Forum Klubu ROVERki.pl :: [214SI] swap K16 1.4 problem z odpaleniem
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[214SI] swap K16 1.4 problem z odpaleniem
Autor Wiadomość
Andrew01 



Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 12
Skąd: Kraków



Wysłany: Pią Kwi 10, 2009 01:04   [214SI] swap K16 1.4 problem z odpaleniem

Mam problem z odpaleniem silnika 1.4 K16. W skrócie po kolei jak wygląda sytuacja:
Silnik ten wsadziłem do zupełnie innego auta (konkretnie łady ;) ).
Podłączyłem całą wiązkę, ukl paliwowy itd i... nie mogę odpalić. Zacząłem więc po kolei sprawdzać co może być nie tak:
1) stacyjka - pozycja ignition - jest napięcie na + cewki, tak samo sygnał idzie do komputera.
2) czujnik położenia wału - jeżeli nie jest podpięty, to komp nie włącza pompy paliwa ani w ogole nie "wie" że ma uruchomić silnik podczas kręcenia rozrusznikiem. Jak jest normalnie podłączony, to normalnie pracuje pompa paliwa, i sygnał na cewke idzie.
3) wszystkie wężyki podciśnienie itd, także do map sensora wszystko podłączone
4) uklad paliwowy - wymontowałem wtryski z listwą żeby zobaczyć czy działają. każdy z czterech wtrysków wytwarza ładną mgiełkę, żaden nie "leje". Pompa paliwa jest nowa, o ciśnieniu 4 bar (zewnętrzna, z poloneza trucka).
5) zapłon - wykręciłem świece, podłączylem do kabli, uziemiłem i zakreciłem - i każda wytwarza iskrę (koloru niebieskiego, choć ciężko mi stwierdzić tak na oko czy może ma być większa iskra ? ale wydaje mi się że jest ok). Z tego co widzę to aparat zapłonowy nie może być fizycznie ustawiony źle ? I jeżeli rozrząd jest dobrze ustawiony, to zapłon tez musi byc dobrze ?
6) rozrząd - sprawdziłem ustawienie rozrządu, znaki są tak jak mają być.

Odpowietrzyłem ukł paliwowy, wszystko podłączone, kręce silnikiem i kręce, a on nawet nie krztusi się, nic sie nie dzieje w zasadzie.

Mam założony sam kolektor wydechowy i przy ktorejs probie zauwazylem ze lecą spaliny, ale tylko z 3 cylindra. Kilka razy probowalem i cały czas tylko trzeci cylinder "zaskakuje". Sprobowalem zmienic swiece z innym cylindrem, i juz nie palił nawet na jeden cylinder. Probowalem też psikać "samostartem" w dolot, ale niewiele to pomogło...

I teraz jakie mam jeszcze pomysły:
A) pomimo tego że jest iskra na każdej świecy, to z jakiegoś powodu jest ona za słaba (chociaż nie widać przebicia na kablach). Cewkę mam co prawda od łady samary, ale jest to nowa cewka niemiecka "master sport", i do aparatu na czujniku halla - "elektrycy" z elektrody twierdzą że każda cewka ktora jest z aparatu bezstykowego powinna działać w takiej konfiguracji. Ale może mimo to coś jest nie tak z tą iskrą ?
B) pomimo tego że znaki w rozrządzie są ok, to może np jest zerwany klin z koła pasowego i jest złe położenie wału względem wałków ?

Generalnie to wygląda ze wszystko działa. Jest jakaśtam iskra, jest paliwo (nie wlane, tylko mgiełka), jest podciśnienie w kolektorze jak sie kreci silnikiem (czuc przykładajac reke do przepustnicy), jest sprężanie w silniku (nie sprawdzilem konkretnej wartosci, ale napewno jesli nie idealnie idealne to jakie takie jest).

Wg mnie biorąc pod uwage to co napisałem powyżej to silnik powinien chociaż probowac odpalic, krztusic sie szarpac. A tu w zasadzie nic się nie dzieje...

No a pytanie oczywiście brzmi - co jeszcze mogę sprawdzić, czy coś przeoczyłem ? Czemu nie chce wg Was odpalic ?
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Kwi 10, 2009 01:04   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Pią Kwi 10, 2009 07:36   

JEŚLI sam silnik jest OK (sprężanie, szczelność, brak defektów, itd) i jak piszesz, zapłon jest i benzyna na mgłę na wtryskach też, to :
Pierwsze "primo":
Patrz względem kolejności kabli zapłonowych na połączeniu cewka-świece. Do samych świec trudno je pomylić, gdyż sama ich długość wyznacza, gdzie który ma zawędrować.
Kolejność na aparacie jest taka - 1-3-4-2, wiadomo, zaczynając od końcówki kopułki, która jest najwyżej, silnik kręci się wraz z wałkami, patrząc od jego czoła, czyli kół rozrządu, w prawo. Tak więc sprawdź kolejność kabli na kopułce. Może pomylona jest ich kolejność, tudzież kierunek.
Drugie "primo":
Patrz rozrząd i właściwe jego zgranie. Na kole pasowym napędu alternatora jest taki znaczek skromny. Na nadlewie pompy oleju jest taka magiczna kreska - nadlew. Musi być toto nastawione (najpierw chodzi o pozycjonowanie wału korbowego). To wtedy rozrząd musi być ustawiony tak: koła duże wałków rozrządu muszą być założone OK - a są dwie możliwości. Piasty tych kół posiadają możliwość dwojakiego ich założenia - i jest to pięknie opisane. Piasty mają dwa gniazda dla kołków ustalających, które są umieszczone w czołach wałków. Napis "IN" przy gnieździe służy dla koła, założonego na wałek ssący (lewy) a napis "EX" przy gnieździe drugiego koła służy dla tego, które nałożone jest na wałek wydechowy (prawy). I jeśli wtedy są one tak złożone, to trzeba je zgrać tak z wałem korbowym, który jest nastawiony jak pisałem powyżej (pasek rozrządu zsunięty, wałki kręci się albo jakąś przedłużką, ja kręciłem je za śrubki kół pasowych. Niby nie robi się tak, ale co tam) nastawia się je tak, by napis na ramionach obu tych kół, który brzmi "EXHAUST" był nastawiony w lewo, w stronę wałka ssącego i kreski, które są na tych kołach, powinny się pokrywać. Trzeba uważać, żeby nawet o jeden ząbek nie przestawić paska i kół rozrządu oraz koła pasowego na wale korbowym.

Wtedy, jeśli silnik nie jest rozwalony, spręża, zawory chodzą i choć są choć w 50% sprawne na szczelność, to samo cylindry i tłoki i jeśli wszytko z elektryką silnika i jej czujnikami jest OK, to silnik MUSI zapalić. Po prostu - MUSI.
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
PTE 




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1429
Skąd: Gdańsk

Rover 25

Wysłany: Pią Kwi 10, 2009 13:12   

Do jakiej Łady wsadziłeś ten silnik? Pytam z ciekawości.
_________________
Rover 25 1.4 1999/2001r. midnight blue 1.06.2006 - 7.05.2012
 
 
tetryk 



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 372
Skąd: z gór



Wysłany: Pią Kwi 10, 2009 15:01   

Andrew01 napisał/a:
nowa cewka niemiecka "master sport",
-zmien cewkę na oryginalną(tzn.taką która była przy silniku)........to chinski szajs-z niemieckością nie ma nic wspólnego.......... :roll:
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3633
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Pią Kwi 10, 2009 16:16   

PTE napisał/a:
Do jakiej Łady wsadziłeś ten silnik? Pytam z ciekawości.


pewnie do tej podobnej do 125p :-)

skad masz ten silnik ?? z poloneza 1.4 czy z rovera ??

Andrew01 napisał/a:
Pompa paliwa jest nowa, o ciśnieniu 4 bar (zewnętrzna, z poloneza trucka).


hmm czytalem na forum fso ze chlopaki mieli problemy przy zastosowaniu do poldkow 1.4 pomp od 1.6, nawet tej od GSI
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
Andrew01 



Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 12
Skąd: Kraków



Wysłany: Pią Kwi 10, 2009 18:42   

No, nareszcie odpaliła ! Juz 3ci dzien spędziłem w garażu. I jak zwykle okazało się że chodziło o pierdołę. Kupiłem nowe kable zapłonowe i nowe świece. I odpaliła - zakręciłem pierwszy raz z 5 - 7 sekund i zaskoczył. I chodzi równo, wszystko tak jak ma być.
Nie zaprzątałbym Wam głowy, gdybym wcześniej nie sprawdził czy jest iskra, i czy teoretycznie wszystko z kablami ok. Wyglądały na nowe, nie uszkodzone, nie było nalotu na stykach, świece tez niby były ok. A tu jednak okazało się że dawały tak małą iskrę że nie zapalała się mieszanka :/ .


oprawca_1978, kolejność kabli była od początku dobra, zresztą kable są podpisane na kopółce, więc chyba tylko osoba ułomna mogła by je źle podłączyć (nie obrażając tych którym to się przytrafiło ;) ).

odnośnie rozrządu - na znakach na kołach był ustawiony ok, a myślę że nikt by nie był na tyle... mało inteligentny żeby odkręcać koła z wałków i przykręcić je źle...

niemniej dzięki za podpowiedzi, byłem juz nawet gotowy silnik rozbierać i sprawdzać każdą czesc z osobna jakby po wymianie kabli nie zapalił :P

PTE,
Łada 2105, będzie to rajdówka vfts-look tyle że z silnikiem rovera. Docelowo chcę wrzucić 1.6 lekko podłubany. 1.4 teraz tak na początek, żeby wszystko dopasować i może trochę pojezdzic.

tetryk, no cewkę i tak muszę kupić jakas, ta co mam jest pożyczona. Co nie zmiania faktu że działa jako tako...

AndrewS, silnik z poldolota. komputer też.

a odnośnie pompy no to przez te kilkadziesiąt sekund co silnik pracował to wyrabiała. Jak sie okaże że
nie daje rady to zainwestuje w jakiegoś Faceta ;)


W każdym razie dzięki wszystkim za sugestie :)

Skoro już poruszyłem temat to mam jeszcze jedno pytanie (pogrubione żeby widzieli ci co nie doczytali do tego momentu ;P ):
Przy wiązce niedaleko podłączenia do komputera mam taką białą okrągłą wtyczkę. Do czego ona ma służyć ? Jakbym sie uparł to bym doszedł po schemacie, ale może ktoś będzie wiedział.

[ Dodano: Pią Kwi 10, 2009 20:33 ]
mały update mojego pytania ;) . Zaznaczyłem na tym zdjęciu tą białą okrągłą wtyczkę, do której nie wiem co ma być podpięte :)

 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3633
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Pią Kwi 10, 2009 23:12   

Andrew01 napisał/a:
Przy wiązce niedaleko podłączenia do komputera mam taką białą okrągłą wtyczkę.


to jest wtyczka zlacza diagnostycznego do podpiecia kompa serwisowego Rover TestBook T4 lub innych np. bosch KTS itp

a BTW odlaczenia aku nie resetuje ewentualnych bledow w kompie
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
Andrew01 



Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 12
Skąd: Kraków



Wysłany: Sob Kwi 11, 2009 10:37   

Yhm, a da się chociaż zczytać błędy jakąś metodą chałupniczą, np wymigać je sobie ?

A z tą wiązką to dziwna sprawa - zostały mi 2 niepodłączone wtyczki (teraz już wiem że jedna to jest od diagnostyki) a druga powinna iść teoretycznie do TPS-a tyle że tam nie pasuje... (6pin vs 3pin). No ale to już sprawdzę sobie na schemacie który kabel ma iść gdzie...
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3633
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Nie Kwi 12, 2009 14:05   

Andrew01 napisał/a:
Yhm, a da się chociaż zczytać błędy jakąś metodą chałupniczą, np wymigać je sobie ?


niestety nie

zrob fotke tej wtyczki
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
Andrew01 



Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 12
Skąd: Kraków



Wysłany: Sro Kwi 22, 2009 23:56   

Trochę nie mialem czasu ostatnio, ale zrobiłem te fotki.

Generalnie mam 2 wtyczki które nie wiem do czego służą. Zostały mi nie podłączone: zawór pochłanaiacza par paliwa oraz TPS. Zaworu par nie posiadam, a do tps-a żadna nie pasuje :|

Wtyczka 1:


A na tym zdjęciu jedna wiem że jest do lambdy, a druga nie wiem właśnie do czego jest. Tyle że w tym momencie nie pamiętam która od lambdy bo podobne są a nie mam jak przymierzyć...


[ Dodano: Czw Kwi 23, 2009 11:31 ]
I jeszcze jedną rozkmine mam ;) . Chodzi o umiejscowienie zbiorniczka wyrównawczego ukł. chłodzenia.
Czy kreska na zbiorniczku wskazująca prawidłowy poziom ma być na wysokości górnej krawędzi chłodnicy ? Czy może ta wysokość jest jakoś odniesiona do silnika ?
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3633
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 19:52   

jakos nie moge skojazyc z pamieci tych wtyczek, a przewody do czarnej skrzynki przekaznikow pod kompem masz podpiete ??

chyba ze ta wieksza to takie zlacze wiazki, u mnie jest na blotniku, w eeckend bede przy swoim to zerkne

co do zbiorniczka, to u mnie w 125p. zostal umieszczony na blotniku, o wysokosc zbytnio sie nie zastanawialem, zreszta tam jest dosc ciasno i martwilem sie zeby wogole wlazl
raczej nie ma to znaczenia, lepiej zeby byl troche wyze,j niz za nisko
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
Andrew01 



Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 12
Skąd: Kraków



Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 21:59   

No przekaźniki mam podpięte, inaczej bym nie odpalił ;) . I złącze z resztą wiązki to też nie jest, bo to też mam podłączone. Eh, chyba będe musiał isc wg schematu kabelek po kabelku ;)
 
 
ash 




Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Gru 2007
Posty: 587
Skąd: Civitas Kielcensis



Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 22:57   

Co do tych wtyczek to jedna jest do sądy a druga do skrzyni gdzie jest urządzenie mierzące km przebyte (impulsator?)
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3633
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Pią Kwi 24, 2009 00:04   

Andrew01 napisał/a:
No przekaźniki mam podpięte, inaczej bym nie odpalił


no wlasnie, dla pewnosci spojzalem na temat i to mnie utwierdzilo zeby zadac taki pytanie,
kilka forow, i nie sposob tego spamiętać

ash napisał/a:
a druga do skrzyni gdzie jest urządzenie mierzące km przebyte (impulsator?)

jesli wiazka jest z poldorovera to i starszego rovera np. kanciaka to nie ma zadnego impulsatora, a silnik krokowy podpiety??
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
Andrew01 



Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 12
Skąd: Kraków



Wysłany: Nie Kwi 26, 2009 15:22   

ash napisał/a:
Co do tych wtyczek to jedna jest do sądy a druga do skrzyni gdzie jest urządzenie mierzące km przebyte (impulsator?)


Jedna jest do sondy lambda faktycznie, ale druga napewno nie idzie do skrzyni.

[ Dodano: Nie Kwi 26, 2009 15:24 ]
AndrewS napisał/a:
a silnik krokowy podpiety??

Tak, podpięty.
Nie podpięty mam tylko zawór par paliwa (którego nie będę mieć) oraz TPS (do którego nie pasuje żadna z dwóch wolnych wtyczek... :| )
 
 
ash 




Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Gru 2007
Posty: 587
Skąd: Civitas Kielcensis



Wysłany: Nie Kwi 26, 2009 17:11   

a czujnik polozenia przepustnicy? ile ma pinow?
 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Nie Kwi 26, 2009 20:55   

ash napisał/a:
a czujnik polozenia przepustnicy? ile ma pinow?


Trzy, z tego co pamiętam. Charakterystyczna wtyczka płaska, nie sposób pomylić.
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Problem z odpaleniem roverka 214si]
ziarno10 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 4 Pią Lis 21, 2008 09:03
oprawca_1978
Brak nowych postów [Rover 214Si] problem z odpaleniem
tunio14 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 4 Czw Mar 18, 2010 13:42
memphisto
Brak nowych postów [214Si 1997] Swap Polonez -> R200 opłaci się ??
jarekz Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 9 Pon Cze 20, 2011 18:51
leszczu
Brak nowych postów [r25] problem z odpaleniem
pioracz Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 9 Wto Lut 23, 2016 14:59
pioracz
Brak nowych postów [R25 IDT] Problem z odpaleniem
har0 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 3 Pon Gru 19, 2011 08:57
har0



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink