Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75]Kopcenie z rury, ubywanie płynu chłodniczego i oleju.
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75]Kopcenie z rury, ubywanie płynu chłodniczego i oleju.
Autor Wiadomość
Habilis 



Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 24



  Wysłany: Sob Paź 11, 2014 13:25   [R75]Kopcenie z rury, ubywanie płynu chłodniczego i oleju.
Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 1999

Witam
To mój pierwszy post na forum, więc jeśli popełniłem jakieś błędy w temacie czy w treści to proszę zwrócić mi uwagę - poprawię.
Było kilka podobnych tematów na forum, które przeczytałem, jednak w żadnym nie znalazłem wszystkich rozwiązań dla mojego problemu.
Około dwóch miesięcy temu kupiłem Rover 75 2.0 V6. Na początku wszystko było dobrze. Zagazowałem go (tutaj też wymiana świec na platynowe) i po około dwóch-trzech tygodniach zaczęły się problemy...
Bawiłem się z silniczkami VIS (niestety nie podołałem, w tym tygodniu odwiedzam Dzieja). Akurat tak to zbiegło się z czasem, że po włożeniu silniczka VIS Balance i małym testowaniu na dość wysokich obrotach zaczął gorzej palić. Potem zaczęło się kopcenie z rury (w dymie czuć jakby olej), oczywiście ubytek oleju oraz płynu chłodniczego (wydaje mi się, że płyn brało już wcześniej, ale nie aż tyle).
Tydzień temu wymieniłem rozrząd z termostatem oraz wszystkimi filtrami.
Najdziwniejsze jest to, że nigdzie nie widać żadnego wycieku. Na podłoże też nic mi nie kapie. W prawdzie pod spodem jest pokrywa i mógłby ten płyn właśnie tam się zbierać, ale prędzej czy później i tak gdzieś musiałoby to wyciec. Ostatnio, gdy samochód stał 3 dni, zauważyłem małą plamkę z tyłu, dokładnie pod rurą. Była dość ciemna, jakby olej, ale bardziej wydaje mi się, że to była po prostu woda ze spalinami. Ale płynu nigdzie nie widać...


I teraz moje pytania :

1) Z tego co wyczytałem to praktycznie pewne, że uszczelka pod głowicą jest do wymiany. Czy konieczne jest rozkręcenie całego rozrządu, żeby wymienić tą uszczelkę? I czy trzeba też wymienić wszystkie inne uszczelki i śruby od głowic itd.?

2) Jak duże jest prawdopodobieństwo, że jedna z głowic jest pęknięta i czy to może być bezpośrednią przyczyną tych problemów?

3) Ewentualnie jakie jeszcze mogą być powody tego, że tak się dzieje. Czy naprawienie VIS'ów może "wyleczyć" któryś z tych problemów? Lub czy możliwe jest, że coś źle zrobiłem przy próbie naprawienia VIS'ów i to jest bezpośredni powód?

4) Czytałem gdzieś na forum o modelu R200, gdzie były podobne problemy i po wymianie uszczelki kolektora ssącego problemy znikły? Jak ma się to do silników V6?

5) Jeśli nic nie pomoże to będzie trzeba wyjąć głowice. Lepiej i szybciej jest rozkręcać cały silnik wraz z rozrządem, czy lepiej będzie wyciągnąć silnik?

6) I w końcu ostatnie. Jakie są koszty takich napraw? Oraz czy może ktoś polecić dobrego mechanika najlepiej w Opolskim lub Śląskim?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Paź 11, 2014 13:25   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
rafalmis1 




Pomógł: 78 razy
Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 2998
Skąd: Dynów

Rover 75

Wysłany: Sob Paź 11, 2014 13:54   

1. Tak
2. Myślę że glowica nie będzie uszkodzona
3. Nie
4. Nic nie zmieni
5. Nie ma potrzeby wyciągać
6. Około 2500
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
Habilis 



Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 24



Wysłany: Sob Paź 11, 2014 14:19   

Gdzieś czytałem, że około 3300 kosztuje wymiana uszczelki razem z rozrządem. Rozrząd mam wymieniony (około 1300 z termostatem), więc co tam jeszcze tyle kosztuje?
Co może dziać się z olejem i płynem? Olej pewnie pobiera i przez to kopci, ok. Ale co dzieje się z płynem chłodniczym?

rafalmis1

Jeśli to nie problem to proszę o uzasadnienie.


EDIT:

Teraz jeszcze zauważyłem, że na zimnym silniku z rury wylatuje całkiem biały dym, jakby para wodna, trochę o zapachu właśnie płynu chłodniczego.
Wiadomo, że uszczelka na pewno jest do wymiany, ale czy jest pewne, że głowica z tego powodu jest pęknięta? Lub o czym innym może to świadczyć?
 
 
rafalmis1 




Pomógł: 78 razy
Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 2998
Skąd: Dynów

Rover 75

Wysłany: Sob Paź 11, 2014 18:56   

Na początku mógł tracić płyn np. pompą wody. A teraz źle został odpowietrzony układ chodzenia i się w czasie eksploatacji odpowietrza przez co znika. Ty nieświadomie jezdziłeś tak i zabiłeś uszczelkę. 3300 to masz jak robisz rozrząd, a ty juz zrobiłeś więc nie zapłacić za części. Robotę to około 1600 złoty dla mechanika, a reszta części.

Jeszcze mi przychodzi do głowy co do płynu:
- gazownik robił w kolektora aluminiowych dziury na wtryski więc pewnie je demontował, może złożył na kleju, a nie na nowej uszczelce.
- tak samo przy wymianie termostatu mogło być
- jeszcze bardzo ważne, sprawdź, a najlepiej sprężonym powietrzem przedmuchaj cienką rurkę w zbiorniku wyrównawczym
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
Habilis 



Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 24



Wysłany: Sob Paź 11, 2014 19:14   

"Ty nieświadomie jezdziłeś tak i zabiłeś uszczelkę"

O którą uszczelkę tutaj dokładnie chodzi?

Można jakoś sprawdzić, czy wtryski są złożone na kleju, czy na uszczelkach?

Termostat przed wymianą rozrządu był z jednej strony uszczelniony sylikonem. Teraz na 100 % jest uszczelka.

Ta cienka rurka jest z prawej lewej strony czy od dołu?
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Sob Paź 11, 2014 19:23   

Habilis napisał/a:
więc co tam jeszcze tyle kosztuje?
jeszcze trzeba dać głowice do planowania i sprawdzenia na szczelność , nowe śruby do głowic , nowy olej i płyn chłodniczy .Widocznie uszczelki są nieszczelne przy cylindrach i jak silnik ostygnie płyn dostaje się do cylindrów.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
Habilis 



Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 24



Wysłany: Sob Paź 11, 2014 19:32   

Znalazłem dobrego mechanika, który zajmuje się Roverami, może nawet z tego forum. Jest w stanie sprawdzić głowice wraz z planowaniem i wymianą uszczelek za 2200, czyli cena dość dobra.
Jednak problem jest taki, że mam do niego jakieś 160 km i czy teraz mogę dojechać do niego na swoich kółkach?
Dodam jeszcze, że płyn wpada do oleju i robi się "śmietanka"...

[ Dodano: Sob Paź 11, 2014 19:32 ]
"Widocznie uszczelki są nieszczelne przy cylindrach i jak silnik ostygnie płyn dostaje się do cylindrów."

Jaki to jest koszt? Bo znalazłem ten zestaw : http://allegro.pl/rover-7...674587183.html, ale tych uszczelek nie widzę w zestawie, a na Allegro też nie mogę znaleźć takiej uszczelki.
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Sob Paź 11, 2014 19:33   

Habilis napisał/a:
Znalazłem dobrego mechanika
zapytaj czy ma blokady do ustawienia rozrządu.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
Habilis 



Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 24



Wysłany: Sob Paź 11, 2014 19:37   

Teraz nie odbiera, zadzwonię jutro i spytam.

Ponawiam pytanie : nie ma żadnego zagrożenia, jeśli pojadę te 160km tym samochodem? Czy lepiej szukać lawety albo mechanika bliżej?
Samochód nie przegrzewa się, wskazówka cały czas jest na 90 stopniach.
 
 
rafalmis1 




Pomógł: 78 razy
Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 2998
Skąd: Dynów

Rover 75

Wysłany: Sob Paź 11, 2014 22:22   

Habilis, ten zestaw co znalazłeś, zawiera wszystkie możliwe uszczelki dla tego silnika
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
AdaskoC 




Pomógł: 86 razy
Dołączył: 09 Maj 2013
Posty: 1730
Skąd: Ciechanów



Wysłany: Nie Paź 12, 2014 07:30   

Oczywiście że nie ma mowy jechac autem w takim stanie i to tak długiej trasy. Plyn w oleju pogarsza smarowanie, w dodatku przegrzanie moze sie trafić lada moment.
 
 
Habilis 



Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 24



Wysłany: Nie Paź 12, 2014 09:12   

Może ktoś potwierdzić to co napisał AdaskoC?
Czy to musi świadczyć o tym, że z głowicą coś jest nie tak, czy też może to być tylko uszczelka pod głowicą?
 
 
AdaskoC 




Pomógł: 86 razy
Dołączył: 09 Maj 2013
Posty: 1730
Skąd: Ciechanów



Wysłany: Nie Paź 12, 2014 09:25   

Oczywiście że może sama uszczelka być walnięta.
 
 
rafalmis1 




Pomógł: 78 razy
Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 2998
Skąd: Dynów

Rover 75

Wysłany: Nie Paź 12, 2014 12:26   

Nagraj dymienie z rury, może to chłodnica oleju puszcza i się płyny mieszają
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
Habilis 



Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 24



Wysłany: Nie Paź 12, 2014 13:58   

Na początku (około minuta po odpalenie, gdy silnik jest zimny) czuć normalny zapach spalin. Wtedy dym jest szaro-niebieski. Po około minucie zmienia się na biały, kopci jakby trochę bardziej i nie czuć prawie spalin, a bardziej płyn chłodniczy. Bardzo przypomina parę wodną, ale jednak ma ten specyficzny zapach.
 
 
adibeat 




Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 18
Skąd: Ozorków



Wysłany: Nie Paź 12, 2014 20:37   

Habilis napisał/a:
Na początku (około minuta po odpalenie, gdy silnik jest zimny) czuć normalny zapach spalin. Wtedy dym jest szaro-niebieski. Po około minucie zmienia się na biały, kopci jakby trochę bardziej i nie czuć prawie spalin, a bardziej płyn chłodniczy. Bardzo przypomina parę wodną, ale jednak ma ten specyficzny zapach.

Zadałeś pytanie, dostałeś odpowiedź, zadajesz to samo pytanie i masz tą samą odpowiedź. Nie będzie innej odpowiedzi. Wszystko wskazuje, że masz uszkodzoną uszczelkę, nie można z tym jeździć, obojętnie 160 kilometrów czy 16. Zarżniesz silnik. Płyn znika bo się spala stąd dym biały jak przy wyborze Papieża. Z wymianą uszczelki/planowaniem głowicy etc. powinien poradzić sobie każdy mechanik byleby posiadał odpowiednią do silnika blokadę rozrządu. To podstawa. Nie martw się póki co pękniętą głowicą (w domyśle) niech mechanik oceni czy prócz uszczelki coś innego poszło.
Oczywiście, życzę powodzenia i niech Rover Ci się nie psuje nigdy więcej :-)
 
 
Habilis 



Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 24



Wysłany: Sob Paź 25, 2014 13:53   

Witam
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Mam jeszcze jedno pytanie. Co warto sprawdzić przy wymianie uszczelki pod głowicą? Wiadomo, głowice idą do planowania i sprawdzenia. Pewnie też tłoki są do sprawdzenia. Jak już pisałem wyżej, mam założoną instalację gazową. Jest coś wartego uwagi po rozebraniu silnika jeśli chodzi o te rzeczy? Czy jest coś jeszcze co warto sprawdzić?
Pozdrawiam
 
 
hribsatan 



Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 44
Skąd: Rzeszów



Wysłany: Sob Paź 25, 2014 14:46   

a wogóle to masz kisiele budynie i te sprawy pod korkiem oleju? na bagnecie? albo pod korkiem zbiornika wyrównawczego?
 
 
Habilis 



Dołączył: 26 Sie 2014
Posty: 24



Wysłany: Sob Paź 25, 2014 15:13   

Na bagnecie mam póki co kolor kawowy, nie ma jeszcze "śmietany". Ale pod korkiem i w zbiorniku już tak.
 
 
wschodni 



Dołączył: 25 Lut 2012
Posty: 233
Skąd: Zielona Góra



Wysłany: Pon Paź 27, 2014 18:40   

Witam.
Podepnę się pod temat żeby nie zakładać nowego.
Mam 75 w wersji 1.8 z gazem. Po odpaleniu przez około minutę leci sobie z rury biały dym i śmierdzi benzyną. Po ok. minucie przestaje lecieć dym i jest już wszystko ok.
Co może być przyczyną? Czy takie są objawy uszkodzenia uszczelki pod głowicą? Dodam, że pod korkiem nie mam kisielu, ze zbiorniczka troszkę ubywa, ale niewiele.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Rover 75] Znikniecie płynu chłodniczego i ubytek oleju
BOCHEN Rover serii 75, MG ZT 13 Sob Lut 15, 2014 13:37
BOCHEN
Brak nowych postów [R75]Wymiana płynu chłodniczego-demontaż chłodnicy-3l płynu?
KrzysztofWalia Rover serii 75, MG ZT 2 Pią Kwi 10, 2015 13:20
KrzysztofWalia
Brak nowych postów [MG ZT-T] Wyciek płynu chłodniczego
pajda Rover serii 75, MG ZT 5 Pon Paź 18, 2010 17:41
siersciuch01
Brak nowych postów [R75]Temperatura płynu chłodniczego
jareczeeek Rover serii 75, MG ZT 8 Sob Cze 15, 2013 19:08
jareczeeek
Brak nowych postów [R75] Temperatury płynu chłodniczego w R 75
sad200 Rover serii 75, MG ZT 18 Nie Lis 15, 2009 23:35
SeniorA



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink