Forum Klubu ROVERki.pl :: Sprzedaż części a Urząd Skarbowy?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Sprzedaż części a Urząd Skarbowy?
Autor Wiadomość
Piotrass 




Pomógł: 25 razy
Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 430
Skąd: Lubsko

Rover 75

  Wysłany: Wto Lis 30, 2010 21:38   Sprzedaż części a Urząd Skarbowy?

Jak wygląda strona prawna następującej sytuacji:
1. Kupuje anglika
2. Rozbieram go na części i wszystko sprzedaje na Allegro

Jestem osobą prywatną, nie prowadzę działalności gospodarczej i co za tym idzie nie wystawiam paragonów/faktur.
Czy Urząd Skarbowy może mieć jakieś uzasadnione pretensje do w/w sytuacji? :???:
_________________
F.T.H8TER5 and join the music!
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Lis 30, 2010 21:38   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
BABEL 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 56
Skąd: Rzeszów



Wysłany: Wto Lis 30, 2010 22:44   

Może, jeżeli nie robiłbyś tego okazjonalnie, czyli np w ten sposób sprzedałbyś 10 anglików.
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Sro Gru 01, 2010 09:32   

Do tego, jeśli Ty nie prowadzisz działalności, to kupujący powinni zapłacić 2% PCC, jeśli zakup przekraczał 1000 zł, ale to nie Twój problem.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Tomi
[Usunięty]






Wysłany: Sob Gru 18, 2010 18:35   Re: Sprzedaż części a Urząd Skarbowy?

Piotrass napisał/a:
Jak wygląda strona prawna następującej sytuacji:
1. Kupuje anglika
2. Rozbieram go na części i wszystko sprzedaje na Allegro

Jestem osobą prywatną, nie prowadzę działalności gospodarczej i co za tym idzie nie wystawiam paragonów/faktur.
Czy Urząd Skarbowy może mieć jakieś uzasadnione pretensje do w/w sytuacji? :???:


Wydaje mi się, że takie działania są na granicy prawa i to w wielu wątkach.

Po pierwsze... chyba musisz założyć działalność, bo nie ma innego sposobu aby określić twój dochód z tego tytułu.

Po drugie, anglik jak rozumiem będzie uszkodzony i w tu są dwa przypadki:
- samochód traktowany jest jako samochód (uszkodzony... ale samochód). Zgodnie z przepisami powinieneś chyba dokonać wszelkich formalności związanych z przywozem go do Polski.
- samochód jest traktowany jako odpad (nie wiem dokładnie jakie angielskie przepisy regulują te kwestie... ale nie jest to stopień zużycia/uszkodzenia). W tym przypadku nie powinieneś wogóle posiadać takiego auta. Taki samochód/odpad może kupić w Anglii tylko firma, która zajmują się recyklingiem (przynajmniej w dokumentach)... lub złożą takową deklarację w U.K.

Obie formy różnie się znacznie pod względem fiskalnym w U.K. A w Polsce inne służby mogą się przyczepić o taką działalność (łącznie z Urzędem Ochrony Środowiska).
 
 
Mombrey 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 434
Skąd: Płock/Belfast



Wysłany: Sob Gru 18, 2010 18:51   Re: Sprzedaż części a Urząd Skarbowy?

Tomi napisał/a:

Po drugie, anglik jak rozumiem będzie uszkodzony i w tu są dwa przypadki:
- samochód traktowany jest jako samochód (uszkodzony... ale samochód). Zgodnie z przepisami powinieneś chyba dokonać wszelkich formalności związanych z przywozem go do Polski.
- samochód jest traktowany jako odpad (nie wiem dokładnie jakie angielskie przepisy regulują te kwestie... ale nie jest to stopień zużycia/uszkodzenia). W tym przypadku nie powinieneś wogóle posiadać takiego auta. Taki samochód/odpad może kupić w Anglii tylko firma, która zajmują się recyklingiem (przynajmniej w dokumentach)... lub złożą takową deklarację w U.K.

Obie formy różnie się znacznie pod względem fiskalnym w U.K. A w Polsce inne służby mogą się przyczepić o taką działalność (łącznie z Urzędem Ochrony Środowiska).

Może kupić "anglika" z opcją wywozu za granicę (sprawny) a po drodze się popsuł. Oczywiście części których nie sprzeda a zanieczyszczają środowisko musi utylizować na własny koszt (mam na myśli Polskę)
Co do "Skarbówki" to słuchałem kiedyś jak Weiss - Dzwonie do Pani, Pana... próbował rozwiązać problem Górali - kolędników. Raz w roku chodzą po wsi i dostają pieniądze, kiełbasę jajka, wódkę i inne. Wyszło, że powinni otworzyć działalność i kupić kasę fiskalną. (może do tej pory coś się zmieniło) Jeżeli takie podejście jest do tej pory, to ten handel Roverem źle widzę.
_________________
--== "Z mądrym człowiekiem to i pogadać ciekawie." ==-- Fiodor Dostojewski
 
 
 
Tomi
[Usunięty]






Wysłany: Nie Gru 19, 2010 13:57   Re: Sprzedaż części a Urząd Skarbowy?

Mombrey napisał/a:
Może kupić "anglika" z opcją wywozu za granicę (sprawny) a po drodze się popsuł. Oczywiście części których nie sprzeda a zanieczyszczają środowisko musi utylizować na własny koszt (mam na myśli Polskę)


Już to widzę, że ktoś kto myśli o kupnie samochodu na części płaci kilkaset funtów więcej za same kwity (dowód, ubezpiecznie, etc)... Jeśli nie ma takowych kwitów, nie ma opcji, aby ktokolwiek z Urzędników mu uwierzył. A w Polsce niestety jest tak, że podatnik musi udowadniać, że nie musi płacić i dowodzić swoich praw, a nie urzędnik, który powie, że podatek się należy i będzie kara. Ponadto w przypadku sprowadzenia całego auta, również jest zobowiązany do opłat. Ponadto przy każdym samochodzie składa deklarację, ile? na co? który? Siłą rzeczy przy 10 aucie z pewnością się niejeden urzędnik zainteresuje. W każdym innym przypadku jest powód do kontroli kary, etc.

Mombrey napisał/a:
Co do "Skarbówki" to słuchałem kiedyś jak Weiss - Dzwonie do Pani, Pana... próbował rozwiązać problem Górali - kolędników. Raz w roku chodzą po wsi i dostają pieniądze, kiełbasę jajka, wódkę i inne. Wyszło, że powinni otworzyć działalność i kupić kasę fiskalną. (może do tej pory coś się zmieniło) Jeżeli takie podejście jest do tej pory, to ten handel Roverem źle widzę.


Dlatego tak jak pisałem, w Polsce, to podatnik musi udowodnić, że nie musi... a jeśli nie ma dokumentów, to nie ma co marzyć, że mu się upiecze. U.S. zawsze może poprosić Allegro o dostęp lub informacje o Twoim koncie na Allegro (co wystawiał, ile wystawia i ile sprzedał ... przynajmniej oficjalnie na Allegro). A skala przedsięwizięcia często wynika z treści samego ogłoszenia. Widać jak na dłoni, czy ktoś ma "jedną felgę, alternator i uszkodzoną skrzynię biegów, bo została po poprzednim aucie" czy zajmuje się tym "zawodowo".

A podobne sprawy już są w Polskich sądach. Najgłośniejsza, to chyba ta, w której gościowi, który prowadził działalność zajęli cały majątek (było około 20 lub 30 samochodów na części wartych ponad 100 tyś. zł). O część upomniał się Urząd Celny, o część Urząd Ochrony Środowiska i do wszystkiego doszedł Urząd Skarbowy.

Ponadto słyszałem też o kilku sprawach osób, które sprzedawały ubrania używane, bez prowadzonej działalności.

maciej: poprawiłem cytowanie
Ostatnio zmieniony przez maciej Pon Gru 20, 2010 08:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Sprzedaż na części bez wyrejestrowania
ezy Prawo i ubezpieczenia 26 Sro Lip 23, 2008 21:46
general_p
Brak nowych postów [Prawo celne] auto z holandii - urzad celny
sylwia_grabkows Prawo i ubezpieczenia 12 Sob Paź 31, 2009 11:44
Ciufa
Brak nowych postów sprzedaż samochodu
potrzebuje porady prawnej
DJAUGUST Prawo i ubezpieczenia 13 Czw Sie 27, 2009 18:23
Mayson
Brak nowych postów Sprzedaż auta bez przerejestrowywania
Julek Prawo i ubezpieczenia 3 Pią Maj 17, 2013 23:05
mikimisz
Brak nowych postów sprzedaz auta a ubezpiczenie
Lewis Prawo i ubezpieczenia 16 Pią Mar 29, 2013 10:54
machi12



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink