Forum Klubu ROVERki.pl :: [R800 coupe] klamka drzwi zewnętrzna , demontaż
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R800 coupe] klamka drzwi zewnętrzna , demontaż
Autor Wiadomość
blue827 



Pomógł: 115 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 1079



Wysłany: Pon Maj 30, 2011 22:00   [R800 coupe] klamka drzwi zewnętrzna , demontaż
Rodzaj silnika: wszystkie Pojemnosc silnika: wszystkie Rok produkcji: 1994

Popsuła mi się klamka w drzwiach od kierowcy, tzn ruszam a drzwi się nie otwierają. Narazie otwieram od strony pasażera i następnie dźwignią wewnętrzną.

Odkręciłem boczek, w środku drzwi znalazłem jakąś urwaną plastikową część (fotka 3, 4), wydaje mi się że jest to kawałek plastikowej dźwigienki która powinna naciskać metalową dźwignię tak jak na schemacie z workshopa Vol2, str.152:



Planuje to naprawić tak jak ktoś opisuje na tej stronce: >>Door Handle Repair
Tylko mam kłopot z wyjęciem klamki z samochodu, tzn odkręcam dwie śruby (2).
Klamka blokuje się na zamku, wg manuala powinienem rozłączyć pręt (1), ale jeszcze tego nie zrobiłem bo jest trudny dostęp. Może lepiej jest odkręcić tą metalową dźwigienkę na sprężynie (śruba z łebkiem gwiazdka). (??)

z góry dzięki za porady.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Maj 30, 2011 22:00   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Wto Maj 31, 2011 00:18   

Blue, ty za dużo czytasz te cudowne książki (super cd2.iso) a za mało działasz.

Aby wyjąć klamkę przednią (w coupe masz tylko przednie) musisz wyjąć bębenek zamka, a żeby go wyjąć musisz wysunąć na dół metalową zapinkę, a następnie wepchnąć bębenek razem ze switchem do środka drzwi. Proste jak trzy metry sznurka w kieszeni.
 
 
 
blue827 



Pomógł: 115 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 1079



Wysłany: Czw Cze 02, 2011 20:59   

właśnie podejrzewałem że zamek musi być jakoś przymocowany, ale od spodu nie patrzyłem.
Spróbuję jutro i dam znać.

[ Dodano: Czw Cze 02, 2011 20:59 ]
Udało mi się wyjąć tą spinkę. Małym śrubokrętem podważyłem ją od spodu bembenka, dalej pociągnąłem palcami, natomiast nie jest to proste bo jakby mi spadła pomiędzy te blachy w drzwiach to podejrzewam że już nie dałoby jej rady wyciągnąć (na ostatniej fotce to widać, fotka odwrócona o 90st.)




czyli bembenek zamka już nie trzyma mi klamki, natomiast nadal nie mogę jej wyjąć przez tą metalową dźwigienkę co pisałem wcześniej.

Myślę że bezpieczniej będzie ją odkręcić niż rozłączać plastikowy przegub co ją łączy z prętem idącym do zamka. Tylko że nie ma jak podejść śrubokrętem bez odkręcania blachy od mechanizmu podnoszenia szyby. Więc planuję nawiercić mały otwór 0.5cm tak aby tylko przeszedł śrubokręt. Ale w weekend dopiero się tym zajmę.

Tomek, nie wiem może w sedanach są jakieś inne klamki , a w coupe inna konstrukcja z powodu cięższych drzwi (??).
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Czw Cze 02, 2011 22:43   

Klamka jest taka sama, natomiast dostęp do niej w sedanie jest lepszy.
Nie wyjmiesz klamki dopóki nie ściągniesz tego pręta z żółtą zapinką co idzie do zamka. Myślałem, że już wcześniej go zdjąłeś.
 
 
 
blue827 



Pomógł: 115 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 1079



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 21:53   

Ciężko by było odłączyć sam pręt bo nie ma dostępu, no chyba że jakimś długim śrubkokrętem , ale później jak spowrotem połączyć?

Odkręciłem więc dźwigienkę, wcześniej pisałem że nawiercę otwór ale nie ma takiej potrzeby bo wystarczy odkręcić jedną ze śrub podnośnika szyby (klucz 13mm), natomiast klamka musi być poluzowana (tzn odkręcone dwie śrubki nr.2->schemat, klucz 8mm) tak aby trafić śrubokrętem (gwiazdka) we wkręt dzwigienki. Uwaga na sprężynę która spadnie po zdjęciu dźwigienki z klamki.



Fotki klamki. Jak widać na 3 fotce są już ślady kleju (!) czyli ktoś już musiał to naprawiać (?). Ponadto klamka jest pęknięta też w innym miejscu, ale nie wpływa to na jej działanie, nie ma tam naprężeń więc widocznie ten plastik pęka już ze starości.



a tutaj moja metoda naprawy. Nawierciłem małą dziurkę w miejscu gdzie był już wstępny otwór więc myślę że materiał się nie osłabił. W metalowej części zrobiłem dwa nacięcia aby drut się nie ześlizgiwał. Obie części skleiłem na klej (jakiś superglue), następnie obwiązałem drutem tyle ile udało mi się przełożyć przez nawierconą dziurkę, następnie zatopiłem w poxipolu (wersja elastyczna).



Poniżej widać wkręt na który przykręcona jest dźwigienka, właściwie to go zgubiłem i użyłem inny , tylko musiałem go trochę spiłować. Założenie sprężyny jest proste, zagięta część podnosi dźwigienkę a drugi koniec musi się zapierać o plastik klamki, jak na drugiej fotce poniżej:


Najtrudniejsze w tym wszystkim okazało się założenie spinki wkładki zamka. :???: Do spinki przywiązałem kawałek nitki, więc zakażdym razem jak mi wypadała z rąk to mogłem łatwo ją wyjąć. Natomiast dopiero udało mi się ją założyć przy pomocy kawałka drutu do którego na sztywno przymocowałem spinkę, tak że jedną rękę mogłem mieć na zewnątrz drzwi i niczym na widelcu nakierować spinkę w stronę zamka, a drugą ręką wewnątrz drzwi wepchnąłem ją na bembenek zamka.

Klamka po naprawie pracuje wporządku, pewnie i bez żadnych skrzypień itp. wrazie co zaktualizuję temat. Myślę że najlepsza prewencyjna technika otwierania drzwi to użycie klamki jedynie do odblokowania i lekkiego uchylenia, nie potrzeba do tego dużej siły, natomiast dalej otwierać już za krawędź drzwi.
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 22:10   

No z tego co widzę to konstrukcja klamki w coupe jest trochę inna.
U mnie klamki urywały się srednio jedna na trzy miesiące (zakładałem zawsze używaną sprawną, akurat miałem ich sporo i to w kolorze). Przestały się urywać gdy wyje**łem te sprężynkę która jest odpowiedzialna za opadanie samej klamki ( u ciebie w coupe jest to troche inaczej zrobione), gdyż jest ona praktycznie zbędna (klamka i tak opada samoczynnie bo ją przyciska cięgno zamka).
Ja już dawno nauczyłem się używać klamki wyłącznie do odmykania drzwi, dalej ciągne drzwi za ramkę okna ( w coupe to pewnie za szybę), chociaż i tak klamki mi sie urywały zawsze przy samym odmykaniu.
 
 
 
blue827 



Pomógł: 115 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 1079



Wysłany: Nie Cze 05, 2011 22:33   

Właśnie też tak otwieram, najpierw samą klamką, później za krawędź szyby u mnie. Natomiast to pęknięcie stało się w momencie samego odblokowywania zamka, nawet nie zacząłem ciągnąć drzwi za klamkę.
 
 
Belarus 



Dołączył: 26 Sie 2012
Posty: 3



Wysłany: Pon Sie 27, 2012 06:14   

Kupie klamka pilnie)
 
 
Yog-Sothoth 




Pomógł: 10 razy
Dołączył: 03 Wrz 2007
Posty: 501
Skąd: Warszawa

Rover 800

Wysłany: Pon Sie 27, 2012 12:57   

To towar deficytowy więc będziesz miał problem, miałem sprzedałem i teraz trochę żałuję bo jak mi walnie to będzie problem.
_________________
Sprzedam części R800 turbo 200KM - https://www.dropbox.com/s...qkqhx/graty.txt
 
 
 
Belarus 



Dołączył: 26 Sie 2012
Posty: 3



Wysłany: Pon Sie 27, 2012 19:34   

ugu) no już szukam miesiąc czasu... a z Niemiec bądź UK może pomóc ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [R800] Artykuły, z którymi warto się zapoznać
kasjopea Rover serii 800 0 Pon Sie 25, 2014 11:42
kasjopea
Brak nowych postów [rover 800] Klamka zewnetrzna
Belarus Rover serii 800 1 Wto Sie 28, 2012 11:14
soviet100
Brak nowych postów [R800] Dźwignia zmiany biegów - demontaż
Yog-Sothoth Rover serii 800 2 Pon Maj 30, 2011 23:39
Yog-Sothoth
Brak nowych postów [R800] krańcówki otwarcia drzwi
blue827 Rover serii 800 3 Czw Lut 03, 2011 22:15
blue827
Brak nowych postów [R800] Czujniki otwarcia drzwi
lokalizacja
AndrewS Rover serii 800 8 Nie Sty 25, 2009 23:41
AndrewS



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink