Forum Klubu ROVERki.pl :: Wakacje idą - winietki i naklejki (D, CZ, SK, H, A i inne)
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Wakacje idą - winietki i naklejki (D, CZ, SK, H, A i inne)
Autor Wiadomość
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Sro Maj 27, 2015 19:41   Wakacje idą - winietki i naklejki (D, CZ, SK, H, A i inne)

Hej,

Wątek zakładam po to, żeby ułatwić innym podróże opisując własne doświadczenia w sprawie winietek i naklejek 'ekologicznych'.

Robię to, bo właśnie o mało nie nabrałem się na 'ułatwienie', a naprawdę to 'naciąganie' uprawiane przez PZM Travel i Dekrę Polska. ;)

Niemcy:
Wybieram się do Niemiec, a tam w Berlinie i innych dużych miastach trzeba mieć naklejkę określającą czystość spalin (kara za brak to 40-80 Euro).

W Polsce są firmy, które pomagają ją załatwić - koszt od 66 do 80 zł (trzeba zeskanować dowód rejestracyjny, wysłać skan i zapłacić).

Tą samą usługę oferuje miasto Berlin za, UWAGA, UWAGA 6 Euro (5 Euro - stały koszt naklejki, 1 Euro - koperta i znaczek do Polski)!!!

Link poniżej:
https://www.berlin.de/lab...op.86595.en.php

A jak ktoś ma czas, a chce oszczędzić lub zdecydował się na wyjazd w mniej niż czas wysyłki, to za 5 Euro podobno wydają od ręki w każdej stacji TUV i Dekra w Niemczech (przy odcinku Frankfurt nad Ordą - Berlin jedna jest 200m od zjazdu z autostrady), trzeba mieć tylko dowód rejestracyjny - sprawdzę za tydzień, bo przez internet mógłbym zamówić dopiero w sobotę (nie mam przy sobie skanu dow. rej.), więc do środy nie dojdzie.

Czechy, Słowacja, Austria:
Druga sprawa to to, że PZM Travel i kilka innych firm świadczą usługi sprowadzania i dystrybucji tzw. winitek na drogi CZ, SK i A - uważajcie, bo za usługę liczą sobie 100% narzutu, podczas, gdy na pierszej stacji w CZ na A1 (jeszcze na odcinku bezpłatnym) można kupić te same winietki za cenę nominalną w Euro lub Koronach, a jak ktoś nie ma, to złotówkami też nie gardzą, tylko kurs trochę gorszy (mniej niż 100%). No i ztcp przyjmują też karty.

Węgry:
Jakby ktoś się wybierał na Węgry, to tam elektroniczne winietki opłaca się po prostu przy przekraczaniu granicy w okienku podając nr rejestracyjny - naklejek nie ma, bo oni mają kamery śledzące tablice rejestracyjne.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Maj 27, 2015 19:41   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
sta_ry 



Dołączył: 22 Paź 2014
Posty: 16



Wysłany: Nie Maj 31, 2015 20:14   

dzięki za info o Berlinie
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pon Cze 22, 2015 08:56   

Dobra, byłem w Berlinie i mam dodatkową informację.
Rzeczywiście naklejki 'ekologiczne' załatwia się w każdej Dekrze od ręki (jakieś 10 minut w sumie), ale w Dekrze kosztują 10 Euro, więc wygląda na to (sam nie przetestowałem), że najtaniej i najwygodniej załatwić to przez internet przez Urząd Miasta w Berlinie (link w pierwszym poście) - wtedy kosztuje to 6 Euro i przychodzi listem do domu (tylko trzeba to załatwić na co najmniej 2 tygodnie przed wyjazdem).
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Sandman 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2014
Posty: 120
Skąd: Polska

Rover Tourer

Wysłany: Pon Cze 22, 2015 22:59   

Bardzo fajnie, że założyłeś taki post - często zapomina się o takich niuansach obowiązujących w innych państwach.
Od siebie dodam coś odnośnie Węgier - winietkę można kupić na każdej stacji praktycznie i nawet jeśli wjedziecie na autostradę i dopiero tam na jakąś traficie to nic się nie stanie... ale - Węgrzy niechętnie przyjmują euro (to na małych stacjach - mi odmówiono sprzedaży) a na większych już na autostradzie - jest bardzo niekorzystny przelicznik. Więc najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednią ilość forintów na winietkę w Polsce (i tak będzie taniej niż przelicznik na stacji) a resztę wymienić z euro na miejscu (najkorzystniejszy kurs).
_________________
Mój dyliżans :D
 
 
Remigiusz 




Pomógł: 375 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Wto Cze 23, 2015 00:36   

Sandman, Dodaj ze na Węgrzech winieta nie jest formie naklejki na szybę tylko się podaje NR tablicy oraz kraj pochodzenia i oni wklepują to w system. Dostaje się tylko paragon z danami który się podpisuje jako gwarant :wink: Tam wszystko działa na zasadzie monitoringu ;)

Z problemem Euro się tam nigdzie nie spotkałem ale przelicznik kiepski jak coś, lepiej mieć jak dodałeś HUF czyli Forint :wink:
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
Sandman 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2014
Posty: 120
Skąd: Polska

Rover Tourer

Wysłany: Wto Cze 23, 2015 20:52   

Remigiusz, :ok2:
_________________
Mój dyliżans :D
 
 
mariusz86 



Dołączył: 21 Lip 2015
Posty: 17



Wysłany: Wto Lip 21, 2015 21:03   

Jadąc od strony Gliwic A1 na Ostrawę jest gdzie kupić winietę? Będę jechał pierwszy raz w tym kierunku.
 
 
siemion_ 
Klubowicz



Członek Zarządu
prezes


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 987
Skąd: Gliwice

MG ZT

Wysłany: Wto Lip 21, 2015 23:09   

Zaraz po przekroczeniu granicy jest stacja benzynowa tam kupisz, obok też stoi budka w której również winiety sprzedają.
 
 
 
Sandman 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2014
Posty: 120
Skąd: Polska

Rover Tourer

Wysłany: Pon Sie 17, 2015 20:30   

Jeśli ktoś chciałby się wybrać do Szwajcarii albo przez nią przejechać - trzeba zaopatrzyć się w winietkę w postaci naklejki (dostępna na każdej stacji benzynowej) za cenę 40 franków (ok 40 Euro - stosowany przelicznik waluty to praktycznie 1:1 ). Winieta jest ważna rok (14 miesięcy w sumie).
Z doświadczenia ostatnich dni mogę powiedzieć, że niestety opłaty tej praktycznie nie da się ominąć - gdyż drogi zwykłe przechodzą w ekspresowe i autostrady dość płynnie i często nie jest to odpowiednio oznakowane (a winieta jest sprawdzana przez system monitoringu). W miastach bardzo ciężko znaleźć wyjazd w jakimś kierunku nie przez autostradę (choćby kawałek) - chyba że ma się bardzo dobrego GPS'a (mój Tomtom niestety nie podołał).
_________________
Mój dyliżans :D
Ostatnio zmieniony przez Sandman Wto Sie 18, 2015 10:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Koenig 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2015
Posty: 157



Wysłany: Pon Sie 17, 2015 22:02   

Jeśli ktoś nie potrzebuje winety "na już" to polecam stronę https://www.tolltickets.c...aspx?lang=pl-PL
Winety są w cenach nominalnych, koszty wysyłki to około 2€.
 
 
mariusz86 



Dołączył: 21 Lip 2015
Posty: 17



Wysłany: Czw Sie 20, 2015 15:17   

Wprawdzie już wróciłem ale na przyszłość dobrze wiedzieć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Inne] Sprowadzony samochód - ubezpieczenie i inne procedury
Cherman Prawo i ubezpieczenia 31 Czw Gru 11, 2008 21:39
AndrewS
Brak nowych postów [Inne] Błędny nr VIN
Błędny nr VIN
mundek74 Prawo i ubezpieczenia 1 Czw Kwi 15, 2010 22:24
Paul
Brak nowych postów [Inne] prawo jazdy
zgubione/skradzione
witgut Prawo i ubezpieczenia 4 Czw Paź 08, 2009 21:59
zetes
Brak nowych postów [Inne] rejstracja bez meldunku
menior Prawo i ubezpieczenia 14 Pią Sie 28, 2009 19:18
menior
Brak nowych postów [Inne] Zwolnienie lekarskie
grembi Prawo i ubezpieczenia 2 Pon Sie 03, 2009 20:29
grembi



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink