Forum Klubu ROVERki.pl :: Jak odzyskać zawartość dysku z uszkodzonego laptopa??
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Jak odzyskać zawartość dysku z uszkodzonego laptopa??
Autor Wiadomość
gustav.pl 




Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 337
Skąd: Warszawa



Wysłany: Nie Maj 15, 2011 20:01   Jak odzyskać zawartość dysku z uszkodzonego laptopa??

Witam. Padł mi laptop. Magicy którzy próbowali go reanimować, stwierdzili, ze na skutek iskrzenia w gnieździe zasilania min poszła się j....ć płyta główna(podobno ten typ tak ma). Efekt jest taki, ze komp nie chce się w ogóle włączyć, nie świeci się nawet żadna kontrolka. Nie będę tego naprawiał bo za cenę jaka mi powiedzieli mogę kupić trochę słabszego, ale nowego lapka.
Chciałbym na razie odzyskać dane z dysku. A, ze wprowadziłem hasło przy uruchamianiu systemu, fachmani stwierdzili, ze będzie to bardzo pracochłonne zajęcie, w cenie 200-300zl.
Ciekaw jestem czy do ściągnięcia tych danych potrzeba jakiś specjalistycznych urządzeń/programów? Czy można to zrobić w domu mając do dyspozycji zwykły, stacjonarny komputer? I w ogóle jak to można zrobić??
Pozdrawiam :smile:
PS W/w "zwłoki" :wink: to FSC Amilo PI 2550
_________________
rover forever
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Maj 15, 2011 20:01   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
NiceMan 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 178
Skąd: Wrocław



Wysłany: Nie Maj 15, 2011 20:14   

Siemka
Zacznijmy od tego czy dysk jest sprawny. Czy uszkodzony bo z tego co czytam to po prostu padła Ci płyta główna a nie dysk. Jeżeli dysk sprawny to po prostu wyciągnij go i podepnij pod zwykłego PC odpowiednimi kabelkami. Sprawa bardzo prosta. W laptopie jest zwykły dysk taki jak w Pc tylko mniejszy. Jeżeli dysk jest zrypany to może być problem i rzeczywiście 200-300zł to kwota za odzyskanie danych. Ale zabierz Lapka do domu rozkręć go i wyciągnij dysk podłącz pod PC i po sprawie :P
Zastanawiam się czy nie mam jakiegoś znajomka z Wawy żeby Ci pomógł. Jak ktoś przyjdzie mi do głowy to się odezwę


Pozdro
 
 
 
apples 




Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Nie Maj 15, 2011 20:35   

gustav.pl, pogadaj z MaReK.
 
 
kruszan 




Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 1292
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 600

Wysłany: Nie Maj 15, 2011 21:37   

NiceMan napisał/a:
Siemka
Zacznijmy od tego czy dysk jest sprawny. Czy uszkodzony bo z tego co czytam to po prostu padła Ci płyta główna a nie dysk. Jeżeli dysk sprawny to po prostu wyciągnij go i podepnij pod zwykłego PC odpowiednimi kabelkami. Sprawa bardzo prosta. W laptopie jest zwykły dysk taki jak w Pc tylko mniejszy. Jeżeli dysk jest zrypany to może być problem i rzeczywiście 200-300zł to kwota za odzyskanie danych. Ale zabierz Lapka do domu rozkręć go i wyciągnij dysk podłącz pod PC i po sprawie :P
Zastanawiam się czy nie mam jakiegoś znajomka z Wawy żeby Ci pomógł. Jak ktoś przyjdzie mi do głowy to się odezwę


Pozdro


tutaj masz odpowiedz, wykręcenie dysku w zależności od modelu laptopa to albo (od spodu) zaślepka na 2 śrubki, 2-4 do mocowania dysku i już masz go w ręku, albo w niektórych jest pod klawiaturą, wtedy (jeśli nie jest z tyłu) poszukaj manuala/filmiku jak wymienić/wyjąć dysk z tego konkretnego modelu (nie ma żadnych cudów) chodzi jedynie by nie ciągnąć na siłę i nie pourywać zaczepów...

dysk podpinasz pod zwykłą stacjonarkę (najpewniej masz interfejs SATA wejście) każda nowa płyta to ma, są też różne przejściówki (nie wiem jaki masz dysk) i odpalasz kompa (można z niego wystartować, albo ustawić by był dodatkowym, ale to też w zależności od kompa, jeśli jest nowa płyta to sama go dołączy i pójdzie z automatu) jeśli dysk po podaniu zasilania nie zakręci to znaczy że padł...

skontaktuj się z kimś kto może blisko Ciebie pomóc, bo to łatwe rzeczy ale jak się w tym nie siedzi lub się nie lubi grzebać to może tylko wydawać się trudne :grin:
_________________
Rover 600 2.0 SDi 99'
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Pon Maj 16, 2011 08:19   

Jak dysk śmiga, to dane da się wyciągnąć, wyciągając dysk i podłączając pod drugi komputer. W zależności od ilości danych potrzebnych do odzyskania, można je przegrać na płytę DVD, DVD DL, Pendrive lub inny dysk jaki masz w posiadaniu.

gustav.pl napisał/a:
A, ze wprowadziłem hasło przy uruchamianiu systemu, fachmani stwierdzili, ze będzie to bardzo pracochłonne zajęcie, w cenie 200-300zl

Takie windowsowe, czy na bios? Z resztą jakie to by nie było hasło, nie wpływa znacząco na czas dostępu do danych ;) To ew. kwestia przejęcia uprawnień katalogów i plików w celu dostania się do nich.

Oczywiście, że jeśli masz trochę wiedzy w tym zakresie, to podłączysz dysk do komputera i powinien się on wykryć jako "kolejny dysk". Jeśli wyłączył się w trakcie pracy, to może zawierać jakieś drobne błędy, które możesz sam naprawić wbudowanym w system windows narzędziem do skanowania dysków.

Co do płyty. Warto się zastanowić czy faktycznie uszkodzenie jest aż tak rozległe.
Ja sam uwaliłem płytę i z racji niedostępności części i trochę wiedzy jak i co musiałem oddać na serwis zewnętrzny w celu naprawy. Gonił mnie czas i musiałem przyjąć koszt kilku stówek na klatkę ;) Gdyby nie ten fakt, to pewnie za ileś tam czasu doszedłbym co i jak i naprawił to własnoręcznie.

Być może gdzieś można znaleźć samą płytę do tego modelu w cenie przystępnej ;)
Sam laptop nie jest jeszcze taki najgorszy i mógłby ze 2-3 lata popracować.

Jeśli nie chcesz się sam "bawić", to podjedź do mnie do firmy.
Przerzucimy dane, spoglądniemy na laptopa i może uda się coś z nim zrobić.

Pozdrawiam,
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
Skiba 




Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 1457

Rover 600

Wysłany: Pon Maj 16, 2011 14:10   

MaReK napisał/a:
Jak dysk śmiga, to dane da się wyciągnąć, wyciągając dysk i podłączając pod drugi komputer. W zależności od ilości danych potrzebnych do odzyskania, można je przegrać na płytę DVD, DVD DL, Pendrive lub inny dysk jaki masz w posiadaniu.

gustav.pl napisał/a:
A, ze wprowadziłem hasło przy uruchamianiu systemu, fachmani stwierdzili, ze będzie to bardzo pracochłonne zajęcie, w cenie 200-300zl

Takie windowsowe, czy na bios? Z resztą jakie to by nie było hasło, nie wpływa znacząco na czas dostępu do danych ;) To ew. kwestia przejęcia uprawnień katalogów i plików w celu dostania się do nich.



Jeżeli hasło zostało założone na dysk, to nie będzie to prosta sprawa. Takie zabezpieczenie ma nas upewnić, że nikt nie odczyta naszych poufnych danych (np. po kradzieży laptopa i wyciągnięciu dysku). Podłączenie do innego komputera w takim przypadku nic nie da. Jest to bardzo często stosowane zabezpieczenie, w standardzie występujące w większości laptopów. W google można sporo poczytać o sprzętowych hasłach założonych na dysk.
_________________
pozdrawiam Skiba
 
 
NiceMan 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 178
Skąd: Wrocław



Wysłany: Pon Maj 16, 2011 18:03   

Ale on raczej na dysk nie ustawił Hasła ;) Obstawiam, że te windowsowe haseło ma :)
Poza tym jak ma hasło chyba je zna :D

Pozdro
 
 
 
slax 
Klubowicz





Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 2054
Skąd: Kamienica Szlachecka

Rover Coupe

Wysłany: Pon Maj 16, 2011 20:36   

A ja myślę, że chodzi o hasło na biosa. Tak jak pisze Skiba, niektóre laptopy w momencie w momencie założenia hasła na bios przypisują także dysk do danego sprzętu, w tym wypadku płyty głównej. I tu nic nie da podłączenie tego dysku do innego dokładnie takiego samego laptopa. Dysk "ruszy" tylko na płycie d, której został przypisany. Istnieją programy które umożliwiają odblokowanie dysku,ale trzeba znać hasło, i tu też nie jest powiedziane, czy wystarczy samo hasło, bo prawdopodobnie bios zabezpieczył dysk jakimś ciągnie znaków, kodem binarnym, wygenerowanym właśnie na podstawie hasła.

Przerabiałem ten temat przy okazji przeróbki xboxa, i zamiany dysku w nim. Tam też dysk przypisany jest do konkretnej konsoli, i na innej nie ruszy, trzeba było zgrać zawartość epromu a później za przy pomocy tych informacji zabezpieczyć nowy dysk.

Ale ja spróbowałbym odpalić tego twardziela na innym kompie, może serwisanci chcą Cię naciągnąć na koszta
_________________
R220 Coupe Turbo + MGF 1.8 + MG ZS180 + MG ZT190 :D
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Wto Maj 17, 2011 00:21   

Nie wierzę w to żeby to było hasło na dysk (szyfrowanie dysku).
Trzeba wiedzieć jak to zrobić. Jedyna opcja jaka wchodzi w grę to hasło do logowania się na profil windowsa. Wtedy faktycznie, żeby dostać się do wnętrza katalogów użytkownika, trzeba przejąć prawa na własność, co windows 7 w standardzie robi to sam ;)

slax napisał/a:
Ale ja spróbowałbym odpalić tego twardziela na innym kompie, może serwisanci chcą Cię naciągnąć na koszta

Dopasować by się trzeba w chipsety i stery. Podejrzewam, w 95% przypadków, nie uda się ta opcja. Warto zatem zgrać dane, a potem się bawić w stawianie systemu, itp. itd.
Ci 'serwisanci' chyba chcą zrobić na Tobie interes życia - pewnie stwierdzili, że i tak do nich przyjdziesz, bo nie masz gdzie pójść ;/
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
Kruchy 




Dołączył: 04 Sie 2001
Posty: 469
Skąd: Ząbki



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 00:33   

MaReK napisał/a:
Nie wierzę w to żeby to było hasło na dysk (szyfrowanie dysku).


Przecież DriveLock blokuje dostep do dysku. To wystarczy, żeby nic z niego nie odczytać na innym kompie.
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Wto Maj 17, 2011 02:11   

Kruchy napisał/a:
Przecież DriveLock blokuje dostep do dysku. To wystarczy, żeby nic z niego nie odczytać na innym kompie.

Jest masa takich programów do szyfrowania dysku i to darmowych, ale wątpię, żeby z domysłu był takowy zainstalowany lub/i żeby Gustav instalował go sam i tam zakładał hasło. Gdyby tak było, na pewno inaczej sformułowałby to. No ale może się mylę ;) Może faktycznie zaszyfrował dysk pod pojęciem "hasło podczas uruchamiania". No jest jeszcze takie cudo jak syskey dla winxp, ale on nie szyfruje plików.

Najlepiej jak wszelkie wątpliwości rozwieje nam sam zainteresowany ;)
Który już pewnie odzyskał dane, naprawił laptopa i opija ten sukces w zaciszu domowym.

Chociaż... gdyby miał sprawnego laptopa, napisałby z niego posta na forum.
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
Kruchy 




Dołączył: 04 Sie 2001
Posty: 469
Skąd: Ząbki



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 02:27   

Toć DriveLock nie szyfruje plików na dysku tylko ogranicza dostęp bodajże do bootsectora. Wg. mnie chodzi właśnie o hasło biosowe, które może być uaktywnione również na dysk.
Gdyby chodziło o hasło do profilu windy, to chyba większość osób, które potrafią podłączyć dysk w celu sprawdzenia czy działa, poradziło by sobie z tym ;)
Z hasłem na dysk jest już gorzej i mieści się to w wymienionych kosztach.
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Wto Maj 17, 2011 02:53   

Nie znam specyfiki tego programu. Spotkałem się z nim w firmie, w której szyfrowano tym pendrive. Trzeba było zainstalować "klucz", żeby móc normalnie korzystać z tego urządzenia.

Nie wiem czy bootsector to nie za mało. Gdyby robił zamieszanie w tablicy alokacji plików, w tabeli partycji, no to byłby problem. Cały czas mam wrażenie, że albo gustav'a nie zrozumieli i sądzą, że trzeba poświęcić dużo czasu, albo zwyczajnie chcą wykorzystać jego naiwność. Sądzę, że zwykły, domowy użytkownik nie bawi się w szyfrowanie plików czy dysków. Zakłada hasło na profil lub na Bios. No ale jak już pisałem, może nie doceniam Gustava ;)
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
Kruchy 




Dołączył: 04 Sie 2001
Posty: 469
Skąd: Ząbki



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 03:00   

Właśnie na bios. Sam tak zrobiłem u siebie i dysk mi działał do momentu padnięcia płyty. Na drugiej płycie nie odpalał tylko pytał się o hasło, którego oczywiście nie pamiętałem. Pomogło przełożenie biosu ;)
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Wto Maj 17, 2011 12:22   

Jakoś nie mogę tego sobie wyobrazić. Może oprócz biosu jakąś pigułkę dostawał jeszcze firmware dysku. W ten sposób grali ze sobą w jednej drużynie, a jak jeden zmieniał front, to drugi nie chciał grać ;D
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
Wydryszek 




Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Wto Maj 17, 2011 14:14   

Obawiam się, że w przypadku FS nie będzie to takie proste. Sam bootsector czy tablica to co za problem odczytać pliki po RAW'ie, oczywiście więcej babrania itd ale wykonalne "domowymi" sposobami. Natomiast nie wiem jak w tym przypadku, mogę sprawdzić u siebie bo do CarPC wynająłem FS Amilo który też chyba ma hasłowanie tego typu.

Chociaż nie.... nie mam przejściówki SATA/IDE ani SATA w kompie którego nie używam.

Jendym słowem powodzenia [b]gustav.pl]/b] i jak coś będzie postępowało to pisz.
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
ADI-mistrzu 




Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Wto Maj 17, 2011 14:27   

Chodzi wam o BIOS dysku twardego? Z tego co wiem czasem producenci sprzętu proszą podwykonawców o specjalne firware (np HP) ale jest to niezmiernie rzadkie i jestem niemal na 100% pewien że jedyne hasło to hasło systemowe.

Po za tym jak niby to hasło miały by być wyłuskiwane? To i BIOS płyty głównej musiał by być specjalny, aby to obsługiwał.

Jeśli robi burdel w tablicach partycji to też raczej niewielki problem, sam kiedyś niechcący skasowałem cały MBR i z 250BG zrobiło mi się 10TB :grin: (szkoda że tylko wykrywalne).

Niech najpierw kolega się wypowie :wink:

Druga sprawa to nieopłacalność naprawy... czasem pada układ sterujący przetwornicą lub dioda zabezpieczająca i koszt naprawy to np. 5zł :???:
Ale to inny temat...
 
 
 
sobrus 




Dołączył: 13 Lip 2009
Posty: 1525
Skąd: Lublin



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 14:32   

Może być to
- hasło na BIOS, wtedy nie ma problemu bo to niedotyczy dysku
- hasło na windows - wtedy tez nie ma problemu bo to nie dotyczy dysku
- szyfrowanie NTFS-EFS - nie wiem nie używam tej opcji BO jest niebezpieczna i tu może być problem
- szyfrowanie np Truecrypt - nie będzie problemu bo przecież kolega zna hasło.

Nie słyszałem nigdy o hasłach możliwych do ustawienia w firmware TYPOWEGO wewnetrznego dysku. Niektóre pendrive i dyski USB mają taką możliwość.

Należy się tylko bać opcji szyfrowania NTFS bo wtedy z tego co pamietam dysk jest przypisany do konkretnej instalacji dysku na konkretnym kompie.... niebezpieczne to jest i nawet linux sie tym brzydzi i nie czyta tego. Podłączenie dysku do innego komputera z windows nic nie pomoże bo dysk jest zaszyfrowany i nie ma gdzie podać hasła (!).
Trzeba zbootować komputer z tego dysku. a to może być niemożliwe jeżeli lapek umarł (np będzie BSOD).

Na szczęście nie słyszałem żeby ktoś trzeźwy EFS używał, prawdopodobnie chodzi o hasło na BIOS lub Windows, a ci serwisanci to zdziercy.

*moge sie mylić co do EFS bo jak napisałem nie używam tego, zwłaszcza że mam OpenSuSE....
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Wto Maj 17, 2011 14:47   

ADI-mistrzu napisał/a:
czasem pada układ sterujący przetwornicą lub dioda zabezpieczająca i koszt naprawy to np. 5zł :???:

I tak jest pewnie teraz ;)
Tylko za wiedzę gdzie i co trzeba nierzadko zapłacić pod 400 zł ;D

ADI-mistrzu napisał/a:
Po za tym jak niby to hasło miały by być wyłuskiwane? To i BIOS płyty głównej musiał by być specjalny, aby to obsługiwał.

Otóż to. Pewnie jest jakaś modyfikacja tego i tego.

sobrus napisał/a:
prawdopodobnie chodzi o hasło na BIOS lub Windows, a ci serwisanci to zdziercy.

Oto to tato ;)
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
Skiba 




Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 1457

Rover 600

Wysłany: Wto Maj 17, 2011 15:22   

MaReK napisał/a:
Jakoś nie mogę tego sobie wyobrazić.


Sorry że w ENG ;)

Hard Disk Password Security Lock

Modern hard disks (notably IDE ATA IV and above) support setting of hard disk password lock so user cannot access the drive until correct password is entered. This is a common implementation in most modern notebook. These hard disk lock passwords are not the same as BIOS passwords. Moving a locked hard disk drive to another machine will not unlock it since the hard disk password is stored in the hard disk special system (non-data) zone. Hard disk lock passwords can not be removed by reformatting or zero-filled the disk, fdisk or any other software procedure (with some exception).

As the hard disk lock is part of the more advanced ATA security features, it has some anti-hacked features. For instance, some software could be written to "guess" the password in an attempt to unlock it. However, a power reset must be performed after five guesses so it makes the "hacking" difficult.

The hard disk passwords comes in two kinds of passwords: A User password and a Master password. The Master Password Revision Code (word 92 in the IDENTIFY response with default value of 0xFFFE) can tell you if the Master password has been changed or if it is the factory default. So if the Master Password is unchanged, and if one knows the "default factory password" assigned as the master password, assuming the hard disk lock is not in maximum security mode, one can then bypass the disk lock easily. For security reason, we will not discuss or release what are the default factory password.

A disk can be either locked in High security mode or Maximum security mode. Bit 8 in word 128 of the IDENTIFY response should tell. ie 0 = High, 1 = Maximum.

In High security mode, one can unlock the disk with either the user or master password by using the "SECURITY UNLOCK DEVICE" ATA command.

In Maximum security mode, one can not unlock the disk without knowing the passwords. One way to reuse the disk is to issue the SECURITY ERASE PREPARE command followed by SECURITY ERASE UNIT. However, The SECURITY ERASE UNIT command will require the Master password and all data will be erased as a result.

lub Wiki

http://en.wikipedia.org/w...ds_and_security

Dell potrafi ściągać odpłatnie takie zabezpieczenie (po sprawdzeniu, że jesteś pełnoprawnym właścicielem), a np. Lenovo już zaznacza:

"Note: Do not forget your hard disk password! Keep it in a safe place. If you forget your hard disk password, there is no way to reset your password or recover data in the hard disk drive. Neither an IBM authorized reseller nor IBM marketing representative can make the hard disk drive usable."

Oczywiście wszystko się da - kwestia czasu i pieniędzy !

Dane nie są szyfrowane ;)
_________________
pozdrawiam Skiba
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Jak odzyskać dane (całą partycję)?
Mix Offtopic 13 Sob Mar 13, 2010 15:47
Mix
Brak nowych postów Biały monitor laptopa.
staf Offtopic 16 Sob Lut 13, 2010 10:15
staf
Brak nowych postów podłączenie TV oraz laptopa
koleszko1988 Offtopic 7 Sro Sty 20, 2010 00:23
MaReK
Brak nowych postów Szukam Laptopa Toshiba
Remigiusz Offtopic 5 Nie Mar 15, 2009 09:16
Dam-Kam
Brak nowych postów Kupno laptopa, potrzebna pomoc
Markzo Offtopic 10 Pon Paź 03, 2011 12:28
piterazim



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink