Forum Klubu ROVERki.pl :: [L-Series] Ciśnienie oleju
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: sTERYD
Czw Lis 18, 2010 09:03
[L-Series] Ciśnienie oleju
Autor Wiadomość
win32
[Usunięty]






Wysłany: Sob Lis 06, 2010 15:21   [L-Series] Ciśnienie oleju

WItam po dłuższej absencji :)

Powrócił mi problem z ciśnieniem oleju w moim L-Series. A mianowicie. Wymieniłem mu olej (taki sam 10W40 castrol magnatec) wraz z filtrem. I znowu zaczął się cyrk.

Jak sobie noc przestoi , to kontrolka potrzebuje czasem 5 czasem trochę dłużej (10) aby zgasnąć - pomaga mu lekkie dodanie gazu.
Zegar ciśnienia oleju pokazuje to samo co kontrolka - przez kilka(naście) sekund jest przy 0,5 Bara a potem rośnie.
Problemów z ciśnieniem i kontrolką nie ma na rozgrzanym oleju - ba , wcale ich potem nie ma - chyba że będzie stał dłuugo (np do następnego dnia). W innym wypadku lampka gaśnie niemal od razu po uruchomieniu i ciśnienie rośnie.

Na rozgrzanym oleju(~100*C) ciśnienie wynosi ok 1,5 BARa na obrotach jałowych , na zimnym lekko ponad 4 BARy , ciśnienie robocze na rozgrzanym (jazda) 3,5 BARa - więc bardzo ładnie.

Dzisiaj też zauważyłem że kontrolka już zgasła - ale zegar jeszcze się nie podniósł , dopiero chwilę później. Dodatkowo zaraz po zgaszeniu przekręciłem kluczyk na II aby widzieć kontrolki i olej się nie świecił - dopiero za kilka sekund się zaświeciła. (zegar już pokazywał 0)

Zastanawiam się z czego to wynika ? Pompa raczej odpada bo były by problemy cały czas, a ZWŁASZCZA z ciepłym olejem - a takich nie ma wcale.

Parę faktów :
-Oczyszczony termostat (sprawny)
-Wyczyszczona sprężyna zaworu zwrotnego (sprawna) - samego zaworu nie dało się wyjąć bez zdejmowania dekla pompy więc na razie został.
-Silnik szczelny
-Wymienione o-ringi na przewodach olejowych)
-Filtr oleju był OEM LR , był problem, teraz jest filtron i nic to nie zmieniło.
-Czujniki są zamontowane na trójniku AutoGauge w korpusie pompy (tam gdzie fabrycznie siedzi czujnik od kontrolki)

I właśnie zastanawiam się czy to nie jest kwestia np zasyfienia się trójnika ? - moją uwagę zwraca wzajemne zachowanie się instrumentów : lampka gaśnie, zegar jeszcze pokazuje małe ciśnienie , oraz zegar pokazuje już praktycznie zerowe ciśnienie , a kontrolka jeszcze nie świeci.

Układ w trójniku jest taki że fabryczny czujnik jest na przeciwko firmowego otworu w korpusie (górny otwór trójnika) , a czujnik ciśnienia wkręcony jest w boczny. Wszystko jest tam suche i nic nie cieknie.

Objawy są tylko po długim postoju. Dodatkowo wydaję mi się że po odpaleniu smarowanie jest normalne bo nie ma żadnych niepokojących dźwięków (odkąd go mam cały czas tak samo) - pracuje normalnie - jak to zimny diesel.

O tak to się zachowuje z rana

http://www.youtube.com/watch?v=wdnJDtaeOfE

Ma ktoś pomysł :) ?
Ostatnio zmieniony przez win32 Sob Lis 06, 2010 16:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Lis 06, 2010 15:21   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Jugol 



Pomógł: 116 razy
Dołączył: 05 Lis 2008
Posty: 2341



Wysłany: Sob Lis 06, 2010 15:51   

Wg. mnie wina leży po lini elektroniki, elektryki. Gdzies coś przy czujniku raz łączy , raz nie łączy. Może styki zaśniedziały. Powypinaj wtyczki, potraktuj jakimś KONTAKT spray'em, powpinaj spowrotem i zobacz czy się to zmieni.
 
 
win32
[Usunięty]






Wysłany: Sob Lis 06, 2010 16:05   

No właśnie problem w tym że tutaj są DWA czujniki oddzielne - jeden to kontrolka i drugi to zegar.
Pomijając fizyczny problem z olejem (chociaż nic na to nie wskazuje poza instrumentami) , zastanawiam się czy to nie problem w kontakcie z mierzonym źródłem :shock:

Zaraz dorzucę filmik najgorszego przypadku (20 sec) - wydaje mi się że po takim czasie bez oleju coś bym jednak usłyszał :twisted:
 
 
Jugol 



Pomógł: 116 razy
Dołączył: 05 Lis 2008
Posty: 2341



Wysłany: Sob Lis 06, 2010 16:12   

Po przeczytaniu Twego posta, wątpię, żeby był fizyczny problem z olejem. Instrumenty wariują- sprawdź instrumenty :ok: i ich wszystkie połączenia.
 
 
win32
[Usunięty]






Wysłany: Sob Lis 06, 2010 16:24   

Dołożyłem w pierwszym poście link do filmiku jak to działa.

Zważywszy że oba instrumenty pokazują cuda (ale tylko za pierwszym razem , po długim postoju) - chyba zacznę od wyczyszczenia tego trójnika na którym to siedzi . Ale z drugiej strony - problem występował by cały czas raczej - a nie tylko przy pierwszym odpaleniu hmmm

Z drugiej strony , problem elektryczny na obu na raz ... ale to też nie do końca podchodzi , bo potem zegar pokazuje dobrze - a kontrolka się nie odzywa... :neutral:
Brak mi tu logiki
 
 
Jugol 



Pomógł: 116 razy
Dołączył: 05 Lis 2008
Posty: 2341



Wysłany: Sob Lis 06, 2010 16:42   

Widziałem filmik i zauważyłem jak kontrolka od oleju mignęła bodajże dwa razy podczas tych 20 kilkusekund, coby wskazywało na jakieś zaburzenia elektr. Silnik pracuje w końcu ładnie- czyli smarowanie ma na bank. Podtrzymuję to co napisałem wyżej- elektryka i czujniki do sprawdzenia, poprawienia styków. A może sama żarówka od tej kontrolki ma problem ze stykiem ??
 
 
win32
[Usunięty]






Wysłany: Sob Lis 06, 2010 16:53   

Sprawdzę jutro kontrolkę w desce i kable. Ale kontrolka kontrolką a zegar ledwo do 0.5 Bara się podniósł i stoi.
Niemniej od podejrzeń elektryki ociąga to że problem nigdy nie powraca tego samego dnia - nawet jak stoi 8h bo w pracy jestem ect.

A co najciekawsze - jak zgasiłem i odpaliłem ponownie - to zgasło wszystko od razu i zegar skoczył na 4 Bary...
 
 
Jugol 



Pomógł: 116 razy
Dołączył: 05 Lis 2008
Posty: 2341



Wysłany: Sob Lis 06, 2010 16:59   

Czujnik szwankuje- na 99%.
 
 
win32
[Usunięty]






Wysłany: Sob Lis 06, 2010 17:54   

No ale oba na raz :/ . Tam są sztuk dwie - od kontrolki i od zegara...

Sprawdziłem żaróweczkę - jest OK . Jutro zobaczę kable przy czujnikach , bo już ciemno.
Jeśli ma to jakieś znaczenie to są umieszczone tak jak w załączniku.
(Górny to seria od lampki , boczny od zegara)
 
 
falar 




Pomógł: 9 razy
Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 94
Skąd: WWA



Wysłany: Sob Lis 06, 2010 18:24   

Jako, że problem pojawił się po wymianie oleju i filtra to sprawdziłbym filtr.
Filtron nie ma dobrej opinii jeśli chodzi o filtry oleju, można o tym poczytać na forach praktycznie wszystkich marek.
Objawy przeważnie ograniczają się do gasnącej później (lub dużo później) kontrolki, ale kto wie czy i w tym przypadku filtr nie jest winowajcą.
 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Sob Lis 06, 2010 18:46   

Jeśli zmieniłeś olej i filtr, to wielce możliwe, że sam filtr jest podróbą. A te często nie posiadają możliwości zatrzymywania w sobie oleju, przez co on, rozgrzany, spływa do miski olejowej.
Efektem tego jest niegaśnięcie lampki oleju i za niskie ciśnienie oleju po uruchomieniu silnika zanim pompa olejowa nie zapełni filtra olejem i dopóki nie napełni się obwód olejowy, to wskaźnik za małego ciśnienia oleju oraz czujnik jego realnego ciśnienia wskazywał będzie, że jest coś nie tak.

Mam tak w Nexii 1.5 SOHC, którą obecnie jeżdżę. Zmieniłem jej olej na 5W40 (Lotos) i filtry, kupione za okazyjną cenę na pewnym popularnym portalu aukcyjnym. I filtr, który nabyłem, jest podróbą, która nie zatrzymuje oleju w korpusie filtra.
Efektem tego jest nieco dłuższe (niż wcześniej) palenie się lampki niedostatecznego ciśnienia oleju (te samochody nie mają wskaźnika ciśnienia oleju). Ale trwa to dosłownie max. trzy sekundy po odpaleniu silnika, a on sam nie stuka przy tym, cała wina leży po stronie filtra, który "nie trzyma" w sobie oleju, przez co pompa olejowa, zaraz po rozruchu silnika musi napełnić go (i zarazem trójnik z czujnikiem), przez co dzieje się powyższe.
Nie przejmuję się tym zupełnie, jakoże silnik zagrzany (a olej syntetyczny klasy 5W40 po zagrzaniu jest rzadki jak woda) gdy się go uruchamia, "gasi" lampkę ciśnienia oleju już przy "kręceniu" rozrusznikiem, zanim załapie silnik (a "pali" on praktycznie na dotyk), co oznacza, że wszystko z układem smarowania oraz samym silnikiem (luzy na łożyskach ślizgowych wału) jest jak najbardziej w porządku, pomimo tego, że pracuje on na o wiele za dobrym (lepkościowo, jakościowo i klasowo) oleju, choć ma ponad dwanaście lat i realny przebieg ponad 228 tysięcy kilometrów (samochód od swych pierwszych dni jest cały czas w rodzinie, ma "czarne blachy" nawet).

Jeśli masz wątpliwości, co do rzeczywistego ciśnienia oleju, to zmierz je analogowym (membranowym) manometrem, który wkręca się w trójnik olejowy, zamiast któregoś z elektrycznych czujników ciśnienia oleju.

I już.

Realnym i najwymierniejszym monitorem stanu łożysk ślizgowych wału (a więc stopnia wyeksploatowania silnika) - jest ciśnienie oleju w silniku zagrzanym oraz stan konsumpcji oleju przez silnik. Ww. Nexia, którą od maja zeszłego roku jeżdżę, oleju nie konsumuje ZUPEŁNIE, choć zmieniam go co jakieś 15 kkm, a nie, jak radzi instrukcja do tych samochodów, co 10 kkm. A jeżdżę nią codziennie do Warszawy i z powrotem, dzienne trasy co najmniej 100 km w korkach.
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
win32
[Usunięty]






Wysłany: Sob Lis 06, 2010 18:55   

Konsumpcji oleju totalnie brak , trzyma od wymiany , do wymiany praktycznie ten sam poziom cały czas (wiadomo że zawsze tam turbinka coś podkradnie, ale ciężko to zauważyć, a na pewno nie wymaga dolewania)

Przy rozgrzanym oleju problemów i objawów żadnych - ciśnienia książkowe zgodne ze specyfikacją producenta - tylko przy pierwszym rozruchu cyrki.

Właśnie z tym filtrem też może być coś na rzeczy - z tym że Jako pierwszy po wymianie założyłem filtr z ASO LR (z numerem i naklejką GENUINE) - ale miał on też nabite made in poland na tej samej naklejce :shock: .



Jako drugi warsztat wstawił filtrona dla eksperymentu czy będzie lepiej czy nie - nie jest. W takim razie co będzie dobre ? Bosch , Mahle , UFI ?
 
 
falar 




Pomógł: 9 razy
Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 94
Skąd: WWA



Wysłany: Nie Lis 07, 2010 00:04   

win32 napisał/a:
Właśnie z tym filtrem też może być coś na rzeczy - z tym że Jako pierwszy po wymianie założyłem filtr z ASO LR (z numerem i naklejką GENUINE) - ale miał on też nabite made in poland na tej samej naklejce :shock: .

No to rzeczywiście "genuine" :D
Z tego co wiem w Polsce dwie firmy produkują filtry do samochodów osobowych,
więc jest duża szansa że ten oryginał to właśnie Filtron (ta druga to Sędziszów).

win32 napisał/a:
Jako drugi warsztat wstawił filtrona dla eksperymentu czy będzie lepiej czy nie - nie jest. W takim razie co będzie dobre ? Bosch , Mahle , UFI ?

Jeśli chcesz mieć pewność i nie zastanawiać się czy kolejny będzie dobry czy nie to polecam filtry Knecht/Mahle lub Mann.
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Nie Lis 07, 2010 00:30   

oprawca_1978 dobrze pisze.

Jeśli myślisz że usłyszysz coś w silniku bo przez chwile nie ma odpowiedniego smarowania to się mylisz. Kiedyś znajomemu padła pompa olejowa (napęd jak się później okazało) i pierwsze efekty, pomijając świecącą się kontrolkę, dało się odczuć dopiero po przejechaniu kilku kilometrów. Taki problem ze smarowaniem może wpływać na żywotność silnika, jednak proces ten o ile wystąpi, to będzie przebiegał baaaaardzo powoli.
 
 
keczu 




Pomógł: 121 razy
Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 1141
Skąd: Ostroleka/Dublin



Wysłany: Nie Lis 07, 2010 10:31   

zuk napisał/a:
więc jest duża szansa że ten oryginał to właśnie Filtron

No wlasnie jest taka szansa, nawet do benzynowego silnika jak kiedys kupowalem w serwisie Rovera to na bank byl Filtron .Wygladal idetycznie. Filtron robi dobre filtry. Co nie znaczy ze moze sie trafil jakis wadliwy.
win32 napisał/a:
Wymieniłem mu olej (taki sam 10W40 castrol magnatec) wraz z filtrem. I znowu zaczął się cyrk.

To tylko moja opinia i pewnie nie jest to zrodlem problemu , bo wiele osob jezdzi na tym oleju. Choc mam silnik benzynowy to tez na Magnatecu mialem pewnego rodzaju klopoty z cisnieniem oleju. Hydrauliczne popychacze stanely tak ze lekko zostawily otwadre zawory ,silnik stracil kompersje, stalo sie tak dwa razy. Nigdy nie powtorzylo sie na innym oleju. :/ Pozdr.
 
 
Jugol 



Pomógł: 116 razy
Dołączył: 05 Lis 2008
Posty: 2341



Wysłany: Nie Lis 07, 2010 10:38   

To i ja powiem swe skromne zdanie o Filtronie. Od momentu zakupu, przy każdej wymianie ( co 12kkm) stosuję tylko filtry tej firmy i jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby były one powodem jakichkolwiek problemów. Ale jak ktoś wyżej napisał, wszędzie może trafić się bubel. Może to być 1/200 000 sztuk, ale może się trafić.
 
 
win32
[Usunięty]






Wysłany: Nie Lis 07, 2010 11:48   

Odnośnie oleju, to on już ten olej miał w silniku i problemów nie było. Pamiętam że ten problem już raz miałem - zniknął po wymianie filtra na bardziej markowy , ale niestety nie pamiętam jaki filtr oleju wtedy mi założyli - więc dochodzę od zera :(

Zastanawiam się co może być problemem od strony filtra - zawór zwrotny raczej nie , bo filtr jest montowany 'pokrywą do góry' więc nie ma szans aby się opróżnił (chyba)
Może zawór przelewowy ? - Zimny olej jest bardziej gęsty i zamiast go puścić bokiem, to idzie przez filtr i stąd ten problem :???:
 
 
Remigiusz 




Pomógł: 375 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Nie Lis 07, 2010 12:00   

win32, a próbowałeś odkrecic cały ten trójnik na czujniki i podłączyć jak jest oryginalnie i zobaczyć czy dalej tak jest.

Mi się wydaje ze tam tkwi problem :roll:
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
win32
[Usunięty]






Wysłany: Nie Lis 07, 2010 12:04   

Jeszcze nie , bo nie specjalnie mam gdzie to zrobić :P . Z tym że ten trójnik jest tam od dwóch lat praktycznie - założony dawno i nic się nie działo. Ale sam się zastanawiam czy coś np tam nie wpadło.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [L series] wymiana oleju w skrzyni PG1 - instrukcja+zdjęcia
skrzynia PG1, MFT94, wymiana oleju
lineumaciel Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 8 Czw Lip 17, 2008 15:09
lineumaciel
Brak nowych postów [K series] wyciek płynu chłodzącego z okolic pompy oleju
PTE Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 16 Sro Paź 27, 2010 10:48
PTE
Brak nowych postów [L-series] Wymiana uszczelki pompy oleju a demontaż miski ol
mustek3 Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 4 Wto Mar 21, 2017 10:26
mustek3
Brak nowych postów [R diesel] mierzył ktoś ciśnienie oleju?
maras83 Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 10 Nie Mar 08, 2009 12:24
maras83
Brak nowych postów [G-series] Diesel G-series CommonRail
Remigiusz Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 26 Pią Sty 30, 2015 23:43
Remigiusz



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink