Forum Klubu ROVERki.pl :: Problem z kupującym na allegro.
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: kasjopea
Wto Kwi 12, 2011 22:01
Problem z kupującym na allegro.

akty prawne
Autor Wiadomość
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Sro Wrz 03, 2008 20:00   Problem z kupującym na allegro.

A więc sprzedałem telefon nokia 6310 na allegro wg mnie sprawną bo u mnie działała. No i zrobilo sie nieciekawie:

Dnia 23 otrzymałem wiadomość :

"Witam!
> > Komórka doszła bez problemów, wszystko śmiga jak należy ale ...
> ładowarka,
> > nie pasuje do tego modelu.
> > Podpiąłem z innych modeli Noki ładowarkę i wszystko śmiga. Więc jak
> rozwiązujemy tą sytuacje ? Cena ładowarki na allegro z kosztami
przesyłki
to
> > około 20 zł ..."

napisałem, żeby pan odesłał ładowarke a ja przyśle kolejną. Następnie napisał, że wyjeżdża i tą sprawę załatwimy za tydzień. Następnie otrzymuje wiadomość :

"Wróciłem, jednak nie mam dobrych wieści. Komórka gubi zasięg.... więc z mojej strony to wygląda tak iż chciałbym poprosić o zwrot należnych mi pieniędzy z kosztami wysyłki, a ja odsyłam ci telefon i ładowarkę."

na treść wiadomości o tym żeby w/w pan odesłał mi telefon a ja po zapoznaniu się z stanem technicznym odeśle pieniądze zareagował następująco :

"...Niestety nie mogę zgodzić się na twoją propozycję, wysłania telefonu. Wierze iż nie wiedziałeś o jego usterce, i także że przypadkowo wysłałeś mi złą ładowarkę, zdarza się. Dlatego aby zachować się fair, bo ja zaufałem tobie przy kupnie i wysyłce pieniędzy, to proszę o odesłanie mi wylicytowanej kwoty + koszty przesyłki , ( jeśli będzie to przelew internetowy, wystarczy mi Screen shot, potwierdzenia przelewu ), wtedy ja od razu wysyłam wszystko z powrotem..."

rozmowa z dzisiaj 3.09.08

"Ja 17:25:18
prosze odeslac telefon i zostana zwrocone pieniadze
4010845 17:25:35
to może zróbmy tak
4010845 17:26:25
przesyła mi pan, połowę sumy, ja odsyłam telefon, telefon przychodzi odsyła mi pan resztę. Niech postawi się pan w mojej sytuacji iż ja takżę muszę mieć jakieś zabezpieczenie."

Ze względu na ilość komentarzy tego Pana (3 pozytywne) mam bardzo duże podejrzenia co do próby wyłudzenia ode mnie pieniędzy. Zgodnie z art. 556-576 Kodeksu cywilnego oraz Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (DzU 2002 Nr141, poz.1176 powinienem mieć możliwość sprawdzenia stanu fizycznego przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z rekojmią.

ponadto Art. 7. ust. 3. Ustawy o ochronie niektórych
praw konsumentów mówi:
"(..) To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie
niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach
zwykłego zarządu.(..)


kupujący powołuje się także na prawo : w ciagu 14 dni moge oddać towar bez podania przyczyny.

na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22, poz. 271 z późn. zm.) konsumentowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy bez podania przyczyn w terminie 10 dni.

telefon zakupiony 17.08.08 termin zwrotu minął 27.08.08

powołałem sie także na :

"Informuję, iż zgodnie z art. 556 - 576 kodeksu cywilnego sprzedawca winien rozpatrzyć reklamację niezwłocznie. Generalnie, jeśli strony nie postanowiły inaczej, ma na to nie więcej niż 14 dni kalendarzowych od dnia dostarczenia towaru lub dokonania oględzin. W razie konieczności wydania opinii, lub badania w miejscu używania towaru, reklamację należy załatwić w terminie niezbędnym do przeprowadzenia tych czynności, najpóźniej w ciągu 21 dni kalendarzowych.

Z tytułu rękojmi konsumentowi przysługuje odstąpienie od umowy, czyli zwrot pieniędzy za zwrotem wadliwej rzeczy ale - nie można od umowy odstąpić, jeśli sprzedawca niezwłocznie rzecz wymieni na inną, wolną od wad, albo wadę usunie.



W związku z czym informuję, że po otrzymaniu towaru ( data odebrania przezemnie przesyłki) w ciagu 14 dni wada zostanie usunięta i telefon zostanie odesłany do kupującego. Telefon będzie naprawiony w serwisie GSM i dołączona zostanie pełna ekspertyza.

Jeśli osoba przedstawi mi ekspertyze naprawy : koszt naprawy przez serwis z pieczątką serwisu rozpatrze i jestem w stanie poniesc koszty naprawy."


Moje pytania :
1. czy istnieje możliwość, że bede zmuszony zwrócić pieniadze bez wcześniejszego otrzymania telefonu?
2. czy jeśli kupujący uprze się, że chce pieniądze mimo tego, że artykół 556-576 KC mówi : " Z tytułu rękojmi konsumentowi przysługuje odstąpienie od umowy, czyli zwrot pieniędzy za zwrotem wadliwej rzeczy ale - nie można od umowy odstąpić, jeśli sprzedawca niezwłocznie rzecz wymieni na inną, wolną od wad, albo wadę usunie."
mogę odstąpić od wypłaty pieniędzy??
3. co radzicie zrobić w tej sprawie??
_________________
Sentyment do r200 silverstone pozostanie na zawsze...
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Wrz 03, 2008 20:00   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Sro Wrz 03, 2008 20:21   

michone napisał/a:
1. czy istnieje możliwość, że bede zmuszony zwrócić pieniadze bez wcześniejszego otrzymania telefonu?

Nie. Niby na jakiej podstawie ktoś miałby Ciebie zmuszać? ;-)

michone napisał/a:
mogę odstąpić od wypłaty pieniędzy??

Nic mu nie wpłacasz dopóki nie zobaczysz telefonu.
Jeżeli on się boi, to niech nie wysyła, co znaczy, że akceptuje stan rzeczy taki, że telefon jest niby uszkodzony.

michone napisał/a:
3. co radzicie zrobić w tej sprawie??

Napisać, że czekasz na telefon i że telefon zostanie niezwłocznie naprawiony. Powołaj się na przytoczone przez Ciebie przepisy, tzn.
michone napisał/a:
nie można od umowy odstąpić, jeśli sprzedawca niezwłocznie rzecz wymieni na inną, wolną od wad, albo wadę usunie.
Na usunięcie wady masz 14 dni zgodnie z ustawą.

Tak to po mojemu wygląda.
W tym przypadku ustawa nie działa na jego korzyść tak, jakby się tego spodziewał.
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Sro Wrz 03, 2008 20:25   

najgorsze jest to że mi to poprostu wygląda na wyłudzenie :/ zawsze sprzedaje sprawne telefony i nie jest mi na reke dostawanie negatywa... Chcialem mu oddać kase jak otrzymam telefon no to zaczął kręcić... pozniej ze 1/2 kwoty itd.

Pozniej jak mi napisał : i tak odzyskam te pieniądze a na dodatek wystawie Ci negatywa to zacząłem grzbać w przepisach.

Dzieki za wypowiedź.
_________________
Sentyment do r200 silverstone pozostanie na zawsze...
 
 
Siwus181 



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 132
Skąd: Tuitam



Wysłany: Sro Wrz 03, 2008 21:09   

Ludzie inaczej patrzą na negatywa od osób, które zaczęły dopiero przygodę z allegro. Sprawdź za jakie aukcje dostał pozytywy(pewnie aukcje typu "uratuj biedne zwierzę"). Jeśli tak to daj sobie z nim spokój, nie wystawi negatywa bo będzie sie bał, że odwdzięczysz sie tym samym.
Jeżeli Twój telefon był w 10% sprawny, poproś go o fotkę, że niby gubi zasięg. Niech stanie w jakimś cywilizowanym miejscu i cyknie fotę, jednocześnie tak aby było widać wyświetlacz telefonu.
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Czw Wrz 04, 2008 21:42   

michone napisał/a:

2. czy jeśli kupujący uprze się, że chce pieniądze mimo tego, że artykół 556-576 KC mówi : " Z tytułu rękojmi konsumentowi przysługuje odstąpienie od umowy, czyli zwrot pieniędzy za zwrotem wadliwej rzeczy ale - nie można od umowy odstąpić, jeśli sprzedawca niezwłocznie rzecz wymieni na inną, wolną od wad, albo wadę usunie."
mogę odstąpić od wypłaty pieniędzy??

Uprawnienie kupującego do odstąpienia rzeczy może zostać faktycznie wykonane tylko w sytuacji, w której sprzedający nie skorzysta z uprawnień jemu przysługujących, tzn. nie wymieni przedmiotu na niewadliwy lub nie usunie wad.
Czyli - on decyduje się na odstąpienie, Ty decydujesz się na wymianę/naprawę. Wykonaniu podlega Twoja decyzja. (Innymi słowy, przesłanką skorzystania przez kupującego z uprawnień jest nieskorzystanie ze swoich przez sprzedającego). Mam nadzieję że jasno się wyraziłem :D
piter34 napisał/a:
Na usunięcie wady masz 14 dni zgodnie z ustawą.

Możesz podać dokładny przepis?
Art. 561. § 2. k.c.:
(...) kupujący może żądać usunięcia wady, wyznaczając w tym celu sprzedawcy odpowiedni termin z zagrożeniem, (...)
Art. 8 ust. 4 Ustawy o sprzedaży konsumenckiej... z 22.07.2002 (DzU 141 poz. 1176):
(...) jeżeli sprzedający nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa (...)
Podejrzewam, piter34, że stąd wziąłeś 14 dni:
Art. 8 ust. 3 wskazanej Ustawy:
Jeżeli sprzedawca (...) nie ustosunkował się do tego żądania w terminie 14 dni, uważa się, że uznał je za uzasadnione.
Mam rację?
_________________
It's all right...
 
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Pią Wrz 05, 2008 09:38   

wild_weasel napisał/a:
Podejrzewam, piter34, że stąd wziąłeś 14 dni:

Zasugerowałem się wypowiedzią
michone napisał/a:
Informuję, iż zgodnie z art. 556 - 576 kodeksu cywilnego sprzedawca winien rozpatrzyć reklamację niezwłocznie. Generalnie, jeśli strony nie postanowiły inaczej, ma na to nie więcej niż 14 dni kalendarzowych od dnia dostarczenia towaru lub dokonania oględzin. W razie konieczności wydania opinii, lub badania w miejscu używania towaru, reklamację należy załatwić w terminie niezbędnym do przeprowadzenia tych czynności, najpóźniej w ciągu 21 dni kalendarzowych.


[ Dodano: Pią Wrz 05, 2008 09:38 ]
A michone znalazł to pewnie tutaj: http://forum.servis.pl/viewtopic.php?t=800
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Pią Wrz 05, 2008 20:01   

Z moich wiadomości wynika, że nie ma żadnego ustawowo określonego terminu na naprawę. Każdorazowo należy określać, czy uzgodniony przez strony termin jest "odpowiedni". Informację taką potwierdził niestety Rzecznik Praw Konsumenta miasta Poznania. Wiadomo oczywiście, że 3 miesiące na naprawę obuwia to termin zbyt długi, ale nie da się jednoznacznie stwierdzić, że termin np. 4 tygodni również.
Natomiast co do "naprawy bezzwłocznej", jak to zostało określone przez TK (idem per idem, czyli to samo przez to samo :mrgreen: ) "bez zbędnej zwłoki", tzn. również nie da się określić ile dokładnie dni. Niezwłoczna naprawa aparatu fotograficznego zakupionego na odległość wymaga innego terminu (plus czas na przesyłkę w dwie strony) niż niezwłoczna naprawa telefonu komórkowego z wadliwym wyświetlaczem. "Niezwłoczność" może zależeć nawet od miejsca złożenia wadliwego towaru do reklamacji, ilości serwisów w kraju, itd.
_________________
It's all right...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [Inne] Problem z zakupionym przedmiotem na allegro.pl
kychu5 Prawo i ubezpieczenia 30 Wto Gru 08, 2009 22:00
Brt
Brak nowych postów Nieuczciwy sprzedawca na allegro
asgard88 Prawo i ubezpieczenia 17 Sro Lip 28, 2010 10:53
asgard88
Brak nowych postów Komentarze allegro, a sprawa w sądzie?
michone Prawo i ubezpieczenia 4 Sro Kwi 23, 2008 18:43
michone
Brak nowych postów Prawo skarbowe a sprzedaż na Allegro
szymon1986 Prawo i ubezpieczenia 2 Nie Lut 06, 2011 16:33
szymon1986
Brak nowych postów [Allegro] i nieuzasadnione roszczenia kupującego
memphisto Prawo i ubezpieczenia 15 Pią Maj 29, 2009 07:30
memphisto



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink