Forum Klubu ROVERki.pl :: [R all] Nagrzewanie silnika na postoju zabronione?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: sTERYD
Czw Lis 18, 2010 11:48
[R all] Nagrzewanie silnika na postoju zabronione?
Autor Wiadomość
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Pomógł: 131 razy
Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Sro Gru 19, 2007 17:31   

Nie wlaczam klimy glownie z powodu takeigo, zeby temp. w aucie nei byla rozna od tej na zewnatrz ;) Tzn zeby byla na plusie rzecz jasna ;)
Potem jak wychodze taki rozgrzany na mroz to sie przeziebiam, a tak... mniej spali i a ja zdrowszy bede;)

Ale nei wiedzialem ze on taki mundry ;)
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Gru 19, 2007 17:31   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
rovero 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 298
Skąd: Nowa Sól/Wrocław



Wysłany: Sro Gru 19, 2007 17:34   

W instrukcji do bmki Niemcy pisza by nie grzac silnika na postoju tylko ruszac i nie katowac auta.

Przepis jest i nie dotyczy prywatnych posesji no i oczywiscie stania w korku :) Chodzi o emisje spalin do środowiska..
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
Spitfire 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 57
Skąd: Manchester, UK



Wysłany: Sro Gru 19, 2007 19:52   

A ktos wie konkretnie co to za przepis?

Artykul? kodeks? stronka www? :>

Nic konkretnego znalesc nie moge na googlach... ale watpie ze by taki iscie 'pomyslowy' przepis byl latwy do odszukania :)
 
 
Kozik 




Pomógł: 141 razy
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 3306
Skąd: Sanok

MG ZS

Wysłany: Sro Gru 19, 2007 21:25   

U mnie spalanie jest większe do 1L/100km i fakt wcześniej na baku gazu przejeżdżałem większe odległości ale co dziwne dawniej tankowałem do 36L a teraz max to 33L. Nie wiem od czego to jest zależne ale tak jest.
_________________
Pozdrawiam Kozik
 
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Sro Gru 19, 2007 21:53   

Spitfire napisał/a:
kodeks?

Ostatnia Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym :P , o ile dobrze pamiętam, oczywiście, a nie mam pod ręką, żeby sprawdzić artykuł :D
 
 
Spitfire 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 57
Skąd: Manchester, UK



Wysłany: Czw Gru 20, 2007 09:06   

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym: [ http://www.abc.com.pl/serwis/du/1997/0602.htm ]

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
30) postój pojazdu - unieruchomienie pojazdu nie wynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę,

Art. 60. 1. Zabrania się:
2. Zabrania się kierującemu:
1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu,
2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem,
3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze,

wg mnie przepis jest mocno nie jasny - jak wiekszosc zreszta :)
mozna z niego wyczytac ze zawsze jesli zatrzymujesz sie na dluzej niz minute 'z wlasnej woli' musisz wylaczyc silnik i nie wazne czy to na ulicy czy we wlasnym salonie gdyz nic o 'prywatnych posesjach' nie jest powiedziane...

btw czy radiowóz stojacy na poboczu z radarem i wlaczonym silnikiem to 'pojazd wykonujacy czynnosci na drodze'? :]
 
 
morris 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 219
Skąd: Kraków/Lublin



Wysłany: Czw Gru 20, 2007 09:09   

Spitfire napisał/a:
btw czy radiowóz stojacy na poboczu z radarem i wlaczonym silnikiem to 'pojazd wykonujacy czynnosci na drodze'?

A taxi na postoju :hmm:
_________________
Zdrowy sen nie tylko przedłuża życie, ale i skraca dzień roboczy.
 
 
rovero 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 298
Skąd: Nowa Sól/Wrocław



Wysłany: Czw Gru 20, 2007 14:04   

Spitfire napisał/a:
btw czy radiowóz stojacy na poboczu z radarem i wlaczonym silnikiem to 'pojazd wykonujacy czynnosci na drodze'? :]


morris napisał/a:
A taxi na postoju :hmm:


Panowie.. Takie pytania z lekka uszczypliwościa z waszej strony możemy sobie na tym forum darowac.. przepis jest praktycznie martwy.. Poza tym tak jak wspomniałem wcześniej nie chodzi o utrudnienie życia obywatelowi tylko o emisje spalin do środowiska
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
morris 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 219
Skąd: Kraków/Lublin



Wysłany: Czw Gru 20, 2007 21:36   

rovero napisał/a:
przepis jest praktycznie martwy

Też tak myślę i głównie z powodu cen paliw. Np. w Stanach zachwycony byłem patentem odpalania autka z pilota. Więc ty sobie jesz śniadonko a silnik się w tym czasie grzeje. Dzięki temu nawet w największe mrozy hamerykańce posuwają sobie do pracy w marynareczce. Tylko czy oni nie emitują spalin, że im się tego nie broni czy co :hm:
_________________
Zdrowy sen nie tylko przedłuża życie, ale i skraca dzień roboczy.
 
 
rovero 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 298
Skąd: Nowa Sól/Wrocław



Wysłany: Czw Gru 20, 2007 22:44   

morris napisał/a:
Dzięki temu nawet w największe mrozy hamerykańce posuwają sobie do pracy w marynareczce. Tylko czy oni nie emitują spalin, że im się tego nie broni czy co :hm:


Myślę że nasz przepis pamieta jeszcze czasy gdy nie bylo zadnych norm emisji spalin.. Zresztą tabor polaków dopiero od ok 5 lat jest skutecznie odświerzany :)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
xROnx 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 09 Lip 2007
Posty: 1614
Skąd: Grunberg

MG ZT

Wysłany: Pią Gru 21, 2007 10:14   

nie ukrywam ze troche zglupialem bo jeszcze nie dawno czytalem ze nie nalezy jezdzic na zimnym silniku zaraz po uruchomieniu... a teraz pisza co innego...
a ja jeszcze pozowole sobie wrocic do tego wlaczania na "zimno" po uruchomieniu silnika. czy jest jakas roznica pomiedzy tym ze uruchomi zimny silnik przekrece pokretlo na zimno ale nie wlacze wiatraka(czyli bedzie na 0) chodzi o to ze nie jest zbyt przyjemne wsiasc do auta w zimie i jeszcze ci powietrze leci zimne.... chociaz w sumie jakbym ustawil na cieple to i tak zimne bedzie leciec na poczatku...
a zuwazylem jeszcze jedna kwestie:
mianowicie ostatnio uruchomilem zimny silnik(nie byl po nocy ale ze 4h stal na dworze)i tak po uruchomieniu zapielem pasy i ruszylem. no i tak obroty do max 3000(ale tak jedynka 3000 dwojka 3000 itd) i zauwazylem ze po przejechaniu ok 2km wskazowka temp podnosila sie szybciej niz auto by stalo i sie grzalo. troche sie przerazilem bo myslalem ze " o kurde zaraz jeszcze wskazowka osiagnie polowe skali albo wiecej a to nie dobrze... bo to silnik serii K" :) nie wiem... moze to prawidlowe zachowanie.
no i jazda na calkowicie zimnym silniku to mniejsza przyjemnosc bo klekocze podczas dodawania gazu(przynajmniej przy obrotach 1000-3500)...
....uff ale sie napisalem :smile:
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4529
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pią Gru 21, 2007 10:35   

xROnx napisał/a:
no i tak obroty do max 3000(ale tak jedynka 3000 dwojka 3000 itd) i zauwazylem ze po przejechaniu ok 2km wskazowka temp podnosila sie szybciej niz auto by stalo i sie grzalo. troche sie przerazilem bo myslalem ze " o kurde zaraz jeszcze wskazowka osiagnie polowe skali albo wiecej a to nie dobrze... bo to silnik serii K" nie wiem... moze to prawidlowe zachowanie.

Oczywiście - jak jedziesz to grzeje się szybciej niż jak stoi - choćby dlatego, że podaje więcej paliwa i jest więcej cykli na minutę.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Pią Gru 21, 2007 10:39   

xROnx napisał/a:
czy jest jakas roznica pomiedzy tym ze uruchomi zimny silnik przekrece pokretlo na zimno ale nie wlacze wiatraka

Różnica jest - otwierając nagrzewnicę zwiększasz pojemność 'małego obiegu', czyli dłużej się nagrzewa. Wyłączenie wiatraka wiele nie pomoże w tym względzie, za to szyby Ci będą parowały bardziej :P
xROnx napisał/a:
moze to prawidlowe zachowanie.

Prawidłowe, prawidłowe - przecież na postoju pyka sobie na ssaniu (jakieś 1200 obr/min) a podczas jazdy - sam wiesz ;) :D
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Pią Gru 21, 2007 10:44   

ponadto silnik jest obciążony wtedy i nawet gdybyć jechał na takich samych obrotach jak na postoju, to i tak spala wiecej paliwa --> wydziela wiecej ciepła ;)
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3635
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Pią Gru 21, 2007 22:05   

piter34 napisał/a:
Dla mnie grzanie silnika na postoju podczas odśnieżania szybek jest bezsensowne


ee tam zalezy to od sytuacji,
wezmy taki oto przypadek:
samochod po nocy ,czyli na maksa wyziebiony
za chwile ma wsiasc do niego np 4 osoby
i teraz gdy silnik bedzie wylaczony to po kilku minutach szyby beda tak zaparowane ze nie da sie jechac
gdybys odpalil wczesniej silnik to zawsze jest wymiana powietrza i dodatkowo to powietrze powoli to powoli (chociaz w serii K jest to bardzo szybko) ale zawsze bedzie coraz cieplejsze, szyby nie beda juz tak parowac

kolejna sprawa to samo skrobanie jest o wiele lzejsze nie trzeba tak szorowac po szybie i ja rysowac, jesli silnik odpali sie odrazu, wtedy latwiej jest tez wycieraczki odczepic

piter34 napisał/a:
Podwyższa spalanie i szkodzi silnikowi.


o ile z pierwsza czescia naturalnie zgoda, to z druga ?? :shock:
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
giewu 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 19 Kwi 2007
Posty: 1907
Skąd: Łódź



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 08:55   

to ja znów chyba jako jeden z nielicznych odwrotowców robię wszystko nie tak :twisted: :

gdy rano wsiadam do auta to pierwsze co robię to go odpalam, by sobie delikatnie pyrkolił ;)
(nawiew niewłączony, nagrzewnica w pozycji na zimno, wszystkie odbiorniki prądu wyłączone), następnie wysiadam z autka i zapalam papierosa :mrgreen:
kolejny krok to szczotka w rękę i omiatam autko z tego co da się omieść, później odmrażaczem do szyb spryskuję co należy i delikatnie skrobakiem zbieram resztki mrozu z szyb ... następnie pozostaje mi już tylko zgasić papierosa, wsiąść do autka, włączyć radio, ogrzewanie tylnej szyby i nawiew ciepłego powietrza :mrgreen: ...
a gdy już moja żona zejdzie na dół czeka na Nią ciepłe, nagrzane wnętrze, aby w tak miłych warunkach mogła być podwieziona przez męża do pracy :rotfl: ...

i w nosie mam przepis (jeśli rzeczywiście istnieje) o zanieczyszczaniu środowiska przez odpalony na postoju pojazd ;)
_________________
zanim się wygłupisz polecam: nasza strona główna, techniczny FAQ, forumowa szukajka, punkty pomógł ...
 
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 14:39   

:hahaha: giewu nie jesteś sam :D Ja też zawsze najpierw odpalam a dopiero póxniej skrobię ;) Tyle, że nie palę w międzyczasie :papieros: i żona nie wsiada do ciepłego wnętrza (brak żony i ciepła :mrgreen: )
Ale jeśli nie ma skrobania, to odpalam i po kilkunastu sekundach odjeżdżam ;)
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
rovero 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 298
Skąd: Nowa Sól/Wrocław



Wysłany: Nie Gru 23, 2007 07:30   

Ja rano wsiadam do auta.. Odpalam............. i wyjazd z garażu :lol: .. następnie wysiadam by zamknąć garaż patrząc z politowaniem na sąsiada skrobiącego szyby w swoim samochodzie :mrgreen:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4529
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Nie Gru 23, 2007 14:42   

AndrewS napisał/a:
samochod po nocy ,czyli na maksa wyziebiony
za chwile ma wsiasc do niego np 4 osoby
i teraz gdy silnik bedzie wylaczony to po kilku minutach szyby beda tak zaparowane ze nie da sie jechac

Wystarczy mieć klimę. ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3635
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Nie Gru 23, 2007 18:37   

maciej napisał/a:
Wystarczy mieć klimę.


wyobraz sobie ze ja mam :mrgreen:

tylko z klima to mam tak
kiedy ja wlacze to faktycznie szyby sa szybko osuszane, ale kiedys przeciez trzeba ja wylaczyc, i gdy ja wylacze to szyby wtedy paruja ze zdwojona sila :-(, przeciez nie bede jezdzil w zimie z klima :roll:
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Diesel] Nagrzewanie auta zimą ;) Macie jakieś rady ?
NiceMan Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 27 Nie Lis 04, 2012 18:56
marcin316
Brak nowych postów [KV6 2,5l] Montaż LPG a trwałość silnika
msf Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 17 Sro Kwi 07, 2010 23:04
faecd
Brak nowych postów [R SDI] uruchamianie silnika z pilota
funkcja alarmu
funfel Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 1 Sob Paź 31, 2009 00:11
darek_wp
Brak nowych postów [R z silnikami KV6 ] Obroty silnika
Armandoo Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 6 Sob Lut 28, 2009 22:27
Armandoo
Brak nowych postów [All]Prośba o pomoc w identyfikacji silnika
marcij Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 9 Pią Mar 11, 2011 20:25
Tomek1212



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink