Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Sprzęgło
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Sprzęgło
Autor Wiadomość
adamlaziska 



Dołączył: 07 Mar 2008
Posty: 85
Skąd: tychy



Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 17:40   [R75] Sprzęgło
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: wszystkie

Tydzień temu odpowietrzałem sprzęgło i do wczoraj było wszystko ok dzisiaj gdy wcisłem sprzęgło zostało mi na dole .Może znowu się zapowietrzyło bo było żle odpowietrzone?
Ostatnio zmieniony przez apples Pią Maj 20, 2011 15:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 17:40   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 17:50   

Może, ale raczej mało prawdopodobne. :/ Sprawdź pompkę i wysprzęglik.

Wysprzęglik - czy nie jest mokro na łączeniu skrzyni i silnika. Można zrobić to bez kanału wkładając rękę od góry silnika pod spód. Wyczujesz na łączeniu skrzyni i silnika 2 otworki. Jak suche to wysprzęglik OK.

Pompka sprzegła. Obejrzyj z zewnątrz czy nie ma wycieków. Odegnij gumkę (harmonijkę) i zobacz czy nie zbiera się płyn pod nią.

Dla zaspokojenia sumienia sprawdź czy jest sucho przy odpowietrzniku i na szybko złączce wysprzeglika z pompką (pod akumulatorem) oraz poziom płynu w zbiorniczku. Jeżeli brakuje to dolej. Zalecany przez Rovera Shell Donax YB (DOT4). Innych wynalazków bym nie lał bo mogą wystąpić problemy tak jak u mnie gdy miałem zalany płynem Organiki.

Temat do przeanalizowania http://forum.roverki.eu/v...p=494811#494811
Ostatnio zmieniony przez apples Sob Mar 05, 2011 12:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamlaziska 



Dołączył: 07 Mar 2008
Posty: 85
Skąd: tychy



Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 18:56   

Zalełem innym płynem przed chwilą jeszcze raz odpowietrzyłem i dalej pedał zostaje
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 19:07   

Skrzynia sucha na łączeniu?

Gdybyś miał wcześniej problemy z wciskaniem sprzęgła, zgrzytami, problemy z wrzucaniem biegów przy ruszaniu to można by było brać również pod uwagę docisk i tarczę, ale tu ewidentnie coś z pompka lub wysprzęglikiem.

Ważne jest abyś dobrze odpowietrzył, tak jak w linkach. Przy złym odpowietrzeniu tez może być taki objaw. Jeżeli zapowietrzyło się konkretnie to czasami troch trzeba pokombinować, aby dobrze odpowietrzyć.
 
 
adamlaziska 



Dołączył: 07 Mar 2008
Posty: 85
Skąd: tychy



Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 19:31   

Jeszcze raz skoczyłem do auta skrzynia na łączeniu z silnikiem na 100 procent sucha wcześniej nie miałem żadnych zgrzytów jak mam jeszcze jutro pokombinować z tym odpowietrzaniem może kupic ten płyn Shella dot 4 może pompka siadła jak się podpompuje pedałem to jest sprzegło jak się go wciśnie i przytrzyma to pedał zostaje.
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 19:37   

Wszystko wskazuje że pompka. Poczekaj jeszcze na opinie innych forumowiczów od R75. :wink:
Czy ubywa płynu ze zbiorniczka?
 
 
adamlaziska 



Dołączył: 07 Mar 2008
Posty: 85
Skąd: tychy



Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 19:45   

W tym na pedale srzęgła? to jest tylko ten jeden zbiornik ?jak pompka to da się ją zregenerować czy kupić nową?
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 19:55   

adamlaziska napisał/a:
W tym na pedale srzęgła?
Tak tym nad pedałem.
adamlaziska napisał/a:
jak pompka to da się ją zregenerować czy kupić nową?
http://forum.roverki.eu/v...p=476649#476649
 
 
adamlaziska 



Dołączył: 07 Mar 2008
Posty: 85
Skąd: tychy



Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 20:06   

Nie wiem czy ubywa płynu nie zwróciłem uwagi jutro jeszcze raz będę próbował odpowietrzyć mam kupić płyn Shella czy lać ten co mam?
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pią Kwi 30, 2010 20:15   

Na razie lej ten co masz. Jeżeli okaże się że odpowietrzenie pomogło i jest OK to ja bym wymienił na Shella.
 
 
gumus12 




Dołączył: 21 Sty 2009
Posty: 21
Skąd: Bąkowice



Wysłany: Sob Maj 01, 2010 10:41   

Noo ja tez miałem sucho na łączeniu skrzyni...i tez wszyscy stawiali na pompke...ale nalalem plynu i pompowalem dotykajac przewod ktory idzie od pompki dawal duze cisnienie wiec stwierdzilem ze jest dobra i kupilem wysprzęglik...i to byl strzal w dziesiatke
 
 
Bender 




Dołączył: 13 Cze 2010
Posty: 17
Skąd: Radom



Wysłany: Pią Lip 09, 2010 22:20   [R75 2.0 CDT 02'] w kwestii wysprzęglika

Dobry Wieczór.
Otóż, w innym wątku, dotyczącym sprzęgła, żaliłem się na kłopoty z odpowietrzaniem i coś tam się mądrzyłem na temat gumki w zbiorniczku...

Teraz okazuje się, że mam dziurawy wysprzęglik i muszę go wymienić. Przy okazji, kupiłem go w GB za jakieś 700zł, choć mogłem w Polsce za 400, a to dlatego, że miałem go też w GB wymieniać (gwarancja i takie tam...). Niestety sposób naprawy, oraz cena usługi, jaką mi zaproponowali tutejsi (polscy) mechanicy, pozbawiła mnie złudzeń co do wcześniejszego wyboru miejsca naprawy. Tylko teraz pytanie:
Wysprzęglik cieknie, ale po jednorazowym odpowietrzeniu sprzęgło działa idealnie przez jakiś tydzień i trzeba dolać około 5 ml płynu. Czy słusznie uważam, że mogę śmiało wybrać się tym autem w 2000 km podróż, zaopatrując się jedynie w butelkę płynu? Czy znane są komuś przypadki nagłego uszkodzenia wysprzęglika uniemożliwiającego dalszą jazdę? Wprawdzie jeden z mechaników twierdził, że owszem, ale była to raczej rozpaczliwa próba przekonania mnie, żebym jednak zapłacił 1000zł za prostą czynność zdjęcia i włożenia z powrotem skrzyni biegów, w jego zakładzie, co miałoby trwać 12 godzin, a nie (o czym jestem przekonany) pięć.
Temat polskich mechaników i w ogóle mechaników w GB jest zupełnie osobną sprawą i mogę cosik na ten temat powiedzieć innym razem. Teraz będę wdzięczny, gdy ktoś podzieli się ze mną swoimi doświadczeniami w kwestii ulubionych wariantów, w jakich pan wysprzęglik odmawia dalszej współpracy. :razz:
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pią Lip 09, 2010 22:45   

Bender napisał/a:
Teraz okazuje się, że mam dziurawy wysprzęglik i muszę go wymienić.
Skąd wiesz?
Bender napisał/a:
Wysprzęglik cieknie, ale po jednorazowym odpowietrzeniu sprzęgło działa idealnie przez jakiś tydzień i trzeba dolać około 5 ml płynu. Czy słusznie uważam, że mogę śmiało wybrać się tym autem w 2000 km podróż, zaopatrując się jedynie w butelkę płynu?
Uważam że da radę - powinien. Osobiście jednak bym nie ryzykował i wymienił przed wyjazdem. Jeżeli nie zacznie się ślizgać sprzęgło na skutek przedostawania się płynu na tarczę sprzęgłową to raczej nic innego nie powinno się stać. Dodatkowo klucze 8 i 13 :wink:
Bender napisał/a:
Czy znane są komuś przypadki nagłego uszkodzenia wysprzęglika uniemożliwiającego dalszą jazdę?
Mi osobiście nie w przypadku opisanym przez Ciebie. Słyszałem o rozpadających się wyprzęgnikach na skutek zatarcia łożyska oporowego.
Bender napisał/a:
Wprawdzie jeden z mechaników twierdził, że owszem, ale była to raczej rozpaczliwa próba przekonania mnie, żebym jednak zapłacił 1000zł za prostą czynność zdjęcia i włożenia z powrotem skrzyni biegów, w jego zakładzie,
Około 350zł.
Bender napisał/a:
co miałoby trwać 12 godzin,
Sam w kanale wymieniałem ok. 8h
 
 
Bender 




Dołączył: 13 Cze 2010
Posty: 17
Skąd: Radom



Wysłany: Sro Sie 04, 2010 18:29   

Skąd wiem? Cóż, pompka jest sucha, płynu ubywa. Poza tym, jak wspomniałem, po około tygodniu idealnego działania sprzęgła, zaczyna się pogarszać, aż do niemożności wrzucenia biegu. Skoro przewód jest cały i pompka też nie cieknie, to jedyną drogą ucieczki płynu jest wysprzęglik. Zatem jest nieszczelny, to oczywiste. Przez kolokwializm pozwoliłem go sobie nazwać "dziurawym"

Co do wymiany przed wyjazdem, nie mam warunków, a ograbić się dać też nie zamierzam. Bardziej z zasady, niż ze skąpstwa. Mam w Polsce mechanika, do którego mam pełne zaufanie i który zrobi mi to tak, jak sam bym zrobił, tyle, że za 500 zł.

Tu obowiązują pewne zasady, które chodź nieżyciowe, są tak normalne, jak herbata, czy fakt posiadania Królowej. Gorzej, że Polacy (zwłaszcza ci, którzy są na Wyspach najkrócej) przejmują je bez cienia zastanowienia, pomijając raczej te najmniej nieludzkie. I tak na przykład zaproponowano mi, że samochód po odstawieniu do warsztatu, mogę zobaczyć dopiero za bramą, po ukończonej naprawie. Nie mam prawa nawet zajrzeć do garażu, nie mówiąc już o przyglądaniu się, jak zupełnie nie znani mi ludzie rozbebeszają mojego Rovera, bodaj przez pięć minut. Brytyjczycy boją się, że klient potknie się o jakieś narzędzie i zrobi sobie kuku, co oznacza dla firmy proces o odszkodowanie, natomiast polscy mechanicy pozują na Brytyjczyków, co jest pożałowania godnym, niczemu nie służącym dowodem wczesnego stadium zlasowania mózgu.

Do tego dochodzą ceny wzięte z księżyca (ja wiem, że tu jest inny przelicznik, ale to nie oznacza, że można przesadzać) i odwieczna polska przypadłość każdego "fachowca", od naprawiaczy piecyków łazienkowych zaczynając, poprzez mechaników, a na politykach kończąc, czyli robienie z klienta idioty, poprzez wmawianie mu, że żaba ma sierść, a rak kopyta.

Podsumowując, dzięki za wypowiedź. Skoro uważasz (jak i ja), że nic nie powinno gwałtownie nawalić, ani nie słyszałeś o podobnym wypadku, będę jechał spokojniejszy.

Pozdrawiam Bender Bending Rodriguez

[ Dodano: Sro Sie 04, 2010 18:29 ]
A obiecałem, że zdam relację (albo nie obiecałem, w każdym razie może się przyda) z zachowania się mojego Roverka w długiej trasie. Jak pewnie pamiętacie, postanowiłem wybrać się do Polski z uszkodzonym wysprzęglikiem, ponieważ angielsko - polscy mechanicy nie przekonali mnie co do jakości proponowanych przez siebie usług, a cena była, że tak się wyrażę, ostatnim gwoździem do trumny.
Przed wyjazdem uzupełniłem płyn (około 10ml) za pomocą strzykawki i odpowietrzyłem tylko raz, co w zupełności wystarczyło na jakieś ponad tysiąc kilometrów. Póżniej drugi raz, już w Polsce i trzeci po dojechaniu na miejsce. Następnie odstawiłem wóz do mechanika, dając mu nowiutki wysprzęglik przy okazji.

- Ponieważ mechanik mój jest specjalistą najwyższej klasy, więc miałem pewność, że: Po naprawie nie wypadnie mi nic na ulicę, Olej w skrzyni jest (tak po drodze) sprawdzony i uzupełniony, wysprzęglik został zamontowany właściwie, a sprzęgło odpowietrzone przy użyciu odpowiednich narzędzi. Narzędzia te, to przede wszystkim pewna sprytna pompka amerykańskiej firmy TRW, która zaopatrzona w komplet najróżniejszych korków, umożliwia napełnienie układu pod ciśnieniem, co w przypadku TEGO samochodu, jest niezbędne dla uzyskania dobrego efektu.

- Wysprzęglik po wyjęciu nie rozsypał się wprawdzie w dłoniach i nawet nie miał dużej nieszczelności, natomiast łożysko oporowe przedstawiało sobą obraz nędzy i rozpaczy. Dlatego nawet, jeśli nie było by kłopotów z zapowietrzaniem, to i tak wymiana była konieczna. Dodam, że po przebiegu 170 tys. km.

- Mechanik ostrzegł mnie, że moje kłopoty ze sprzęgłem niekoniecznie mogą zniknąć, ponieważ według jego wiedzy, za wpuszczanie powietrza do układu jest odpowiedzialna zwykle pompka. I TO dopiero w połączeniu z niewielką nawet nieszczelnością wysprzęglika, powoduje ciągłe zapowietrzanie się. Dodatkowo zużyte łożysko, przy częstym deptaniu sprzęgła (w mieście) nagrzewa się ponad miarę, dopełniając reszty.
Rzeczywiście, po przejechaniu parudziesięciu kilometrów pedał zrobił się niski, ale kolejne odpowietrzenie załatwiło sprawę. Być może coś tam musiało się ułożyć w sobie...

- Wróciłem do Anglii bez żadnych kłopotów, sprzęgło działa bez zarzutu do tej pory. Jeśli problemy wrócą, pozostaje mi wymienić pompkę, co jest już czynnością na tyle łatwą, że mogę ją zrobić bez pomocy mechanika. Przy okazji (ponieważ w przeciwieństwie do durni, którzy nie pozwalają wejść do "garażu", mój mechanik pozwolił mi popatrzeć na to, co robi), dowiedziałem się mnóstwa pożytecznych rzeczy na temat mojego samochodu. Sprawdził mi też ciśnienie doładowania i parę innych drobiazgów, nie biorąc za to żadnych dodatkowych pieniędzy.

Amen
 
 
RHL 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 55
Skąd: Jastrzębie Zdrój



Wysłany: Pon Sie 30, 2010 00:56   

Witam!

Kiedys wspominalem juz o moim problemie ze skrzynia biegow i niemoznosci przerzucania ich. Problem ustal na jakis czas, lecz pozniej wrocil. Jedyne co zaobserwowalem narazie to iz pedal sprzegla staje sie wtedy dziwnie ktrótki, jak podniose go noga wszystko wraca do normy...Czyżby pompka? Wiem również ze Roverowskie pompki wysypują się, czy pompa z BMW po przeróbkach daje spokój na lata ?
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pon Sie 30, 2010 08:39   

Z tego co mi wiadomo, to pompka od BMW nie jest żadnym cudem, chodzi bardzo ciężko i nie jest bardziej żywotna od pompki oryginalnej. Na mój gust masz za mało płynu w zbiorniczku sprzęgła, dolej, odpowietrz i jeździj a pojeździsz jeszcze na tej pompce.
 
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pon Sie 30, 2010 16:39   

kris-tofer napisał/a:
dolej, odpowietrz i jeździj a pojeździsz jeszcze na tej pompce
Ja dodatkowo wymieniłbym płyn na nowy.
 
 
Rowan 




Pomógł: 166 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 2965
Skąd: Sędziszów



Wysłany: Pon Sie 30, 2010 17:41   

kris-tofer, od kiedy nie jest bardziej żywotna? Od kiedy chodzi bardzo ciężko? :mrgreen: Dobra przeróbka jest jak oryginał, do tego sprzęgło National i sprzęło jest miększe niż oryginalna pompka i sprzęgło. A wytrzymałość... U mnie już ponad dwa lata i nic się nie dzieje. Jeśli wszystko jest dobrze zrobione, to podejrzewam, że te 200tyś powinna wytrzymać. A nawet jeśli by wytrzymała tylko 50tyś, to i tak sie opłaca, bo kosztuje tylko 150 zł :wink:
_________________
"Walduś, pamiętaj cycu..."
 
 
 
mirekbuk120 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 73
Skąd: Bukownica



Wysłany: Pon Sie 30, 2010 21:24   

Cytat:
Dobra przeróbka jest jak oryginał, do tego
:ok2: Ja jeżdżę na tej przeróbce już 1,5 roku i jest ok.
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pon Sie 30, 2010 23:20   

ja sam nie montowałem takiej rzeźby ale słuchy chodzą i widzę, że ta pompka to lipa, ciężko chodzi...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [r75] sprzęgło z 1.8t do v6
aimp12 Rover serii 75, MG ZT 1 Sob Sty 21, 2017 17:09
dzelo23
Brak nowych postów [MG ZT] Sprzęgło lub cos ?
MaReK Rover serii 75, MG ZT 73 Pią Lut 27, 2009 17:12
Rowan
Brak nowych postów [R75] Sprzęgło
kgorzalka Rover serii 75, MG ZT 2 Wto Lip 23, 2013 11:07
koci_flak
Brak nowych postów [75] Sprzęgło
dario1282 Rover serii 75, MG ZT 13 Pią Paź 23, 2015 21:36
longer86
Brak nowych postów [R75] Sprzęgło
Gość Rover serii 75, MG ZT 12 Czw Lut 03, 2011 19:17
Rowan



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink