Forum Klubu ROVERki.pl :: Kolegów elektryków prosze o pomoc, lampki bez wtyczek.
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Kolegów elektryków prosze o pomoc, lampki bez wtyczek.
Autor Wiadomość
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pon Paź 25, 2010 22:25   Kolegów elektryków prosze o pomoc, lampki bez wtyczek.

Siema,
Mam prośbę, zakupiłem na giełdzie samochodowej lampki wokoło domowe za przysłowiowy grosz, jednak są z uciętymi oboma końcami, na początku i na końcu mają po 5 kabli, jak to podłączyć do zasilacza 12 v by świeciły skoro dwa końce obcięte, i aż 5 kabli sterczy na końcach.

Dziękuje za pomoc.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Paź 25, 2010 22:25   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
faecd 




Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 2125
Skąd: Police k.Szczecin

Rover 400

Wysłany: Pon Paź 25, 2010 22:44   

foto? skoro 5 kabli to pewnie kilku kolorowe. ja takie kupilem rok temu na choinke ledowe od chinczykow za 12zl. az sie dziwilem jak mozna tyle diod i modul sterujacy sprzedawac za takie grosze
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pon Paź 25, 2010 22:51   

Ale tam niema kolorow kabli, wszystkie sa zielone.
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10902
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Wto Paź 26, 2010 01:00   

Tak czy inaczej będziesz musiał trochę rozplątać... Pewnie to jest 4 plusy do najbliższych żarówek, a jeden wspólny minus do przeciwnego końca, albo 3/2, ale to mało prawdopodobne. Więc musisz dobrać się do kabli dochodzących prosto do najbliższych 4 żarówek, i podłączyć je do jednego bieguna, a pozostały przewód do drugiego.
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Paź 26, 2010 07:42   

Ja bym wziął omomierz i sprawdził gdzie jest masa - kombinacji jest maksymalnie 4!, czyli 24, a przy odrobinie szczęścia można mieć pewność już po 2 pomiarze. :D
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
marcin316 




Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Wto Paź 26, 2010 07:51   

Po pierwszej żarówce można zauważyć, że reszta łączona jest w szereg, a jeśli tak, to z 12V świecić to nie będzie ;) przynajmniej w takiej konfiguracji. W dodatku jeśli jedna żarówka w obwodzie będzie uwalona, to cała połączona z nią gałąź się nie zaświeci.
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Wto Paź 26, 2010 11:11   

panowie ale to jest uciete na poczatku i na koncu:-) wiec jak tu omomierz pomorze??

Ja w elektryke cienki, ale tak po naszemu to z tego co mowicie, jesli kazdy z 4 kabli leci do kolejnych po sobie zarowek to znaczy ze to sa plusy, po to by po prostu jak sie jedna spali by co 4 nie swiecila a nie wszystkie i wowczas je do 12V + a ten ostatni do - i z drugiego konca zlutowac je do tego kabla masujacego co zamknie obwod?? dzieki:) dzisiaj popatrze:-)

P.s. sorki ze z taka pierdolka sie zwracam ale duzo tych swieczek i warto by je bylo zreaktywowac.

Dzieki za rady:)

P.s. 2. Marcinie nierozumiem Twojej wypowiedzi, znasz moje pojecie o elektryce:) Wez to bardziej rozwin, co widac po tej zarowce, dla czego i czemu z 12 ma nieswiecic, a jak nie z 12 to z czym?:)
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Paź 26, 2010 11:17   

Cytat:
panowie ale to jest uciete na poczatku i na koncu:-) wiec jak tu omomierz pomorze??

Po ludzku!!! ;)

Przyczepiasz omomierz do jednego kabelka na jednym końcu, a drugim końcem po kolei do kabelków z drugiego końca - kabelek, przy którym zamiast rozwarcia pojawi się wartość w omach jest drugim końcem tego, do którego omomierz jest przyczepiony.

Przyklejasz sobie kolorową tasiemkę na obu trzymanych końcach i już wiesz.

Operację powtarzasz dla kolejnych trzech kabelków, bo jak znajdziesz 4 pary, to piąta będzie oczywista, nie? ;)

Taka jest moja koncepcja, tak ja to widzę. ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
marcin316 




Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Wto Paź 26, 2010 11:57   

hvil, wytłumaczę Ci w którąś niedzielę, tylko weź kartkę i długopis bo teraz nie chce mi się tworzyć poglądowego schematu ;)
 
 
faecd 




Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 2125
Skąd: Police k.Szczecin

Rover 400

Wysłany: Wto Paź 26, 2010 12:19   

Skoro 5 kabli poucinanych moze mozna by bylo zrobic 5 ciagow lampek z 5ma wtyczkami.

Trzeba to rozlozyc, rozgryzc, sprawdzic jakie zarokwi tam sa bla bla bla policzyc opory, natezenia itd itp.

Moze to byc rowniez warkocz i 4 kable z kazdej strony nalezy polaczyc ze soba a dwa ostanie podpiac pod wtyczke i do pradu np ;)


Generalnie masa opcji. Niech Ci marcin316, wytlumaczy jako lokalny kolega z R i tyle ;) Pozdro
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Wto Paź 26, 2010 15:46   

hehehe on ma juz mnie chyba dosc z elektryka ciagle jedyne kompedium wiedzy to Marcin:-) Dzięki za pomoc.

A powracajac do tematu:

3 kable sa ze swieczkami dwa nie:-) czyli wychodzi ze o masy:) ok to juz wiem, dzieki za pomysl z omomierzem nie bede musial rozplatywac by sie dowiedziec ktory to ktory:-)

A oco kaman ze to moga nie byc 12V oczym marcin pisal??:)
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Paź 26, 2010 15:55   

Zależnie jak podłączysz żarówki/diodki, to mogą być różnych napięć.

W skrócie - jeśli podłączysz je równolegle, o tak -<>- to obie powinny być przystosowane do napięcia jakie podajesz wejście-wyjście (czyli np. 12V lub 230V).

Natomiast jeśli podłączysz je "szeregowo" -*-*-*-*- - tak jak ja w tym przypadku 4, to każda z nich powinna mieć tylko 1/n (czyli tutaj 1/4) napięcia, które chcesz podłączyć (czyli np. każda po 3V, jeśli podłączasz 12V).

Oczywiście upraszam i piszę o identycznych żaróweczkach. :)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Wto Paź 26, 2010 17:25   

Sa identyczne, ok biore sie do roboty wiec dobrze czynie:

1. odnajde poczatki i konce kabli
2. koniec 3 kabli z lampkami zlacze z kablem bez lampek
3. na poczatku podlacze do 3 kabli z zarowkami +
4. potem do kabla bez lampek -
5. wlacze do pradu i zobacze czy nie wywali korkow:)


Dobra taktyka?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Pytanie do Elektrykow :D Silnik do hydroforu
Remigiusz Offtopic 15 Sob Gru 04, 2010 21:31
Remigiusz
Brak nowych postów prosze o pomoc...
teeba Offtopic 1 Czw Gru 16, 2010 21:33
MaReK
Brak nowych postów Prosze o pomoc... fizyka
Adrian355 Offtopic 2 Pią Cze 05, 2009 19:10
Adrian355
Brak nowych postów iSoldIt - proszę o pomoc
magneto Offtopic 7 Pon Lip 12, 2010 23:57
magneto
Brak nowych postów Proszę o pomoc! Szukam części!
grzywa Offtopic 0 Pią Sie 26, 2011 11:20
Gość



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink