Forum Klubu ROVERki.pl :: Prawo Jazdy - Driving Licence jak to jest w Polsce?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Prawo Jazdy - Driving Licence jak to jest w Polsce?
Autor Wiadomość
Mombrey 




Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 434
Skąd: Płock/Belfast



Wysłany: Wto Lis 09, 2010 15:15   Prawo Jazdy - Driving Licence jak to jest w Polsce?

Mam takie pytanko do znawców zagadnienia. Posiadałem w Polsce Prawo Jazdy kat "B". Nie miałem motoru więc nie starałem się o Kat "A" bo to dodatkowe koszty a i jakiś egzamin pewnie trzeba. Ponieważ od dłuższego czasu mieszkam w Irlandii Północnej to wedle Brytyjskiego prawa musze po roku wymienić moje Polskie Prawo Jazdy na Brytyjskie.
Dziś przez przypadek przeczytałem ten artykuł i tam jest takie coś:
"Ponadto, kategoria B uprawnia do prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą lekką oraz pojazdu wolnobieżnego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h (np. koparka, spycharka). Natomiast do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla, potrzebna jest z kategoria B1.",
spojrzałęm na swoje (Brytyjskie) Prawo Jazdy, żeby sprawdzić czy mam "B1". Okazuje się, że mam uprawnienia:
A1, A, B1, i B.
I teraz tak się zastanawiam... czy jak wrócę i wymienie na Polskie Prawo Jazdy to mi zabiorą część uprawnień? W UK jak zdasz na kat "B" to automatycznie masz uprawnienia na A1, A, B1, i B.
_________________
--== "Z mądrym człowiekiem to i pogadać ciekawie." ==-- Fiodor Dostojewski
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Lis 09, 2010 15:15   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Lis 09, 2010 15:19   

Ciekawostka... :)

A czy Ty tam zdawałeś, czy przepisali Ci polskie prawo jazdy i trochę im się za dużo wpisało?

W Polsce jak masz B, to nie masz automatycznie B1, tak jak jak masz A to nie masz automatycznie A1 (co nie znaczy, że nie możesz jeździć na mniejszych motorach, czy w mniejszych pojazdach - A1 jest podzbiorem A, a B1 jest podzbiorem B, więc mając wyższą kategorię możesz używać pojazdów z niższej), a już A i B są rozdzielone i mają osobne egzaminy.

Swoją drogą, to ciekawe, że w kraju, który ma takie parcie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym nie przeprowadza się osobno egzaminu na motocykle, przynajmniej praktycznego - przepisy te same, ale technika jazdy jakby inna... ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Mombrey 




Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 434
Skąd: Płock/Belfast



Wysłany: Wto Lis 09, 2010 17:03   

maciej napisał/a:
Swoją drogą, to ciekawe, że w kraju, który ma takie parcie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym nie przeprowadza się osobno egzaminu na motocykle, przynajmniej praktycznego - przepisy te same, ale technika jazdy jakby inna... ;)

Uważam,że tu jest to mądrzej rozwiązane. Np wykroczenia drogowe sa powiązane z ubezpieczeniem pojazdu. Przekroczyłeś prędkość tracisz część ulg, drugi raz - tracisz wszystkie ulgi. Trzeci raz to ubezpieczenie płacisz wyższe jak nowo "upieczony" kierowca.
Ubezpieczenie jest przypisane do kierowcy a nie pojazdu, młodzi kierowcy płacą bardzo wysokie ubezpieczenie więc "stają na głowie", żeby nie podpaść i do tego nie siadają do aut z dużą pojemnością (Im wieksza pojemność tym drożęj). Jeżeli "uchowa" sie przez rok to płaci 3/4 a po drugim roku połowę tego co wcześniej. Więc tu nie ma szalejących autkiem taty małolatów.
Bez uprawnień możesz jeździć motorem do 125 ccm pojemniści. Trzeba tylko jeździć z literką "L" i są jakieś ograniczenia (nie pamiętam dokładnie jak to jest).
Aha, Prawo jazdy te "L" dostajesz odrazu i możesz 10 lat na to jeździć ale tylko z osobą posiadająca pełne Prawo Jazdy i chyba 10 lat... nie jestem pewnien. Oczywiście jako "L" masz ograniczenia no i bardzo drogie ubezpieczenie wiec każdy chce jak najszybciej zdać egzamin. Jak już zdasz egramin to jeździsz z literka "R" nie wiem ile - rok czy dwa i też z ograniczeniami prędkości (chyba max 50 mil/h)
Jako ciekawostkę podam fakt jak mój kolega zdawał egzamin na autobusy miejskie (te piętrusy) Poszedł do firmy która wypożycza autobusy. Wypozyczył autobus na dzień (na godziny sie nie opłaca), pojechal na egzamin, niezaliczył to jeszcze sobie pojeżdził w ramach treningu i dopiero odprowadził autobus do firmy. Egzaminy zdaje sie swoimi autami lub wypożyczonymi.
_________________
--== "Z mądrym człowiekiem to i pogadać ciekawie." ==-- Fiodor Dostojewski
 
 
 
magneto 




Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 1047
Skąd: Nakło Śląskie



Wysłany: Wto Lis 09, 2010 18:42   

Mombrey, nie wiem jak jest teraz ale 10 lat temu chciałem zrobic prawo jazdy na motocykl w UK, ale w Polsce w WK powiedzieli mi że przepisać mogą mi tylko prawko zrobione w kraju w którym obowiązuje ruch prawostronny, a UK do takich krajów nie należy więc takiego nie mogą przepisać.
Nie wiem ile w tym było prawdy, nie zagłębiałem się w temat i odpusciłem sobie.Może po wejściu do UE cos sie w polskich przepisach zmieniło.
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Lis 16, 2010 10:17   

Jedyne co Ci mogę podpowiedzieć to:
http://www.wom.warszawa.p...dres=213&kat=30

I lektura przepisów wymienionych pod koniec.

Możesz też zadzwonić do urzędu - np. Urząd Warszawa-Wola bez problemów udziela informacji przez telefon, ale mogą być one nie wiążące, bo sądząc z Twojego profilu jesteś z Płocka, nie z Warszawy, ale sądzę, że możesz też zadzwonić do płockiego urzędu i spróbować się dowiedzieć, skoro nikt tu nie potrafi Ci pomóc.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Mombrey 




Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 434
Skąd: Płock/Belfast



Wysłany: Wto Lis 16, 2010 10:27   

maciej, dziękuję o to mi chodziło.
_________________
--== "Z mądrym człowiekiem to i pogadać ciekawie." ==-- Fiodor Dostojewski
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Kultura jazdy w Polsce
qrpkk Offtopic 20 Pon Maj 07, 2012 14:49
maniaq
Brak nowych postów Prawo jazdy kat. A oraz B+E
Kto z Warszawiaków chciałby robić w tym roku?
maciej Offtopic 11 Czw Kwi 09, 2009 16:15
maciej
Brak nowych postów Test na prawo jazdy on-line
Viniu Offtopic 26 Sob Lut 21, 2009 11:04
jerzu
Brak nowych postów Zmiany w kursach na prawo jazdy
maniaq Offtopic 21 Sob Lut 01, 2014 11:42
maniaq
Brak nowych postów [All] Światła do jazdy dziennej - czy jest sens je montowć?
Wydzielone z: [R400/R45/MG ZS] Lampy do jazdy dziennej
maniaq Offtopic 54 Czw Maj 02, 2013 13:47
7Tomi



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink