Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Koło dwumasowe
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Koło dwumasowe

Zemsta konstuktorów i mnie dopadła
Autor Wiadomość
Rowan 




Pomógł: 166 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 2965
Skąd: Sędziszów



Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 21:15   [R75] Koło dwumasowe
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2001

Witam wszystkich!

Chciałem się w sumie wyżalic. Otóż jak pamiętacie Ci bardziej aktywni na forum dwa lata temu wymieniłem tarcze w sprzęgle. Co dziwne około miesiąca temu zaczęło się ślizgac. Po 15kkm :shock: Ale jakoś się jeździło. W związku tym, że nie mieliśmy czasu rozbierac więc ojciec do mechanika zaprowadził. Może i dobrze... Do rzeczy. Gdyby nie mechanik to pewnie byśmy wymienili tarcze i docisk i za około 10kkm znów byłoby to samo. Okazało się, że padła dwumasa. Ale w dziwny dla niej sposób, przynajmniej tak mi się wydaje. Dwumas powinien miec wychylenie 7% w jedną i drugą stronę. Mój miał około 40%, na dodatek coś w nim stukało. To, że jest rozwalony dopiero dało się wyczuc jak sprzęgło już się bardzo ślizgało i przy ruszaniu auto dziwnie drżało. No i potem dylemat... Nowy? 2500zł :bezradny: Telefon do PHJOWI. Odpowiedź była jedna: Nówka jest strasznie droga, a regeneracja to porażka, ja bym wsadził dobrą używkę. I tak też polecony przez niego sprzedawca za 600zł sprzedał mi używkę, która jest o niebo lepsza od mojej starej. Tak więc wyszło mi tak: 600zł(dwumas)+570zł(sprzęgło docisk+tarcza National podobno lepszy od LUK)+wysprzęglik LAND ROVER LUK 390zł+ 400zł robocizna.
To niestety boli. Auto już powinno jutro jeździc po dwutygodniowym postoju na podnośniku. Bo jeszcze wynikły perypetie z wysprzęglikiem, który jako nowa częśc był uszkodzony, na szczęście nie był włożony do auta.
_________________
"Walduś, pamiętaj cycu..."
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Wto Lis 23, 2010 14:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 21:15   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 21:49   

Rowan, ostrożnie z radami, bo zastosowanie używanego koła dwumasowego przez osobę niepotrafiącą ocenić jego stan zwiększa ryzyko ponownego:
Rowan napisał/a:
570zł(sprzęgło docisk+tarcza)+wysprzęglik 390zł+ 400zł robocizna

Podstawowym czynnikiem przy ocenie dwumasy są ewentualne luzy i możliwość drgań wzdłuż osi. Wychylenie wzajemne kół jest chyba (w rozsądnych granicach) sprawą drugorzędną. Nie jest prosto ocenić stan koła dwumasowego. Tym bardziej, że w Rave podane są zakresy właściwych parametrów dla tarczy sprzęgła i docisku a dla dwumasy nie znalazłem takich informacji.
Nawiasem mówiąc nowe koło dwumasowe można znaleźć za 2000,- zł co zresztą niespecjalnie zmienia faktu, że jest to droga część.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
Ostatnio zmieniony przez henryk Pon Wrz 07, 2009 22:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
saute 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 07 Wrz 2009
Posty: 169
Skąd: wolbrom



Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 22:04   

dwumasy w silnikach BMW często padają , szczególnie jak się je mocno eksploatuje , bądź przy zbytnim wyżyłowaniu przy wgraniu nowej mapy
_________________
w R75 czuję się jak za kokpitem łodzi podwodnej kpt. Nemo :D
 
 
 
domel-x 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 07 Wrz 2008
Posty: 505
Skąd: Inowrocław



Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 22:21   Re: [R75 2.0 CDT 01r] Koło dwumasowe

Rowan napisał/a:
a regeneracja to porażka


dlaczego porażka ,przecież dają gwarancje ,a używka moze paść ci po dwóch dniach :cry:

http://www.favore.pl/3692...lkopolskie.html

http://www.favore.pl/2894...lkopolskie.html
 
 
xtek 



Pomógł: 16 razy
Dołączył: 25 Cze 2005
Posty: 920
Skąd: Kraków



Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 22:34   

Rowan napisał/a:
Otóż jak pamiętacie Ci bardziej aktywni na forum dwa lata temu wymieniłem tarcze w sprzęgle


No tak... Dwumas wymienia się przeważnie razem ze sprzęgłem, a tak to zaplaciles 2 razy.
Z tego co piszesz, to do rovera 75 rzeczywiscie drogo wychodzi.
Brat wymianial w Focusie 1.8TDCi z 2004 roku, to za kolo dwumasowe i sprzeglo dal 1600zl. Ale teraz auto jezdzi jak nowe ;)
 
 
Zukowaty 




Pomógł: 155 razy
Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 2438
Skąd: Uć-Poznań



Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 22:49   

Dwumasa potrafi w nowym aucie paść po 50...40 a nawet 30tys km. Kumpel był na szkoleniu LUK'a i wyglądało to tak:

Prowadzący: My wiemy że koła dwumasowe padają po małych przebiegach
Uczestnicy: aaaaaaaaaaaaaaaaa
P:Ale nie mamy zamiaru nic z tym robić
U:yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
P:A wiecie Panowie czemu? Bo to wina kierowców
I w tym momencie podobno prawei poupadali na podłogę
P:Ponieważ kierowcy gwałtownie przyśpieszają, energicznie zmieniają biegi (i teraz hit sezonu) i hamują silnikiem a koło dwumasowe nie jest stworzone do takich rzeczy. Ludzie muszą się nauczyć jeździć nowoczesnymi autami a nie tkwić ciągle w erze zaporożca.

Podobno po takim wykładzie wszyscy byli w takim szoku że nie było żądnych pytań.
_________________
Koła wystarczą 4...cylindrów musi być 5
 
 
 
saute 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 07 Wrz 2009
Posty: 169
Skąd: wolbrom



Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 23:21   

Gdzieś przeczytałem , że R75 CTD to samochód dla babci :roll: coś w tym jest - trzeba nim jeździć spokojnie i dostojnie , to dwumasa długo pożyje :lol:
_________________
w R75 czuję się jak za kokpitem łodzi podwodnej kpt. Nemo :D
 
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 23:45   

xtek napisał/a:
Dwumas wymienia się przeważnie razem ze sprzęgłem, a tak to zaplaciles 2 razy
dwa lata to już coś, jeszcze zależy ile km i w jakich warunkach.
Dla odmiany ja słyszałem, że ze sprzęgłem wymienia się wysprzęglik a dwumasa do oceny. Inna sprawa, że jeżeli wymienia się wysprzęglik na podjeździe (da się - były takie rady na Forum), to właściwa ocena dwumasy może być istotnie utrudniona.
Zukowaty napisał/a:
hamują silnikiem a koło dwumasowe nie jest stworzone do takich rzeczy
no to moje pożyje trochę jeszcze, chociaż danych na temat sposobu jazdy poprzednika nie mam.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 10:02   

Rowan napisał/a:
Nowy? 2500zł
Za nową dwumasę rok temu płaciłem 1820PLN - to mniej niż napisałeś, ale nadal duuuużo....

Rowan napisał/a:
Nówka jest strasznie droga, a regeneracja to porażka, ja bym wsadził dobrą używkę.
Też miałem podobny dylemat co zrobić...
Jeśli chodzi u używkę, to uważam, podobnie jak henryk, że ocena stanu takiego koła nie jest prosta, a poza tym nawet jak dziś wydaje nam się OK, to po zamontowaniu w aucie za dzień lub dwa może się rozlecieć - totalna loteria...
Regeneracja też chodziła mi po głowie, bo sporo taniej wychodzi, ale po rozmowie z kilkunastoma mechanikami stwierdziłem że nie.... ich zdanie w tej kwestii było zgodne: "regeneruje się w autach na sprzedaż"...
No i kupiłem nówkę.

saute napisał/a:
dwumasy w silnikach BMW często padają
W każdych autach padają.... Powiedziałbym nawet, że w R75 i tak wytrzymują długo bo padają z reguły przy przebiegach większych niż 120 tys. Znajomi posiadający Fordy (Focusy i Mondeo) twierdzą, że tam dwumasa przy przebiegu 80 tys. jest na 99% do wymiany....

Koło dwumasowe to dobry wynalazek, zużywa się jak wszystko inne w aucie i nie ma co z tego powodu nazywać go "zemstą konstruktorów".
Ja nazwałbym je "zemstą producentów", bo nijak nie mogę zrozumieć jak dwa metalowe "krążki" wspólnie ułożyskowane i spięte sprężynami mogą kosztować 2000PLN!!!!

Pozdrawiam!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
cyklonst 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Mar 2009
Posty: 34
Skąd: białystok



Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 12:25   

Rowan, a czy twoja dwumasa dawała jakieś oznaki że się kończy??
ja swoją też podejżewam o zdradę bo przy odpalaniu i gaszeniu silnika coś w nim dziwnie dwa trzy razy "łomotnie".
to może być dwumasa??
mam tak odkąd go kupiłem (1,5 roku i ok. 22 000 km) i nie jestem w stanie stwierdzić czy to się nasiliło od czasu zakupu czy nie. :bezradny:
_________________
...a ty lowelku jedź...
 
 
Dam-Kam 




Pomógł: 38 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1182
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 16:10   

cyklonst napisał/a:
dwa trzy razy "łomotnie"
u mnie tylko przy gaszeniu ale nie jestem do końca pewnie czy to przy silniku. Pytanie dobre bo sam chciałbym wiedzieć jakie są nietypowe objawy padania dwumasy. Ja mam 238kkm i jeszcze jej nie ruszałem, sprzęgło wymieniałem gdzieś przy ~170kkm i mechanicy nic nie mowili czyli wtedy było ok (też łomotało choć to za dużo powiedziane ;) )
 
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 18:02   

Ja mam tak samo jak WY. Witam w klubie skaczącego silnika.
Ale u mnie raczej to poduszka tylna silnika, bo jest naderwana. Kupię wkład w TEDGUM i jak założę to dam znać czy coś lepiej.
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 19:27   

Dołączę się do tematu ze stwierdzeniem, że u mnie przy gaszeniu silnika też coś tak dwa lub trzy razy "łomotnie" chociaż jak pisał Dam-Kam, to za dużo powiedziane :) To coś takiego jakby silnik zgasł na już a tłoki jeszcze się ze dwa razy przekręciły i z głuchym stuknięciem w końcu stanęły (nie wiem czy dobrze to opisałem ale tak to odbieram :))
 
 
 
Dam-Kam 




Pomógł: 38 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1182
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 20:08   

hehe, wyjdzie że u każdego łomotanie jest inne ;) U mnie raczej przypomina uderzanie osłony termicznej gdzieś o wydech dlatego stwierdziłem że nie do końca jestem pewnie czy to przy silniku :) Ale być może każdemu tak samo się tlucze choć mamy inne skojarzenia :lol:
 
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 20:19   

Nie nie u mnie ewidentnie coś w silniku na koniec pierdyknie i zabrzęczy :) e tam najwyżej znów silnik wymienię :) Myślę że to chyba normalne, bo na dwóch silnikach jakie miałem w roverku takie stuknięcie na koniec było i jest.. Pierwszy silnik padł a drugi oby jeździł jak najdłużej :)
 
 
 
Rowan 




Pomógł: 166 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 2965
Skąd: Sędziszów



Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 21:31   

Marian_K, na używkę niby też mam gwarancje. A to, że dwumas był do wymiany to było ewidentne, co ciekawe, kiedy 15kkm temu(2 lata) wymieniałem tarcze wyjmowaliśmy dwumas i nie miał tak dużych wychyleń jak teraz, co nie znaczy, że nie miał większych niż powinien. Myślę, że teraz będzie ok, bo założyłem tarcze ze sprężynami. Aha i zaznaczam, że nie było typowych objawów dźwiękowych dla dwumasu. Coś się w nim rozwalilo, bo stukał tak dziwnie przy przeciąganiu kołem.

[ Dodano: Wto Wrz 08, 2009 21:33 ]
Aha i dodam, że wysprzęglik też rozwaliło od tych drgań.
_________________
"Walduś, pamiętaj cycu..."
 
 
 
Dam-Kam 




Pomógł: 38 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1182
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Sro Wrz 09, 2009 19:45   

Rowan napisał/a:
15kkm temu(2 lata)
eee... to ona zardzewiałe i dlatego się posypała ;) ja mam swojego 2 lata i 7 miesięcy a natłukłem nim już ~71kkm :lol:
 
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 16:41   

To się dołączę do tematu. :smile:

Może ktoś się spotkał się z objawem piszczenia ok. 1s w trakcie uruchamiania silnika, a dokładnie w momencie kiedy rozrusznik odpuszcza kręcić kołem zamachowym. Przeglądałem internet i doszukałem się że może to być również objaw padającej dwumasy. Co Wy na to?
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 17:18   

z tego co czytam sami dislowcy w tym temacie sie o dwumasie wypowiadaja, czyzby moment obrotowy je tak zalatwial? A wiec ja majac benzyne w turbo tez powinienem drżeć? Mam 83 tys przebiegu z czego od kupna 20 zrobilem sam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Koło dwumasowe?
markozalko Rover serii 75, MG ZT 18 Pią Lut 11, 2011 08:51
markozalko
Brak nowych postów [R75] Koło dwumasowe
hubizx Rover serii 75, MG ZT 8 Sro Sty 26, 2011 11:37
hubizx
Brak nowych postów [R75] Koło dwumasowe
denirok Rover serii 75, MG ZT 77 Pią Sie 26, 2016 08:10
Pieta
Brak nowych postów [R75] koło dwumasowe
Owca1911 Rover serii 75, MG ZT 2 Pią Lip 11, 2014 10:11
SeniorA
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [R75] Koło dwumasowe.
Damian92 Rover serii 75, MG ZT 5 Sob Paź 27, 2012 16:36
apples



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink