Forum Klubu ROVERki.pl :: [Freelander]Coś szumi
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Freelander]Coś szumi
Autor Wiadomość
darwyp 



Dołączył: 28 Sty 2019
Posty: 10



Wysłany: Pon Sty 28, 2019 12:17   [Freelander]Coś szumi
Typ: TD4 Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2004

Witam
Jako nowicjusz proszę o wyrozumiałość, przeczytałem już dużą część tematów na forum ale nie znalazłem wytłumaczenia mojego problemu.

Trzy dni temu stałem się posiadaczem Freelandera I ( 2004 rok)w ostatniej wersji nadwozia.
W trakcie oględzin auta przed zakupem nie stwierdziłem wycieków oleju z silnika, skrzyni kątowej i tylnego mostu. Na szutrowej drodze sprawdzałem jak działa wiskoza. Przy bardziej agresywnym ruszaniu z miejsca. Wszystko wyglądało ok. Tył zaczynał boksować niemal natychmiast po tym jak przednie koła straciły przyczepność.
Auto na wprost jedzie jak zwykła osobówka niemniej jednak coś szumi, nie jest to głośny dźwięk ale wyraźnie słyszalny. Nie wiem jak określić ten dźwięk, coś jakby zacierało się jakieś łożysko.
Przy zawracaniu przy pełnym skręcie wyraźnie daje się odczuć, że coś stawia opór, a na asfalcie pokrytym piaskiem jedno z kół jakby przeskoczyło nadrabiając różnice w prędkości wynikające z różnej drogi poszczególnych kół.
Znam ten efekt bo miałem kiedyś inne auta ( Frontera, Toyota Rav-4)z ręcznym zapinaniem napędów. Gdy zapomniałem rozłączyć napędy po wjechaniu na twarde podłoże koła "przeskakując" korygowały sobie różnice w przebytej drodze.
Nie wiem co "trzyma" Freelandera przy zawracaniu i powoduje wyczuwalny opór, a przy tym moje obawy potęguje ten szum w jeździe na wprost.
Może ktoś miał podobne objawy i może mnie naprowadzić na przyczynę.
Na aucie mam te same opony z przodu i z tyłu o podobnym stopniu zużycia.

pozdrawiam
Darek
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Sty 28, 2019 12:17   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Zigg 




Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Maj 2007
Posty: 131
Skąd: Kraków



Wysłany: Pon Sty 28, 2019 13:12   

Jednostajny szum to najprawdopodobniej podpory wału - łatwo sprawdzić.
Blokowanie przy skręcie - uszkodzenie wisko / przekładni IRD - sporo o tym poczytasz tutaj.
_________________
R25 + Freelander I 2,5 V6
 
 
darwyp 



Dołączył: 28 Sty 2019
Posty: 10



Wysłany: Wto Sty 29, 2019 19:09   

Dziękuję za wskazanie kierunku poszukiwań.
Podpory wału to pikuś, gorzej z wisko. O tym ustrojstwie już się naczytałem przed kupnem auta.
Mam tylko pytanie, czy wisko blokuje się od tak z dnia na dzień całkiem znienacka, czy daje jakieś symptomy. Próbuję sobie sam odpowiedzieć na to pytanie i dochodzę do wniosku, że moje chyba powoli zaczyna blokować ale jeszcze nie skleiło się na amen i ( tu się pocieszam) nic jeszcze nie rozwaliło. sądzę że zaczyna blokować i zbyt dużą moc przekazuje na tylne koła bez potrzeby. Może się mylę.
Jutro rano jestem umówiony z mechanikiem, jak znajdzie wolne moce przerobowe wywalę cały wał z wisko i dokonam oględzin podejrzanych mechanizmów.
Jak mechanik odprawi mnie z kwitkiem auto na parking.

[ Dodano: Wto Sty 29, 2019 19:09 ]
Jak pisałem wcześniej dzisiaj miałem wizytę u mechanika, ma zajęte wszystkie stanowiska. Kazał mi kupić oleje i i filtry i z całym kompletem przyjechać na wymianę i wtedy sprawdzi podpory wału krzyżaki i wisko.
O to wisko się z nim niemal posprzeczałem. Mechanik niby dobry ale wyśmiał mnie jak powiedziałem że widziałem w internecie filmik jak sprawdzają wisko za pomocą obciążnika i kawałka listewki przyczepionej do koła.
Twierdzi, że wisko pod obciążeniem przesuwa się wokół swojej osi może o centymetr i dlatego jest to napęd zwany stałe 4x4.
Nie mogłem mu wytłumaczyć, że się myli.
Stwierdził, że już nie raz remontował znajomemu myśliwemu skrzynię kątową bo ten myśli, że Freelander to czołg i nie uznaje żadnych przeszkód.
Gdy zapytałem go gdzie kupuje bebechy do skrzyni kątowej powiedział, że są dostępne bez problemu.

Na forum czytałem coś innego.


Nie dziwię się, że ten myśliwy ciągle coś rozwala jak ma zapieczone wisko.
Mechanik pokazał mi jego wał z wiskozą i powiedział spróbuj przekręcić wałem tak żeby wisko dostało uślizgu, nie dopuszczał do siebie wiadomości, że jest w błędzie, a rękoma się tego nie zrobi.
Wróciłem do domu lewarek, jedno koło w górę i za pomocą klucza od kół próba. koło powolutku się obraca więc moje wisko nie jest zapieczone

link do filmu ze sprawdzenia ( mało profesjonalnego ) mojego wisko

https://www.youtube.com/watch?v=oMDNqK5j1pM
 
 
columbus73 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Cze 2011
Posty: 189
Skąd: Rybnik



Wysłany: Sob Lut 02, 2019 23:10   

Do tego potrzebujesz klucz dynamometryczny zeby sprawdzic przy jakiej sile kolo zaczyna sie obracac . Poszukaj na forum jakie to były wartosci dla dobrego wisko. Sam to kiedyś robilem co roku ale juz 4 lata nie mam frelka i nie pamietam .
_________________
Aby nasze życie było twórcze, musimy pozbyć się lęku przed popełnieniem błędu
Krzysztof 605059876
 
 
darwyp 



Dołączył: 28 Sty 2019
Posty: 10



Wysłany: Sob Mar 30, 2019 18:40   

Klucza dynamometrycznego nie mam i nie znam siły jakiej należy użyć do sprawdzenia sprawności wisko, ale przeprowadzę test pokazany na youtube. Na jednym w filmów pokazane jest obciążenie i czas w jakim koło powinno wykonać obrót o 45 stopni.

[ Dodano: Sob Mar 30, 2019 18:40 ]
Dziękuję wszystkim za pomoc. Szum generowany był przez podpory wału, które zostały wymienione o jest ok.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] FAQ z nr częsci
SyntaX Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 2 Czw Lut 08, 2018 14:05
SyntaX
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] Linki do stron z przydasiami do Freelandera
sknerko Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 0 Czw Cze 02, 2016 10:32
sknerko
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] Foto poradnik demontaż konsoli środkowej.
Proszę o przypięcie do FAQ
SyntaX Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 0 Nie Wrz 09, 2012 08:21
SyntaX
Brak nowych postów [Freelander] Szumi
tola Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 15 Wto Gru 16, 2008 00:42
Bari
Brak nowych postów [Freelander] Szumi na wale
endi32 Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 2 Pią Lut 22, 2008 08:38
endi32



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink