Forum Klubu ROVERki.pl :: Laptop TOSHIBA SL10-117
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Laptop TOSHIBA SL10-117

Potrzebna pomoc fachowców.
Autor Wiadomość
filo 




Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 11:49   Laptop TOSHIBA SL10-117

Kupiłem laptopa jak w temacie i mam parę pytań.

Głównie chodzi mi o WiFi.
Jest z tyłu naklejka,że on obsługuje WiFi ale nie ma tej karty minipci.
Są na allegro ale zastanawia mnie jedno.Czy do tego potrzebna jest jakaś antena czy ten laptop jej nie potrzebuje lub ma wbudowaną już.
Czy wystarczy kupić samą kartę?
I jaka to ma być karta?

Druga sprawa.
Pamięć.
Są dwie kości po 256 MB a z tego co się doczytałem to maksymalnie może obsłużyć 1024MB.
Ale co to za pamięć?
Napisane na nich jest DDR 333.

Sprawa trzecia.
Chce sformatować dysk.
Czy podstawowe sterowniki będą na płycie z XP czy trzeba się wcześniej zaopatrzyć z netu?

Pytania może proste ale informatyka i komputery to nie moja dziedzina.

Co to pamięci i tej karty WiFi to był bym wdzięczny za linki.np do Allegro.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Mar 16, 2009 11:49   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
b0b3k 




Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Sosnowiec



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 12:21   

1. Co to za laptop , jakie ma wyposażenie ze szukasz wifi zewnetrznego? chyba niezbyt nowy skoro ma pamięci DDR (1) nie masz na klawiaturze na któryms z F1-F12 ikonki antenki albo cos? popatrz w mendazerze urzadzen czy nie ma karty bezprzewodowej (prawy przycisk myszy na moj komputer + wlasciwosci)

2. pamiec DDR (jeden) podstawowa, juz dośc stara i droga pamiec do komputerów, mozesz zmienic na 2x 512

3. powinno być ok ale poszukaj na forach czy ktos nie mial problemow bo z laptopami przy reinstalce jest wiecej niespodzianek niz przy stacjonarnym pc
 
 
michone 



Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 12:48   

musisz otworzyc laptopa i zobaczyc czy w miejscu gdzie jest minipci nie ma dwoch kabelkow jeden czarny drugi bialy,


jak tutaj w prawym górnym rogu:


Taniej i prosciej bedzie kupic wifi na USB :)
_________________
Sentyment do r200 silverstone pozostanie na zawsze...
 
 
filo 




Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 14:59   

b0b3k napisał/a:
Co to za laptop


Taki jak ten tylko u mnie nie ma S:arrow: TOSHIBA SL10-117

b0b3k napisał/a:
jakie ma wyposażenie ze szukasz wifi zewnetrznego?


Mnie chodzi o to WiFi wewnętrzne na minipci.

b0b3k napisał/a:
popatrz w mendazerze urzadzen czy nie ma karty bezprzewodowej


Jest tylko karta sieciowa Realtek RTL8139/810x ale to chyba nie ma nic wspólnego z WiFi.

b0b3k napisał/a:
chyba niezbyt nowy skoro ma pamięci DDR (1)


Chyba 2005 rok.

b0b3k napisał/a:
nie masz na klawiaturze na któryms z F1-F12 ikonki antenki albo cos?


Jest pod F8.


michone napisał/a:
musisz otworzyc laptopa i zobaczyc czy w miejscu gdzie jest minipci nie ma dwoch kabelkow jeden czarny drugi bialy,


Nie ma tam żadnych kabli...

michone napisał/a:
Taniej i prosciej bedzie kupic wifi na USB :)


Też myślałem o tym.

Co do WiFi to nie wszędzie będzie działać i tak myślę na BlueConect z Ery...
 
 
pietro 




Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 387
Skąd: Wrocław / Lubrza



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 16:12   

filo napisał/a:
Co do WiFi to nie wszędzie będzie działać i tak myślę na BlueConect z Ery...


Jeśli masz w domu router z wi-fi podłączony do internetu to powinno działać, albo jakiś Hot Spot. Żeby internet przez wi-fi działał musi być jego źródło. mając samą antenę w laptopie nie będziesz miał internetu,ale to chyba wiesz? ;)

Jeśli nie masz dostępu do bezprzewodowego internetu to można się rozejrzeć za mobilnym internetem, w zestawie wtedy są "antenki".

filo napisał/a:
Mnie chodzi o to WiFi wewnętrzne na minipci.

Wewnętrzne czy takie dokładane do laptopa przez przez port rozszerzeń?
U siebie masz takie: 1 x karta PC Card typu II
 
 
filo 




Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 17:13   

pietro napisał/a:
1 x karta PC Card typu II


Czy chodzi o to jak z fotki którą wkleił michone, ?
Bo u mnie nie ma tej właśnie części.

[ Dodano: Pon Mar 16, 2009 17:15 ]
pietro napisał/a:
Wewnętrzne


Tak.
 
 
Azazel85 




Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 48
Skąd: Köln / Gdańsk



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 17:40   

Hmm...naklejka "wi-fi" z tyłu być może oznacza że sprzęt "jest przygotowany" do obsługi wi-fi, co oznacza zupełnie... nic :)
W specyfikacji laptopa nie ma wzmianki o komunikacji bezprzewodowej - jakby było wi-fi miałbyś gdzieś napisane "802.11b/g" oznaczające obsługujący standard.
Zgadzam się z chłopakami że chyba najprostsze rozwiązanie to k. sieciowa na USB:) Ostatnio nawet widziałem już Netgear'a obsługującego sieć "n", coraz bardziej już popularną, za 169zł:)

Odnośnie pamięci, tak jak pisze b0b3k wymieniłbym na dwie kości po 512 MB każda. To pamięci DDR I, więc nieco starszej generacji, przez co niestety droższe:/ Najlepiej jakbyś wziął laptopa ze sobą do sklepu żeby sprzedawca wsadził Ci tam pamięci 400 MHz (będą nieco wydajniejsze niż 333) - co by się upewnić że płyta główna je obsługuje - choć raczej powinna.

A co do formatu - ja na wszelki wypadek zrobiłbym sobie tzw "Recovery" - powinieneś mieć soft na laptopie do zrobienia go, albo dostałeś gotową płytkę od Toshiby. Tak na wszelki wypadek, bo jak piszą koledzy - różnie to bywa:/ System oczywiście postawisz, ale może Ci np coś nie działać właśnie w związku z brakiem sterów:/

Bluconnect...tak z ciekawości - czemu on?:)

Bo tak BTW, nie wiem oczywiście kiedy laptop był kupowany ani do czego ma służyć, ale tak między nami, taki to trochę muzealny już egzemplarz...:)

Pozdrawiam!
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
filo 




Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 17:53   

Azazel85 napisał/a:
Bo tak BTW, nie wiem oczywiście kiedy laptop był kupowany ani do czego ma służyć, ale tak między nami, taki to trochę muzealny już egzemplarz...:)


Że już starzy model to wiem.
Głównie ma służyć do internetu.
Dałem za niego 400 PLN.
A wziąłem go dla swojej kobiety bo ja komputer mam i ten laptop jest mi nie potrzebny...

Azazel85 napisał/a:
powinieneś mieć soft na laptopie do zrobienia go, albo dostałeś gotową płytkę od Toshiby.


Dostałem do niego tylko zasilacz.
Nie wiem i nie chce wiedzieć z jakiego źródła pochodzi ten laptop ale mogę się tylko domyślać.

Azazel85 napisał/a:
Bluconnect...tak z ciekawości - czemu on?:)


Bo rachunek będzie przychodził razem z tym za telefon z Ery :rotfl:
I nie będzie laptop uwiązany kablem.
Jeśli są inne rozwiązania to jestem otwarty na propozycje...

Brat dziewczyny ma neostradę i z tego co bawiłem się ich kompem to szału nie ma.
A poza tym mało im jeden komputer w domu.
 
 
Azazel85 




Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 48
Skąd: Köln / Gdańsk



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 18:10   

filo napisał/a:
Głównie ma służyć do internetu.
Dałem za niego 400 PLN.

Nie no to faktycznie za tą $$ do netu sprzęt spoko;)
Chociaż RAM'u mimo wszystko bym dołożył, będzie się bardziej komfortowo z niego korzystało;)

filo napisał/a:
Dostałem do niego tylko zasilacz.

Heh - pogrzeb w sofcie, może poprzedni właściciel nie wywalił softu Toshiby to do Recovery coś powinieneś znaleźć. Albo na stronie Toshiby też są jakieś stery... zachodu z tym trochę, ale takie to na zimne dmuchanie:)

filo napisał/a:
Bo rachunek będzie przychodził razem z tym za telefon z Ery :rotfl:

Hehe, no tak - to argument nie do zbicia:)

Osobiście mam trochę do czynienia z iPlusem, i akurat w moim przypadku jak sobie testy jakieś robię, wypada wśród konkurencji najlepiej.

Ale najlepiej - operatorzy powinni mieć coś takiego jak "na próbę" (Plus przynajmniej wiem że ma coś takiego) - i zobacz który będzie Ci najlepiej działał tam gdzie sprzęt będzie najczęściej używany. Bo kwestia zasięgu i stabilności połączenia to priorytetowa sprawa;) Co z tego jak np będziesz płacił 10zł mniej abonamentu czy miał większy limit, jak net będzie chodził 5 czy 10 razy wolniej:) (GPRS vs. np EDGE) :)
:arrow: http://was.plusgsm.pl/GSIMZ/ImzControl - tu masz poglądową mapę zasięgu Plus'a:)
Pamiętaj że zasięg 3g/HSDPA oznacza średnie prędkości rzędu 2-3 Mb/sek, EDGE ~200-250 Kb/sek, GPRS...szkoda mówić:)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
filo 




Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 18:15   

Azazel85 napisał/a:
operatorzy powinni mieć coś takiego jak "na próbę"


Pytałem w Erze i dają na próbe na miesiąc.
Tylko zastanawiam się jeszcze na limitem...
 
 
Azazel85 




Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 48
Skąd: Köln / Gdańsk



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 18:24   

filo napisał/a:
Tylko zastanawiam się jeszcze na limitem...

Zależy co w necie będzie robione, jak często itd;) Czy tylko dwa razy dziennie czytanie wiadomości, e-mail i nasza klasa, czy wręcz przeciwnie, torrenty, filmy i muza prosto z neta, YouTube, oglądanie miliona zdjęć na portalach i to wszystko 16 godz dziennie:)

1GB wg mnie jest trochę przymały limitem, to taki do trochę sporadycznego posiedzenia w necie (bo pamiętaj też o uaktualnieniach softu które się robią).
2GB w Erze...taki nijaki ten pakiet - tu sporo fajniejszą opcją wydaje mi się 5GB za 20zł więcej, ale co najważniejsze, umowę masz na rok a nie na dwa:) Oczywiście Era ma tak widzę celowo zrobione, żeby nikt nie brał 2 GB tylko bardziej opłacalne 5 - no ale co zrobić:)

No chyba że w domu będzie zrobione wi-fi na lokalnym necie, a mobilny będzie używany wyłącznie dorywczo...wtedy może ten 1GB będzie wystarczający;)

Zastanów się po prostu, dokładnie gdzie kiedy i do czego ów net będzie wykorzystywany i pod tym kątem dobierz limit/pakiet.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
filo 




Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 18:37   

Poczta,nasza klasa,czasem YT i sporadycznie nuta z neta-chyba aresa u niej widziałem.
Ściąganie filmów i innych sporych śmieci z netu nie wchodzi w grę...
1Gb to mało będzie.Zastanawiałem się właśnie nad tym 5Gb.
 
 
Lechos 




Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1793



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 18:40   

Podlacze sie troszke do tematu :grin: . Chce rozbudowac troszczeczke siec w domu dajac router bezprzewodowy (siec osiedlowa na DSL) i do stacjonarnego karte pod usb. Laptopik ma WiFi na minipci. I moje pytanie czy lapkiem polaczem sie z routerem przez to WiFi, czy musi to byc jakis specjalny router? Nastepne pytanko ---to czy bede mial sygnal na dwoch kompach (jednoczesnie) bez zglaszania tego administratorowi sieci?
 
 
 
filo 




Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 18:41   

Azazel85 napisał/a:
sporo fajniejszą opcją wydaje mi się 5GB za 20zł więcej, ale co najważniejsze, umowę masz na rok a nie na dwa:) Oczywiście Era ma tak widzę celowo zrobione, żeby nikt nie brał 2 GB tylko bardziej opłacalne 5


Bo w tym pakiecie nie ma modemu/karty za 1 PLN.

I jak byś mógł zerknąć które z tych urządzeń jest godne polecenia . :arrow: ERA zdziera ;)
 
 
Azazel85 




Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 48
Skąd: Köln / Gdańsk



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 18:58   

filo napisał/a:
Bo w tym pakiecie nie ma modemu/karty za 1 PLN.

Aaaa...:) Tego nie doczytałem;) Nie no to odpada:/ Chyba że masz/zamierzasz kupić np na Allegro modem:)

Natomiast który modem...ja bym brał coś na USB, najuniwersalniejsze, najlepiej z możliwością podłączenia zewnętrznej anteny (budynek w którym jesteśmy też ma wpływ na zasięg - jak mamy dużo grubych stropów nad sobą może to być zgubne dla zasięgu, antena postawiona koło okna może sytuacje uratować:)) A więc Huawei E160/169

Hmm...to nie podoba mi się w takim razie oferta Ery:)

Orange i Play tym bardziej dyskwalifikując już na starcie, brałbym iPlus Prywatnie 75:
75zł abo/m-c, 3 GB limitu, modem za 1zł, 2 pierwsze miesiące za 1zł, Kaspersky Internet Security z licencją na 2 lata za 1,22zł, po przekroczeniu limitu możliwość dokupienia 128/254/512/1024 MB dodatkowego limitu do końca danego okresu rozliczeniowego... :)


Lechos, wystarczający będzie każdy zwykły router;) Osobiście polecić mogę albo Netgear'y, albo Linksys'y - z tymi dwoma firmami najwięcej do czynienia miałem i sprawowały mi się absolutnie bez żadnych zastrzeżeń. Nowe Linksysy z tego co kojarzą mają już nawet menu po polsku, co ułatwia konfigurację i bawienie się w opcjach routera:)
Z tego co mi wiadomo, sygnał powinieneś mieć na dwóch kompach bez zgłaszania tego. Router w uproszczeniu rozdziela sygnał na podłączone kompy, więc admin sieci nie powinien być potrzebny. Aczkolwiek o ile wiem będzie widział że z Twojego łącza korzystają dwa (lub więcej) kompy - zobacz sobie wtedy do umowy czy Twój operator nie zakazuje czegoś takiego, żeby np później jakiejś kary od Ciebie nie żądali:/
Bo niestety często jest tak że mimo że nic nie trzeba robić, za to że z netu korzystają dwa kompy firmy każą sobie dodatkowo płacić :/ (zupełnie bezpodstawnie :/ )
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
filo 




Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 21:56   

b0b3k napisał/a:
3. powinno być ok ale poszukaj na forach czy ktos nie mial problemow bo z laptopami przy reinstalce jest wiecej niespodzianek niz przy stacjonarnym pc


Właśnie jestem świeżo po formacie i jedynym problem był brak sterowników do karty dźwiękowej,graficznej i czegoś tam jeszcze ale wszystko jest na stronie producenta.
Różnica w szybkości działania jest zauważalna.
Już gorsze jest takie p........ie się z instalacją dodatkowych,potrzebnych programów.
Ale czego się nie robi dla kobiety...

Tak właśnie myślę czy nie zrobić formata swojemu pecetowi bo ten laptop niby dwa razy słabszy a uruchamia się i "chodzi" teraz o wiele szybciej od mojego peceta...
 
 
Azazel85 




Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 48
Skąd: Köln / Gdańsk



Wysłany: Pon Mar 16, 2009 22:20   

filo napisał/a:
Tak właśnie myślę czy nie zrobić formata swojemu pecetowi bo ten laptop niby dwa razy słabszy a uruchamia się i "chodzi" teraz o wiele szybciej od mojego peceta...

Praktycznie zawsze tak jest na gołym systemie, że wydaje się ultra szybki;) Jak poinstalujesz wszystkie niezbędne rzeczy, sytuacja "wróci do normy":)

Co nie znaczy że format nie pomaga...:)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
filo 




Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Nie Mar 22, 2009 11:31   

Azazel85 napisał/a:
filo napisał/a:
Bo w tym pakiecie nie ma modemu/karty za 1 PLN.


Można dokupić takie urządzenie w Erze przy abonamencie 99 PLN i rocznej umowie za jedyne 600 PLN.
Także podtrzymuje hasło ERA ZDZIERA :!:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów TOSHIBA PRO L300-1BA
problem z przydzieleniem pamięci
DrMambo Offtopic 1 Sro Sty 14, 2009 11:52
michone
Brak nowych postów Szukam Laptopa Toshiba
Remigiusz Offtopic 5 Nie Mar 15, 2009 09:16
Dam-Kam
Brak nowych postów Problem z laptopem toshiba satellite a350-110
Raptile Offtopic 2 Pon Lip 25, 2011 13:24
Pawkaz
Brak nowych postów Toshiba G500 - czy ktoś ma i może podzielić się opinią ??
j.w.
fearless Offtopic 5 Pią Mar 06, 2009 17:53
Gość
Brak nowych postów Laptop
Dolar3 Offtopic 52 Wto Lis 18, 2008 11:46
truten23



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink