Forum Klubu ROVERki.pl :: Renowacja czarnego lakieru
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Renowacja czarnego lakieru
Autor Wiadomość
bzet 



Dołączył: 03 Lip 2018
Posty: 9



Wysłany: Wto Lip 03, 2018 12:43   Renowacja czarnego lakieru

Jak w temacie, obecny lakier ma na aucie jakieś kilkanaście lat. Chciałbym przywrócić jego dawny blask, głęboki kolor. Nie jest to żaden metalik, tylko normalnie czarny lakier. Chciałem zapytać o opcje, jakie mam do dyspozycji i która z nich daje najlepszy efekt?
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Lip 03, 2018 12:43   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Nagash 




Dołączył: 05 Lip 2017
Posty: 87
Skąd: Baczyn

Rover 75

Wysłany: Sro Lip 04, 2018 00:51   

Wszystko zależy od tego, jaki masz budżet i co chcesz osiągnąć. Wg mnie, zanim targniesz się na pełną korektę, warto zrobić delikatną polerkę.

Co będziesz potrzebował:

1. Mycie
a) szampon samochodowy - jakiś budżetowy koncentrat wystarczy
b) piana aktywna - o ile masz myjkę ciśnieniową albo ręczną
c) APC + pędzelek - tu polecam Red Devil Shining Garage, robisz do atomizera roztwór 1:8
d) Glinka - jakaś lepsza, niż z K2, bo się rozpada w wodzie
e) IPA - alkohol propylowy do odtłuszczania
f) coś do usuwania asfaltu i smoły, np. prickbort

Jedziesz myjką, potem piana aktywna, myjka, ręcznie szamponem z użyciem jakiejś rękawicy/dobrej gąbki z marketu, najlepiej na dwa wiadra, tzn. w jednym moczysz gąbkę, w drugim płuczesz.

Zanim piana ścieknie lecisz atomizerem z APC po samochodzie, czyścisz pędzelkiem zakamarki, potem myjka. Suszysz. Pryskasz prickbrotem, patrzysz jak smoła i asfalt złażą, powtarzasz operację do skutku ;) Potem znowu myjesz. Na koniec lecisz glinką - tutaj jako lubrykatu musisz użyć wody z szamponem z atomizera. Po zebraniu syfu glinką z lakieru przelatujesz IPA - po prostu pryskasz roztworem 1:1 z atomizera na mikrofibrę i przecierasz :)

Jak masz suchy lakier, to robisz polerkę "na dobry początek", czyli potrzebujesz:

1. maszynę polerską, chyba, że masz w bicepsie 60 siłe i kondycję jak hiszpański byk, to kupujesz gąbkę tricolour :D
2. Pad polerski, sugeruję 125 mm, jakiś medium, jesli chodzi o twardość
3. Meguiar’s Ultimate Compound - tym będziesz polerował ;)
4. Wosk na zabezpieczenie

Oklejasz elementy plastikowe i uszczelki taśmą malarską, większe powierzchnie dzielisz na mniejsze, walisz na pad nieco UC i przejeżdżasz ;) Co jakiś czas przecieraj IPA i kontroluj, czy nie doszło do przedarcia lakieru. W przypadku UC, które jest dość delikatne, raczej to się nie zdarza, ale lepiej mieć to pod kontrolą.

Po wszystkim przetrzyj auto IPA, żeby usunąć resztki pasty, myjesz, suszysz, woskujesz :)

Na pierwszy rzut powinno wystarczyć. Różnica powinna być zabójcza, ale na cuda się nie nastawiaj - w zależności od ilości przejazdów padem usuniesz tylko te mniejsze ryski i przebarwienia.

Do bardziej zaawansowanej zabawy potrzebowałbyś innego arsenału past do cięcia lakieru i usuwania hologramów, ale to już sam zobaczysz, jak poczujesz się po opisanym zabiegu.
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3423
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Sob Lip 07, 2018 06:32   

jeszcze deironizer bym do listy dołożył, np adbl vampire liquid, nalot z rdzy psuje końcowy efekt
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
YOBACK 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lut 2016
Posty: 170
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Sob Lip 07, 2018 21:45   

Tutaj masz wszystko co mogę powiedzieć. Na innym forum zrobiłem fotorelację z pełnego procesu - możesz podejrzeć:
https://kosmetykaaut.pl/topic/12477-audi-q7-2017-quattro-s-line-granatowy/?page=1

Masz tam wyjaśnione wszystkie kroki, co i jak, możesz zobaczyć jak to się robi profesjonalnie i jaki jest efekt końcowy. Człowiek ma wyskoczyć z butów i szczękę zostawić na podłodze :D

Specjalnie stworzyłem tą relację jak najbardziej przystępną dla początkujących, dodałem wieeele informacji apropo każdego kroku w czyszczeniu i odszczurzaniu takiego auta. Polecam lekturkę :)

W razie czego zapraszam na Dolny Śląsk ;)
 
 
Nagash 




Dołączył: 05 Lip 2017
Posty: 87
Skąd: Baczyn

Rover 75

Wysłany: Nie Lip 08, 2018 23:21   

Oooo, YOBACK, zacny temat! ;)
 
 
Grzegorz33 



Dołączył: 23 Lis 2018
Posty: 1
Skąd: Poznań



Wysłany: Pią Lis 23, 2018 09:40   

Znakomity artykuł, sam osobiście nie mam aż tyle cierpliwości żeby samemu to robić. Wolę zlecić to profesjonalistą którzy się znają na rzeczy.
 
 
Prescenn 



Dołączył: 09 Wrz 2018
Posty: 10



Wysłany: Sro Gru 05, 2018 10:26   

YOBACK napisał/a:
Tutaj masz wszystko co mogę powiedzieć. Na innym forum zrobiłem fotorelację z pełnego procesu - możesz podejrzeć:
https://kosmetykaaut.pl/topic/12477-audi-q7-2017-quattro-s-line-granatowy/?page=1


Świetny artykuł dzieki na link, naprawdę pomocna sprawa!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Renowacja Felg
MarioNH Tuning wizualny 12 Pon Maj 11, 2009 17:38
michone
Brak nowych postów [ALL] Renowacja dywaników
kezmanq Tuning wizualny 10 Wto Paź 01, 2013 14:43
tomi_zog
Brak nowych postów [All] Renowacja skóry
FatMatic Tuning wizualny 45 Nie Sty 17, 2016 13:33
Harry
Brak nowych postów [ALL R i MG] Renowacja i malowanie felg
maniaq Tuning wizualny 50 Pią Gru 11, 2009 16:15
niuton
Brak nowych postów [R 200 ALL] Listwy chromowane na zderzakach - renowacja?
Botanix Tuning wizualny 25 Pią Kwi 02, 2010 08:12
jaro12



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink