Forum Klubu ROVERki.pl :: Ciekawostka dot. jazdy na rondzie (kierunkowskazy)
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawostka dot. jazdy na rondzie (kierunkowskazy)
Autor Wiadomość
maniaq 



Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 2417
Skąd: Solec / k. wawy

MG ZS

Wysłany: Sro Gru 21, 2016 01:05   

"Ja uważam, ze to ma sens, bo jest nakaz ruchu okrężnego... ale sam jadąc do pracy mijam 3 małe ronda i na 2 "skręcam w lewo" i niestety zdarza się, że wyjeżdżają ludzie sądząc, nie wiem na jakiej podstawie, że będę jechał "prosto" . Z ostatniego miesiąca, ze 3 takie sytuacje, że waliłbym w lewy słupek, bo ktoś wyjechał i jeszcze zamiast szybko uciekać, to hamuje tak, że gdyby nie czujność moja to byłoby kuku.

Dlatego na tych małych rondach, gdzie jest 1 pas ruchu i chce jechać w "lewo" używam kierunkowskazu w lewo i mijając 2 zjazd, wrzucam prawy. Wiem, że to nie jest przepisowe, bo na rondzie inaczej, niż dookoła, nie można jechać bez kierunku, ale... w życiu codziennym ułatwia :) bo ci z przeciwka, wiedzą, że będę kręcił "wokół" ronda ;) "

cytat z samego siebie, to jest empiryczny dowód, że pomaga, bo jadąc po rondzie bez kierunku w lewo, ludzie myślą, że będę walił prosto- abstrakcja bo łamałbym przepis, nie sygnalizując prawym, ale skoro mogę poinformować innych uczestników ruchu o swoich zamiarach, oni i ja jesteśmy wtedy spokojniejsi, bo jak ktoś mimo kierunku wyjedzie,,,, no cóż, jestem zdania, że nie każdy musi posiadać PJ ;) Wole w tym wypadku nadużyć migacza, bo bardziej mnie denerwują ci nie używający :D

W jednym się z Maciejem nie zgadzam, że wedle tego co mnie uczono, na rondo nie używam lewego, bo nie mogę jechać inaczej, niż dookoła w lewo, używam, żeby zasygnalizować zjazd z niego- my się uczepiliśmy najprostszego klasycznego + a są wielorakie odmiany rond, z 3, 4, 5 6. Z jednym pasem, dwoma trzema... itp. ale jak się uczyłem to i rond, i aut było mniej .. jejq poczułem się staro !

Tylko zakłada to, że każdy przed rondem zwalnia, by zobaczyć gdzie jedzie ten znajdujący się już na rondzie. Ja szczerze przyznam, że bardziej niż kierunkowskazom, ufam swojemu oku i ocenie odległości, własnej prędkości itd. , bo wielokrotnie ludzie nie używają żadnego kierunku na rondzie O_0 i to jest wqwiajace !

Uwielbiałem jeździć po włoskich rondach, bo oni wjeżdżają z "fantazja", tzn. przed żadnym się nie zatrzymałem w pełni, bo maja duże ronda zazwyczaj i ludzie płynnie na nie wchodzą na powiedzmy suwak. ( pomijam zakorkowane miasta itp)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Gru 21, 2016 01:05   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
prebenny 




Pomógł: 46 razy
Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 2319
Skąd: Poznań

Rover 75

Wysłany: Sro Gru 21, 2016 07:46   

maniaq zależy od warunków. U mnie jeszcze nikt mi przed maskę nie wjechał, za to są tacy agenci co stoją póki 'do końca' nie zjedziesz z ronda mimo, że sygnalizowałeś to kierunkiem. Niestety ale żyjemy w kraju gdzie większość ludzi prawo jazdy ma chyba albo z chipsów albo wygrali w telezakupach, bo inaczej się tego wytłumaczyć nie da :/ Jeżdżą jak chcą, innych mają w :dupa: , bo przecież oni jadą. Olać kierunki, olać innych. Wczoraj wyprzedzał mnie koleś na łuku w prawo, że gdybym nie zwolnił poszedłby na czołówkę... I 2 km później zrobił identycznie to samo. Jak takiego idiotę nazwać?...
_________________
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=874423
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4527
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Sro Gru 21, 2016 10:42   

longer86 napisał/a:
A wiec odpowiadam.
Nie widzę zasadności użycia kierunkowskazu w lewo(pod warunkiem ze to rondo z krzakami na środku, które zasłania widoczność )
Bezsensowne wachlowanie manetką, bo poruszasz sie po rondzie i tak czy owak sygnalizujesz zjazd prawym kierunkowskazem.

Czyli czy masz lewy kierunek czy tez nie i tak jedziesz po rondzie dopóki nie włączysz prawego.

To w Twoich wypowiedziach rozumiem od początku. :)
Zgodzilismy się też, że:
a) włączenie go nie przeszkadza
b) na małych rondach ma to sens
I tyle w temacie. :)

prebenny napisał/a:
Ale Maciej faktycznie to nie jest dobry przykład, bo tu tak jak piszesz pasy wymuszają. Ale z drugiej strony spójrz na to tak jak mówimy przy zwykłym rondzie - tutaj każda ćwiartka ma swoje skrzyżowanie.

No własnie nie. :)
To jest jakaś aberracja, tak jak 'rozcinanie ronda i robienie z niego prostej'. :)
Wg przepisów rondo to skrzyżowanie, JEDNO skrzyżowanie, a nie 'ćwiartki i każda ćwiartka ma swoje skrzyżowanie' - nie ma takiego zapisu, a tego porównania używają głównie niedouczeni instruktorzy na kursach, którzy nie potrafią dobrze wytłumaczyć tego co jest w przepisach, a za nimi powtarzają ten błąd tysiące ludzi. :)
prebenny napisał/a:
Lewy kierunek nie przeszkadza ale też nie pomaga, bo póki ktoś jedzie bez kierunku to znaczy, że nie zjeżdża z ronda.

Czyli nie przeszkadza. :) Mi to wystarcza. :)
prebenny napisał/a:
I świat byłby lepszy nie w momencie jakby wszyscy używali lewy kierunek na rondzie tylko jakby każdy przy zjeździe sygnalizował to prawym.

Z tym oczywiście absolutnie się zgadzam od początku.

Nie zgadzam się tylko z teorią, żeby ignorować art. 22 par. 5 'Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.' zbliżając się do skrzyżowania, JAKIEGOKOLWIEK SKRZYŻOWANIA, również takiego o ruchu okrężnym oraz 'rozcinaniem skrzyżowań' i 'robieniem z nich ćwiartek z osobnymi skrzyżowaniami', bo żadnej z tych rzeczy nie ma w przepisach i jest to tylko bajdurzenie niedouczonych instruktorów. :)

PS. Na marginesie, żadne ze skrzyżowań które podałeś jako przykład nie jest rondem turbinowym wg inzynierii ruchu.
Ba nie jest w ogóle rondem, mimo, że pewnie ma oznakowanie 'skrzyżowania o ruchu okrężnym'.
Prawidłowo, to oba te skrzyżowania to 'skrzyżowania z wyspą centralną' - zobacz, że na obu skrzyżowania wyznakowane są pasy do jazdy na wprost, oraz dodatkowo pasy do skrętu w lewo - dokładnie jak na 'zwykłym skrzyżowaniu', tylko jezdnie nie są prowadzone 'prosto', a po lekkich łukach - stąd wrażenie, że jest tam jakikolwiek 'ruch okrężny'. :)

Zobacz, że jadąc nim zgodnie z kierunkiem pasów 'głównych' nie jedziesz 'okrężnie', ale na wprost. :)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
sknerko 




Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Sro Gru 21, 2016 12:36   

prebenny napisał/a:
Lewy kierunek nie przeszkadza ale też nie pomaga, bo póki ktoś jedzie bez kierunku to znaczy, że nie zjeżdża z ronda.
Jak pojedziesz do mnie to uważaj na rondzie w Głuchowie bo mnie chciał TIRem wepchnąć na środek ronda bo nie miałem lewego kierunku włączonego. A jak darł ryja na CB-radiu łooo panie. Niestety ale durni nie brakuje i czasem nie włączenie lewego kierunku na rondzie przy skręcie na nim w lewo, może się skończyć kiepsko.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3631
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Sro Gru 21, 2016 16:10   

No właśnie są jeszcze samochody ciężarowe, a one jak wiadomo, tak szybko się nie zbierają z miejsca. I taka sygnalizacja jaką opisujemy z "lewym" im (kierowcom ciężarówek) bardzo pomaga, dodatkowo siedzą znacznie wyżej wiec widzą kierunkowskaz znacznie wcześniej.
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
prebenny 




Pomógł: 46 razy
Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 2319
Skąd: Poznań

Rover 75

Wysłany: Sro Gru 21, 2016 16:19   

AndrewS ale w czym im to pomaga? W tym, że NIE MOGĄ wjechać na rondo? Tyle to powinni wiedzieć PO BRAKU PRAWEGO kierunku...
_________________
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=874423
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3631
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Sro Gru 21, 2016 19:00   

No bo np. prawy jest mniej widoczny z tej perspektywy i włączany zbyt późno, bardziej poznam po "ustawieniu" zjeżdżający samochód, niż zobaczę jego prawy kierunkowskaz. Ja wiem to są sekundy ale jakie cenne :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
prebenny 




Pomógł: 46 razy
Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 2319
Skąd: Poznań

Rover 75

Wysłany: Sro Gru 21, 2016 22:15   

AndrewS no ok lewy zobaczysz wcześniej... Ale jak zobaczysz lewy to masz tyle czasu na wjazd, że i bez tego lewego byś zdążył wjechać więc.
_________________
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=874423
 
 
maniaq 



Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 2417
Skąd: Solec / k. wawy

MG ZS

Wysłany: Czw Sty 05, 2017 23:51   

Czyli zgodzilismy sie, ze lepiej ten lewy wrzucic, niz go nie wrzucac ? ;)

Dzis znow, tym razem ! mimo mojego lewego ! , kierowca chcial byc szybszy... ten z naprzeciwka. Zaczne chyba zgrywac takie kwiatki z kamery, zeby tutaj pokazac o co mi chodzi. A drugi wyprzedzil mnie i jeszcze jedno auto na przejsciu i skrzyzowaniu O_o w chipsach PJ rozdawali gdzies?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Pią Sty 06, 2017 00:51   

Nie wiem czy rozdawali, ale po Twoim poście stwierdzam ze lewego kierunkowskazu wrzucać, nie trzeba, mozna niby do poprawy dynamiki i bezpieczeństwa, ale koniec końców i tak nic to nie daje, czyli zbędne machanie gajgą 8)
_________________
75 Red Edition
 
 
maniaq 



Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 2417
Skąd: Solec / k. wawy

MG ZS

Wysłany: Sob Sty 07, 2017 01:34   

longer86 napisał/a:
mozna niby do poprawy dynamiki i bezpieczeństwa, ale koniec końców i
tak nic to nie daje, czyli zbędne machanie gajgą 8)


Zaprzeczenie w jednym zdaniu, bo jak poprwia dynamike i bezpieczenstwo to dla mnie wystarczajace powody by jednak wrzucac ;)

Kierowcy, niektorych marek zwlaszcza, mysla, ze kierunki same sie wrzycaja na skrzyzowania i manewrach ;) "nie idzdzcie ta droga" ;)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Ciufa 




Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 2012
Skąd: Piekary Śląskie



Wysłany: Sob Sty 07, 2017 06:38   

maniaq napisał/a:
Kierowcy, niektorych marek zwlaszcza, mysla, ze kierunki same sie wrzycaja na skrzyzowania i manewrach

;>
_________________
CHOCIAŻ W DOMU GŁÓD I NĘDZA, 6 CYLINDRÓW MNIE NAPĘDZA
http://www.youtube.com/user/ciufciaaaa
 
 
 
prebenny 




Pomógł: 46 razy
Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 2319
Skąd: Poznań

Rover 75

Wysłany: Sob Sty 07, 2017 09:47   

maniaq jak dla mnie nie poprawia nic. Póki ktoś nie wrzuca prawego kierunku na zjazd to ja nie mogę wjechać i tyle :p

A co do kierunków i niektórych marek to w pełni się niestety zgadzam i takich wyjąć z kórnika i bejsbolem przez łeb.
_________________
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=874423
 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Sob Sty 07, 2017 11:08   

maniaq napisał/a:
Zaprzeczenie w jednym zdaniu, bo jak poprwia dynamike i bezpieczenstwo to dla mnie wystarczajace powody by jednak wrzucac


Napisałem niby, bo koniec końców:

maniaq napisał/a:
Dzis znow, tym razem ! mimo mojego lewego ! , kierowca chcial byc szybszy... ten z naprzeciwka.


Zbędne Twoje machanie,
_________________
75 Red Edition
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4527
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pon Sty 09, 2017 08:41   

longer86, prebenny, idąc Waszym tokiem rozumowania jeżdżenie prawą stroną jest bez sensu, bo niektórzy nie stosują się do tego przepisu:
http://www.lublin112.pl/a...ublina-zdjecia/ :rotfl:

To dokładnie takie samo porównanie - ktoś wymusił na maniaqu mimo, że prawidłowo użył kierunkowskazów, więc nie używajmy kierunkowskazów. :]

Tak dla mnie bomba rozumowanie. ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
prebenny 




Pomógł: 46 razy
Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 2319
Skąd: Poznań

Rover 75

Wysłany: Pon Sty 09, 2017 08:53   

maciej nie do końca. To co mówisz to łamanie przepisów - my się ich po prostu trzymamy nie wymyślając cudów niewidów :p Jak w przepisach będzie napisane, że należy jeździć lewym pasem albo przy wjeździe na rondo wrzucać lewy kierunek to oczywiście, że będę to robił - ale póki tak nie jest to robię tak jak jest napisane teraz :)
_________________
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=874423
 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Pon Sty 09, 2017 08:57   

Dokladnie tak, to ze cebulaki wymuszają pierwszeństwo na rondzie to nie wina włączonego lub nie kierunkowskazu, tylko ich mentalności.

Po co udziwniać cos co w swojej prostocie funkcjonuje prawidłowo? Żeby być obiektywnym to trzeba by porównać statystykę wypadków na rondach w województwach gdzie używa sie lewego na rondzie a np wlkp gdzie sie tego nie robi
_________________
75 Red Edition
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4527
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pon Sty 09, 2017 14:32   

prebenny, bzdury piszesz.

Proszę wskaż, w jaki sposób ja łamię prawo. Ja wykazałem na podstawie konkretnych Art. PoRD, a Ty piszesz 'sobie a muzom' bez ŻADNEJ podstawy.

Ja wykazałem, ze art. 22 PoRD jest jednoznaczny, a Ty piszesz bzdury o 'rondach turbinowych', które takimi nie są, tylko ci się wydawały, że są oraz o 'zwykłym rondzie - tutaj każda ćwiartka ma swoje skrzyżowanie'.

Wskaż w PRZEPISACH, nie w Twoim mniemaniu lub Twojego instruktora, gdzie jest SŁOWO o tym, że 'każda ćwiartka ma swoje skrzyżowanie'. :)

Proszę, wskaż podstawę takiego twierdzenia.
prebenny napisał/a:
Jak w przepisach będzie napisane, że należy jeździć lewym pasem albo przy wjeździe na rondo wrzucać lewy kierunek to oczywiście, że będę to robił - ale póki tak nie jest to robię tak jak jest napisane teraz

Ależ jest, tylko ty chyba ich nie czytałeś od zrobienia prawa jazdy.
I już te przepisy cytowałem, ale specjalnie dla Ciebie powtórę. :)

prebenny napisał/a:
Jak w przepisach będzie napisane, że należy jeździć lewym pasem

Art. 22.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo.


prebenny napisał/a:
przy wjeździe na rondo wrzucać lewy kierunek

Art. 22.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

To są przepisy, i ja ich przestrzegam, a Ty najwyraźniej nie. :)

A żeby sprawę zakończyć, to dodam jeszcze art. 5 par. 4 punkt 8 'Rozporządzenia MSWiA w sprawie znaków i sygnałów drogowych.':
8. Znak A-8 "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" ostrzega o skrzyżowaniu, na którym ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

A teraz wykaż mi, gdzie tu jest coś o 'dzieleniu na ćwiartki' lub o wyłączeniu art. 22, czyli ustawieniu się przy lewej krawędzi jezdni, jeśli skręcasz w lewo.

Skrzyżowanie to całość, i jako takie trzeba je traktować.
W żadnym przepisie nie ma żadnej zależności, czy jest 'o ruchu okrężnym' , czy nie. :)

longer86 napisał/a:
Żeby być obiektywnym to trzeba by porównać statystykę wypadków na rondach w województwach gdzie używa sie lewego na rondzie a np wlkp gdzie sie tego nie robi

Dawaj, longer86, dawaj!!
Przynajmniej jeden z Was podałby jakiś konkretny argument przeciw cytowanym przeze mnie przepisom. :D :D :D
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
prebenny 




Pomógł: 46 razy
Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 2319
Skąd: Poznań

Rover 75

Wysłany: Pon Sty 09, 2017 15:26   

maciej nie będę się kłócił kto pisze bzdury. Zdawałem prawko w 2011, uczyli mnie tak jak pisze i tak zdałem egzamin. Czy ma to dla Ciebie sens czy nie (bez urazy) nie jest dla mnie najważniejszą kwestią. Dodam tylko, że nigdzie nie napisałem, że łamiesz prawo. Ja się po prostu trzymam kodeksu i jak nie ma takiej potrzeby nie wymyślam dodatkowych udziwnień, które nic nie wnoszą.

Ponadto Twój cytat:
maciej napisał/a:
8. Znak A-8 "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" ostrzega o skrzyżowaniu, na którym ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Pokaż mi 1 pasmowe rondo, na którym masz znak, że pas ruchu, po którym jedziesz służy do skrętu w lewo, bo na 4 pasmowym rondzie z oddzielnym pasem w każdą stronę to i bez kierunkowskazu wiadomo gdzie pojedziesz, bo takie ronda 'wypychają' Cię w danym kierunku ruchu.

Dalej:
http://oskduet.pl/nauka-jazdy/jazda-po-rondzie-1
http://oskduet.pl/nauka-jazdy/jazda-po-rondzie-2

Cytat:
Według funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji z sekcji Ruchu drogowego, jazda po rondzie nie różni się niczym od jazdy po zwykłym skrzyżowaniu. Ponieważ przy wjeździe na rondo nie zmieniamy kierunku jazdy (skręt jest wymuszony jedynie geometrią jezdni), więc bezzasadne jest w takim przypadku użycie kierunkowskazu.

Użycie lewego kierunkowskazu może oznaczać tylko i wyłącznie chęć zmiany pasa ruchu. Nie ma też potrzeby, jeszcze przed wjazdem na rondo, sygnalizowania prawym kierunkowskazem zamiaru skrętu w pierwszą ulicę odchodzącą od ronda.
_________________
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=874423
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4527
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pon Sty 09, 2017 20:28   

prebenny napisał/a:
Dodam tylko, że nigdzie nie napisałem, że łamiesz prawo.

Hm... A post wcześniej:
prebenny napisał/a:
To co mówisz to łamanie przepisów

więc się zdecyduj. :)

prebenny napisał/a:
Ponadto Twój cytat:

maciej napisał/a:
8. Znak A-8 "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" ostrzega o skrzyżowaniu, na którym ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Pokaż mi 1 pasmowe rondo, na którym masz znak, że pas ruchu, po którym jedziesz służy do skrętu w lewo, bo na 4 pasmowym rondzie z oddzielnym pasem w każdą stronę to i bez kierunkowskazu wiadomo gdzie pojedziesz, bo takie ronda 'wypychają' Cię w danym kierunku ruchu.

Nie widzę związku logicznego między tym cytatem z Rozporządzenia, a Twoim pytaniem. :)
Nie pisałem również nic nigdzie o 'znaku, który mówi 'że pas ruchu, po którym jedziesz służy do skrętu w lewo', ale Ty znów brniesz w jakieś dziwne interpretacje.
Nie ma żadnego znaku, bo art. 22 jest jasny ' Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa'.
Rondo to skrzyżowanie i na tym skrzyżowaniu skręcasz w lewo.
Nawet potocznie, jak ktoś Cię pyta o drogę, to nie powiesz 'wjedź na skrzyżowanie, a potem w trzeciej ćwiartce skręć w prawo'... :D :D :D
Chyba, że mówisz. :)

prebenny napisał/a:
Dalej:
http://oskduet.pl/nauka-jazdy/jazda-po-rondzie-1
http://oskduet.pl/nauka-jazdy/jazda-po-rondzie-2

Cytat:
Według funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji z sekcji Ruchu drogowego, jazda po rondzie nie różni się niczym od jazdy po zwykłym skrzyżowaniu. Ponieważ przy wjeździe na rondo nie zmieniamy kierunku jazdy (skręt jest wymuszony jedynie geometrią jezdni), więc bezzasadne jest w takim przypadku użycie kierunkowskazu.

Użycie lewego kierunkowskazu może oznaczać tylko i wyłącznie chęć zmiany pasa ruchu. Nie ma też potrzeby, jeszcze przed wjazdem na rondo, sygnalizowania prawym kierunkowskazem zamiaru skrętu w pierwszą ulicę odchodzącą od ronda.

OMG. A Ty znów swoje - brniesz w interpretacje, zamiast przeczytać przepisy i użyc własnego rozumu.
W pierwszym poście maniaq'a możesz znaleźć inną interpretację.

Po prostu, masz swoją opinię, nie popartą PRAWEM, a jedynie 'tak mnie nauczyli, to tak na pewno jest dobrze', i jej kurczowo się trzymasz. Ba, znajdujesz w internecie jedynie te uzasadnienia, które Ci pasują, a nawet ronda dopasowujesz do Twojej teorii (ronda 'turbinowe', które turbinowymi nie są). :)

'Twoja prawda jest najtwojsza', jak to powiedziano w jednym z kabaretów. ;)

Mnie to tylko trochę bawi, że nie znalazłeś jednego dobrze umocowanego w prawie argumentu, ale brniesz w tą dyskusję i brniesz. :)

Możemy się spotkać na Zlocie, to Ci to narysuję, to może będzie jaśniejsze, że rondo to jedno skrzyżowanie, a nie 'cztery ćwiartki', bo co jeśli wyjazdów jest pięć? ;)

No i zdecyduj się - łamię przepisy, czy nie... :D
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Możliwość jazdy bez prawa jazdy dla osób 18-
Gość Prawo i ubezpieczenia 1 Pon Mar 13, 2017 07:42
maciej
Brak nowych postów Prawo jazdy B1
Gość Prawo i ubezpieczenia 1 Pon Mar 18, 2024 12:39
birkl
Brak nowych postów przeterminowane prawo jazdy
tolik Prawo i ubezpieczenia 37 Pią Lut 01, 2013 19:04
tolik
Brak nowych postów Zatrzymane prawo jazdy za.....
PawelSki99 Prawo i ubezpieczenia 23 Sro Maj 16, 2012 14:04
Pływak
Brak nowych postów [Inne] prawo jazdy
zgubione/skradzione
witgut Prawo i ubezpieczenia 4 Czw Paź 08, 2009 21:59
zetes



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink