Forum Klubu ROVERki.pl :: [Inne] Zabudowa miasta
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Inne] Zabudowa miasta
Autor Wiadomość
Remigiusz 




Pomógł: 375 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

  Wysłany: Sob Sty 24, 2009 21:19   [Inne] Zabudowa miasta

Witam,

Mam takie pytanie, czy jest takie coś możliwe ze burmistrz miasta podpisał jakiś nowy plan zabudowy miasta i w na pewnych działkach (teraz rolnych oraz gospodarczych) maja powstać bloki oraz obiekty przemysłowe. I podobno te działki maja być tym właścicielom zabrana tak sobie o :evil: bez żadnego odkupu lub pozwolenia przez właściciela tych działek.

Bo dziś mi właśnie o takim czym babcia opowiedziała ze w tym planie obejmuje to jej rolnica działkę. Nie wydaje mi się żeby w Polsce był jeszcze komunizm :shock:

Mozę mi ktoś powiedzieć czy takie coś jest w ogolę dozwolone prawnie :?: Czy sobie burmistrz leci w kulki :?:

Zdenerwował mnie trochę ten temat.
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Sty 24, 2009 21:19   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Sob Sty 24, 2009 22:42   

Remi55 napisał/a:
I podobno te działki maja być tym właścicielom zabrana tak sobie o bez żadnego odkupu lub pozwolenia przez właściciela tych działek.
Nie ma takiej opcji. Może być 'uproszczona procedura' ale bez odszkodowania NIE DA RADY.
Nie znam dokładnie szczegółów, ale zdaje się, że "dla dobra publicznego" można 'przymusowo' odkupić działkę (autostrada, elektrownia itp.) ale nie wiem, czy dotyczy to osiedli mieszkaniowych.
Myślę, że bardziej oblatani w prawie się wypowiedzą (Wild_Weasel, np.)

Babcię możesz uspokoić, że nawet jak jej zabiorą, to nie za darmochę.
Remi55 napisał/a:
czy jest takie coś możliwe ze burmistrz miasta podpisał jakiś nowy plan zabudowy miasta

ZTCW to burmistrz może najwyżej zaplanować i zaproponować Radzie Miejskiej. Rada może zatwierdzić (albo nie) po konsultacjach społecznych.
 
 
fearless
[Usunięty]






Wysłany: Sob Sty 24, 2009 22:49   

Paul napisał/a:

ZTCW to burmistrz może najwyżej zaplanować i zaproponować Radzie Miejskiej. Rada może zatwierdzić (albo nie) po konsultacjach społecznych.


A burmistrz i tak na końcu podpisuje przyjętą uchwałę Rady Miasta :)
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Nie Sty 25, 2009 00:34   

Paul napisał/a:
nie wiem, czy dotyczy to osiedli mieszkaniowych
nie dotyczy

Art. 112. 1. Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się do nieruchomości położonych, z zastrzeżeniem art. 125 i art. 126, na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele publiczne albo do nieruchomości, dla których wydana została decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
2. Wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu albo ograniczeniu, w drodze decyzji, prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości.
3. Wywłaszczenie nieruchomości może być dokonane, jeżeli cele publiczne nie mogą być zrealizowane w inny sposób niż przez pozbawienie albo ograniczenie praw do nieruchomości, a prawa te nie mogą być nabyte w drodze umowy.

Rozdział 5
Odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości
Art. 128. 1. Wywłaszczenie własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego następuje za odszkodowaniem na rzecz osoby wywłaszczonej odpowiadającym wartości tych praw.

4. Odszkodowanie przysługuje również za szkody powstałe wskutek zdarzeń, o których mowa w art. 120 i 124-126. Odszkodowanie powinno odpowiadać wartości poniesionych szkód. Jeżeli wskutek tych zdarzeń zmniejszy się wartość nieruchomości, odszkodowanie powiększa się o kwotę odpowiadającą temu zmniejszeniu.

Cytaty i dalsze szczegóły w:
Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. (Tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603). Można znaleźć w wyszukiwarce aktów prawnych Sejmu.

Generalnie wywłaszczenie nie jest takie proste. Ale jeżeli plan został zatwierdzony to jest obowiązującym prawem miejscowym. Żeby wybudować osiedle mieszkaniowe budujący będzie musiał w drodze rokowań z właścicielami wykupić tereny i nikt drogą decyzji administracyjnej nie jest w stanie do tego zmusić.
Jeżeli plan jest wyłożony do wglądu publicznego, a ta czynność jest absolutnie niezbędna, to na tym etapie można proponowane ustalenia planu oprotestować lub wnieść wnioski. Będąc właścicielem działek, szczególnie na obrzeżach miejskich warto się interesować tymi sprawami, tym bardziej, że na stronach internetowych gmin (bo to one mają obowiązek tworzenia planów miejscowych) takie informacje o zamiarach przystąpienia do tworzenia planów oraz o obowiązujących ustaleniach planów powinny być dostępne. Nie wiem czy dotyczy to wyłącznie nowszych planów ale niektóre gminy zamieszczają mapy terenów objętych planami oraz terenów na których plany są w trakcie przygotowywania.
Jeżeli plan obowiązuje to terminy protestów, wniosków już minęły i nie da się treści planu zmienić, co nie oznacza, że taki plan musi zostać zrealizowany.
Plan określa wyłącznie cel na który teren może być przeznaczony.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
Remigiusz 




Pomógł: 375 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Nie Sty 25, 2009 07:59   

Witam,
dziękuje bardzo za odpowiedzi to mogę byc bardziej spokojny :razz: Chodzi w sumie o to ze babcia nie che oddać grunt po uprawia na nim rolnictwo na swoje potrzeby i dlatego nawet odszkodowanie nie było by takie super wyjście.

henryk_w napisał/a:
Jeżeli plan obowiązuje to terminy protestów, wniosków już minęły i nie da się treści planu zmienić, co nie oznacza, że taki plan musi zostać zrealizowany.
Plan określa wyłącznie cel na który teren może być przeznaczony.


Tak tez właśnie myślałem, ze trochę wątpię w ich te plany tyle co już oni w tym Strzyżowie na wymyślali to głowa boli a realizacja to kiepsko.
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Uszkodzenie auta w centrum miasta
najko Prawo i ubezpieczenia 7 Czw Lut 09, 2012 20:23
PTE
Brak nowych postów [Inne] Sprowadzony samochód - ubezpieczenie i inne procedury
Cherman Prawo i ubezpieczenia 31 Czw Gru 11, 2008 21:39
AndrewS
Brak nowych postów [Inne] Błędny nr VIN
Błędny nr VIN
mundek74 Prawo i ubezpieczenia 1 Czw Kwi 15, 2010 22:24
Paul
Brak nowych postów [Inne] Kupno anglika
Piotrass Prawo i ubezpieczenia 2 Sro Lip 21, 2010 19:53
Piotrass
Brak nowych postów [Inne] Problem z reklamacja
Remigiusz Prawo i ubezpieczenia 15 Sro Mar 04, 2009 12:09
piter34



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink