć pendrive do portu, uruchomić konsolę, zalogować się jako administrator i wydać polecenie:
Kod:
dd if=/dev/sdX of=nazwa_obrazu.iso bs=8M
gdzie sdX to nazwa pendriva - najprawdopodobniej będzie to sdb ale sprawdź. Powstałe w ten sposób iso wypalasz na płycie. Działa w przypadku Mandrivy, nie wiem jak z Debianem.
 
 
michone 



Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Sro Maj 05, 2010 16:01   

AdrianWWL napisał/a:
michone napisał/a:
Ten laptop nie ma bootowania z USB

michone,
A czy masz w opcjach bootowania możliwość wybrania Removable device?


Tego nie było

Cytat:
michone, napisz może co to za laptop bo moje Acery wszystkie z USB ruszają.
Wystarczy po podłączeniu pena uruchomić lapa i w biosie ustawić start najpierw z HDD i w "HDD boot priority" wybrać pendraka bo jest tam jako HDD


acer aspire 3004 NMLI,

Masz browara u mnie :) Faktycznie jak sie wejdzie w HDD w sekcji boot pokazuje dwa dyski. Już instaluje debiana :)


Problem rozwiązany i dzięki wszystkim za chęć pomocy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Brak MG pod domem...
maniaq Offtopic 34 Czw Wrz 15, 2016 21:17
maciej
Brak nowych postów Brak emotek
Bobek Offtopic 11 Pon Gru 01, 2014 14:05
bociannielot
Brak nowych postów Brak wireless (wi-fi) w komputerze
borsi Offtopic 28 Sro Gru 23, 2009 10:32
MaReK
Brak nowych postów [R414SI] Brak paliwa ku przestrodze !!!
KATwawa Offtopic 1 Pon Paź 17, 2011 22:33
ADI-mistrzu
Brak nowych postów Wideoradary - brak homologacji i pomiar na wyczucie
maciej Offtopic 16 Sob Cze 07, 2014 10:22
maciej



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink