Forum Klubu ROVERki.pl :: Zdjęcie z fotoradaru
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Zdjęcie z fotoradaru
Autor Wiadomość
Mundekk 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 241
Skąd: Łódź



Wysłany: Czw Lis 03, 2011 20:32   Zdjęcie z fotoradaru

Przyszło dzisiaj wakacyjne zdjęcie z fotoradaru(67km/h na 50), niestety było to chamsko zrobione zdjęcie przez straż miejska pod kątem zarabiania pieniędzy. Fotoradar ustawiony w niewidocznym miejscu na prostej drodze. Czytałem, że fotoradary powinny być ustawione pod kątem 22 stopni a już na zdjęciu widać, że takiego kąta nie było (jest około 45 stopni). Poprostu walneli sobie fotoradar gdzieś w krzakach bez właściwego ustawienia. Zdjęcie w dodatku jest zrobione od tyłu i jest niewyraźne. Autem jechał właściciel auta(ja jestem współwłaścicielem). Trzeba teraz podać kto kierował. Zastanawiam się nad tym czy można powiedzieć, że jechaliśmy z właścicielem na zmiane i nie wiemy kto jechał wtedy akurat samochodem i czy ma to jakieś szanse powodzenia? Albo odwołać się jakoś od tej fotki ze względu na kąt. Tylko nie wiem czy na podstawie zdjęcia będzie można ustalić czy był nieprawidłowy? Czy może znacie jakieś inne sposoby od uniknięcia płacenia za takie zdjęcie?
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Czw Lis 03, 2011 20:32   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Gacor 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Paź 2011
Posty: 156
Skąd: Zabrze



Wysłany: Czw Lis 03, 2011 20:56   

Ja słyszałem sytuacje taką że dwóch prawników jadąc z jakiejś imprezy oczywiście pijanych spowodowało wypadek w którym ktoś tam ucierpiał i od początku jeden i drugi przyznał się do winy podobno sprawa toczy się latami bo oboje przyznają się do winy a winny może być jeden i policja nie może ustalić kto kierował auto i ma odpowiedzieć karnie. Może i w tym przypadku ta metoda była by skuteczna :D A swoja droga jest podobno przepis że jeśli właściciel pojazdu nie potrafi określić kto prowadził pojazd w momencie wykonania zdjęcia to zgłasza ten fakt i dostaje tylko mandat bez punktów ale ile w tym prawdy to nie wiem.
_________________
Pozdrawiam ;)
Jacek
 
 
 
Alexi 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 584
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 45

Wysłany: Czw Lis 03, 2011 21:05   

A ja z innej strony zapytam kiedy było zrobione owe zdjęcie? Mam przed nosem artykuł z 'Motoru' a w nim "(...) Nie wszystkie straże gminne schowały przenośne fotoradary na okres od 31 grudnia 2010 r. do 28 czerwca 2011 r., choć nie miały prawa ich używać. (...)" Być może się na to łapiesz? No, chyba że straż miejska takie prawo miała. Ale to niech się wypowie ktoś kto to akurat wie ;-) Ja natomiast słyszałem że nie.
_________________
0-100 km/h - 8,25 sec!
'Nie pałuj gdy silnik Twój zimny jest'
 
 
Chris83 




Pomógł: 22 razy
Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 262
Skąd: Grudziądz

Rover 25

Wysłany: Czw Lis 03, 2011 21:08   

Ja słyszałem, z pewnej toruńskiej firmy, że nie wiedzą kto kierował i dzielą po sobie punkty, ale nie pamiętam jak z mandatem.
_________________
Pozdrawiam!
 
 
Mundekk 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 241
Skąd: Łódź



Wysłany: Czw Lis 03, 2011 21:12   

Można przyjąc mandat podwyższony o 100zł i bez punktów bez podania informacji kto kierował. Zdjęcie zostało zrobione w sierpniu więc już straż miejska miała prawo robić zdjęcia. Nie chodzi mi też o to żeby uciekać przed karą, zreszta mandat i tak nie na mnie, ale żeby sprzeciwić sie tym złodziejskim praktykom stawiania fotoradaru dla kasy a nie dla bezpieczeństwa. Kierowca nie wiedział nawet, że dostał zdjęcie, dowiedział sie dopiero dzisiaj, więc jaka tu jest prewencja? Warto chociaż pokombinować żeby mieli trochę pod górke przy okradaniu
 
 
Alexi 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 584
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 45

Wysłany: Czw Lis 03, 2011 21:20   

Zapewne nie pamięta też czy miejsce pomiaru było odpowiednio oznakowane? To jak zostało zrobione zdjęcie też jest uregulowane i na tej podstawie chyba można odmówić oczywiście zaznaczając że pomiar był zrobiony nieprawidłowo.
_________________
0-100 km/h - 8,25 sec!
'Nie pałuj gdy silnik Twój zimny jest'
 
 
juniorksg 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Kwi 2011
Posty: 80
Skąd: Ruda Śląska



Wysłany: Pią Lis 04, 2011 02:12   

Witam.
Podepnę się trochę pod temat.
Dostałem dziś (właściwie to już wczoraj :) ) fotkę ze Straży Gminnej (Kamienica Polska).
Foto z 14.10.2011, przekroczenie prędkości o 21 km, numery i twarz dość dobrze widoczne.
W oświadczeniu mam do wyboru trzy opcje:
I - ja kierowałem pojazdem (150zł mandatu i 4 pkt)
II - wskazuję innego kierującego
III - nie podaję kto kierował autem (250zł mandatu i brak punktów).
W ciągu 7 dni mam odesłać ten papier z zaznaczoną jedną opcją.
Mam jednak pytanie.Jeśli wybiorę opcję III dostaję tylko 250zł mandatu i na tym koniec, czy będą jeszcze dochodzić kto jechał autem?
Drugie pytanie - mandat przyjdzie pocztą?
 
 
 
tronsek 




Pomógł: 289 razy
Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 3381
Skąd: Lubań

Rover 400

Wysłany: Pią Lis 04, 2011 06:07   

juniorksg napisał/a:
Jeśli wybiorę opcję III dostaję tylko 250zł mandatu i na tym koniec, czy będą jeszcze dochodzić kto jechał autem?
Dostajesz mandat i na tym koniec.
juniorksg napisał/a:
mandat przyjdzie pocztą?
:taa:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
shilus82 




Pomógł: 23 razy
Dołączył: 28 Gru 2009
Posty: 857
Skąd: Wrocław

Rover 400

Wysłany: Pią Lis 04, 2011 09:55   

a tu nie ma przypadkiem tak, że oni mają 30 dni na poinformowanie czy coś takiego?
 
 
tronsek 




Pomógł: 289 razy
Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 3381
Skąd: Lubań

Rover 400

Wysłany: Pią Lis 04, 2011 10:16   

juniorksg napisał/a:
przekroczenie prędkości o 21 km
juniorksg napisał/a:
III - nie podaję kto kierował autem (250zł mandatu i brak punktów).
Nie mogą Ci dać więcej niż 200zł, gdyż zgodnie z taryfikatorem za przekroczenie prędkości o 21-30km/h należy się mandat od 100-200zł.
http://www.mmpoznan.pl/bl...cznia+2011.html
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Pią Lis 04, 2011 10:18   

niepodanie prowadzącego pojazd przez właściciela to inny paragraf o ile sie nie mylę, i dlatego inna kwota
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
slax 
Klubowicz





Pomógł: 85 razy
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 2054
Skąd: Kamienica Szlachecka

Rover Coupe

Wysłany: Pią Lis 04, 2011 11:06   

Brt, ma rację jeśli nie podasz danych kierującego, to odpowiadasz i całkiem innego paragrafu, właśnie za nie wskazanie prowadzącego pojazd, wtedy należy Ci się grzywna w wysokości 20-500zł wedle uznania Pana Policjanta, który sprawa się zajmuje, gdyż taka sytuacja nie jest sklasyfikowana w taryfikatorze.

Tu cytat

"Jeśli nie można rozpoznać kierującego pojazdem, który jest użytkowany przez kilku kierowców, właściciel pojazdu może skorzystać z art. 78 ust. 4 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym. Odpowiada wtedy karnie za niewskazanie, na żądanie organu kontroli ruchu drogowego, kierowcy lub użytkownika jego pojazdu (art. 97 kw w zw. z art. 78 ust. 4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Za powyższe naruszenie przepisów ruchu drogowego nie nalicza się punktów do ewidencji kierowców. Kierowca otrzymuje grzywnę według uznania funkcjonariusza w granicach 20-500 zł, ponieważ jest to wykroczenie nie ujęte w taryfikatorze mandatów. Należy się jednakże liczyć, że jeśli organ kontroli ruchu drogowego w ramach czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia ustali tożsamość kierującego pojazdem, a okaże się nim właściciel pojazdu, ten będzie odpowiadał za popełnione wykroczenie drogowe ( przekroczenie prędkości i ewentualnie inne zarejestrowane przez fotoradar np. nie używanie świateł mijania czy nie stosowanie się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa). Ponadto właściciel pojazdu może odpowiadać za wykroczenie z art. 65 § 1 pkt 1 kw lub 65 § 2 kw, jeśli organ uzna, że tożsamość osoby na zdjęciu z fotoradaru jest jemu znana i ten umyślnie lub wbrew obowiązkowi nie udzielił funkcjonariuszowi organu kontroli ruchu drogowego wiadomości o tożsamości kierowcy.

Odpowiedzi udzielił: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie;

opr. podinsp. K. Czupryniak"
_________________
R220 Coupe Turbo + MGF 1.8 + MG ZS180 + MG ZT190 :D
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Pią Lis 04, 2011 11:09   

juniorksg napisał/a:
numery i twarz dość dobrze widoczne.
IMO, nie masz wyjścia, tylko przyjąć mandat, przy założeniu że inne warunki (kąt zdjęcia, oznakowanie itd.) są spełnione.
Przecież nie będziesz udawać, że sam siebie nie poznajesz na zdjęciu ;p
 
 
juniorksg 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Kwi 2011
Posty: 80
Skąd: Ruda Śląska



Wysłany: Pią Lis 04, 2011 11:26   

Załóżmy, że biorę opcję III.
Odsyłam im to oświadczenie i automatycznie wysyłają mi mandat, czy będą mnie wzywali na komendę tej straży gminnej (ponad 60 km od miejsca zamieszkania).
 
 
 
tronsek 




Pomógł: 289 razy
Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 3381
Skąd: Lubań

Rover 400

Wysłany: Pią Lis 04, 2011 11:34   

juniorksg napisał/a:
Odsyłam im to oświadczenie i automatycznie wysyłają mi mandat, czy będą mnie wzywali na komendę tej straży gminnej
Wysyłają mandat automatycznie.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
kruszan 




Pomógł: 47 razy
Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 1292
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 600

Wysłany: Pią Lis 04, 2011 11:43   

Nie wezwą Cie, ale przyjęło się tak, że jak pojedziesz osobiście to zawsze jest taniej, tzn, jak masz fotke z wykroczeniem gdzie mandat jest 100-200zł, to listem idzie mandat z przedziału wyższego czyli 200zł, a na miejscu osobiście zawsze miejskie dadzą 100ke, ja tak miałem i wielu znajomych tak samo, miałem 35km do dojechania, ale uznałem że za 100ke warto :)

nie wiem jak w przypadku kiedy nie podajesz sprawcy, wtedy może nie ma to znaczenia.

generalnie jak weźmiesz opcje 3, to nie wezwą Cię, jedynie zapłacisz tyle ile trzeba i już.
_________________
Rover 600 2.0 SDi 99'
 
 
juniorksg 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Kwi 2011
Posty: 80
Skąd: Ruda Śląska



Wysłany: Pią Lis 04, 2011 11:55   

No to wszystko już wiem.Dzięki koledzy.
 
 
 
gregor13 




Pomógł: 19 razy
Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 333
Skąd: Radom

Rover 45

Wysłany: Pią Lis 04, 2011 12:35   

kruszan napisał/a:
Nie wezwą Cie, ale przyjęło się tak, że jak pojedziesz osobiście to zawsze jest taniej, tzn, jak masz fotke z wykroczeniem gdzie mandat jest 100-200zł, to listem idzie mandat z przedziału wyższego czyli 200zł, a na miejscu osobiście zawsze miejskie dadzą 100ke, ja tak miałem i wielu znajomych tak samo, miałem 35km do dojechania, ale uznałem że za 100ke warto :)

nie wiem jak w przypadku kiedy nie podajesz sprawcy, wtedy może nie ma to znaczenia.

generalnie jak weźmiesz opcje 3, to nie wezwą Cię, jedynie zapłacisz tyle ile trzeba i już.


Ja dostałem w sierpniu fotkę z wakacji, pstrykniętą w okolicy Słupska przez fotoradar SG. Jak wysyłałem im papiery, to walnąłem również mały elaboracik o fotoradarowej działalności SG i wsadziłem do koperty razem z papierami. Uwzględnili moje "odwołanie" i łaskawie opuścili z 200 zł na 150 zł (4 punkty pozostały).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Fotka z fotoradaru...
szymon1986 Prawo i ubezpieczenia 5 Nie Lut 10, 2013 13:59
szymon1986
Brak nowych postów Odwolanie od mandatu z fotoradaru
llygas Prawo i ubezpieczenia 1 Czw Lip 19, 2012 14:49
rovek
Brak nowych postów Fotka z fotoradaru a mandacik.
Lechos Prawo i ubezpieczenia 21 Pią Sie 31, 2007 20:07
Brt
Brak nowych postów Mandat z fotoradaru - co się zmieniło po zmianach przepisów?
Glodzio Prawo i ubezpieczenia 6 Pon Gru 12, 2011 17:40
Glodzio
Brak nowych postów Zdjecie - fotoradar;/
karooo Prawo i ubezpieczenia 7 Nie Lip 24, 2011 08:28
kruszan



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink