Forum Klubu ROVERki.pl :: [R827] Nie żyje klimatyzacja
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R827] Nie żyje klimatyzacja

R134a, po 94r
Autor Wiadomość
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Sob Kwi 04, 2009 14:48   [R827] Nie żyje klimatyzacja
Typ: V6 Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 2.7 Rok produkcji: 1994

Witam, problem tak jak w temacie. Wczoraj byłem nabić klime (ogólny serwis klimy) i jak się okazuje nie włącza się sprężarka. Gdy zewrę styki przekaźnika odpowiedzialnego za prace kompresora to klima chłodzi jak należy. Układ szczelny, ciśnienie jest. Sprawdzałem puszkę z czterema przekaźnikami umiejscowioną pod przednim prawym reflektorem. Wszystkie są sprawne, choć przy tym od kompresora styki były zielone. Oczywiście przeczyściłem. Sprawdzałem również styki czujnika ciśnienia oraz cały ten malutki moduł (wielkości przekaźnika) umiejscowiony obok osuszacza.

Dodam, ze przez ostatnie pół roku jeździłem z całkowicie pustą klimą (czynnik uciekł przy demontażu chłodnicy do klimy), ale jednak sam układ ciśnieniowy klimy uważam za sprawny, wydaje mi się, że winne jest sterowanie (elektryka).
Wcześniej klima działała dobrze, choć te skrzyneczke z czterema przekaźnikami już wcześniej rozbierałem i czyściłem styki bo problem był identyczny. Teraz przekaźniki na 100% sa sprawne.
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Wto Sty 04, 2011 21:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Kwi 04, 2009 14:48   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
blue827 



Pomógł: 115 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 1079



Wysłany: Nie Kwi 05, 2009 10:13   

U mnie to samo. Tylko że ja jeszcze latem nabijałem klime i całą zimę jeździłem z klimą żeby osuszała powietrze, sprężarka normalnie się załączała wszystko działało. Piątek, pierwszy upalny dzień włączam klime, tym razem aby schłodzić a tu lipa :( sprężarka nawet się nie załącza.

Następnego ranka, zimno, też włączam na auto , ale też się nie załącza. Myślę że to kwestia elektryki , bo tak jak pisałem klime miałem napełnianą, pozatym nagle przestała działać.

Z tego co czytałem w Mk2 Electrical.pdf str.124 to klimatronik testuje wszystkie sensory przy włączeniu zapłonu i powinnien wyświetlić kod błędu jeż jakiś czujnik nie działa, ale nie wiem jak to jest w praktyce.

Ponadto są opisane m.in. takie przypadki:
Sprężarka nie załącza się, i wiatraki też nie chodzą (mój przypadek) sprawdzić bezpiecznik 16 (nie wiem o który chodzi, ten pod deską jest od tempomatu)
Sprężarka nie załącza się , ale wiatraki chodzą to trzeba niby sprawdzić bezpiecznik X i 13

nie zabardzo rozumiem co to jest ten bezpiecznik X, jeśli 10 w komorze silnika to odpowiedzialny za wiatrak, ale po co sprawdzać jeśli wiatraki chodzą. Rozpiska bezpieczników: rover800.pdf str.99.

Zobacze może uda mi się dzisiaj coś wybadać.

[ Dodano: Nie Kwi 05, 2009 12:19 ]
Przeczyściłem styki czujników temperatury w chłodnicy (sprayem do hamulców) i sprężarka teraz się włącza, wentylatory też. Ale teraz czytam w manualu że z klimą jest jeszcze związany inny czujnik wpięty do górnego węża idącego z silnika do chłodnicy, jak on siądzie to klima myśli że silnik jest przegrzany i nie włącza się, też go chyba sprawdzę.
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3632
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Nie Kwi 05, 2009 22:20   

blue827 napisał/a:
jak on siądzie to klima myśli że silnik jest przegrzany i nie włącza się, też go chyba sprawdzę.


u mnie w malym 214 Si kanciak ten czujnik byl zmostkowany, byl tez jeszcze jeden, wylacza sprezarke jesli za bardzo chlodzi, on tez u mnie byl zmostkowany
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Nie Kwi 05, 2009 23:22   

No więc chyba rozwiązałem problem. Jak się okazuje wygląda to na dość typową usterkę bo nawet opisano go w superCD2.iso a dokładnie w pliku superCD2.iso\OTHER PUBLICATIONS\Air-Con elec\Air-Con elec mods.
Na stronie pierwszej jest opisane, że poniższy plik przedstawia jak naprawić problem braku sygnału na przewodzie czarno-żółtym sterującym przekaźnikiem sprzęgła kompresora.
Na stronie drugiej jest narysowany odręczny schemat podpięcia przekaźnika, który ma ominąć prawdopodobnie spalony tranzystor w ETU.
Najwięcej czasu mi zeszło na doczytanie się tego co tam jest napisane, ponieważ tak jak pisałem jest to pismo odręczne, a jakość skanu też nie jest rewelacyjna.
Chciałem dodać
załącznik z skanem tej strony, ale wyskakuje mi błąd "
Niestety Limit na wszystkie załączniki na tym forum został przekroczony. Prosze skontaktować się z administratorem forum."


Blue827, sprawdź czy u ciebie pojawia się masa na tym przewodzie gdy masz włączoną klimę. Jeśli nie to zrób tak jak i ja, jeden przekaźnik i po problemie.
Trochę mnie zdziwiło, że kompresor klimy włącza się może na 5sekund a następnie przez 20sekund pracuje wentylator. Na ogół w innych autach kompresor pompuje troche dłużej.
Jednak na jakość chłodzenia nie narzekam, potestuje jeszcze jutro jak będzie większe słońce.
 
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3632
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Nie Kwi 05, 2009 23:30   

Tomek1212 napisał/a:
który ma ominąć prawdopodobnie spalony tranzystor w ETU.


ooo ja bym chyba sie pokusil go zidentyfikowac i wymienic
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Nie Kwi 05, 2009 23:54   

W sumie to masz racje, ale skoro w tych publikacjach jest opis jak to obejść przekaźnikiem to zdecydowałem, że tak właśnie to zrobię.
Nie wiadomo który to jest ten tranzystor w tym ETU, nawet nie wiadomo, czy można taki kupić. Możliwe że ten "transistor" to część jakiegoś większego układu.
 
 
 
blue827 



Pomógł: 115 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 1079



Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 16:48   

AndrewS napisał/a:
u mnie w malym 214 Si kanciak ten czujnik byl zmostkowany, byl tez jeszcze jeden, wylacza sprezarke jesli za bardzo chlodzi, on tez u mnie byl zmostkowany


o tym czujniku przegrzania (w górnym wężu) to czytałem że nie można go zmostkować (przynajmniej w 800) tylko trzeba zamiast niego podłączyć rezystor ~1kohm. Tylko później trzeba pamiętać aby w przypadku przegrzewania silnika samemu wyłączyć klimę.


Właściwie to nie wiem jak odłączyć wtyczkę od tego czujnika? wystarczy pociągnąć, siedzi dosyć ciasno, czy trzeba odgiąć taki metalowy drucik co jest na niej?

Tomek1212 może sprawdź u siebie najpierw ten czujnik w wężu, jaką ma rezystancję, bo chyba o wiele prościej niż rzeźba z tym przekaźnikiem. Jeśli on jest winowajcą to też nie pójdzie sygnał masy.
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 20:15   

Blue, ten czujnik jest sprawny, bo jakby nie patrzeć to z niego zasilany jest ten dołożony przekaźnik. W tym momencie klima działa dokładnie tak samo jak w wersji dziewiczej (oryginalnej).
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R827] Klimatyzacja R827
soprano Rover serii 800 31 Nie Lip 18, 2010 10:54
soprano
Brak nowych postów [R800] Nie żyje tempomat, potrzebny schemat
Umarł po demontażu liczników
Tomek1212 Rover serii 800 12 Sro Lut 25, 2009 20:20
Marcin_Pycia
Brak nowych postów [R827] S4 w 827 Si
[R827Si92]
bd Rover serii 800 20 Wto Maj 29, 2007 11:41
maciej
Brak nowych postów [R827] Kontrolka ''SRS''
..zaświeciła mi sie kontrolka na desce rozdzielczej ''SRS''..
lestat192 Rover serii 800 13 Sro Cze 16, 2010 10:00
Tomek1212
Brak nowych postów [R827] -swap
sebeks Rover serii 800 13 Czw Paź 06, 2011 20:17
sebeks



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink