Forum Klubu ROVERki.pl :: [R416 1,6Si] docieranie szlifowanie gniazd i zaworow - jak?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: szoso
Czw Lis 18, 2010 09:45
[R416 1,6Si] docieranie szlifowanie gniazd i zaworow - jak?
Autor Wiadomość
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3428
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Wto Paź 19, 2010 22:56   [R416 1,6Si] docieranie szlifowanie gniazd i zaworow - jak?

Witam
Mam rozebrana głowice bo wymieniam uszczelniacze zaworów i tak się zastanawiam czy by nie przeszlifować gniazd i zaworów. Nigdy tego nie robiłem i moje doświadczeni i wiedza na ten temat jest bliska zeru - co nie oznacza ze sie tego nie podejmę. Jak to sie powinno zrobić? Z tego co wyczytałem to na wyciągnięty zawór nakładamy pastę, prowadnice smarujemy olejem, wkładamy do głowicy i z drugiej strony albo nakładamy np wężyk gumowy i wiertarka albo wkrętarka i wolne obroty prawo lewo lub bez wiertarki ręcznie obracać zaworem lekko go dociskając. Czy to jest prawidłowa metoda ? Czy sa jeszcze jakieś inne które można samemu wykonać? Jakiej pasty użyć? i czy ten pierwszy nagar powinno się jakoś usunąć przed zaczęciem szlifowania?
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Paź 19, 2010 22:56   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
flapjck1 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1745
Skąd: Urzut/Nadarzyn



Wysłany: Wto Paź 19, 2010 23:01   

metody napisales prawidlowe

co do past - sa specjalne do tego typu zabiegow - w 3ech gradacjach - polecam uzyc wszystkich 3ech po kolei

usuniecie najpierw nagaru z zaworow znakomicie ULATWI ci robote

pamietaj ze paste pozniej musisz bardzo dokladnie zmyc - to jest prosta droga do zatarcia silnika nie umycie zaworow po takiej operacji
_________________
'99 r400 16k16 sedan JFR na czesci ( anglik ) pytac na priv :)
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10901
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sro Paź 20, 2010 01:05   

jeszcze podczas obracania zaworem trzeba odsuwać go co chwilkę odsuwać od gniazda (nie tylko kręcimy, bo się przypali i nic dobrego z tego nie wyniknie), aby doprowadzić świeżą pastę do docieranych powierzchni.
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3428
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Sro Paź 20, 2010 12:57   

Mam jeszcze jedno pytanie czy zawory powinny być wsadzie w to samo miejsce z którego były wzięte czy jest to dość dowolne?
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10901
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sro Paź 20, 2010 18:57   

najlepiej w to samo. dużo dużo szybciej pójdzie Ci docieranie (albo raczej dużo mniej wolno ;) ), chyba że wymieniasz na nowe, to jeden gwizdek :cool:
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Sro Paź 20, 2010 21:43   

Zawory docieraj ręczną docieraczką, to taka przyssawka na pałce. Najpierw najgrubszą pastą, potem średnią, a na koniec najdrobniejszą. Ja w swoim Roverku docierałem je jeszcze najdrobniejszą pastą + teflon do lakieru i na sam koniec na sucho, by sprawdzić ślad przylegania przylgni zaworu do przylgni gniazda (praktyczne sprawdzenie rzeczywistej szerokości przylegania przylgni).
Zawory docieraj przekręcając pałkę do docierania w obie strony, nie za mocno, co chwila podnosząc ją i obracając w powietrzu, żeby zawór docierany był w nowych miejscach.
Poprawnie dotarte zawory mają piękny, jednolity ślad dotarcia, na którymi widać strukturę metalu zaworu, nie ma prawa być smug, pasków, wżerów, itd.. Ja dotarłem je tak, że zawory trzymają nawet bez założonych sprężyn. Kosztowało mnie to trochę wysiłku.
Staraj się nie nałożyć pasty na trzonek zaworu, bo dotrzesz też prowadnicę, może się zmatowić trzonek zaworu i od tego, uszczelniacze zaworowe mogą się na tym zatrzeć albo po zbyt krótkim okresie pracy, zacząć przepuszczać.
Zaworów nie docieraj żadną wiertarką ani wkręcarką, tylko ręcznie. Nie ma innej metody dla takich napraw.
Zawory wcześniej wyczyść całkiem z nagaru. Przyda się do tego nóż.
Zawory po złożeniu silnika i tak dotrą się same po krótkim czasie, wskazane jest wtedy jeździć tylko na benzynie, bo spaliny z niej zawierają śladowe ilości węgla, który pomaga w tym.
Te silniki nie są za trwałe, jeśli jeżdżą na LPG, niestety, ale najszybciej odczuwają to zaworki wydechowe, po 100 kkm na gazie wymagają dotarcia albo wymiany na nowe, niszczy je niestety, siarka z gazu, która osadza się jako twardy nalot na przylgniach i powoduje wżery na nich i nieszczelności.

Jak robisz zawory, to przy okazji rozbierz popychacze hydrauliczne zaworów, wyczyść je w środku, rozciągnij im ich wewnętrzne sprężynki, przedmuchaj wewnętrzne ustroje kasujące luz (np pompką do roweru), sprawdź stan zużycia współpracujących części - i jeśli nie będzie wżerów czy zatarć - złóż je do kupy na porządnym syntetycznym oleju.
Górną skrzynkę wałków rozrządu złóż na stosowny klej do połączeń metalowych, bo inaczej może dojść do rozszczelnienia magistrali olejowych i spadku ciśnienia na smarowaniu rozrządu, to dość wrażliwa strona tych silników.

Jak rozkłada się popychacz z tego silnika - tu masz mój filmik. Na nim rozbieram je już bez oleju. Normalnie poleje się on ze środka.

http://www.youtube.com/watch?v=ZDFNsyMKbKg
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3428
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Pią Paź 22, 2010 08:29   

o tych szklankach to nie wiedziałem ze da sie je rozebrać- rozebrałem jedna ale mam problem z jej złożeniem - ten środek nie chce wskoczyć do wnętrza popychacza. Wbić to na sile? I czy ten trzpień w środku gdy szklanka jest złożona powinien się wciskać?
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Pią Paź 22, 2010 11:35   

Ja na siłę? Przecież to w palcach jednej dłoni się składa, sam pokazałem na filmiku.
Jak go rozbierzesz, to ze szklanki popychacza wyskakuje sam kompensator, który składa się z zewnętrznego cylinderka, w którym siedzi sprężynka śrubowa oraz wewnętrzny tłoczek z zaworkiem zwrotnym.
Może składasz go odwrotnie? W kompensator trzeba najpierw włożyć sprężynkę (warto ją rozciągnąć, żeby lepiej rozpierała potem kompensator pomiędzy trzonkiem zaworu a krzywką wałka), a potem w niego wewnętrzny tłoczek, zaworkiem zwrotnym do środka. Potem bierzesz kompensator i wkładasz go do szklanki popychacza tą stroną, w którą wkładałeś wcześniej tłoczek z zaworkiem.
Po złożeniu, powinien wskoczyć w gniazdo szklanki i powinien dać się uciskać palcami tak, jak pokazałem na obrazku.
Warto przed założeniem napełnić je olejem, najlepiej syntetycznym, ale nie za mocno, żeby potem zawory nie były niedomknięte od za dużego ich napełnienia. Najlepiej przed odpaleniem silnika pokręcić każdym wałkiem w złożonej głowicy by sprawdzić, czy nic nie blokuje i by nadmiar oleju wyciekł z nich wtedy, gdy magistrala olejowa nie jest pod ciśnieniem.
I już.
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
ADI-mistrzu 




Pomógł: 254 razy
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Pią Paź 22, 2010 13:05   

oprawca_1978 z tego co widzę chyba jesteś z moich okolic, wiesz może gdzie można kupić pasty zaworowe w tych 3 gradientach? Chodzi mi w sumie o niewielkie ilości bo potrzebuję dotrzeć 2 zawory a kupno 100ml za 60zł raczej niema sensu i to jednego gradientu :razz:
 
 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Pią Paź 22, 2010 14:00   

Ja dostałem je w Nowym Dworze Mazowieckim, na Placu Solnym, u takiej kobity, która miała drewniany domek, a w nim prawie wszystko do Polonezów i Fiatów. Niestety, jakieś dwa-trzy miesiące temu domek ten zniknął, zapewne biznes na częściach do tych samochodów już jej padł. Szkoda.
Obie pasty kosztowały mnie zawrotne 5 PLN.
Dostałem u niej pasty tylko dwóch gradacji, grubą i średnią. Cienką robiłem sobie ze średniej + teflon do lakieru.
Docieranie tych zaworów bez docierałki to mordęga, ja robiłem to tylko w palcach, łapy sobie od tego poodciskiwałem. Bez docierałki - lepiej do nich nie podchodzić.

A tak wogóle - jak docierać - to wszystkie zaworki! Wszak wszystkie tak samo się zużywają. Dobrze dotarty zawór trzyma szczelność nawet bez sprężyny.

ps. Jak nie masz pasty i nie możesz jej dostać - to proch do ścierania, mleczko i pasta do zębów też dadzą radę, choć nie mają pyłu diamentowego. Wiem, sprawdziłem to.
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
ADI-mistrzu 




Pomógł: 254 razy
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Pią Paź 22, 2010 14:10   

Zawory muszę dotrzeć w silniku z motocykla bo dostałem takiego do remontu, dlatego potrzebuję tak niewiele tej pasy :wink:
Tak się zastanawiałem czy pasta TEMPO + mleczko rady by też nie dały.
 
 
 
kadzaf 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 15 Sie 2007
Posty: 1184
Skąd: Piotrków Tryb



Wysłany: Pią Paź 22, 2010 14:37   

a co z lekkim planowaniem(zabieleniem) gładzi głowicy ? czy zakładasz ją bez tej czynnosci
_________________
jest m+sdi
http://www.youtube.com/wa...=endscreen&NR=1
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3428
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Pią Paź 22, 2010 16:04   

co do szklanek to poskładałem wszystkie - niektóre rzeczywiście składały sie w palcach a inne trzeba bylo pchnąć kluczem nasadowym - po złożeniu wszystkie ładnie sie "wciskały" Przed ta operacja tylko 3 chodziły a reszta była "sztywna w środku" - Jaki mógł być tego efekt? Tylko hałas dzwonienie z popychaczy czy może praca silnik tez była zakłócona?
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Pią Paź 22, 2010 19:19   

Jeśli popychacz zaworu stuka - to oznacza, że jest on zablokowany i jest luz - o którego brak właśnie sprawny popychacz hydrauliczny dba, przez co słychać go podczas pracy silnika.
Jest to niepożądane - bo zawory takie otwierają się za późno i za szybko zamykają (proporcjonalnie do ww. luzu) i dany cylinder jest źle napełniany i źle opróżniany ze spalin, co rzutuje nie tylko na moc silnika, ale i na kulturę jego pracy, osiągi i sprawność.

[ Dodano: Pią Paź 22, 2010 19:19 ]
ADI-mistrzu napisał/a:
Zawory muszę dotrzeć w silniku z motocykla bo dostałem takiego do remontu, dlatego potrzebuję tak niewiele tej pasy :wink:
Tak się zastanawiałem czy pasta TEMPO + mleczko rady by też nie dały.


Jeśli przylgnie zaworów nie mają wżerów jak kratery (a trudno o to, jakoże nie ma - chyba - motocykli pracujących na LPG) - to na spokojnie dadzą radę.
Na koniec dotrzyj zawory na sucho, tudzież na niewielką - dosłownie kapinkę - teflonu do lakieru - by sprawdzić rzeczywisty ślad przylegania przylgni zaworu z przylgnią gniazda - i będzie OK.
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
ADI-mistrzu 




Pomógł: 254 razy
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Pią Paź 22, 2010 20:19   

Zawory ładnie trzymają szczelność, tylko wsadzone bez dociskania przez sprężyny trzymają szczelność, zalałem acetonu i nic nie wyciekło.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R416 1.6 16V LPG] Stukanie zaworów
Andi Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 2 Nie Lis 29, 2009 10:51
Andi
Brak nowych postów [R416] Uszczelniacze zaworów, HGF
areek Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 13 Czw Maj 08, 2008 18:50
adrian23
Brak nowych postów [R416] Uszczelka pokrywy zaworów
chrzanek Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 1 Wto Lut 05, 2008 12:48
AndrewS
Brak nowych postów [R416] Uszczelka pokrywy zaworów
robzar Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 8 Pon Maj 28, 2007 12:34
sTERYD
Brak nowych postów [R416 1.6Si 96r] ]jaka uszczelka pod pokrywe zaworow?
Szymek123456 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 7 Pią Paź 01, 2010 22:51
ADI-mistrzu



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink