Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Grzanie się silnika - wentylator się nie załącza.
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Grzanie się silnika - wentylator się nie załącza.
Autor Wiadomość
scareface 




Dołączył: 07 Sie 2013
Posty: 404
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Czw Kwi 09, 2015 23:01   

Ja miałem to samo, zimna chłodnica a na zegarze ponad 107 stopni. Zabrałem się za :

- przeczyszczenie otworu w pojemniku z płynem chłodzącym do którego wchodzi mały wężyk koło korka, miałem zatkany :/
- zalaniem tyle płynu chłodzącego aż zacznie uciekać woda przez odpowietrznik na wężu
- ponieważ 1 bieg również mi padł w wentylatorze to przełączyłem na drugi i teraz razem przy 101 stopniach załącza się wentylator i chłodzi do 96 stopni.Przy załączeniu klimy również działa 2 bieg.

Teraz nie mam problemów.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Czw Kwi 09, 2015 23:01   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
sqiddy25 



Dołączył: 04 Sie 2013
Posty: 62



  Wysłany: Sro Cze 03, 2015 09:57   

Witam! mam dylemat co do wiatraka chłodnicy nie wiem już co założyć do mojego R75
założyć używkę z R75 trzy biegowy taki jak mam w oryginale czy z Chryslera? a może tak jak przeczytałem na forum z R75 ( chyba 1.8 benzyna dwubiegowy ) ?

w starym szczotki były wytarte jednej nawet brak...
wymieniłem i dalej cisza na żadnym biegu nie drgnie nawet.

czy coś może zaszkodzić jak będę jeździł bez wiatraka? ( w sumie on i tak nie działa )

Proszę o pomoc
 
 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Sro Cze 03, 2015 13:16   

bez wiatraka nie uświadczysz klimatyzacji w aucie, pokaż foto jak wyglądał silnik w środku, skoro nie miałes jednej szczotki to znaczy że na 99% komutator powiedział papa. jak poszperasz po forum to znajdziesz że albo załozyć wentylator od voyagera , albo tanio możesz zregenerowac swój jesli masz tyle zaparcia i umiejętności
_________________
75 Red Edition
 
 
cin1391 




Pomógł: 10 razy
Dołączył: 19 Lut 2015
Posty: 446
Skąd: Wyszków

Rover 75

Wysłany: Sro Cze 03, 2015 14:28   

sqiddy25 napisał/a:
Witam! mam dylemat co do wiatraka chłodnicy nie wiem już co założyć do mojego R75
założyć używkę z R75 trzy biegowy taki jak mam w oryginale czy z Chryslera? a może tak jak przeczytałem na forum z R75 ( chyba 1.8 benzyna dwubiegowy ) ?

w starym szczotki były wytarte jednej nawet brak...
wymieniłem i dalej cisza na żadnym biegu nie drgnie nawet.

czy coś może zaszkodzić jak będę jeździł bez wiatraka? ( w sumie on i tak nie działa )

Proszę o pomoc


Zakładaj od Voyagera. Ja kupiłem za 70zł + rezystor za 30zł. Wszystko pasi elegancko - od śmigła aż po mocowania. Najlepsza opcja.
_________________
Wolę pchać Rovera niż jeździć Golfem
 
 
scareface 




Dołączył: 07 Sie 2013
Posty: 404
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Sro Cze 03, 2015 22:28   

sqiddy25 napisał/a:
wymieniłem i dalej cisza na żadnym biegu nie drgnie nawet.

miałem to samo, okazało się, że szczotki nie dolegały dobrze, musiałem delikatnie wbić oś i zaczęło wszystko chodzić.
 
 
sqiddy25 



Dołączył: 04 Sie 2013
Posty: 62



Wysłany: Pon Cze 15, 2015 16:39   

Witam! rozebrałem cały zestaw ( wiatrak, ta puszkę z przekaźnikami i dostałem się do komutatora)

Wymieniłem szczotki i dobrze dotarłem żeby wszystko przewodziło prąd jak należy.

Komutator jest sprawny sprawdzałem każdą ścieżkę miernikiem i wszystko jest ok.

po złożeniu wiatrak podpiąłem na krótko i działa kręcił się na dwóch biegach więc zamontowałem wszystko na swoje miejsce i po próbie włączenia klimy wiatrak i tak nie chodzi :| dodam że na zewnątrz temperatura powietrza 16 stopni C a klimę ustawiłem na LOW.

Teraz się zastanawiam czy wentylator przy takiej temperaturze powinien załączyć się od razu ? czy potrzeba mu większej temperatury ?
klima niby chłodzi czuć zimne powietrze z nawiewów ale po chwili czuć w samochodzie dziwny zapach ( to nie grzyb w instalacji klimy ) co dalej mogę sprawdzić ? jakieś pomysły ?

wymieniłem też przekaźnik na nowy...
 
 
 
adam_26 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 16 Cze 2014
Posty: 1000
Skąd: Rzeszów

Rover 75

Wysłany: Pon Cze 15, 2015 18:27   

sqiddy25 napisał/a:
Teraz się zastanawiam czy wentylator przy takiej temperaturze powinien załączyć się od razu ? .

Tak powinien się załączyć od razu
Zrób test klimy https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=31544
 
 
sqiddy25 



Dołączył: 04 Sie 2013
Posty: 62



Wysłany: Pon Cze 15, 2015 21:44   

zrobilem test wszystko jest ok a wiatrak dalej nie dziala ;/
 
 
 
scareface 




Dołączył: 07 Sie 2013
Posty: 404
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Wto Cze 16, 2015 16:53   

przy załączeniu klimy powinny Ci lekko obroty spaść i powinieneś zauważyć że przy załączeniu kompresora silnik został obciążony. Jeżeli nie ma różnicy pomiędzy trybem econ a wyłączonym econ to znaczy że masz coś z klimą. Odpal samochód daj mu się nagrzać i poczekaj aż zacznie działać wiatrak przy 100 stopniach wtedy. Jeżeli się załączy to będzie znaczyło że wiatrak masz sprawny i przekaźnik też.
 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Sro Cze 17, 2015 09:32   

jak masz INPE to tam miożesz sprawdzić załączanie wszystkich biegów wentylatora
_________________
75 Red Edition
 
 
blabson 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2015
Posty: 57



Wysłany: Sro Cze 17, 2015 18:39   

Witam,podepnę się pod temat,tak że to mój pierwszy Rover w życiu zauważyłem że wentylator dmucha w stronę grila czyli na zewnątrz,czy tak powinno być? czy ktoś zamienił bieguny w wentylatorze,wydaje że powinien dmuchać w stronę silnika.
_________________
SCHEMATY http://chomikuj.pl/blabson/Auta/Rover
Diagnostyka VCI Delphi Wroclaw
 
 
scareface 




Dołączył: 07 Sie 2013
Posty: 404
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Sro Cze 17, 2015 18:53   

blabson, masz pomylone plus z minusem musisz zamienić i będzie ok :)
 
 
blabson 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2015
Posty: 57



Wysłany: Sro Cze 17, 2015 19:15   

scareface napisał/a:
blabson, masz pomylone plus z minusem musisz zamienić i będzie ok :)

A gdzie dokladnie? W tej malej puszce z dwoma przekaznikami?
 
 
scareface 




Dołączył: 07 Sie 2013
Posty: 404
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Sro Cze 17, 2015 19:24   

mogło być tak że ktoś wymieniał kiedyś już ten wiatrak i albo źle połączył kable idące od puszki do wentylatora albo źle połączył w puszce jeżeli ich nie rozcinał. Musisz to sprawdzić sam, najprościej będzie jak dostaniesz sie do puszki i z akumulatora przyłożysz do czarnego kabla masę a do czerwonego lub szarego plusa i wtedy będziesz widział jak się kręci wiatrak.
 
 
blabson 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2015
Posty: 57



Wysłany: Sro Cze 17, 2015 19:29   

scareface napisał/a:
mogło być tak że ktoś wymieniał kiedyś już ten wiatrak i albo źle połączył kable idące od puszki do wentylatora albo źle połączył w puszce jeżeli ich nie rozcinał. Musisz to sprawdzić sam, najprościej będzie jak dostaniesz sie do puszki i z akumulatora przyłożysz do czarnego kabla masę a do czerwonego lub szarego plusa i wtedy będziesz widział jak się kręci wiatrak.

dzieki za info
 
 
scareface 




Dołączył: 07 Sie 2013
Posty: 404
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Sro Cze 17, 2015 19:33   

Proszę. Rozkręcałem chyba 4 razy wiatrak i wszystko co z nim związane aż w końcu kupiłem wiatrak 2 biegowy z rezystorem od Vectry B jakoś go upchałem i działa lepiej niż seria :P
 
 
gustav.pl 




Pomógł: 12 razy
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 337
Skąd: Warszawa



Wysłany: Pon Cze 29, 2015 13:18   

scareface napisał/a:

- ponieważ 1 bieg również mi padł w wentylatorze to przełączyłem na drugi i teraz razem przy 101 stopniach załącza się wentylator i chłodzi do 96 stopni.Przy załączeniu klimy również działa 2 bieg.

Teraz nie mam problemów.


A co to znaczy, że przełączyłeś wentylator na 2 bieg? Jakbyś to łopatologicznie wytłumaczył :| Nie wiem czy ma znaczenie, to że ja mam dieselka, a Ty benzynkę, ale mój wiatrak też jest ponoć 2 biegowy i 1 bieg podziękował za współpracę :???:
_________________
rover forever
 
 
scareface 




Dołączył: 07 Sie 2013
Posty: 404
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Pon Cze 29, 2015 16:37   

Na zdjęciu masz puszkę sterującą prędkościami wiatraka, mniej więcej tak samo w benzynie i dieslu. Jak wentylator będziesz miał 3 biegowy to będziesz miał 4 kable, jeżeli będziesz miał 2 biegowy to będziesz miał 3 kable idące z puszki do silnika wiatraka. Przełączanie polega na przepięciu kabelka w inne miejsce. U mnie wyglądało to tak, że przepiąłem kabel czerwony w miejsce szarego. Gdybym widział jak wygląda Twoja puszka z przekaźnikami było by mi łatwiej powiedzieć co masz gdzie przepiąć.
 
 
gustav.pl 




Pomógł: 12 razy
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 337
Skąd: Warszawa



Wysłany: Wto Cze 30, 2015 04:55   

Dzięki scareface :grin: Niestety zdjęcia swojej puszki nie mam, ale już wiem co powiedzieć mechanikowi, który będzie mi ten wiatrak robił.
_________________
rover forever
 
 
sqiddy25 



Dołączył: 04 Sie 2013
Posty: 62



Wysłany: Czw Lip 16, 2015 15:10   

Witam! czy ten wiatrak będzie ok ? przyszedł wikeend i można coś zadziałać :)


http://allegro.pl/voyager...5076145698.html

http://allegro.pl/wentyla...5372779844.html

Wszystkie wentylatory do Voyagera są takie same? czy trzeba zwrócić uwagę na jakiś detal ?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] 1.8t - Klimatyzacja załącza wentylator co chwilę
evnee Rover serii 75, MG ZT 8 Sro Lip 01, 2020 18:07
dawidd
Brak nowych postów [R75] Grzanie się silnika
Gość Rover serii 75, MG ZT 24 Sro Lip 27, 2011 13:46
mike-l
Brak nowych postów [R75] Wentylator chłodnicy załącza sie na zimnej chłodnicy?
Rover_75_1_8_t Rover serii 75, MG ZT 11 Sob Lis 09, 2013 19:02
domel101
Brak nowych postów [MG ZT 190 Sedan] Grzanie sie silnika
Pucia Rover serii 75, MG ZT 5 Pią Maj 11, 2018 14:54
R75
Brak nowych postów [r75] Wentylator silnika
nowicjusz2 Rover serii 75, MG ZT 11 Pią Lip 01, 2016 19:36
dorotamax1



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink