Forum Klubu ROVERki.pl :: [r416] jak samemu sprawdzic szczelnosc klimatyzacji
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[r416] jak samemu sprawdzic szczelnosc klimatyzacji
Autor Wiadomość
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3428
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Sob Cze 04, 2011 07:42   [r416] jak samemu sprawdzic szczelnosc klimatyzacji
Typ: wszystkie Rodzaj silnika: wszystkie Pojemnosc silnika: wszystkie Rok produkcji: wszystkie

Witam
W moim R ciągle mam jakieś problemy z klima, a to chłodnica szczeki, a to rurka pęknie a to oring puszcza i tak ciągle jeżdżę i place 20zl za sprawdzenia szczelności znalezienie 1 dziury. Teraz miałem dziurę w rurce nad kompresorem wielkości 3-4mm - jak by ja ktoś wiertarka zrobił - za znalezienie dałem 20zl pojechałem na nabicie i znów nieszczelność - okazało sie ze chłodnica, która nawet nie ma roku czasu. Pomyślałem sobie żeby zakupić szybkozłączki do klimy http://www.brasner.pl/skl...duct&prod_id=33
i podpinać zwykły kompresor zęby samemu lokalizować ewentualne uszkodzenia. Wiem ze takie rozwiązanie nie jest 100% pewne bo ani próżni nie zrobię, a przy niewielkim wycieku tez może nic nie wyjść, ale przy większych dziurach - a takie ostatnio mi się trafiają rozwiązanie było by chyba dobre. Co o tym myślicie - czy to ma szanse się udać - taki tester? Do jakiego ciśnienia można by napompować układ klimy? I czy 1 szybkozłączka by wystarczyła do wbicie powietrza czy niezbędne są obie? Jeżeli jedna to zimna czy gorąca - czy to nie ma znaczenia?
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Cze 04, 2011 07:42   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
driftdreamer 




Pomógł: 29 razy
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 393
Skąd: Lublin



Wysłany: Sob Cze 04, 2011 10:48   

dawidd, nie radze Ci wpompowywać powietrza tam jak już to tylko azot, w powietrzu za dużo wilgoci i spierd... sprawe, poszukaj tematów na forum

Pojedź raz do dobrego zakładu i zlokalizuj wszystkie nieszczelnośći
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3428
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Sob Cze 04, 2011 12:53   

tak, tylko teraz w sezonie każdy dobry zakład każe zostawić auto albo termin za 2 tyg a mi takie coś nie pasuje. Czy od jednorazowego wpompowania powietrza rzeczywiście mogło by cos ulec uszkodzeniu? Przecież jak klima jest rozszczelniona to tez powietrze sie dostaje - czy coś złe rozumiem?
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
Bodziek85 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Kwi 2010
Posty: 159
Skąd: Bielsko-Biała



Wysłany: Sob Cze 04, 2011 17:19   

daj se chłopie spokój, nie żebym był wścibski, ale bez sprzętu i butli z gazem nic nie poradzisz, co najwyżej pogorszysz sprawę i stracisz duuuużo czasu. mam kolege co robi z klimatyzacjami, wbrew pozorom to nie jest takie proste przywrócić do życia stary, skorodowany układ. kosztuje to kupe kasy.

tak btw, 3-4mm dziury to już jest złom nie klima.

radze jak już się za to zabierasz kupować nowe części - rurki sprężarki, chłodnice. Inaczej będziesz tylko bulił.
 
 
driftdreamer 




Pomógł: 29 razy
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 393
Skąd: Lublin



Wysłany: Sob Cze 04, 2011 18:40   

dawidd napisał/a:
Przecież jak klima jest rozszczelniona to tez powietrze sie dostaje - czy coś złe rozumiem?


dobrze rozumiesz i dlatego widzisz co dzieje się z układem gdy jest nieszczelny i dostaje sie wilgoć poza tym do wymiany będziesz miał również osuszacz klimatyzacji, gdyż zaleca sie wymiane po każdym otwarciu układu i rozszczelnieniu.

a może sobie daruj tą klime co??
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3428
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Sob Cze 04, 2011 22:41   

no nic, zrobię w serwisie, ale na pewno nie odpuszczę klimy
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 01:37   

A tak wszyscy straszycie że od razu nowe trzeba wszystko zakładać. Ciekawe skąd brać nowe wężyki, kompresor itp (pomijam kwestie kosztów). Skoro miałeś dziurę w układzie a nawet nie jedną to na pewno trochę wilgoci naleciało do środka, jednak od tego jest osuszacz, żeby to wszystko wychwycić. Jeżeli bardzo chcesz to możesz go zmienić, jednak nie jest to konieczne.
Najlepsza metoda na sprawdzanie szczelności to butla z azotem i zwykła woda z mydłem. To pierwsze możesz zastąpić kompresorem. Da się wdmuchiwać powietrze do środka bez użycia złączek, ale musisz mieć duży wydatek powietrza. Zazwyczaj przez jedną złączkę da się napełnić i opróżnić cały układ.
 
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3428
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 07:42   

mówisz żeby po prostu wężyk zacisnąć na wejściu klimy opaska i kompresor? Do jakiego ciśnienia by trzeba nabić zeby otworzył sie zawór na złączce?A później jak wypościć to powietrze jak klima będzie szczelna?
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
own 




Pomógł: 12 razy
Dołączył: 30 Sie 2006
Posty: 299
Skąd: Wrocław

MG ZR

Wysłany: Nie Cze 05, 2011 11:05   

Osuszacz jest od tego, żeby wyłapywać wilgoć ale ma swoje granice :D On wyłapuje wilgoć w normalnym, szczelnym układzie. W rozszczelnionym po prostu tej wilgoci jest za dużo i osuszacz przestaje działać i nawet pojawiają się przy nim nieszczelności (czynnik ucieka). Tak jak większość tutaj, również odradzam ,,majstrowanie'' przy układzie bez sprzętu czy też doświadczenia, jednak decyzja należy do Ciebie ;)
 
 
 
NiceMan 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 178
Skąd: Wrocław



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 11:12   

Profesjonalny zestaw do sprawdzania szczelności klimy ;)
http://www.autoklimat.pl/...ZACJI-1687.html
http://sklep.narzedzia.au...ampy-p-465.html
http://allegro.pl/lampa-u...1645963145.html
Trochę drogie ale możesz później znajomym sprawdzać ^^
EDIT:
Oooo znalazłem coś innego taniej wyjdzie ;)
Latarka UV
http://allegro.pl/latarka...1636694747.html
Plus Okulary:
http://allegro.pl/okulary...1632333714.html

Działą to na zasadzie, że świecisz w dany punkt lampką i patrzysz przez okulary i gdy zobaczysz poświatę tam masz wyciek ;)
I nie ma co kombinować ZDA TO EGZAMIN NA 100% ;)


Pozdro
 
 
 
own 




Pomógł: 12 razy
Dołączył: 30 Sie 2006
Posty: 299
Skąd: Wrocław

MG ZR

Wysłany: Nie Cze 05, 2011 11:15   

NiceMan napisał/a:

Działą to na zasadzie, że świecisz w dany punkt lampką i patrzysz przez okulary i gdy zobaczysz poświatę tam masz wyciek ;)

Z tego co mi wiadomo, to działa jeżeli masz czynnik z barwnikiem, a nie zawsze taki stosowano. Najpierw trzeba napełnić klimę nowym czynnikiem i później sprawdzać lampą UV.
 
 
 
NiceMan 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 178
Skąd: Wrocław



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 11:30   

W nowych urządzeniach do klimy taki barwnik stosują. O ile mi wiadomo mają obowiązek taki czynnik zastosować. Jeżeli nie robią tego muszą Cię o tym poinformować. Nie wiem czy czynnik można ewentualnie dobić.


Pozdro
 
 
 
Jugol 



Pomógł: 116 razy
Dołączył: 05 Lis 2008
Posty: 2341



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 11:37   

NiceMan za te ponad 300pln, to mam dwa razy pełny serwis klimy: sprawdzenie szczelności+ nabicie całej ilości czynnika, a znajomi jak mają problem z klimą i tak wybiorą serwis, ponieważ w/w sprzętem tylko sprawdzisz nieszczelność- czynnika ( który jest najdroższy) i tak nie nabijesz :niee:
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3428
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 11:57   

okulary i lampa - fajna sprawna tylko tez słyszałem ze nie wszyscy nabijają czynnik z barwnikiem - to się chyba kontrast nazywa. No i żeby to wykorzystać muszę mieć sprawna klimę i nabita. Jeszcze jedno - w sklepach motoryzacyjnych nie mogę dostać nigdzie oringow do klimy, w zakładach co robią klimę życzą sobie nawet 20zl za sztukę, a na allegro można kupić 270szt za 38zl - czy te z allegro to jakiś bubel nic nie wart, czy może ci co chcą 2 dychy za szt - "są nic nie warci"
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
Jugol 



Pomógł: 116 razy
Dołączył: 05 Lis 2008
Posty: 2341



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 12:01   

dawidd napisał/a:
Jeszcze jedno - w sklepach motoryzacyjnych nie mogę dostać nigdzie oringow do klimy, w zakładach co robią klimę życzą sobie nawet 20zl za sztukę, a na allegro można kupić 270szt za 38zl - czy te z allegro to jakiś bubel nic nie wart, czy może ci co chcą 2 dychy za szt - "są nic nie warci"


To nieźle u Ciebie zdzierają :szok: Ja ostatnio w serwisie płaciłem 10pln za 2 szt.
 
 
driftdreamer 




Pomógł: 29 razy
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 393
Skąd: Lublin



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 14:36   

a ja płaciłem po 50 gr za sztukę i tyle są warte:) ;kupiłem w sklepie z łożyskami i uszczelniaczami u mnie w mieście "ABS Serwis".
dawidd napisał/a:
czy te z allegro to jakiś bubel nic nie wart

taki sam jaki używa serwis bo też kupują hurtem
 
 
NiceMan 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 178
Skąd: Wrocław



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 18:46   

Jugol napisał/a:
NiceMan za te ponad 300pln, to mam dwa razy pełny serwis klimy: sprawdzenie szczelności+ nabicie całej ilości czynnika, a znajomi jak mają problem z klimą i tak wybiorą serwis, ponieważ w/w sprzętem tylko sprawdzisz nieszczelność- czynnika ( który jest najdroższy) i tak nie nabijesz :niee:


Ostatnia opcja co znalazłem na allegro wychodzi bardzo mało ;) Niecałe 100zł ;)


Pozdro
 
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 21:47   

Barwnik UV znajduje się w oleju który dodawany jest przy serwisie klimy. Zazwyczaj nie stosuje się już oleju bez tego barwnika. Ta lampa i okulary to raczej zbędny gadżet. To samo można sprawdzić przy pomocy zwykłej wody z mydłem.
Zaworek na wężu powinien się otworzyć przy podaniu już niskiego ciśnienia, jednak ciężko mi określić jakim. Ja to zawsze robię przy pomocy dmuchawki od kompresora, bez uszczelniania bez niczego i zawsze się nabija do wystarczającego poziomu. Nigdy jeszcze nie miałem takiej sytuacji aby konieczna była wymiana osuszacza, a "nabijałem" w ten sposób co najmniej kilkaset razy różnego rodzaju klimatyzacje.
Skoro nie ma gazu to znaczy że jest nieszczelność, a skoro jest nieszczelnosć to układ i tak miał dostęp do powietrza atmosferycznego, więc dodatkowe dobicie kilku litrów "normalnego" powietrza raczej klimie nie zaszkodzi, a na pewno pomoże zdiagnozować usterkę.
 
 
 
automechanik 



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 756
Skąd: Tychy



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 23:53   

Kto kiedykolwiek używał lampy uv + okularów przy kontroli starych układów ten napewno zauważył że rurki aluminiowe , skraplacz czy złączki świecą prawie wszędzie.
Czynnik 134a jest tak przenikliwy że przenika nawet przez aluminium (widoczne wszędzie w ultrafiolecie zielonkawe wykwity)
Dlatego lepiej napełnić układ suchym azotem nawet do 15atm , układ ma zapas bezpieczeństwa i sprawdzać preparatem do wykrywania nieszczelności lub mydlinami.
Powietrze z kompresora ma zbyt dużo wilgoci a wilgoć to największy wróg sprawnej klimatyzacji. Osuszacz ma zbyt małą możliwość wchłonięcia takiej ilości wody.
Zużyt czyli zawilgocony osuszacz może spowodować zatarcie sprężarki dlatego że jego granulat ulega rozpadowi i zaczyna krążyć w obiegu.
_________________
rom
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3428
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Sro Cze 08, 2011 06:16   

klime nabiłem bez wymiany osuszacza - narazie działa. Jeszcze jedno pytanie - ile ml oleju powinno wchodzić do ukladu? (model R416 1,6 16V 96r)
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R45] Szczelność klimatyzacji
pawel23456 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 6 Czw Maj 15, 2008 11:12
tolik
Brak nowych postów [R416 1.6 98r] szczelnosc ukladu chlodzenia.
muniek11d Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 2 Sro Sty 20, 2010 13:46
muniek11d
Brak nowych postów [R416] Alarm włącza się samemu po ok 2h od zamknięcia
maximus86 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 22 Sob Lut 01, 2014 12:56
bizon
Brak nowych postów [R416] Jak sprawdzić regulator napięcia?
alternator
dawidd Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 9 Sob Cze 07, 2008 07:25
dawidd
Brak nowych postów [R416] Jak sprawdzić poziom oleju w skrzyni
dawidd Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 6 Sro Kwi 01, 2009 16:54
ascaris



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink