Forum Klubu ROVERki.pl :: Ładowarka ogniw Li-Ion 18650 - pomocy
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Ładowarka ogniw Li-Ion 18650 - pomocy
Autor Wiadomość
Wydryszek 




Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Czw Lis 17, 2011 09:23   Ładowarka ogniw Li-Ion 18650 - pomocy

Witam

Mam pytanie do znawców.

Mam kilka sprawnych ogniw 18650 Li-Ion, używane sa one w akumulatorach laptopowych jak i do popularnych modowanych latarek na diodach mocy itd...

Nie mam jednak do nich samodzielnej ładowarki ale posiadam ładowarkę zewnętrzną, podkreślam..zewnętrzną do akumulatora z Motoroli V3 czy innej V'ki, jak wiadomo też ogniwo Li-Ion bodajże 3,6 czy 3,7v już nie pamiętam ile one mają.

Ładowarka ta odcina z tego co mi wiadomo ładowanie przy napięciu 4,2v na accu czyli nic nowego ale moje pytanie brzmi, czy podłączając kabelki z wyjścia łądowarki do ogniwa 18650 dam radęnaładowaćogniwo bez zbędnego ryzyka wybuchu, pożaru itd??

Teoretycznie na mój rozum to powinno działać ale wolę dopytać bo nie wiem jak są one skonstruowane w kwestii jakiś wewnętrznych elektronik.

Z góry dziękuję za pomoc.


Acha...druga sprawa...chiałbym zasilić z samochodowej instalacji starą cyfrówkę Samsung D60 która ma służyć jako rejestrator w czasie jazdy.
Można ją zasilać zasilaczem 3,3v

Moje pytanie jest nastepujące, co najprościej użyć aby uzyskać takie napięcie w samochodzie bo wczoraj już zgłupiałem jak próbowałem w domu. Pod zasilacz 12v podłączałem rezystory, diody zenera i robiłem dzielniki napięć ale zawsze było 12 (no dobrze, 14v domyślne), chyba że bez podłączonego odbiornika wartość ta będzie własnie taka a w momencie podłączenia odbiornika wyskoczy prawidłowa wartość...głupoty gadam ale już sam nic nie rozumiem.
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Czw Lis 17, 2011 09:23   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
sobrus 




Dołączył: 13 Lip 2009
Posty: 1525
Skąd: Lublin



Wysłany: Czw Lis 17, 2011 09:28   

Nie wiem czy warto kombinować:
http://allegro.pl/szybka-...1922537908.html
Mój Tata używa 18650 i takiej ładowarki od ok 2 lat i nie ma problemów.
 
 
Wydryszek 




Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Czw Lis 17, 2011 09:59   

O istnieniu takich ładowarek wiem tylko po co mam kupować jeśli ktoś potwierdzi, że ta ładowarka w zupełności wystarczy do "jednokanałowego" ładowania...właśnie potrzebuję żeby ktoś to potwierdził a nad bezpieczeństwem i tak będę czuwał i zrobięsobie ładną obudowę.
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
sobrus 




Dołączył: 13 Lip 2009
Posty: 1525
Skąd: Lublin



Wysłany: Czw Lis 17, 2011 10:14   

Ja bym nie ryzykował.
Ładowarka do Motki V3 to prawdopodobnie tylko zwłykły zasilacz USB.

Sam proces ładowania jest kontrolowany prawdopodobnie przez elektronikę telefonu i/lub samej baterii.

Nie wiem czy ogniwa 18650 mają jakieś zabezpieczenia. Mogą mieć, ale niekoniecznie.
 
 
Wydryszek 




Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Czw Lis 17, 2011 14:36   

sobrus, aby uniknąć nieporozumień podkreśliłem w pierwszym poście, że jest to ładowarka zewnętrzna, :) jest to tradycyjny zasilaczyk sieciowy mający na wyjściu 5v i bodajże 500mA, przez wtyk mini USB podłącza się go do stacji dokującej baterię...jest to zewnętrzna ładowarka a nie taka którą się podpina pod telefon, w związku z tym ma w obudowie (stacja dokująca) parę rezystorków, kondensatorki, układzik, diodę dwukolorową i inne takie, jest to w pełni automatyczna ładowarka akumulatora Li-Ion z telefonu, który ma oczywiście takie samo napięcie jak 18650 z racji zastosowanej technologii ogniw.

Dlatego zakładam, że ogniwa są oba z tym samym elektrolitem, to samo napięcie...tak więc ładowarka też powinna się nadać ale nie znam się na tyle, żeby mieć pewność.

Co do ogniw 18650 to jakieś Soniacze z Fukushimy dlatego zasugerowałem że mogą mieć elektronikę ale też nie wiem czy ma to jakiśeś znaczenie.

[ Dodano: Czw Lis 17, 2011 13:01 ]
A najlepsze że komu nie tłumaczę to kazdy mówi że ładowarką do telefonu nie naładuje bo to zwykły zasilacz :D bo kazdy myśli że chodzi o takąwłasnie zwykłą ładowarkę a ja jestem dalej w ciemnej d... :D

Dzisiaj chyba pójdę do piwnicy i będę przez godzinę pilnował ładowania, mierzył napięcie i temperaturę ogniwa....

[ Dodano: Czw Lis 17, 2011 14:36 ]
Sam sobie odpowiem....posiedziałem kolejny kawał czasu na googlach i zmieniłem trochę zapytanie co poskutkowało odpowiedzią.

Każde ogniwo Li-Ion nie posiadające dodatkowej kontrolnej elektroniki która wymaga dodatkowych pinów i specyficznej ładowarki można ładować dowolną ładowarką automatyczną do ogniw Li-Ion po uprzednim wybebeszeniu jej i przystosowaniu do danego akumulatora.

Oczywiście uściślam, chodzi o zewnętrzne ładowarki z stacją dokującą do akumulatora a nie o ładowarki tradycyjne podłączane do telefonów czy innych takich.
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Potrzebuję pomocy z R75
Gość Offtopic 1 Sro Cze 12, 2013 15:43
kasjopea
Brak nowych postów Problem z internetem-pomocy!
benio_bicos Offtopic 8 Wto Kwi 29, 2008 17:45
benio_bicos
Brak nowych postów Zgrywanie filmów - pomocy
KRYS Offtopic 21 Sro Lut 18, 2009 08:36
Rowan
Brak nowych postów Warsztat trójmiasto pomocy !!!
WitekWawa Offtopic 1 Sro Sie 16, 2017 09:22
MaReK
Brak nowych postów [R75 i MG ZT] Kv6 i ponad 100 koników do pomocy :)
zedziczek Offtopic 1 Wto Sty 07, 2014 20:24
sTERYD



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink