Forum Klubu ROVERki.pl :: [freelander]Koronka ABS oraz czujnik ABS... mam problem ;)
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[freelander]Koronka ABS oraz czujnik ABS... mam problem ;)
Autor Wiadomość
GrossLand 



Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 35
Skąd: Katowice



Wysłany: Nie Cze 07, 2015 23:12   [freelander]Koronka ABS oraz czujnik ABS... mam problem ;)
Typ: TD4 Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2000

Witam,

Dawno mnie tu nie było bo z moim ferdkiem doskonale sobie radziłem, ąz do nie dawna rzecz jasna ;D
Okej, do głębi problemu... zaczęło się nie pozornie... padł czujnik w prawym przednim kole ABS... sam zabrałem się za wymianę, trochę było dłubania ale czujnik po jakiś 40 minutach wyciągnąłem w kawałkach. Włożenie nowego i teraz tak żółte lampki od ABS (3 lampki) zgasły... ale przy hamowaniu odbija pompa abs (tylko i wyłącznie przy hamowaniu kiedy koła prawie zatrzymują się - np. przy znaku stop. Przy większych prędkościach wszystko wpożądku). Hmm to myślę sprawdzę koronkę ABS, rudy pod koronka, a i dwa strzemiona na koronce uderzone, prawdopodobnie przy wydłubywaniu czujnika... okej, to myślę czas na nową koronkę i tak zrobiłem zamówiłem koronkę koszt 30 zł... wymiana...

i teraz przy hamowaniu do zatrzymania kół wszystko poprawnie, ale teraz mam inny problem, jak dopchnę czujnik do samej koronki - abs odbija przy każdym hamowaniu,
kiedy odciągnę czujnik o około 2 mm wariuje kontrola trakcji przy dodawaniu gazu w czasie jazdy i odbija abs przy hamowaniu... jak odciągnę czujnik dalej to wywala 3 magiczne żółte lampki na desce od abs... więc skupiłem się na tym niewielkim przedziale odległości po wielu próbach najlepiej było kiedy raz na 8-10 km raz odpijał abs przy hamowaniu abo raz zaragowała kontrolka od trakcji... ale po przekroczeniu 100 km/h wywala 3 zółte lampki (tego jeszcze dokładnie nie spr. bo dziś tylko trasę robiłem)...

i teraz pytanie do znawców tematu bo ja ręce rozkładam w niewiedzy...
1). czujnik nowy ale tani zamiennik (może być aż taki dramat, co do jakości pomiaru ?)
2). koronka nowa ale może kiepskie wykonanie ?... na oko niby ok
3). Może źle zamontowałem koronkę - robiłem to pierwszy raz (po zdjęciu starej dokładnie oczyściłem rdzę, wygładziłem papierem ściernym, odtłuściłem, koronkę rozgrzałem palnikiem, nabiłem i suwmiarką umieściłem w dokładnie takim miejscu jak starą... tyle się dowiedziałem jak to robić, proszę o korektę jak coś źle zrobiłem)
4). hmm, może żeby wszystko działało ok, muszę bardziej dokładnie ustawić czujnik w odległości od koronki, ale to chyba już wchodzą w grę mikrony bo na milimetry już sprawdzałem...

na necie wyczytałem ze często takie rzeczy się dzieją po wymianie czujnika albo przegubu... i wtedy większość piszę że wystarczy oczyścić czujnik (bo jest magnetyczny i przyciąga rdzę itp. i ma zakłócenia odczytu) albo ustawić odpowiednią odległość czujnika od koronki... ale u mnie coś nie jest tak łatwo ;/

Proszę o podpowiedzi co może być nie tak, albo co zrobiłem źle... może ktoś już przerabiał ten temat u freelanderach albo sam wymienia koronki i wie fachowo co i jak bo mnie już ten abs dobija a szkoda mi kasy na nowy przegub bo ten co mam jest dobry...

Mój freelander jest z końca 2000 roku, td4... czujnik wciskany w piastę bez przykręcania na śrubę (bo póżniej to chyba takie były).
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Cze 07, 2015 23:12   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
sknerko 




Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Pon Cze 08, 2015 09:03   

Coś mi kołacze że były różne koronki (ilość zębów) ale nie wiem na pewno
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
GrossLand 



Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 35
Skąd: Katowice



Wysłany: Czw Cze 11, 2015 16:21   

hmm, ilość zębów 60 tak jak u starej koronki... wymiary, średnica itp. niby zgodne... wieczorem postaram się fotkę wrzucić jak to na przegubie wyglądało.
Ja zastanawiam się czy koronka ma dokładnie takie same odstępy na każdym szczebelku bo to mógłby być efekt złego pomiaru, chyba ?
Mnie dziwi że teraz też wyskakują błędy kontroli trakcji (wyświetla lampkę oraz blokuje koła)... to trochę dziwne...

[ Dodano: Czw Cze 11, 2015 15:06 ]
tak na szybko bo wcześniej się rozpisałem...

czy abs może wadliwie teraz pracować bo po wymianie czujnika i koronki nie zostały skasowanie błędy ?

i czy taką sytuację co opisałem wyżej w postach, można wykluczyć nowy czujnik abs jako wadliwy... i sprawa leży po stronie koronki, albo złej odległości czujnika od koronki ?

bo szkoda mi kasy jak kupie nowy przegub a sytuacja będzie dalej taka sama...
więc proszę o jakiekolwiek porady... nie jestem mechanikiem i za dużej wiedzy na temat abs-u nie posiadam.

[ Dodano: Czw Cze 11, 2015 16:21 ]
A i jeszcze jedna wskazówka... dziś jak jeździłem, do prędkości 100 km/h wszystko wpożo poza jednym hamowaniem dojeźdzając do świateł to abs raz odbił, ale przekraczając 100 km/h za każdym razem abs odbija (ale się nie wyłącza jak wcześniej wywalając 3 żółte lampki na desce)... co się dzieje po przekroczeniu magicznych 100 km/h ? a wcześniej prawie dobrze działa poza jednym hamowaniem na 50-60 razy...
 
 
sknerko 




Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Czw Cze 11, 2015 18:48   

sprawdź jeszcze czujnik stopu nad pedałem hamulca on lubi się pokaszanić. jak ABS jest sprawny to kontrolki gasną a jak nie, to świecą, więc jak gasną przy 8km/h to wszystko jest ok i trzeba szukać przyczyny gdzie indziej (jedynie odległość czujnika może mieć znaczenie).
Ty masz już tą wersję z cichym ABS czy jeszcze tą z terkoczącym?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
GrossLand 



Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 35
Skąd: Katowice



Wysłany: Pon Cze 15, 2015 15:25   

hmm, wydaje mi się że mam abs terkoczący bo go słychać jak odbija - właśnie terkocze ;)

tak lampki gasną za każdym razem po przekoroczeniu 5-8 km/h... a dokładnie jedna lampka bo reszta gaśnie po chwili w pozycji II na stacyjce.

Właśnie zastanawia mnie też ta odległość czujnika w piaście od koronki bo tam są duże zmiany w zachowaniu pracy abs... ja to mam też przemyślenie, ze jak by mój nowy czujnik był o 1 mm krótszy albo o pół to o tyle jakbym go dopchał do koronki byłoby ok... ale to taka moja filozofia ;D

bo im dalsza odległość czujnika od koronki to większe błędy i dochodzi nieżadana praca kontroli trakcji TC... a jak dowalę czujnik do samej koronki to już tylko przy przekroczeniu 100km/h jest problem... i czasem sporadycznie przy niższych prędkościach.

i jedno też zaobserwowałem jak gwałtownie przyspieszam i zaraz zacznę hamować wtedy też odbija abs (obojętnie przy jakiej prędkości początkowej)
ABS zawsze odbija przy prawym przednim kole tam gdzie mam nowy czujnik i koronkę.

Objawy nasuwają mi że coś jest ze złym wyliczaniem prędkości koła... tylko czy czujnik źle liczy czy przez koronkę takie cyrki.

czujnik posprawdzam przy hamulcu... ale tym tropem bym nie szedł bo wtedy nie tylko jedno koło by wariowało, prawda ?
 
 
sknerko 




Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Pon Cze 15, 2015 15:49   

GrossLand napisał/a:
czujnik posprawdzam przy hamulcu... ale tym tropem bym nie szedł bo wtedy nie tylko jedno koło by wariowało, prawda ?

Tak, tak, wcześniej po prostu nie pisałeś że ABS tylko na jednym kole świruje.
raczej to będzie czujnik i jego wymiar/głębokość osadzenia. dobrze by było zamienić czujniki między kołami ale podejrzewam ze ten przy drugim kole się rozleci przy próbie demontażu.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
SyntaX 



Pomógł: 93 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 2228
Skąd: Łódź



Wysłany: Pon Cze 15, 2015 16:25   

Zależy jaki czujnik kupiłeś ale była na rynku wadliwa partia tych tańszych czujników.
Generalnie dobrze by było podpiąć kompa (może być nawet zwykły Autocom) i wybrać w ustawieniach by pokazywał prędkości obrotowe z każdego koła.
Jak będzie różnica masz odpowiedź.
 
 
GrossLand 



Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 35
Skąd: Katowice



Wysłany: Sro Cze 17, 2015 10:20   

tak, ale jak podepnę kompa i będzie różnica w pomiarze prędkości to to jest pewniak że to czujnik ? czy sam czujnik może być dobry, ale źle liczy przez wadliwą (nieprecyzyjną) koronkę ?
bo według mnie drugi wariant też wchodzi w grę.

najłatwiej podmienić na drugi czujnik, ale to prawda starego nie wyciągnę z lewego koła bez rozłupania go ;/

i jeszcze jedno, najpierw był wymieniony czujnik - i wtedy tylko odbijał np. do stawania przed światłami itp. przy prędkości około 5-8 km/h, koronka miała uderzony pierścieni i dwa strzeble były wgniecenie (przez demontaż starego czujnika), po wymianie na nową koronkę jest gorzej... więc nie sądzicie że to bardziej koronka ?
 
 
SyntaX 



Pomógł: 93 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 2228
Skąd: Łódź



Wysłany: Sro Cze 17, 2015 10:44   

Oczywiście może być win zarówno tego jak i tego.
W jaki sposób wymieniałeś koronkę - nabijałeś wciskałeś na gorąco ??
Generalnie jeżeli chodzi o koronki dostępne w PL na Allezgroza to jest to syf i tandeta z Chin która nie trzyma parametrów.
Zamów sobie porządną z ebay.co.uk albo z Niemiec bo tak to szukanie w ciemno.
Mogę tobie zamówić od mojego pewnego dostawcy z Niemiec ale musiał byś 3-4 dni poczekać bo tyle idzie paczka.
Czujniki też ma jak coś.
 
 
GrossLand 



Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 35
Skąd: Katowice



Wysłany: Sro Cze 17, 2015 15:35   

Tak koronka ABS jest z allegro... I oglądając ją przed montażem miałem wątpliwości co do precyzji, ale jak już pisałem doświadczenia w koronkach i ABS nie mam za dużego.
Jak nabyłem koronke, otóż przylozyłem do przegubu, palnik w dłoń ale nie rozgrzewałem do czerwoności tylko do gorącego w dotyku, rękawice, jako pobijak wyykorzystałem starą poduszkę mostu bo jest z aluminium i pobijalem przez nią młotkiem... Suwmiarką sprawdziłem odległości na przegubu względem starej i tyle.
Co do pewnych koronek z Niemiec proszę napisz mi na priv co i jak i za ile taka przyjemność z twojej strony.
 
 
SyntaX 



Pomógł: 93 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 2228
Skąd: Łódź



Wysłany: Sro Cze 17, 2015 19:10   

Ok zaraz sprawdzę i napisze cenę tylko jeszcze sprawdź mi czy 60 czy 45 zębów bo były dwa rodzaje.
 
 
GrossLand 



Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 35
Skąd: Katowice



Wysłany: Sro Cze 17, 2015 19:41   

60 zębów/okienek, sr. wewnętrzna 88,5 mm.
 
 
SyntaX 



Pomógł: 93 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 2228
Skąd: Łódź



Wysłany: Czw Cze 18, 2015 06:50   

Poszło PW
 
 
GrossLand 



Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 35
Skąd: Katowice



Wysłany: Nie Lip 26, 2015 22:27   

okey, dziś zakończyłem temat błędów abs-u.

Co się okazało wszystkie błędy które wcześniej opisałem było przyczyną wadliwej koronki ABS. Koronka była bardzo słabo precyzyjnie wykonana. Strzeble okienek miała różnych szerokości a jedna była na oko szersza od innych, miała 3 mm szerokości.

Dzięki poradzie kolegi SyntaX zakupiłem koronkę z ebay i naprawdę jest różnica w wykonaniu, po zamontowaniu nowej koronki wszystko wróciło do normy, żadnych błędów.

Więc szczerze odradzam zakup koronki z allegro, sprzedaje je jedna firma DRAW z Krakowa.
A sprzedawca próbował mi wmówić że mam problem z elektroniką bo on nigdy nie miał problemu z koronkami. Masakra :mrgreen:

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] FAQ z nr częsci
SyntaX Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 2 Czw Lut 08, 2018 14:05
SyntaX
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] Linki do stron z przydasiami do Freelandera
sknerko Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 0 Czw Cze 02, 2016 10:32
sknerko
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] Foto poradnik demontaż konsoli środkowej.
Proszę o przypięcie do FAQ
SyntaX Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 0 Nie Wrz 09, 2012 08:21
SyntaX
Brak nowych postów [Freelander] Prośba o ustalenie rodzaju silnika oraz...
Spector_sc Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 3 Sob Sty 04, 2014 02:24
Spector_sc
Brak nowych postów [Freelander]Czujnik ABS
silvanael Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 2 Sro Lut 08, 2017 20:59
silvanael



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink