Forum Klubu ROVERki.pl :: [Prawo karne] Wyłudzenia na moje konto
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Prawo karne] Wyłudzenia na moje konto
Autor Wiadomość
mcteusz 



Pomógł: 28 razy
Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 564
Skąd: Wysokie Mazowieckie



Wysłany: Pią Lip 30, 2010 14:56   [Prawo karne] Wyłudzenia na moje konto

Witam
Po raz kolejny będę szukał u Was pomocy. Otóż niedawno skontaktował się ze mną (list na adres zamieszkania) bank AIG celem uzupełnienia danych teleadresowych. Jakież było moje zdziwienie, gdy zadzwoniłem do banku i dowiedziałem się, że 02.06.2010r. kupiłem na raty aparat fotograficzny za 7500zł!!! Poprosiłem o przesłanie mi kopii umowy.
Trzy dni temu otrzymałem kopię, na której jest "mój" sfałszowany podpis- trochę podobny, ale na pewno nie mój... Ktoś podszywając się pode mnie zrobił sobie zakupy. Wczoraj więc udałem się na Policję, gdzie złożyłem zawiadomienie o przestępstwie oraz obszerne zeznania (wszystko co wiedziałem).
Dziś kolejna niespodzianka- telefon z Sygma Bank, że kupiłem aparat z lampą na raty :evil: :evil: :evil: . Pan z banku kontaktuje się ze mną celem ustalenia miejsca zatrudnienia, bo weryfikowali dane zawarte w umowie i okazało się, że w takiej firmie nigdy nie pracowałem. Porażające jest, że weryfikacja się nie powiodła, a bank udzielił kredytu!!!
Jestem maksymalnie poirytowany, bo teraz muszę się tłumaczyć z zakupów których nie robiłem i tracić czas na udowadnianie, że nie jestem wielbłądem...
Pytanie natomiast co zrobić, aby proceder się zakończył? Podejrzewam, że gdzieś wypłynęły moje dane w postaci kserokopii dowodu (o zgrozo), a nierzetelni agenci bankowi i sprzedawcy sklepowi udzielają kredytów "na ksero"....
Podejrzewam, że wymiana dowodu nic w tym przypadku nie da, bo zmieni się jedynie seria i numer... A może powinienem sam poprosić o wpisanie mnie na listę dłużników? Wtedy niemożliwym stanie się udzielanie kredytów... Co robić??
_________________
Hasła są jak majtki. Nie zostawiaj ich w miejscu, w którym inni mogą je zobaczyć, zmieniaj je regularnie ...i lepiej nikomu nie pożyczaj.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Lip 30, 2010 14:56   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pią Lip 30, 2010 15:20   

Obawiam się, że tylko Policja Ci może pomóc łapiąc delikwenta.

Nie bardzo mam pomysł, co mógłbyś sam zrobić.

W USA i kilku innych krajach mógłbyś pozywać firmy, które podpisały takie umowy na podstawie ksera Twojego dowodu o spowodowanie strat moralnych (zdenerwowanie, stratę czasu itp) ale to nie u nas. :(
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
bociannielot 
Moderator




Pomógł: 142 razy
Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 3960
Skąd: Pieszyce



Wysłany: Sob Lip 31, 2010 10:12   

mcteusz, idź do radcy prawnego i to szybko. Albo nawet i prawnika! Nie ma innej rady. Kumpel przerabiał podobny temat. Na pewno nie wolno płacić ani jednej raty. Na pewno trzeba też sprawę zgłosić do prokuratury. Myślę że to po konsultacji z prawnikiem radcą prawnym może być lepiej - u nas prawo dziwnie działa, lepiej wiedzieć co mówić, bo może jeszcze zaczną Ci wmawiać że kupiłeś ten aparat. Sprawa jest do wygrania z tym że będzie się ciągnąć - a przez pewien okres znajdziesz się w BIK. Jak byś chciał to opowiem Ci dokładnie o co chodziło w sprawie mojego kolegi, ale to może poza forum.

[ Dodano: Sob Lip 31, 2010 10:12 ]
Oj sorry, nie doczytałem, że byłeś już na policji, zaspany dziś jestem.
 
 
 
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Sob Lip 31, 2010 16:57   

Podstawa to nie płacić żadnych rat i nie czynić żadnych ruchów typu anulowanie umów czy próby ich unieważnienia. Trzeba sprawę zgłosić do prokuratury i zbierać wszelkie możliwe dokumenty w tym temacie - ksera nieprawdziwych umów itp. Może się okazać, że sprawa znajdzie finał w sądzie bo banki nie są skore aby przyznać się do błędu i ponieść koszty z tego tytułu. Na pewno nie wolno dla potrzeb tych banków nic podpisywać.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
mcteusz 



Pomógł: 28 razy
Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 564
Skąd: Wysokie Mazowieckie



Wysłany: Pon Sie 02, 2010 11:38   

darek_wp napisał/a:
Na pewno nie wolno dla potrzeb tych banków nic podpisywać.

Hmmm... No na chwilę obecną to wysłałem do Sygma Bank oświadczenie, że żadnej umowy z nimi nie zawierałem.
Pogrzebałem troszkę w sieci i znalazłem coś takiego jak system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, z którego rzekomo korzystają banki. Jeszcze dziś spróbuję zastrzec swój dowód osobisty i zacznę procedurę wyrabiania nowego dokumentu.
Podejrzewam, że jak ktoś miał zrobić na podstawie moich danych jakieś machlojki, to już je zrobił i zastrzeżenie dokumentu nie jest konieczne, ale dla pewności to zrobię.
A równolegle spróbuje zrobić małe prywatne śledztwo, bo obawiam się, że zanim sprawa przedrze się przez biurokrację, ewentualne dowody ulegną zatarciu...
_________________
Hasła są jak majtki. Nie zostawiaj ich w miejscu, w którym inni mogą je zobaczyć, zmieniaj je regularnie ...i lepiej nikomu nie pożyczaj.
 
 
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Pon Sie 02, 2010 12:11   

Dowiedz się w jakich sklepach zrobiono zakupy, natychmiast idź do nich i rozmawiaj z dyrektorem/kierownikiem. Dowiedz się kto i dlaczego podpisał umowę kredytową z osobą inną niż na zdjęciu dowodu osobowego. Często gęsto takie osoby są w kooperacji ze złodziejami i za jakąś tam działkę przepuszczają lewe dokumenty.

Spisz sobie koniecznie imię i nazwisko osoby z którą rzekomo spisałeś umowę. Może to śmieszne ale sprawdź na naszej klasie znajomych tej osoby i zobacz czy którejś z nich nie dawałeś ostatnio dowodu osobistego.
 
 
oizo64 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2007
Posty: 52
Skąd: Toruń

Rover 200

Wysłany: Sro Sie 04, 2010 10:15   

Skoro mowa o nk to jeżeli były robione dwa zakupy to podpisywały umowę dwie osoby. Sprawdź wspólnych znajomych tych osób.
 
 
 
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Pią Sie 06, 2010 10:22   

Co tam w temacie ??
 
 
mcteusz 



Pomógł: 28 razy
Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 564
Skąd: Wysokie Mazowieckie



Wysłany: Pią Sie 06, 2010 15:19   

Dzięki za rady. Może w weekend przysiądę do NK żeby coś wygrzebać. Ale wszystko wskazuje na to, że raczej ktoś wyłudzał kredyty bez znajomości w bankach.
Udało mi się ustalić, że przesyłka ze sklepu była fizycznie wysłana droga kurierską na adres korespondencyjny podany w umowie (czyli Koszalin). Wersje więc widzę dwie:
1. Ktoś przebywający pod tym adresem odbierał te przesyłki i tam pospisywał umowy. Wtedy sprawcę łatwo zlokalizować.
2. Ktoś telefonicznie umawiał się z kurierem na odbiór towaru "na mieście". Wtedy osoby zamieszkujące pod tym adresem nie są winne.
Trzeba by przesłuchać kuriera/ów doręczającego przesyłki. Ale to zostawiam policji. Byłem u prowadzącego sprawę ponownie i muszę powiedzieć, że całkiem ładnie się za to wzięli- szybkie wnioski o dokumenty z banku, od firmy kurierskiej (DPD) i ustalenie osób zamieszkujących pod ww adresem.

Sygma Bank strasznie mnie wkurzył i już mam ochotę wytoczyć im proces. Dział windykacji przełącza do DOK, żaby złożyć zlecenie na wysyłkę kopii umowy. Tam Pani identyfikuje mnie po danych.... zawartych w umowie (czyli wymyślonym adresie korespondencyjnym, numerze telefonu i nazwisku panieńskim mojej matki). Danych nie znam- Pani nie chce ze mną rozmawiać. Po straceniu godziny, kupy kasy na telefony i ogromu nerwów, ustaliliśmy pisemną drogę ubiegania się o kopię dokumentów.
W każdym bądź razie na razie nie wiem, co za kredyt, na ile i gdzie został zaciągnięty w Sygma Bank w moim imieniu...
BTW, żeby byli tacy gorliwi w sprawdzaniu tożsamości podczas zawierania umowy, to nie byłoby takiego problemu. A tak okazuje się, że łatwiej podszyć się pod kogoś w trakcie zawierania umowy, niż podczas uzyskiwania informacji na jej temat...

Udało mi się jeszcze ustalić, że najprawdopodobniej ktoś aparaty sprzedawał na allegro po okazyjnych cenach. Przegrzebałem allegro pod kątem D700 i znalazłem kwiatki, które pasują do oszustwa:
http://allegro.pl/item108...gwar_24m_c.html
http://allegro.pl/item109...gwar_24m_c.html
http://allegro.pl/item110...gwar_24m_c.html
http://allegro.pl/item110...gwar_24m_c.html
http://allegro.pl/item109...gwar_24m_c.html
Pasują bo:
1. Nowe konto na allegro
2. Telefon unavailable
3. Ten sam okres sprzedaży, a później brak logowania na allegro
4. Odbiór tylko osobisty- gotówka tylko do ręki
5. Komentarze

W tym wszystkim widzę możliwość znalezienia delikwenta dzięki IP. Wierzę, że nawet jeśli jest cwany i robiąc przekręty w necie korzystał z hot spotów i kafejek internetowych, to przy zakładaniu któregoś maila, odpowiadaniu dla któregoś z kupujących lub generowaniu którejś aukcji czy logowaniu się do serwisu, trochę się zapomniał i zostawił ślad w postaci prywatnego/namierzalnego adresu IP... Tylko czy policja jest w stanie tak szczegółowo wziąć się za taką sprawę? Nie wiem...

Co do banków- ja na razie wysłałem im oświadczenia, że kredytów u nich nie zaciągałem i na razie nie zamierzam wobec nich czynić innych ruchów...
_________________
Hasła są jak majtki. Nie zostawiaj ich w miejscu, w którym inni mogą je zobaczyć, zmieniaj je regularnie ...i lepiej nikomu nie pożyczaj.
 
 
TomC 




Pomógł: 47 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 715
Skąd: Racibórz

Rover 400

Wysłany: Pią Sie 06, 2010 23:16   

mcteusz napisał/a:
Tylko czy policja jest w stanie tak szczegółowo wziąć się za taką sprawę?

Za tą sprawę? Nie wiem. Ale po IP dojdą a to więcej niż pewne.
_________________
-Nigdy nie rozmawiaj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.-
 
 
 
azer 




Pomógł: 115 razy
Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 1058
Skąd: Poznań

Rover 25

Wysłany: Sob Sie 07, 2010 20:25   

TomC napisał/a:
mcteusz napisał/a:
Tylko czy policja jest w stanie tak szczegółowo wziąć się za taką sprawę?

Za tą sprawę? Nie wiem. Ale po IP dojdą a to więcej niż pewne.

O ile mnie wiedza nie myli to sieć TOR cały czas jest bezpieczna dla takich oszustów, więc z tym IP nie byłbym taki pewny.

A tak btw to życzę szybkiego zakończenia sprawy i jak najmniej nerwów.
 
 
 
TomC 




Pomógł: 47 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 715
Skąd: Racibórz

Rover 400

Wysłany: Sob Sie 07, 2010 21:38   

O ile mnie wiedza nie myli Policja ma narzędzia do tego. Jakie? Oni wiedzą.
Z innej półki: około 7 może 8 lat temu Policja ustaliła kto dzwonił na mojego TakTaka jak zwineli mi telefon a możliwości takiej wówczas nie było. Chcieli, sprawdzili, złodzieja komórki złapali.
_________________
-Nigdy nie rozmawiaj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.-
 
 
 
pajda 




Pomógł: 18 razy
Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 312
Skąd: Jarocin



Wysłany: Pon Sie 09, 2010 09:53   

mcteusz,
nie wiem czy zauważyłeś, ale facet z allegro miał pełną aktywacje konta (czyli musiał odebrać list z potwierdzeniem wysłany od pracowników all )

w komentarzach jest taka informacja
Cytat:
Omijajcie gościa szerokim łukiem, bo nie odpisuje na maile, jego numer telefonu nie istnieje, adres zamieszkania to Szczecin, chociaż podaje W-wę. Sprawa zgłoszona administratorom Allegro. Kupiłem wirtualny obiektyw Nikona - szkoda, bo wakacje.
 
 
 
mcteusz 



Pomógł: 28 razy
Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 564
Skąd: Wysokie Mazowieckie



Wysłany: Pon Sie 09, 2010 13:44   

pajda napisał/a:
nie wiem czy zauważyłeś, ale facet z allegro miał pełną aktywacje konta

Właśnie też świtało mi w głowie, że aby móc wystawić przedmiot na allegro, trzeba mieć pełną aktywację konta. Przekażę te informacji Policji, ale obawiam się, że oszust jest jakimś recydywistą, wielokrotnie notowanym i w d.... ma że się wyda, że to on, bo i tak go nikt nie znajdzie...
_________________
Hasła są jak majtki. Nie zostawiaj ich w miejscu, w którym inni mogą je zobaczyć, zmieniaj je regularnie ...i lepiej nikomu nie pożyczaj.
 
 
kepo 




Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 100
Skąd: Ostrołęka

Rover 600

Wysłany: Pon Sie 09, 2010 13:49   

Od jakiegos czasu konto mozna aktywowac szybkim przelewem 1zł na konto allegro. A założyć w banku konto na jakiegoś pijaczka spod sklepu nie jest trudno
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: zmiany w ustawie - prawo o ruchu drogowym i innych
zetes Prawo i ubezpieczenia 5 Sob Kwi 11, 2015 21:50
Aska85
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: Zasady kącika "Prawo i ubezpieczenia"
piter34 Prawo i ubezpieczenia 0 Pon Gru 01, 2008 13:18
piter34
Brak nowych postów [Prawo karne] Podszywanie się
serwis allegro
greg-si Prawo i ubezpieczenia 12 Czw Paź 08, 2009 15:10
greg-si
Brak nowych postów [Prawo karne] strażaki atakakują
dobryziom Prawo i ubezpieczenia 9 Sro Maj 26, 2010 22:56
maciej
Brak nowych postów [Prawo karne] Proces o zniesławienie?
ktoś mnie obraził...
xROnx Prawo i ubezpieczenia 1 Pon Maj 10, 2010 23:37
Paul



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink