Forum Klubu ROVERki.pl :: Ubezpieczenie i przerejestrowanie samochodu
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Ubezpieczenie i przerejestrowanie samochodu
Autor Wiadomość
predatoraf 




Dołączył: 27 Sty 2012
Posty: 142
Skąd: Wałbrzych



Wysłany: Sro Lut 01, 2012 21:03   Ubezpieczenie i przerejestrowanie samochodu

Witam, w dniu dzisiejszym zostałem szczęśliwym posiadaczem Rovera 200SDi.
Dokumenty, które posiadam to:
-Umowa kupna-sprzedaży
-Dowód rejestracyjny
-OC

Z tym, że w dowód i OC wbite są dane osoby od której odkupiłem samochód.

1. Przykładowo łapie mnie Policja a ja wtedy co? Pokazuję nie swój dowód rejestracyjny? :)
Czy w takim wypadku mam wozić ze sobą umowę kupna sprzedaży samochodu czy jak?
2. 2tygodnie na opłacenie auta w urzędzie skarbowym, 30dni na przerejestrowanie a jak się sprawa ma z OC? W sensie, osoba od której odkupiłem Rovera miała samochód w Link 4 (20% zniżek), samochód jest opłacony na rok, więc mam jeździć przez rok na tym opłaconym ubezpieczeniu, czy powinienem poprosić sprzedawcę o wypowiedzenie umowy w Link 4 i ubezpieczyć się na własną rękę? Dodam, że ja jestem właścicielem samochodu (podpisałem umowę k-s) a samochód zarejestrował bym w PZU na mamę ze względu na to, że ja nie mam ukończonych 24l (mama nie ma prawka, ale to podobno nie problem)

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi i poświęcony mi czas.
_________________
Dobry wywiad to podstawa do wygrania każdej wojny...
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Lut 01, 2012 21:03   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Sro Lut 01, 2012 21:15   

według ustawy Ubezpieczyciel może wymagać przerekalkulowania polisy na Ciebie.
Wiem że Warta nie rekalkuluje... chyba że na życzenie klienta.
Linki i direct rekalkulują.
Obecnie (przed przerejestrowaniem auta i rekalkulacją lub wypowiedzeniem) musisz jeździć z Umową KS
Masz 30 dni od daty zakupu na wypowiedzenie polisy... chyba że kończy się wcześniej.
Jeśli będą Ci ubezpieczać auto to na dane nabywcy. Nie na mame, nie możesz tak zrobić. Auto jest ubezpieczone na WŁAŚCICIELA. Jestem pracownikiem ubezpieczalni... także mogę Ci powiedzieć że jeśli nie zrobisz ubezpieczenia według umowy... coś lub ktoś Cię dosięgnie :(
 
 
Joa 




Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 03 Lip 2008
Posty: 755
Skąd: Warszawa



Wysłany: Sro Lut 01, 2012 21:16   

predatoraf napisał/a:
2. 2tygodnie na opłacenie auta w urzędzie skarbowym, 30dni na przerejestrowanie a jak się sprawa ma z OC? W sensie, osoba od której odkupiłem Rovera miała samochód w Link 4 (20% zniżek), samochód jest opłacony na rok, więc mam jeździć przez rok na tym opłaconym ubezpieczeniu, czy powinienem poprosić sprzedawcę o wypowiedzenie umowy w Link 4 i ubezpieczyć się na własną rękę? Dodam, że ja jestem właścicielem samochodu (podpisałem umowę k-s) a samochód zarejestrował bym w PZU na mamę ze względu na to, że ja nie mam ukończonych 24l (mama nie ma prawka, ale to podobno nie problem)

- masz 30 dni na wypowiedzenie starego OC. niewypowiedzenie skutkuje przedluzeniemdo konca okresu obowiazywania, ale musisz zglosic zmiane wlasciciela, a wtedy oni moga zrobic rekalkulacje skladki (przelicza na twoje znizki/zwyzki)
- sprzedajacego ubezpieczenie juz nie interesuje. teraz to juz w Twoim interesie jest jakos nim "zadysponowac"
- samochod na mame zarejestrowac mozesz, ale w wydziale komunikacji a nie u ubezpieczyciela. mama powinna sie znalezc w dowodzie rej jako wspolwlasciciel (najlepiej, zeby byla tez na umowie k-s), wtedy ubezpieczyciel doliczy jej znizki/zwyzki
- mama prawka miec nie musi, ale musisz sie liczyc z tym, ze sam wiek niewiele moze zmienic. zazwyczaj ubezpieczyciel bierze pod uwage obydwu wlascicieli (nie zawsze, to indywidualna kwestia, nie wiem jak to tam wyglada w pzu). moze sie zdarzyc, ze TU dolicza dodatkowa zwyzke za brak prawka jednego z wlascicieli, a dodatkowo, jesli mama nie mialam dotad zarejestrowanego na siebie zadnego samochodu (tym samym nie ma znizek za bezszkodowosc) to kompletnie nic z tego wam nie przyjdzie
 
 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Sro Lut 01, 2012 21:22   

Joa, dobra koleżanko :)
Chciałbym zauważyć że do ZBYWCY należy obowiązek poinformować zakład ubezpieczeń o danych nabywcy.
Ku woli przypomnienia. W jednym z tematów założonych poniżej zaznaczyłem że zakup auta po 11 lutym wiąże się z troszkę innymi procedurami.
Możemy wypowiedzieć polisę kiedy chcemy, i polisa od zbywcy się nie wznawia
 
 
Joa 




Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 03 Lip 2008
Posty: 755
Skąd: Warszawa



Wysłany: Sro Lut 01, 2012 21:34   

a dziekuje za informacje, ale:
machi12 napisał/a:
zakup auta po 11 lutym wiąże się z troszkę innymi procedurami.

z tego co widze mamy dzis 1 lutego, a kolega samochod juz kupil.

machi12 napisał/a:
Chciałbym zauważyć że do ZBYWCY należy obowiązek poinformować zakład ubezpieczeń o danych nabywcy.

ok, to moj blad.
tak czy inaczej po uplywie 30 dni musi byc polisa z wpisanymi danymi nowego wlasciciela- a to wiaze sie z wizyta czy tez inna forma kontaktu z TU.
 
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Sro Lut 01, 2012 21:43   

Jak to dokładnie jest z tą rekalkulacją ? Z tego co wiem z pewnego źródła to niektóre firmy naliczają rekalkulację składki, ale są one naliczane niezgodnie z prawem, w związku z czym ubezpieczyciel wysyła kilkakrotnie zwykłym listem druczek do przelewu, po czym po kilku nieudany razach rezygnuje. Nie zgłasza sprawy do firmy windykacyjnej.
Może ktoś to potwierdzić ?
 
 
 
predatoraf 




Dołączył: 27 Sty 2012
Posty: 142
Skąd: Wałbrzych



Wysłany: Sro Lut 01, 2012 22:18   

Cholera :D Czyli musiał bym zarejestrować samochód na mamę (mama nie ma prawka) ja jako współwłaściciel, i ubezpieczenie na mamę, które także będzie obejmowało mnie. Dobrze zrozumiałem? Jeżeli tak to czy konieczne jest, aby mama była wpisana w umowę k-s? Bo jak wiadomo jest ona już spisana. W zasadzie w polu (umowy ks) sprzedający podane jest małżeństwo po prostu mąż był współwłaścicielem auta żony i jeden podpis jest w miejscu wykropkowanym, a drugi ponad nim, wiec ja mógłbym zrobić to samo i dopisać pod swoim podpisem mamę, tylko czy takie coś mi przyjmą? :)
_________________
Dobry wywiad to podstawa do wygrania każdej wojny...
 
 
 
PTE 




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1429
Skąd: Gdańsk

Rover 25

Wysłany: Czw Lut 02, 2012 10:59   

Pewnie przyjmą, tylko że musiałbyś dopisać swoją mamę również w egzemplarzu umowy posiadanym przez sprzedającego. Możesz również jeszcze przed przerejestrowaniem sporządzić umowę darowizny, w której przekażesz mamie określony udział (zazwyczaj 50%) w części auta.


Jako główny właściciel w dowodzie wpisywana jest osoba, która jako pierwsza jest wymieniona w umowie sprzedaży. Przynajmniej tak mnie kiedyś poinformowano i tego się trzymam.
_________________
Rover 25 1.4 1999/2001r. midnight blue 1.06.2006 - 7.05.2012
 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Czw Lut 02, 2012 16:04   

teraz nie ma znaczenia czy jesteś właścicielem czy współwłaścicielem. Zawsze jest brana pod uwagę osoba o zwiększonym ryzyku.

Według ustawy TU może ale nie musi rekalkulować polisy!
są dwa warunki kiedy rekalkulacja MUSI się odbyć.
-jak jest szkoda
-na prośbę klienta
Nie wszystkie ubezpieczalnie rekalkulują polisy z automatu
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Czw Lut 02, 2012 19:51   

Jeżeli TU dokonało rekalkulacji składki w skutek czego ja jako posiadacz nowo zakupionego pojazdu muszę dopłacić określoną kwotę to czy ja mogę się od tego odwołać, lub wręcz zignorować wezwania do zapłaty ? Wg informacji udzielonych od pracownika pewnej multiagencji ubezpieczeniowej tak właśnie jest.
 
 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Czw Lut 02, 2012 21:33   

Tomku. Ja nie znam odpowiedzi na to pytanie. Pracuję w firmie która nie wymusza rekalkulacji.
Według ustawy TU ma prawo egzekwować kwotę z rekalkulacji, i trzeba zapłacić. Jakie są skutki prawne ? nie wiem ;/
 
 
predatoraf 




Dołączył: 27 Sty 2012
Posty: 142
Skąd: Wałbrzych



Wysłany: Czw Lut 02, 2012 22:33   

Czyli za przeproszeniem jestem w d***e :/
_________________
Dobry wywiad to podstawa do wygrania każdej wojny...
 
 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Czw Lut 02, 2012 22:49   

ja proponuje...Wypowiedzieć umowę i iść do multiagenta z kilkoma ubezpieczalniami. Niech liczy najtaniej. Na www.ipolisa.pl masz troszkę poglądowe ceny
 
 
bociannielot 
Moderator




Pomógł: 142 razy
Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 3960
Skąd: Pieszyce



Wysłany: Pią Lut 03, 2012 10:53   

predatoraf, sprawdź w You can drive też online wyliczysz składkę mi w zeszłym roku wyszło najtaniej, nie mało, ale jednak najtaniej
 
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Pią Lut 03, 2012 20:01   

machi12, dzięki za info.
Mógłbyś podać z którego dnia jest ta ustawa ?
 
 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Sob Lut 04, 2012 14:08   

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. ART. 31
tam piszę że zakład dokonuje. Ale nie ma napisane że jest zobowiązany.
 
 
predatoraf 




Dołączył: 27 Sty 2012
Posty: 142
Skąd: Wałbrzych



Wysłany: Nie Lut 05, 2012 17:16   

Witam ponownie :)
Nie będę nic zmieniał ubezpieczę na siebie.
Jutro jadę wnieść opłatę skarbową za kupno samochodu, złożę dokument PCC-3 zapłacę w kasie Urzędu Skarbowego i co dalej? Podejrzewam, że dostanę jakiś druczek, że zapłaciłem, potem do Wydziału Komunikacji. Czy prócz dowodu rejestracyjnego, OC, karty pojazdu (mam) i dowodu potrzebny jest jakiś druk do przerejestrowania? Zaznaczam, że samochód kupiłem w swoim województwie, czy powinienem, zabrać ze sobą obecne tablice?
_________________
Dobry wywiad to podstawa do wygrania każdej wojny...
 
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Nie Lut 05, 2012 18:07   

Tablice musisz zabrać. Nawet jeżeli nie dostaniesz nowych to w wydziale komunikacji powinni nakleić Ci nowe naklejki legalizacyjne z takim samym numerem jak te, które będą widniały w nowym dowodzie rejestracyjnym.
Oczywiście musisz zabrać ze sobą poza wymienionymi dokumentami również umowę kupna-sprzedaży.
 
 
 
predatoraf 




Dołączył: 27 Sty 2012
Posty: 142
Skąd: Wałbrzych



Wysłany: Nie Lut 05, 2012 19:19   

A więc wszystko załatwia się bez zbędnych papierologii? Bez wypełniania formularzy, druczków? Mam zabrać to co wymieniłem, podejść do okienka, przedstawić dokumenty i tyle? To by było za proste :)
_________________
Dobry wywiad to podstawa do wygrania każdej wojny...
 
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Pon Lut 06, 2012 23:19   

Oczywiście, że musisz wypełnić parę druczków, ale to już wszystko Ci wytłumaczą w WK.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przerejestrowanie samochodu z dwiema umowami
marcin8004 Prawo i ubezpieczenia 5 Czw Wrz 27, 2012 21:35
PTE
Brak nowych postów Ubezpieczenie samochodu w mBanku :)
Gość Prawo i ubezpieczenia 19 Sob Paź 18, 2008 22:46
Joa
Brak nowych postów Ubezpieczenie samochodu na kogoś innego
Saaphyri Prawo i ubezpieczenia 12 Czw Cze 29, 2017 10:44
ajatofo
Brak nowych postów Przerejestrowanie pojazdu
TheKOktajl Prawo i ubezpieczenia 13 Pią Sty 10, 2014 21:23
soviet100
Brak nowych postów przerejestrowanie autka
walkie Prawo i ubezpieczenia 18 Sro Paź 08, 2008 15:47
MikeLD



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink