Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Automatyczna skrzynia biegów - porady i wskazówki
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Automatyczna skrzynia biegów - porady i wskazówki
Autor Wiadomość
Markzo 




Pomógł: 195 razy
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 7391
Skąd: Błażowa

Rover 75

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 08:59   [R75] Automatyczna skrzynia biegów - porady i wskazówki
Typ: wszystkie Rodzaj silnika: wszystkie Pojemnosc silnika: wszystkie Rok produkcji: wszystkie

Witam!
Ten temat założyłem z myślą o początkujących użytkownikach Roverków 75 ze skrzynią automatyczną (takich jak ja :D ). Prosiłbym, żeby wpisywać tutaj własne doświadczenia z tą skrzynią, porady jak ją eksploatować żeby długo służyła, czego nie robić itp. Myśle, że taki wątek może być pomocny ;)
_________________
to boost or to boost even more - that's a question ;)
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Pon Lis 22, 2010 19:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Mar 08, 2010 08:59   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Mayson 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 09:13   

Po pierwsze to: AUTOMAT GÓRĄ! :twisted:
A po drugie; jeśli chodzi o automaty, to z grubsza zawsze chodzi o to samo :] Dlatego zapodam trochę podstaw i adres, z którego ja z powodzeniem korzystam - warto poczytać :ok:

""Pod pojęciem "przekładnie automatyczne" mamy na myśli urządzenia składające się z przekładni hydrokinetycznej, pompy oleju i szeregu przekładni planetarnych. W potocznym języku "automatami" niekiedy nazywa się również przekładnie bezstopniowe lub zautomatyzowane mechaniczne skrzynie przekładniowe, które działają na zupełnie innej zasadzie.

Automatyczne skrzynie biegów mają od 3 do 7 biegów do jazdy w przód. W praktyce występuje wiele rozwiązań konstrukcyjnych automatycznych skrzyń biegów. Technologia i materiały użyte do wykonania tych skomplikowanych urządzeń zapewniają im długą żywotność. Przy prawidłowej eksploatacji naprawy mechaniczne są sporadyczne, a obsługa ogranicza się do kontroli poziomu i wymiany oleju. Dodatkowym atutem stosowania tych skrzyń jest przedłużenie przebiegów międzynaprawczych silników.

Jednak trzeba pamiętać, że pojazd wyposażony w automatyczną skrzynię biegów nie może być uruchamiany przez holowanie lub pchanie. Do rozruchu należy wykorzystać dodatkowy akumulator i specjalne przewody. Gdy na desce rozdzielczej zapali się lampka sygnalizująca stan awarii skrzyni biegów trzeba udać się do specjalistycznego warsztatu.

Kupując używany samochód wyposażony w automatyczną skrzynię biegów powinniśmy bardzo dokładnie poznać jego historię, a przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zbadać zespół napędowy w stacji specjalizującej się w naprawach skrzyń automatycznych. Jest szereg objawów, które świadczą o stanie automatu, a mogą być dostrzeżone tylko przez fachowców. Należą do nich: stan techniczny elementów elektrycznych i mechanicznych, przecieki oleju z korpusu skrzyni, poziom oleju, praca dźwigni zmiany biegów oraz płynność zmiany biegów w pełnym zakresie prędkości jazdy samochodu. Ponieważ silnik i skrzynia stanowią zespół napędowy, dodatkowo warto sprawdzić, czy silnik pracuje prawidłowo bez szarpnięć i wypadania zapłonów oraz czy nie występują drgania w układzie napędowym przenoszące się na skrzynię.

Automat powinien być napełniony olejem zgodnym ze specyfikacją producenta. Olej jest cieczą roboczą w zespole hydraulicznego sterowania skrzyni, chłodzi cały zespół i smaruje uzębienia przekładni planetarnych. Olej wypłukuje także zanieczyszczenia, które osadziły się na elementach metalowych, a te mogą być przyczyną awarii. Zmiana gatunku oleju jest możliwa jedynie w warsztacie specjalistycznym po dokładnym wyczyszczeniu wnętrza skrzyni.

Automatyczne skrzynie pojazdów wyprodukowanych począwszy od lat 90. tych były napełniane olejem syntetycznym. Jego wymiana jest przewidziana po około 100 - 120 tys. km przebiegu, ale jeśli samochód porusza się w trudnych warunkach lub jest używany na taksówce przebieg ulega skróceniu do 80 tys. km.

W najnowszych automatach przy przestrzeganiu warunków eksploatacji olej przekładniowy wystarcza na cały czas życia mechanizmów. Sprawdzanie poziomu oleju powinno być dokonywane podczas każdego przeglądu technicznego. Niedobór środka smarnego grozi uszkodzeniem skrzyni. Nadmiar oleju sprzyja jego spienieniu, powoduje wycieki, wypchnięcia uszczelek lub może przyczynić się do zniszczenia mechanizmów wewnątrz skrzyni. Podczas kontroli oleju należy uwzględniać jego temperaturę, ponieważ nagrzewając się zwiększa swą objętość. Dolewanie oleju powinno być dokonywane małymi dawkami z częstą kontrolą poziomu.

W skrzyniach jest wiele miejsc, przez które może wyciekać olej, np. uszczelka miski olejowej, uszczelki simmera lub oringi. Przyczyną stwardnienia tych uszczelek i przedwczesnej utraty szczelności jest przegrzewanie skrzyni biegów spowodowane różnymi przyczynami. Wymianę elementów uszczelniających należy powierzyć warsztatowi specjalizującemu się w naprawach automatów. Do wykonania tych operacji potrzebna jest wiedza specjalistyczna, doświadczenie i często odpowiednie narzędzia.

W eksploatacji automatycznych skrzyń biegów bardzo ważna jest temperatura oleju. Olej i uszczelnienia zużywają się szybciej wraz ze wzrostem temperatury wewnątrz skrzyni. Chłodnica oleju spełnia swe zadanie, jeśli jest czysta. Gdy radiator jest zapchany owadami i kurzem trzeba go delikatnie oczyścić, aby umożliwić przepływ powietrza.

Automatyczne skrzynie biegów można naprawiać, chociaż koszty remontu są często wysokie. W przypadku uszkodzenia automatów zamontowanych w “egzotycznych” markach samochodów naprawa może być trudna lub wręcz nieopłacalna.
""
autor: Grzegorz Wojtyrowski

http://www.automat.pl
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Pon Mar 08, 2010 09:23   

P , N i R może być wybierane tylko na postoju.Nigdy nie wolno przełączać dżwigni zmiany biegów na N podczas jazdy i tak jechać, ponieważ ciśnienie smarowania skrzyni spada prawie do zera , a to jest dla niej zabójcze. Przełączanie na postoju np. czerwonym na N lub P skraca żywotność tarczek sprzęgłowych.Pieniądze zaoszczędzone na paliwie ni wystarczą póżniej na naprawę skrzyni.Wyłączanie silnika w trybie ustawienia innym niż N lub P , powoduje ,że wciąż pracujące elementy skrzyni przestają być smarowane.Ja nawet w mieście najczęściej jeżdżę na D, operując odpowiednio pedałem gazu ,bo skrzynia sama wie co ma robić , a przy tym jest najmniejsze zużycie paliwa .Przy delikatnym nacisku gazu zmienia biegi przy niskich prędkościach, przy energicznych , opóżnia przełączanie osiągając wyższe prędkości.Przy zjeżdzie ze wzniesienia , włącza się sam tryb hamowania silnikiem z redukcją przełożenia , po każdorazowym naciśnięciu hamulca na ponad 1 sekundę.
Całkowicie zelektronizowa, posiada paletę możliwych do wyboru modułów przekładni,umożliwia dostosowanie stylu jazdy kierowcy do warunków: wie kiedy holuje lub wspina się i przekazuje silnikowi, kiedy nastąpi zjazd w dół tak, by uaktywnić hamowanie silnikiem. Kierowca może pedałem gazu odpowiednio modulować jej pracę i zmianę przełożeń. Ma 3 tryby pracy (ekonomiczny,sport i zimowy) i nagłe przyspieszanie tzw. 'Kick-down', a także możliwość ręcznego wyboru przełożeń. Oczywiście automat wymaga prawidłowego użytkowania i troskliwej opieki ( systematycznych wymian oleju i serwisowania w odpowiednich warsztatach ), a wtedy jego żywotność przekracza żywotność manualnej. Skrzynie JATCO z R75 są montowane z powodzeniem również w Mazdach (6,MPV Van), Fordach (Mondeo,Galaxy), Jaguarach, VW ( Jetta,Golf,Sharon), Seat Alhambra, i Land Roverach.
Procedura wymiany i ustalenia poziomu jest na pliku w dziale technicznym.Komputerowa adaptacja sterowników nie jest potrzebna.Temperatura sprawdzenia poziomu 35-45 st.C.
Można to zrobić paskowym dotykowym termometrem z apteki, mierząc temp. skrzyni.W JF 506 właściwy poziom jest po wlaniu 3.3 l. Warto wlać 3.5 l. i nadmiar odpłynie, oczywiście przy pracującym silniku i ''P''. Olej którym fabrycznie zalewają, jest dostępny np. w autoryzowanych serwisach WV wg. ich specyfikacji o nr. kat. G052990A2. Ja wlałem Roverkowy od Tomiego przy 85 tyś. gdyż specjaliści np. z Autotransmisji /Aś nr.39/2007/zalecają pierwszą wymianę przy 70 , a każdą następną po 30-35 tyś. mimo, że producent wymaga 100 tyś. lub 4 lata.Wlew oleju w kV jest widoczny po ściągnięciu filtra powietrza ( otwór u góry skrzyni zatkany gumowym korkiem ) a sprawdzenie :?: , to jest do tego otwór kontrolny.Najlepiej po dolaniu niewielkiej ilości oleju , ściągnąć osłonę silnika od spodu na kanale , wyczyścić skrzynię wokół śruby do sprawdzania poziomu ( od spodu skrzyni obok uchwytu kabli ) uruchomić silnik na pozycji skrzyni "P" , pozmieniać przełożenia od ''P'' do ''2'' zatrzymując się na każdym przełożeniu kilka sekund , wrócić do "P", odkręcić śrubę kontrolną ( kluczem wpustowym sześciokątnym 5 mm ), powinien wypłynąć nadmiar oleju.Jeśli nie wypłynął ,to dolać , przejść lewarkiem przez wszystkie położenia z zatrzymaniem na kilka sekund na każdym i wrócić do "P". Jak olej się ukaże w otworze kontrolnym ,pozwolić mu spłynąć , zakręcić śrubę z nową podkładką momentem 14 Nm. Zatrzymać silnik.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
owcze 



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 28 Gru 2009
Posty: 127
Skąd: Gdynia



Wysłany: Pon Mar 08, 2010 10:26   

SeniorA napisał/a:
P , N i R może być wybierane tylko na postoju.Nigdy nie wolno przełączać dżwigni zmiany biegów na N podczas jazdy i tak jechać, ponieważ ciśnienie smarowania skrzyni spada prawie do zera , a to jest dla niej zabójcze. Przełączanie na postoju np. czerwonym na N lub P skraca żywotność tarczek sprzęgłowych


dobrze o tym wiedzieć bo spotkałem się z tym, że na światłach koleś wrzucał na N.
Czy możecie coś jeszcze napisać o ekonomicznej (jeżeli jest taka możliwość) jeździe z automatem? To jest mój pierwszy automat i dobrze by było wiedzieć jak się do tego zabrać ;)
Póki co jestem bardzo zadowolony z mojego automatu ;) (odpukać w niemalowane)
 
 
Mayson 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 10:37   

owcze napisał/a:
Czy możecie coś jeszcze napisać o ekonomicznej (jeżeli jest taka możliwość) jeździe z automatem?

Jeśli chodzi o ruszanie, w mieście (i nie tylko) stosuję zasadę z ecodrivingu - gwałtowne, dynamiczne przyspieszenie od 0km/h, do prędkości podróżnej, wtedy silnik pracuje najefektywniej i najkrócej. Po osiągnięciu prędkości zadanej, odpuszczam pedał tak, że ledwie go muskam - tak jest najekonomiczniej, bo inaczej nie da się automatem jechać ekonomicznie ;) Poza tym wyczucie auta sprawia, że wiedząc, kiedy automat zaraz zmieni bieg na wyższy, można pomóc mu, aby zrobił to szybciej, wciskając na chwilę głębiej gaz :ok: No i podczas wyprzedzania nie korzystać z kick downa (no chyba, że trzeba), a z momentu obrotowego :]
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
 
 
 
Markzo 




Pomógł: 195 razy
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 7391
Skąd: Błażowa

Rover 75

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 12:33   

Dobrze się mądrzejszych zapytać :ok: dzięki Koledzy! a teraz jeszcze mam pytanko, czy podczas jazdy mogę przełączać z D na 2,3,4 i na odwrót?? po co są te 2,3,4? czytałem, że do cholowania przyczep itp, prawda to? a co, jeśli potrzeba scholować auto? jeśli moge uruchomić silnik to na N? a jak silnik nie pracuje to na jakim??
I jeszcze jedno, jak stoje np na światłach czy w korku, to zostawic go na D i tylko hamulec trzymać??
_________________
to boost or to boost even more - that's a question ;)
 
 
 
dukat11 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 1449
Skąd: Trójmiasto

Rover 75

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 12:58   

Markzo napisał/a:
a co, jeśli potrzeba scholować auto?


Generalnie laweta. Na N tylko polecam przestawić ale nie jechałbym kilku km w ten sposób

Markzo napisał/a:
czy podczas jazdy mogę przełączać z D na 2,3,4 i na odwrót?? po co są te 2,3,4? czytałem, że do cholowania przyczep itp, prawda to?

Tak tylko pamiętaj że to ogranicza maksymalny wbijany bieg. Nie tlki do holowania, przydają się też czasem górach. Ale używa się ich naprawdę sporadycznie

[ Dodano: Pon Mar 08, 2010 12:58 ]
Markzo napisał/a:
I jeszcze jedno, jak stoje np na światłach czy w korku, to zostawic go na D i tylko hamulec trzymać??


Tak
_________________
Pozdr.
Dukat11
 
 
Tomassso 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 74
Skąd: Łódź

Rover 600

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 13:00   

Takie małe info na temat jazdy automatem :wink:
http://www.tipy.pl/artyku...-automatem.html
 
 
 
Mayson 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 13:11   

dukat11 napisał/a:
Generalnie laweta. Na N tylko polecam przestawić ale nie jechałbym kilku km w ten sposób

Gdzieś czytałem, że niektóre marki dopuszczają jazdę z wyłączonym silnikiem i na "N", do 20km. Ale tylko warunkowo.
Markzo napisał/a:
po co są te 2,3,4? czytałem, że do cholowania przyczep itp, prawda to

Niby tak piszą producenci ale w mądrej gazecie czytałem, że to przydaje się np. gdy jedziesz górskimi serpentynami; np. w Alpach, i auto nie osiąga prędkości bezpiecznej dla najwyższego biegu, a komputer głupieje i non-stop zmienia z 4 na 3 (przy 4-biegowej skrzyni - R75 ma 5 biegów ztcp), i odwrotnie - wtedy lepiej dać D3, żeby skrzyni nie przeciążać (mona zmieniać podczas jazdy ale warunek: na D3 zmieniasz z D4, gdy jedziesz na 3 biegu - nie zmieniać na D3 gdy jedziesz na 4-ce). To samo jeśli chodzi o jazdę z przyczepą.

A prawda jest taka, że z tego się prawie nigdy nie korzysta. Ja wrzucam na "2", gdy szaleję po śniegu bokami, poślizgi, itp., żeby mi nie skakały biegi, bo czasem się może okazać, że na liczniku jest 200km/h :grin: Wtedy załapanie gruntu przez koła, to dla skrzyni zabójstwo :wink:

Silnik możesz uruchamiać na P i na N. Pamiętaj gdy parkujesz na stromej górce, żeby lepiej wrzucić N i mocno zaciągnąć ręczny, bo na P może zerwać ten ząbek blokujący.
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Pon Mar 08, 2010 15:53   

parkowanie zawsze na P, bo wtedy jest zablokowany układ napędowy. Ale zawsze po zatrzymaniu auta, najpierw zaciągamy mocno ręczny , a następnie P.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
Mayson 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Pon Mar 08, 2010 15:59   

SeniorA napisał/a:
parkowanie zawsze na P, bo wtedy jest zablokowany układ napędowy. Ale zawsze po zatrzymaniu auta, najpierw zaciągamy mocno ręczny , a następnie P.

Gorzej jeśli wracając do auta, zapomnisz i najpierw zrzucisz ręczny, a auto bujnie się do ząbka, który na dużej górce może nie wytrzymać. Ja wolę bezpiecznie na N zostawić - na pewno nic się skrzyni przez to nie stanie ;)

[ Dodano: Pon Mar 08, 2010 15:59 ]
Poza tym my, "automatowcy", jesteśmy bardziej narażeni na szkody parkingowe - lekkie puknięcie w tył/przód naszego auta i oprócz rys mamy uszkodzoną skrzynie :nook:
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
 
 
 
damtom85 



Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 21
Skąd: ze Świata



Wysłany: Wto Wrz 28, 2010 11:47   

Mayson napisał/a:
No i podczas wyprzedzania nie korzystać z kick downa (no chyba, że trzeba)


Co to dokladnie jest ten kick down, jak on dziala , i czemu go nie uzywac podczas wyprzedzania???
 
 
zdenek 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Mar 2009
Posty: 121
Skąd: Gliwice



Wysłany: Wto Wrz 28, 2010 13:00   

damtom85 napisał/a:
Co to dokladnie jest ten kick down

To po prostu samoczynna redukcja biegu na niższy podczas np. wyprzedzania.
W starym Golfie na automacie starałem się tak przyspieszać żeby bieg nie przeskoczył na niższy, no chyba że była sytuacja podbramkowa to wtedy gaz do końca i nie ma zmiłuj.
 
 
Markzo 




Pomógł: 195 razy
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 7391
Skąd: Błażowa

Rover 75

Wysłany: Wto Wrz 28, 2010 13:14   

Kick down to nie tyle redukcja, co mega redukcja :D jadąc np: 100km/h mamy 5 bieg (dla R75), wciskając minimalnie gaz, będziemy rozpędać się na 5tce, ciut mocniej i automacik zrzuci nam na 4czke i sprawnie wyprzedamy. Natomiast wciskając pedał do podłogi - czuć taki charakterystyczny moment, kiedy nam stawia opór, jak przycisniemy mocniej wtedy idzie do podłogi i robi nam kick-downa do możliwe najniższego biegu i auto idzie pełnym ogniem do końca obrotomierza ;) A czemu nie używać tego za często? bo szkoda skrzyni i silnika ;)
_________________
to boost or to boost even more - that's a question ;)
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Wto Wrz 28, 2010 17:32   

kickdown , to redukcja biegu na niższy , by nagle , maksymalnie przyspieszyć.Aby to uzyskać , trzeba nacisnąć szybkim ruchem pedał gazu do oporu ( tzw. kopnięcie).Zwolnienie pedału powoduje powrót to poprzedniego trybu jazdy.Nagły ruch czujnika położenia przepustnicy do oporu , jest odczytywany przez ECM i sterownik skrzyni EAT EDC , który analizuje prędkość auta, temp. oleju i inne. Jeśli są spełnione warunki , następuje redukcja biegu i przyspieszenie.Może się zdażyć , że kickdown nie zadziała.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
damtom85 



Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 21
Skąd: ze Świata



Wysłany: Wto Wrz 28, 2010 17:37   

SeniorA napisał/a:
Może się zdażyć , że kickdown nie zadziała.


Nie zadziala przy wyprzedzaniu to katastrofa murowana.
 
 
Markzo 




Pomógł: 195 razy
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 7391
Skąd: Błażowa

Rover 75

Wysłany: Wto Wrz 28, 2010 17:44   

mi się nie zdarzyło, żeby zawiódł i mam nadzieje nie zdarzy :) ale fajnie to wygląda :) jakbys dostał deską przez plecy, start jak z katapulty :D
_________________
to boost or to boost even more - that's a question ;)
 
 
 
Mayson 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Wto Wrz 28, 2010 18:12   

damtom85 napisał/a:
i czemu go nie uzywac podczas wyprzedzania???

Używać, jeśli sytuacja na drodze tego wymaga. Rozmowa była o ekodrivingu, więc jeśli ktoś chce być eko, to powinien poczekać na pusty pas i wyprzedzić momentem. Czasem po prostu nie da się w ten sposób wyprzedzić delikwenta przez 20km i więcej - wtedy lepiej wciepnąć do dechy, kickdown i bzyk kilku naraz ;)

Nie zadziała, gdy zbyt wolno wciśnie się pedał w podłogę (komputer może nei skumać o co chodzi kierowcy) - trzeba tak jak nazwa głosi: KICKdown :]
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Wto Wrz 28, 2010 21:31   

Mayson napisał/a:
Nie zadziała, gdy zbyt wolno wciśnie się pedał w podłogę (komputer może nei skumać o co chodzi kierowcy) - trzeba tak jak nazwa głosi: KICKdown
to też , ale ja miałem na myśli sytuację, gdy komputer skrzyni wdroży swoją strategię pracy, jak temperatura oleju w skrzyni osiągnie 124 st.C by go schłodzić.W dieslach to sprawa czysto teoretyczna , ale w kV6 podczas duzych upałów i obciążeń silnika jest to spotykane.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
Mayson 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Wto Wrz 28, 2010 22:25   

Ciekawa informacja. Dobrze być jej świadomym :smile:
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Ogłoszenie: !! ZASADY KĄCIKA "Porady techniczne" !!
Przeczytaj, zanim napiszesz PIERWSZEGO posta!!!
kasjopea Rover serii 75, MG ZT 0 Czw Lis 18, 2010 02:43
kasjopea
Brak nowych postów [R75] Automatyczna skrzynia biegów
niqel Rover serii 75, MG ZT 7 Sob Kwi 10, 2010 21:28
SeniorA
Brak nowych postów [R75] Automatyczna skrzynia biegów
Jarek1984 Rover serii 75, MG ZT 25 Czw Sty 26, 2017 21:32
SeniorA
Brak nowych postów [R75] Automatyczna skrzynia biegów
wdzaman Rover serii 75, MG ZT 8 Sro Cze 29, 2016 21:09
rafalmis1
Brak nowych postów [R75] Automatyczna skrzynia biegów - awaria.
reed Rover serii 75, MG ZT 5 Pon Maj 09, 2016 08:17
sobierw



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink