Forum Klubu ROVERki.pl :: [R400] Podgrzewane fotele
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: thef
Czw Lis 18, 2010 15:20
[R400] Podgrzewane fotele

Potrzebna pomoc przy montażu
Autor Wiadomość
moritat 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 34
Skąd: podkarpacie



Wysłany: Wto Paź 06, 2009 21:32   [R400] Podgrzewane fotele
Typ: Si Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 1.6 Rok produkcji: 1998

Witam
Chciałbym zainstalować maty grzewcze w swoich fotelach. Idą mrozy i już się boję zimnej skóry rankiem.
Chciałbym aby wyglądało to profesjonalnie.
Dlatego mam zamiar podpiąć je pod oryginalne włączniki podgrzewania foteli.
Instalacja chcę poprowadzić prosto od baterii przez przekaźnik i bezpiecznik.
Nie bardzo wiem tylko jak zdjąć tapicerkę z fotela. Już kiedyś próbowałem i pamiętam że zatrzymałem się na tych cholernych metalowych kółeczkach, które trzymają tapicerkę np na środku siedziska. Wie ktoś jak to zdjąć nie rozrywania gąbki.
Ale największy problem jest chyba z matami. Dostać oryginalne to cud.
Czy ktoś instalował coś takiego?
http://www.allegro.pl/ite...ia_w_fotel.html
http://www.allegro.pl/ite...ik_czujnik.html

Mam też ogromną prośbę do użytkowników R400 z oryginalnym podgrzewaniem foteli, mianowicie potrzebuję zdjęcie wtyczki z przewodami wchodzącej w przełącznik aby zorientować się mniej więcej jak zrobić wiązkę elektryczną.

Zastanawiam się czy do tych mat nie będzie potrzebny jakiś termostat albo potencjometr, żeby rozgrzana mata nie spaliła mi tyłka.

Czekam na pomoc
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Pią Gru 17, 2010 20:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Paź 06, 2009 21:32   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Wto Paź 06, 2009 22:04   

w oryginale w siedzeniach razem z matami są zamontowane przekażniki termiczne na siedzeniu na 40C i 50C a na oparciu 70C
poza tym w obwodzie są tylko przekażniki włączające całość za pośrednictwem przycisku i oczywiście bezpiecznik
schemat oryginału jest w rave opisany jako heated seats
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
greg-si 
Klubowicz





Pomógł: 152 razy
Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 3530
Skąd: ze wschodu

Rover 400

Wysłany: Wto Paź 06, 2009 22:43   

moritat, foto wtyczki nie wiem czy Ci coś da. W każdym układzie wchodzą do niej 4 kabelki. Oczywiście jak chcesz to zrobię Ci zdjęcie bo cały włącznik mam w domu.
Sam też będę robił u siebie podgrzewane fotele ale jeszcze nie na tą zimę. Wtyczki i przyciski mam a maty mam zamiar kupić inne tzn. komplet z całą wiązką termostatami włącznikami i innymi pierdołami a później przerobić wiązkę pod ori włącznik. Niestety takie maty to koszt ok 200-400zł.

Zrobiłem już instalację pod halogeny teraz się męczę z lusterkami (tutaj to jest sajgon ale już chyba rozgryzłem tego joy`a) a z tego co rozbierałem włącznik od siedzeń nie powinno być problemów.

W kwestii fotela Ci nie pomogę bo nie rozbierałem go. Jednak podrzucam Ci schemat budowy siedzeń z Civic`a VTI z którego sam będę brał fotele. Może coś Ci to rozjaśni.

Jakbyś potrzebował jakiejś pomocy w kwestii podłączenia to pisz. Pomogę na ile będę potrafił.

Ps. Te maty po 15 zł to niezły patent i nie wykluczone że skuszę się. Może tyłka mi nie podpali choć na pewno ich jakość świetna nie jest. Ale najpierw muszę dowiedzieć się jak zrobić termostat.
Z pewnością nadałeś mi roboty i jutro będę szukał informacji jak to wszystko zapiąć ze sobą :)
_________________
R400 1.4, R620Ti, R420Si, R400 2.0 Turbo, R200 Coupe, R800 Coupe Turbo ->
R200 Coupe Turbo & V8
 
 
moritat 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 34
Skąd: podkarpacie



Wysłany: Sro Paź 07, 2009 12:16   

greg-si
Zdjęcie się przyda bo mam włączniki bez wtyczek i nie bardzo wiem gdzie jaki przewód podpiąć. Jak zobaczę na zdjęciu to porównam ze schematem i będzie łatwiej. Pozostanie zrobienie instalacji i podpięcie przekaźnika.
Ty masz orygnalne wtyczki? Zastanawiam się czy można znaleźć jakieś podobne w sklepie i ewentuanie przerobić.
Co do mat to myślałem raczej o tych z drugiego linku. Skoro są montowane w mazdach to chyba nie najgorsza jakość. Pozatym mają już chyba jakiś termostat.
 
 
 
niuton 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Maj 2008
Posty: 366
Skąd: Nowa Huta



Wysłany: Sro Paź 07, 2009 14:33   

Gdzie orginalnie jest włacznik do podgrzewanch foteli? podgrzewany jest także fotel pasazzera?
MAcie jakies wtyczki wypuszczone orginalnie mimo braku podgrzewania? W Rovrach do lusterek sa wypuszczone mimo ich braku ale do foti chyba nie?
 
 
greg-si 
Klubowicz





Pomógł: 152 razy
Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 3530
Skąd: ze wschodu

Rover 400

Wysłany: Sro Paź 07, 2009 15:47   

moritat, wieczorem podeślę Ci fotki

niuton, nie wiem czy w 25 były podgrzewane ale w R400 i R45 były pomiędzy włącznikiem klimy i obiegu wewnętrznego.

Co do instalacji to u mnie nie było żadnej do elektrycznych lusterek, halogenów i podgrzewanych foteli. Wszystko musiałem zrobić sam.
_________________
R400 1.4, R620Ti, R420Si, R400 2.0 Turbo, R200 Coupe, R800 Coupe Turbo ->
R200 Coupe Turbo & V8
 
 
niuton 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Maj 2008
Posty: 366
Skąd: Nowa Huta



Wysłany: Sro Paź 07, 2009 16:24   

Hmm, dziwna marka czasem takie mam wrazenie. Robia auto w skorze nie daja klimy i podgrzewanych. W 2tce iałe minstalacje pod lusterka, znowu Ty w 45tce nie. Tez sie chce za to wziac, ale chyab odpuszcze w czasie to sobie bo wielkei wydatki mnie teraz czekaja.

I tak nie przebije nic opla kolegi ktore ma al szyberdach i el lusterka i szyby na korbki :lol:

W takim razie czekam na rezultat z Waszych działan.
 
 
greg-si 
Klubowicz





Pomógł: 152 razy
Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 3530
Skąd: ze wschodu

Rover 400

Wysłany: Sro Paź 07, 2009 19:16   

niuton, ja mam R400 ;) już pełen pakiet elektryczny prócz tylnych drzwi (przednia elektryka, szyber elektryczny, lusterka elektryczne które dziś rozgryzłem). Może na dniach zrobię instalację pod siedzenia tak aby później tylko wszystko wpiąć.
Też mnie wydatki czekają właśnie dlatego muszą siedzenia poczekać. Teraz przegląd, ubezpieczenie... i świętowanie tego że jesteśmy z moim R od roku razem ;)

moritat, co do Twojej sprawy
Foto w załączniku. Numerki jak na kostce + opis po pomiarach które zrobiłem przed chwilą. Przypominam że tyczy się to włączników z R45 bo z takiego auta pochodzą moje.

1) czarno-żółty - po podaniu na niego plusa gdy przycisk wyłączony nic a jak się go włączy zapala się kontrolka że włączone grzanie
2) czarno-czerwony - po podaniu plusa podświetlanie ikonki
3) wolny brak kabla
4) czarno-niebieski - po wciśnięciu guzika pojawia się na nim napięcie w innym wypadku go niema
5) czarny - masa

zatem schemacik:
5) dajemy gdziekolwiek na masę
2) podłączymy gdzieś pod inne guziki tak aby zapalało się podświetlenie razem ze wszystkimi
1) i 4) to zwarcie cewki w przekaźniku

Jak coś niejasne. Pytać :)
_________________
R400 1.4, R620Ti, R420Si, R400 2.0 Turbo, R200 Coupe, R800 Coupe Turbo ->
R200 Coupe Turbo & V8
 
 
moritat 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 34
Skąd: podkarpacie



Wysłany: Sro Paź 07, 2009 21:51   

greg-si wielkie dzięki za zdjęcia. Teraz jest wszystko jasne.
Mam prośbę jak będziesz robił instalację to narysuj jakiś schemat, widzę że masz o tym pojęcie skoro sam zrobiłeś halogeny i lusterka.
Najbardziej interesuje mnie podłączenie do akumulatora tak, żeby działało tylko po przekręceniu kluczyka. Chyba potrzebny będzie przekaźnik który po pojawieniu się napięcia po przekręceniu kluczyka dopuści do przełączników prąd z akumulatora. Tylko jak to podłączyć żeby ładnie działało.
Zastanawiam się też nad możliwością podłączenia jakiegoś potencjometru, żeby można było regulować siłę grzania.
Można by go umiejscowić na tym bocznym plastiku fotela.
 
 
 
greg-si 
Klubowicz





Pomógł: 152 razy
Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 3530
Skąd: ze wschodu

Rover 400

Wysłany: Sro Paź 07, 2009 22:14   

Co do działania dopiero po kluczyku to wystarczy że do zwarcia cewki przekaźnika damy kabelek z któregoś miejsca gdzie występuje zasilanie po jego przekręceniu np. z radia albo po włączeniu świateł.

Np. jak wychodzą 2 kable z cewki przekaźnika to jednego dajemy na masę a drugiego podłączamy do 4)
1) z kolei podłączamy do np. wspomnianej kostki radia. Po przekręceniu stacyjki będzie zasilanie na 1) a po wciśnięci przycisku na 4) i wtedy cewka powinna połączyć obwód.
Sprawdziłem na przekaźniku przed sekundką i tak to wygląda.

Ja u siebie potencjometrów robił nie będę. Jak komuś będzie za gorąco wyłączy a jak za zimno to włączy :)
_________________
R400 1.4, R620Ti, R420Si, R400 2.0 Turbo, R200 Coupe, R800 Coupe Turbo ->
R200 Coupe Turbo & V8
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Czw Paź 08, 2009 08:46   

Potencjometr nie da rady przenieść takiej mocy. Chcąc mieć regulowaną siłę grzania trzeba by dodać odpowiedni układ elektroniczny który albo działał by na zasadzie zmiany gęstości wypełnienia impulsów albo (coś jak stabilizator) zmiany napięcia wyjściowego. Nie jestem biegły z elektroniki ale tak mniej więcej to widzę ;)

Wydaje mi się jednak, że nie ma potrzeby bawienia się w tego typu układy, gdyż wsiadając do auta włączasz podgrzewanie fotela, a kiedy złapie już odpowiednią dla Ciebie temperaturę - wyłączasz. Następnie wystarczy kontakt Twojego "siedzenia" z fotelem do podtrzymania odpowiedniej temperatury i raczej nie ma potrzeby dogrzewania matą, szczególnie że po pewnym czasie zaczyna dmuchać już ciepłe powietrze z nawiewów.
 
 
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Czw Paź 08, 2009 08:57   

przykładowy regulator mocy np grzania www.elportal.pl/pdf/k07/04_02a.pdf można kupić i poskładać samemu :wink:
można go także zmodyfikować jak na rysunku (oczywiście zamiast żarówki podłączamy matę grzewczą)
w razie problemów proponuję zaglądnąć na www.elektroda.pl jest tam sporo na ten temat

schemat poniżej właśnie z elektrody
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Czw Paź 08, 2009 09:35   

A ja mam pytanie odnośnie elektrycznych lusterek bo widzę że to jest loteria. Wszak mam leciwego ale zadbanego R200 '97 ale może instalacja pod lusterka i u mnie jest :D
Dodam że pod kierownicą i pod schowkiem z prawej strony mam po jednej wtyczce żółtej w prostokącie z sześcioma stykami (gniazdo). Z nadzieją że to ma coś z instalacją lusterek wspólnego...albo może jak poznać że jest instalacja pociągnięta pod lusterka.
W standardzie mam el.szyby więc może przy okazji i to miało być :D
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Czw Paź 08, 2009 09:43   

żółty kolor wtyków i kabelków jest zarezerwowany dla systemu SRS (poduszki powietrzne) :nono:
najprościej sprawdzić w drzwiach czy są wolne kostki w okolicy lusterek
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
greg-si 
Klubowicz





Pomógł: 152 razy
Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 3530
Skąd: ze wschodu

Rover 400

Wysłany: Czw Paź 08, 2009 15:01   

Wydryszek, w R400 kostka do lusterek jest w kolorze zielonym i ma 7 kabelków
_________________
R400 1.4, R620Ti, R420Si, R400 2.0 Turbo, R200 Coupe, R800 Coupe Turbo ->
R200 Coupe Turbo & V8
 
 
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Czw Paź 08, 2009 15:57   

greg-si napisał/a:
w R400 kostka do lusterek jest w kolorze zielonym i ma 7 kabelków


dotyczy kostki w kabinie koło regulacji wysokości świateł
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
greg-si 
Klubowicz





Pomógł: 152 razy
Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 3530
Skąd: ze wschodu

Rover 400

Wysłany: Czw Paź 08, 2009 19:11   

Wydryszek, wspominał o tym co ma przy nogach a nie drzwiach więc jasne że chodzi o ten włącznik
poza tym czepiając się to kostki przy lusterkach też są wewnątrz w kabinie

moritat, dziś dokończyłem instalację i ja wziąłem zasilanie do cewki by mieć po kluczyku włączanie od podgrzewania lusterek z regulacji elektrycznej świateł. Środkowy kabelek dostaje 12V gdy przekręci się kluczyk na II czyli tak jak być powinno.
_________________
R400 1.4, R620Ti, R420Si, R400 2.0 Turbo, R200 Coupe, R800 Coupe Turbo ->
R200 Coupe Turbo & V8
 
 
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Czw Paź 08, 2009 21:11   

greg-si napisał/a:
poza tym czepiając się to kostki przy lusterkach też są wewnątrz w kabinie


ciekawe skąd się tam wzięły :smile: ja mam pod osłonami lusterek tak żebym mógł je odpiąć i wyciągnąć bez rozbierania połowy samochodu
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
niuton 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Maj 2008
Posty: 366
Skąd: Nowa Huta



Wysłany: Sro Paź 14, 2009 09:45   

moritat, dziś dokończyłem instalację i ja wziąłem zasilanie do cewki by mieć po kluczyku włączanie od podgrzewania lusterek z regulacji elektrycznej świateł. Środkowy kabelek dostaje 12V gdy przekręci się kluczyk na II czyli tak jak być powinno.

Podłaczyłe juz wszystko do konca? Grzeje juz siedzenie? Jak z rozbieraniem foteli? Skora czy welur?
 
 
greg-si 
Klubowicz





Pomógł: 152 razy
Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 3530
Skąd: ze wschodu

Rover 400

Wysłany: Sro Paź 14, 2009 19:23   

niuton, na razie siedzeń nie robię z tego względu że nie mam mat które miałyby odpowiedni termistor
chcę zrobić wszystko po Bożemu tak aby napięcie było rozłączane gdy się nagrzeją do pewnego momentu. Jednak nikt mi nie potrafi pomóc.
Siedzenia mam zwykłe a czy to welur to nie wiem :) nie jadłem :p Za jakiś czas będzie pół skóra z alkantarą.
Rozebrać fotele to pikuś. Przynajmniej tak mi się wydaje patrząc na nie z pod spodu.
_________________
R400 1.4, R620Ti, R420Si, R400 2.0 Turbo, R200 Coupe, R800 Coupe Turbo ->
R200 Coupe Turbo & V8
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R400] Podgrzewane fotele
zychMajster Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 0 Pon Lip 09, 2018 19:50
zychMajster
Brak nowych postów [R45] Podgrzewane fotele - awaria
marcinZG Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 21 Sro Lut 26, 2014 20:32
Gość
Brak nowych postów [ Rover 400 1.6 99r. ] podgrzewane fotele
darku1973 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 10 Sob Maj 23, 2009 11:49
darku1973
Brak nowych postów [R414] Jak zamontować podgrzewane fotele?
gogo Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 4 Wto Sty 27, 2009 20:25
gogo
Brak nowych postów [R400] Czy ma podgrzewane lusterka?
AndrzejekA8 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 32 Sro Lut 11, 2009 13:19
AndrzejekA8



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink