Forum Klubu ROVERki.pl :: [Mandat] ZTM i termin płatności 7 dni, bardzo proszę o podpo
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Mandat] ZTM i termin płatności 7 dni, bardzo proszę o podpo
Autor Wiadomość
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 18:39   [Mandat] ZTM i termin płatności 7 dni, bardzo proszę o podpo

Witam

Nie ja, ale moja piękniejsza "Połówka" miała w ubiegłą sobotę 24.04 kontrolę w autobusie ZTM w Warszawie.
Okazało się że ma niepodbitą legitymację studencką, zapomniała o tym.
Dostała więc "mandat" (nie wiem jak tam dokładnie jest określone na dokumencie) z wezwaniem do przedstawienia dokumentu uprawniającego do ulgi studenckiej, w terminie "7 dni".

Sprawa się skomplikowała gdy, w skrócie nie udało się do dzisiaj jej podstemplować (podjechać na uczelnię) a w teorii jutro jest 7 dzień od wystawienia tego dokumentu.

1. Czy w tym przypadku liczy się 7 dni roboczych czy kalendarzowych?

2. Czy 7 dni liczy się od dnia następnego, czyli niedzieli 25.04 czy już od 24.04 kiedy został wystawiony mandat??


Jest to ważne gdyż ZTM poinformowało w trakcie rozmowy telefonicznej, że jest to 7 dni ale nie dopytałem (może ustawa to reguluje tylko nie wiem do jakiej zajrzeć). Po tym terminie można składać odwołanie itd. ale to już zależy od osoby która się tym zajmie, czy można załatwić polubownie czy też już wtedy mandat.
Wspomnę jeszcze, że jutro, kiedy według moich obliczeń mija termin jest święto państwowe, ustawowy dzień wolny od pracy.
ZTM tłumaczy że dwa oddziały w Warszawie pracują, ale co z tego że pracują, przecież 1 stycznia służby porządkowe i ratunkowe też pracują mimo że wszyscy inni mają wolne.

Według przekazanych informacji, jeśli ostatni dzień do wyjaśnienia sprawy wypada w święto, to przechodzi to na następny dzień.

3. Czy mogą się zasłaniać że dwie jednostki w metrze pracują w ograniczonych godzinach i oni umożliwiają wyjaśnienie sprawy?? Mimo iż jest to dzień wolny, czyli nic nie powinienem załatwiać.

4. Czy jeżeli następująca po święcie niedziela 2.05.2010 nie jest świętem, a oddziały ZTM nie funkcjonują to ostatni termin wyjaśnienia przenosi się na wtorek 4.05.2010 czyli pierwszy dzień roboczy (bez niedziel i świąt)??



Z góry bardzo dziękuję za podpowiedź, co można z tym zrobić.
Regulamin ZTM w tej sprawie milczy a konsultant ZTM co chwila pytał przełożonego co ma powiedzieć więc przypuszczam, że powiedzieli taką wersję jaka jest dla nich wygodniejsza.
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 18:39   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
faecd 




Pomógł: 97 razy
Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 2125
Skąd: Police k.Szczecin

Rover 400

Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 19:10   

Wydryszek, wyluzuj, niech podbije dziewczyna legitke jakk najszybciej i do zakladu komunikacji. Mnie jakby nawet po 9-10 dniach robili problemy to taka aferę bym robil, ze az:)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 19:42   

Heh, no właśnie niestety ZTM w Warszawie jest znany z 100% trzymania się procedur.
Jak przychodzisz z legitką to babka patrzy na datę, mówi że już po siedmiu dniach i do widzenia następny proszę.....
Chyba załatwię z Nią tą sprawę we wtorek wieczorem bo jest za delikatna.
Niech kierują sprawę do sądu, kara jest bezpodstawna...(już zdążyłem poczytać na forach), mimo iż nie było podstemplowanej legitki na miejscu a łagodząco działa to że termin się kończy w weekend majowy.
Zobaczę co powiedzą....
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
faecd 




Pomógł: 97 razy
Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 2125
Skąd: Police k.Szczecin

Rover 400

Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 22:04   

W Szczecinie ZKM - Zklad komunikacji miejskiej to sie cieszy jak jedna na 10 osob zaplaci kare ;) W zeszlym roku jezdzac do pracy zepsul mi sie roverek, wiec przez 2-3 dni poki czesci nie dostalem jezdzilem z kumplem busem. No i nas zlapali. Chcialem dac kontrolerowi w lape, ale mowi, ze z nim kierownik jest, ze nie moze ale wypisze jedna kare dla nas dwoch. Wiec tyle dobrego, ze chociaz dostalismy po pol kary a nie cale 170zl :P haha
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
mcjg 




Pomógł: 17 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 292
Skąd: Kraków



Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 22:26   

Dwaj młodzi gniewni. Nie obraźcie się, ale zajmując miejsce w pojeździe komunikacji miejskiej, akceptujesz regulamin przewozu i nikt nikogo nie zmusza do jazdy tymi środkami na siłę. Wg mnie uchylanie się od odpowiedzialności za brak biletu lub dokumentu uprawniającego do ulgi jest próbą kradzieży bądź też wyłudzenia.
Jeżeli jest napisane 7 dni to znaczy, że jeżeli opłata podwyższona była nałożona 24.04 to termin złożenia odwołania mija 1.05. Te 7 dni to czas wystarczający do załatwienia prostej formalności jaką jest podbicie legitymacji, ale koro się nie chciało to niestety lenistwo potrafi kosztować.
A firma jeżeli przestrzega pewnych ustalonych procedur i przepisów, to jest firmą wiarygodną i robienie afery nic tu nie da, tylko wywoła skutek przeciwny do zamierzonego.
 
 
faecd 




Pomógł: 97 razy
Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 2125
Skąd: Police k.Szczecin

Rover 400

Wysłany: Sob Maj 01, 2010 11:11   

mcjg, moim zdaniem nie moze byc tak, ze firma przewozowa narzuca sobie termin dni 7 i nie ma innej mozliwosci. No chyba, ze istnieja zapisy prawne, umozliwiające firmie przewozowej stanowienie prawa.

Sprawa jest natury takiej, ze dana osoba musi udowodnic, ze jest studentem upowaznionym do znizki. Wiec jezeli byla to faktycznie byla tylko nie mogla tego udowodnic bo legitymacja nie byla podbita.

Takie rozumowanie 7 dni to 7 dni w zastosowaniu uczelni mialo by taki wymiar, jezeli nie podbijesz legitymacji do 30 marca to z dniem 1 kwietnia jestes skreslany z listy studentow. Dajcie spokoj paranoja.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
mcjg 




Pomógł: 17 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 292
Skąd: Kraków



Wysłany: Sob Maj 01, 2010 13:28   

faecd napisał/a:
mcjg, moim zdaniem nie moze byc tak, ze firma przewozowa narzuca sobie termin dni 7 i nie ma innej mozliwosci. No chyba, ze istnieja zapisy prawne, umozliwiające firmie przewozowej stanowienie prawa.

To nie firma przewozowa stanowi w tym przypadku prawa ale organ organizujący komunikację na terenie danej gminy/powiatu w tym przypadku rada miasta Warszawy, która to znowu zleca pracę firmie przewozowej.

faecd napisał/a:
Takie rozumowanie 7 dni to 7 dni w zastosowaniu uczelni mialo by taki wymiar, jezeli nie podbijesz legitymacji do 30 marca to z dniem 1 kwietnia jestes skreslany z listy studentow. Dajcie spokoj paranoja.

ale dla uczelni ważne jest terminowe złożenie indeksu na podstawie którego przedłużana jast ważność legitymacji, która znowu jest dokumentem potwierdzającym fakt bycia studentem dla instytucji zewnętrznych.
 
 
dukat11 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 1449
Skąd: Trójmiasto

Rover 75

Wysłany: Sob Maj 01, 2010 14:04   

faecd napisał/a:
Takie rozumowanie 7 dni to 7 dni w zastosowaniu uczelni mialo by taki wymiar, jezeli nie podbijesz legitymacji do 30 marca to z dniem 1 kwietnia jestes skreslany z listy studentow. Dajcie spokoj paranoja


Nie rozumiem takiego rozumowania. Najpierw ktoś nie dopełnia obowiązku na który się sam zgadza wsiadając do autobusu a potem afera, że w ciągu 7dni coś trzeba zrobić. Komunikacja miejska to nie Karitas i musi zarabiać więc jak ktoś chce jeździć to musi płacić, A jak chce mniej czyli miasto go dofinansuje to musi posiadać dokument który go do tego uprawnia. Skleroza kosztuje i tyle.
_________________
Pozdr.
Dukat11
 
 
faecd 




Pomógł: 97 razy
Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 2125
Skąd: Police k.Szczecin

Rover 400

Wysłany: Sob Maj 01, 2010 14:25   

Chlopaki a jak wy dostajecie mandaty powiedzmy za predkosc od policji i przyjmujecie forme kredytowana to zawsze je placicie w całości w ciagu dni 7?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
dukat11 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 1449
Skąd: Trójmiasto

Rover 75

Wysłany: Sob Maj 01, 2010 14:42   

faecd napisał/a:
Chlopaki a jak wy dostajecie mandaty powiedzmy za predkosc od policji i przyjmujecie forme kredytowana to zawsze je placicie w całości w ciagu dni 7?


Tak płacę, łamiąc przepisy liczę się z ewentualnymi konsekwencjami.
_________________
Pozdr.
Dukat11
 
 
faecd 




Pomógł: 97 razy
Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 2125
Skąd: Police k.Szczecin

Rover 400

Wysłany: Sob Maj 01, 2010 15:00   

dukat11, no to swietnie. Ja za to place całość w przeciagu miesiaca lub dwoch, stad takie a nie inne moje podjescie do tytulowej sprawy :)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
LU 



Dołączył: 13 Cze 2009
Posty: 99
Skąd: Bielsko-Biała/Kraków



Wysłany: Sob Maj 01, 2010 16:11   

Nie wiem jak w Wawie, ale w Krakowie jest taki przepis, że jeżeli zostałeś złapany bez biletu po raz pierwszy, to idziesz do siedziby mpk w tej sprawie, i po złożeniu prośby o umorzenie, zostaje ona rozpatrzona pozytywnie. Tak jak pisałem, TYLKO w sytuacji jeżeli to Twój pierwszy raz;]
 
 
 
mcjg 




Pomógł: 17 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 292
Skąd: Kraków



Wysłany: Sob Maj 01, 2010 22:37   

LU napisał/a:
Nie wiem jak w Wawie, ale w Krakowie jest taki przepis, że jeżeli zostałeś złapany bez biletu po raz pierwszy, to idziesz do siedziby mpk w tej sprawie, i po złożeniu prośby o umorzenie, zostaje ona rozpatrzona pozytywnie. Tak jak pisałem, TYLKO w sytuacji jeżeli to Twój pierwszy raz;]
podaj źródło bo ja takiego przepisu nie znam.
 
 
LU 



Dołączył: 13 Cze 2009
Posty: 99
Skąd: Bielsko-Biała/Kraków



Wysłany: Nie Maj 02, 2010 02:48   

mcjg napisał/a:
LU napisał/a:
Nie wiem jak w Wawie, ale w Krakowie jest taki przepis, że jeżeli zostałeś złapany bez biletu po raz pierwszy, to idziesz do siedziby mpk w tej sprawie, i po złożeniu prośby o umorzenie, zostaje ona rozpatrzona pozytywnie. Tak jak pisałem, TYLKO w sytuacji jeżeli to Twój pierwszy raz;]
podaj źródło bo ja takiego przepisu nie znam.


wiem z autopsji.
 
 
 
mcjg 




Pomógł: 17 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 292
Skąd: Kraków



Wysłany: Nie Maj 02, 2010 10:09   

Więc to nie przepis, a dobra wola rozpatrującego odwołania.
 
 
LU 



Dołączył: 13 Cze 2009
Posty: 99
Skąd: Bielsko-Biała/Kraków



Wysłany: Nie Maj 02, 2010 11:36   

mcjg napisał/a:
Więc to nie przepis, a dobra wola rozpatrującego odwołania.


A co, znasz cały regulamin mpk kraków na pamięć?
Być może dobra wola rozpatrującego, być może jest jakiś punkt w regulaminie - nie wiem.
Po złożeniu pisma miałem uiścić tylko opłatę manipulacyjną.
O wszystkim powiedział mi znajomy, który był w podobnej sytuacji, czyli dostał pierwszy raz mandat za jazdę bez ważnego biletu.
 
 
 
Mayson 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Nie Maj 02, 2010 12:04   

Wydryszek napisał/a:
4. Czy jeżeli następująca po święcie niedziela 2.05.2010 nie jest świętem, a oddziały ZTM nie funkcjonują to ostatni termin wyjaśnienia przenosi się na wtorek 4.05.2010 czyli pierwszy dzień roboczy (bez niedziel i świąt)??

Właśnie tak.

7 dób liczysz od dnia następnego, a nie dnia otrzymania mandatu, a jeśli dzień ostatni - 7-my - wypada w święto, to obowiązuje następny roboczy. Jeśli w ciągu tych 7 dni któreś w środku wypadają wolne, to nie ma to wpływu na termin, gdy dzień 7-my jest dniem roboczym - to jest dokładnie tak samo, jak w kodeksie karnym :ok:
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
 
 
 
mcjg 




Pomógł: 17 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 292
Skąd: Kraków



Wysłany: Nie Maj 02, 2010 12:40   

LU napisał/a:
A co, znasz cały regulamin mpk kraków na pamięć?
A tak akurat się akurat składa, że znam :twisted:
LU napisał/a:
O wszystkim powiedział mi znajomy, który był w podobnej sytuacji, czyli dostał pierwszy raz mandat za jazdę bez ważnego biletu.
Czyli nie z autopsji, a z relacji osoby trzeciej, więc pewności nie masz. A każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.
 
 
LU 



Dołączył: 13 Cze 2009
Posty: 99
Skąd: Bielsko-Biała/Kraków



Wysłany: Nie Maj 02, 2010 17:40   

mcjg napisał/a:
Czyli nie z autopsji, a z relacji osoby trzeciej, więc pewności nie masz. A każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.


Po tym jak mnie złapali opowiedział mi o swojej sytuacji, zrobiłem to samo co on i mandat został umorzony - a więc z autopsji.

P.S. ciężkie dni, co?
 
 
 
mcjg 




Pomógł: 17 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 292
Skąd: Kraków



Wysłany: Pon Maj 03, 2010 09:59   

Być może.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Długie terminy płatności za fakturę
pietka Prawo i ubezpieczenia 5 Nie Lip 23, 2017 00:48
Nagash
Brak nowych postów [OC] termin 30 dni na wypowiedzenie
spitz Prawo i ubezpieczenia 3 Sro Cze 30, 2010 19:02
Pływak
Brak nowych postów termin przeglądu
Lewis Prawo i ubezpieczenia 14 Sob Lut 11, 2012 15:31
Lewis
Brak nowych postów Mandat u Madziarów
bo wierzyłem władzy...
Marrkus Prawo i ubezpieczenia 13 Pią Lip 17, 2009 10:28
zetes
Brak nowych postów MANDAT ZNAK B-36
rdgz Prawo i ubezpieczenia 9 Pon Maj 27, 2013 23:00
rdgz



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink