Forum Klubu ROVERki.pl :: [Inne] Spłata majątku w rodzinie a podatek
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Inne] Spłata majątku w rodzinie a podatek

niezwiązane z motoryzacją
Autor Wiadomość
Mayson 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Sro Maj 27, 2009 12:03   [Inne] Spłata majątku w rodzinie a podatek

Dzwoniłem do jednego US i otrzymałem odpowiedź, dzwoniłem (na wszelki wypadek; jak widać słusznie) do innego US i otrzymałem kompletnie inną odpowiedź. W necie też szukałem, ale na forach podatkowych nie znalazłem konkretnej odpowiedzi...

Ad1 Sytuacja dość prosta: 1/3 domu należy do matki, 1/3 do syna, 1/3 do córki. Brat płaci siostrze za jej część domu, co formalizują u notariusza - syn teraz ma 2/3 domu, córka pieniądze.
Banalne pytanie - czy córka zapłaci od tych pieniędzy podatek? Jak ewentualnie przeprowadzić tranzakcję aby córka nie płaciła haraczu fiskusowi? Kwota to powyżej 100.000zł

Ad2 Druga sprawa - 2 opcje:
a)matka przekazuje darowiznę swojej 1/3 synowi
b)matka zapisuje w testamencie 1/3 synowi
Czy w obu przypadkach córce przysługuje zachówek po śmierci matki?

Bardzo proszę o wypowiedź kogoś, kto się na tym prawie zna i kogoś, kto miałcoś podobnego u siebie w rodzinie. Jak widać nawet w US pracują niekompetentni ludzie...
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
Ostatnio zmieniony przez Mayson Sro Maj 27, 2009 12:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Maj 27, 2009 12:03   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
argail 




Pomógł: 34 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Sro Maj 27, 2009 12:10   

Od 1 stycznia 2007 darowizna dla brata (siostry, dzieci, rodziców, małżonka) jest zwolniona z podatku, bez względu na kwotę - trzeba to tylko zgłosić do US na odpowiednim formularzu.
W Twoim przypadku wystarczy zrobić przepisanie aktu własności jako darowiznę u notariusza, zapłatę za 1/3 możecie również zrobić jako darowiznę, ale nie wiem czy jest sens informować o tym cały świat ;))
art 4a Ustawy o podatku od spadków i darowizn
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Mayson 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Sro Maj 27, 2009 13:01   

W Ad1 nie ma raczej charakteru darowizny... to zwykła tranzakcja - kasa za towar.

Nie wiem czy jest sens robić 2 darowizny, bo wtedy 2x opłata notarialna no i kombinacji więcej. Opcja jest taka, żeby zrobić to jak w Ad1.
argail napisał/a:
nie wiem czy jest sens informować o tym cały świat

No... całego to może nie ma sensu informować, ale ten Świat w Świecie, jakim jest US, to lepiej poinformować, bo przecież wtedy to kasę trzmać można tylko pod poduszką :roll:
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
 
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Sro Maj 27, 2009 14:13   

Mayson napisał/a:
Ad2 Druga sprawa - 2 opcje:
a)matka przekazuje darowiznę swojej 1/3 synowi
b)matka zapisuje w testamencie 1/3 synowi
Czy w obu przypadkach córce przysługuje zachówek po śmierci matki?

Córce przysługuje prawo do zachowku bez względu na to, kto co dziedziczy i jakich rozrządzeń dokonał spadkodawca/testator.
Obliczając zachowek najpierw należy określić jaką część odziedziczyłaby osoba uprawniona do zachowku, gdyby doszło do dziedziczenia wyłącznie na podstawie ustawy (1).
[Tu należy poczynić dwa dodatkowe założenia: 1. matka nie ma innego majątku, który może być przedmiotem dziedziczenia, 2. brak innych uprawnionych do zachowku, tj. innych zstępnych, małżonka i rodziców].
Córka odziedziczyłaby 1/2. Jeśli jest pełnoletnia i nie jest trwale niezdolna do pracy zarobkowej, ułamek ten mnożymy przez 1/2. Córce przysługuje zatem 1/4.
ad. a) Do substratu zachowku przy obliczaniu go dla córki nie wlicza się darowizn dokonanych gdy spadkodawca/darczyńca nie miał zstępnych, tzn. wlicza się darowizny dokonane, gdy spadkodawca/darczyńca miał co najmniej jednego zstępnego - zatem do substratu zachowku wlicza się wartość darowanego synowi przez matkę udziału w nieruchomości.
ad. b) Zachowek jest instytucją, która ma zapobiec takiej sytuacji, w której spadkodawca dokonał rozrządzeń całkowicie lub w znacznej części pozbawiających jego najbliższych dziedziczenia. Na podstawie powyższego zdania (1) część przeznaczona dla syna w testamencie wchodzi w skład majątku podlegającemu zaliczeniu dla potrzeb obliczenia substratu zachowku.

Co oznacza, że w obu przypadkach córce przysługuje tytułem zachowku: 1/4 x 1/3 = 1/12.
Ostatecznie udziały w nieruchomości będą następujące:
- córka: 1/12 (tytułem zachowku) + 1/3 (tyle miała wcześniej) = 5/12
- syn: 3/4 x 1/3 (po "oddaniu" siostrze tytułem zachowku) + 1/3 = 7/12

Zachowek jest najbardziej popierdaczoną instytucją w polskim prawie spadkowym :mrg:
_________________
It's all right...
 
 
 
Mayson 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Sro Maj 27, 2009 14:22   

:shock: :shock: ŁAŁ!! wild_weasel, jesteś wielki! Takiej odpowiedzi nie uzyskałem NIGDZIE! Wielkie dzięki! :ok2:

Jeszcze skromnie zapytam o Ad1 :oops: :błagam:
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
 
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Sro Maj 27, 2009 14:33   

Mayson napisał/a:
Jeszcze skromnie zapytam o Ad1 :oops: :błagam:

No właśnie z tym mam problem :hm:
Pierwsza myśl - rozłożone w czasie dwie darowizny: na rzecz siostry kasa, za jakiś czas na rzecz brata udział w nieruchomości. Tak jak argail pisze; oczywiście z informowaniem US.
Po zastanowieniu - jaki podatek miałaby zapłacić córka? (W prawie podatkowym jestem mało oblatany ;) ).
Będzie to albo umowa sprzedaży udziału, albo... no właśnie - czego?
Jeśli podatek od dochodu (mało prawdopodobne), to trzeba by znaleźć akt notarialny z ceną zakupu nieruchomości, bo dochód = przychód - koszt (przychód mamy, trzeba znaleźć koszt). Choć wydaje mi się, że jeśli była zameldowana w przedmiotowej nieruchomości min. 1 rok, to jest zwolniona z podatku dochodowego (nie kojarzę szczegółów, ale był przepis na taką ewentualność).
Natomiast co do drugiej ewentualności, trzeba by pogrzebać w szczegółowych uregulowaniach dotyczących podatków, bo byłoby absurdem, gdyby w razie odpłatnych przesunięć majątkowych w rodzinie do zapłaty był podatek dochodowy...
Sam nie wiem.
Powyższej opinii absolutnie nie jestem pewien :roll:

[ Dodano: Sro Maj 27, 2009 14:34 ]
Skonsultuję się z kim trzeba i dziś wieczorem będę wiedział ;)
_________________
It's all right...
 
 
 
Mayson 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Sro Maj 27, 2009 15:32   

wild_weasel napisał/a:
Skonsultuję się z kim trzeba i dziś wieczorem będę wiedział

Super, dziękuję bardzo :smile: Co prawda sprawa tyczy się rodziny mojej żony ale poprzez tę koneksję ociera się i o mnie. Dodam (gdyby się to miało do czegoś przydać), że wszystkie wymienione osoby są zameldowane w tejże posesji - można powiedzieć - od zawsze.
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
 
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Sro Maj 27, 2009 23:15   

Skonsultowałem - ale sprawa nie jest wyjaśniona.
Najlepiej przeprowadzić tę operację jako darowizna udziału w nieruchomości, a za jakiś czas - darowizna kwoty pieniężnej (albo w odwrotnej kolejności). Ponieważ taki jest zamiar, odstęp czasowy jest niezbędny, żeby uniknąć narażenia się na zarzut pozorności czynności prawnej.
Nic więcej nie powiem, bo ogranicza mnie Art. 255 § 1 KK w postaci podżegania :mrg:
Kto publicznie nawołuje do popełnienia występku, lub przestępstwa skarbowego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Jednakże obawiam się, że kwalifikacja tej czynności prawnej to umowa sprzedaży.
Wówczas na podstawie art. 10 ust. 1 pkt. 8 ppkt a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych:
(1. Źródłami przychodów są:(...)
8 ) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (...)
)
do zapłaty będzie podatek 19% pomniejszony o uzasadnione koszty.
Dalej:
Art. 30e. 1. Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.
2. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.


Wskazane koszty:
6c. Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.
6d. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.


Ulga tzw. "meldunkowa" od 01.01.2009 nie obowiązuje, niemniej jednak można się od obowiązku podatkowego uwolnić w oparciu o przepisy art. 21 ust. 1 pkt. 131:
dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych

Nie jest to zapewne wyjaśnienie, które Cię satysfakcjonuje (mnie też nie), ale nic lepszego nie mam :bezradny:
Powinieneś się skonsultować z ekspertem od prawa podatkowego ;)
_________________
It's all right...
 
 
 
Mayson 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Czw Maj 28, 2009 11:13   

wild_weasel napisał/a:
Jednakże obawiam się, że kwalifikacja tej czynności prawnej to umowa sprzedaży.

Tak mi też powiedziała babka w jednym US... czyli gdyby była ta ulga meldunkowa, to po sprawie, a tak to 19%... idiotyzm.
wild_weasel napisał/a:
Nic więcej nie powiem, bo ogranicza mnie Art. 255 § 1 KK w postaci podżegania

Na siebie paragrafów nie szukaj - Ty tylko rozjaśniasz horyzonty biednej jednostce społecznej, która w swej małości, szuka w odmętach paragrafów stałego oparcia :smile: To będzie nasza linia obrony :grin:
wild_weasel napisał/a:
Nie jest to zapewne wyjaśnienie, które Cię satysfakcjonuje (mnie też nie),

Ciebie to rozumiem, ale mnie bardzo to satysfakcjonuje, bo widzę, że za dużo będzie kombinacji z taką formą tranzakcji jak w Ad1. Ironia... szukałem wyjścia prostszego, niż coś, co myślałem, że jest kombinowaniem, a okazało się że to właśnie jest najprostsze wyjście... Polska...
wild_weasel, dziękuję Ci bardzo za łopatologiczne wyjaśnienie sprawy :smile:
Nawet na forum podatkowym nie uzyskałem takiej informacji :grin: :piwko: :ok:
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Podatek od kupna samochodu
Mundekk Prawo i ubezpieczenia 36 Sob Sie 06, 2011 22:30
PTE
Brak nowych postów Nie przerejestrowane auto podatek PCC
Julek Prawo i ubezpieczenia 18 Pią Maj 23, 2014 16:59
tuners
Brak nowych postów Umowa darowizny - podatek
SeevS Prawo i ubezpieczenia 7 Czw Kwi 07, 2011 16:52
zetes
Brak nowych postów Sprzedaż auta a podatek od wzbogacenia?
Piotrass Prawo i ubezpieczenia 13 Sob Wrz 11, 2010 02:09
Mayson
Brak nowych postów [Podatki] Podatek od kwoty za odszkodowanie
magneto Prawo i ubezpieczenia 5 Czw Gru 30, 2010 18:11
maciej



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink