Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] lusterka elektryczne
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] lusterka elektryczne
Autor Wiadomość
zedziczek 



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 497



Wysłany: Sob Kwi 23, 2016 18:19   

dawidd napisał/a:
A ma ktoś fotki jak wygląda składane lusterko - tak żebym wiedział na co zwrócić uwagę na szrocie?


najłatwiej i najszybciej rozpoznać po dodatkowym przycisku na panelu tu masz zaznaczone żółtym kołem
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Kwi 23, 2016 18:19   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Sob Kwi 23, 2016 19:41   

Lusterka możesz skladac nie posiadając pamięci foteli...
_________________
75 Red Edition
 
 
wellman 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 28 Lis 2013
Posty: 934
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Sob Kwi 23, 2016 20:37   

Zamykaniem lusterek steruje wyłącznie ten panel, którego zdjęcie załączył zedziczek. Jeśli nie masz pod boczkami wtyczek, to konieczne będzie dosztukowanie przewodów z tego przełącznika do lusterka kierowcy i dalej do wtyczki między drzwiami a karoserią, a następnie między karoserią a drzwiami po stronie pasażera i dalej do drugiego lusterka. Przewody między wtyczkami od drzwi powinny być na miejscu. Ostatnio ten temat przerabiałem u siebie - gra i buczy. :-)

Natomiast w połączeniu ze SMAC teoretycznie możliwe jest włączenie opuszczania lusterka po wrzuceniu wstecznego. W RAVE nie widzę różnicy między okablowaniem lusterek i SMAC dla V8 (gdzie ta funkcja była) i naszych R75, więc to pewnie kwestia elektroniki lub oprogramowania.
_________________
"Mówisz, że możesz - to możesz. Mówisz, że nie możesz - to nie możesz.
Więc sobie wybierz."
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3427
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Sob Kwi 23, 2016 21:06   

wellman napisał/a:
Zamykaniem lusterek steruje wyłącznie ten panel,
ktoś pisał ze da się ustawić żeby lusterka zamykały sie po zgaszeniu auta - prawda to ?Czy może zawsze trzeba ręcznie przyciskać zamknij-otwórz ?
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
wellman 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 28 Lis 2013
Posty: 934
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Sob Kwi 23, 2016 21:17   

dawidd, nic o tym nie wiem, w TOAF-ie takiej opcji też nie widziałem. Teoretycznie - skoro SMAC w V8 potrafi sterować silniczkiem od położenia szkła - pewnie i to jest możliwe, wysłać po zapłonie sygnał do sterownika lusterek, żeby otworzył, a przy włączeniu zapłonu - zamknął. Tylko czy taka funkcja jest dostępna od ręki? Nie wiem.

Na razie cieszę się samym składaniem/rozkładaniem za pomocą przycisku. :-)
_________________
"Mówisz, że możesz - to możesz. Mówisz, że nie możesz - to nie możesz.
Więc sobie wybierz."
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3427
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Sob Kwi 23, 2016 21:23   

wellman, powiedz jeszcze czy kupiłeś panel z tym przyciskiem czy przerabiałeś ten bez przycisku?Te panele sterujące elektronikę maja taka sama, a różnią sie tylko maskownica z wycięciem na przycisk??

[ Dodano: Sob Kwi 23, 2016 21:23 ]
niejaki krzych pisał w tym wątku o składaniu po zapłonie
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=42781
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
wellman 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 28 Lis 2013
Posty: 934
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Sob Kwi 23, 2016 22:44   

dawidd, udało mi się kupić panel. W ArtBizar mieli i to nawet kilka sztuk, więc może nadal są.

Wcześniej zastanawiałem się nad przeróbką zwykłego panelu, któremu poza wycięciem w maskownicy i przyciskiem brakuje jeszcze przekaźnika TB2-160 (jakby ktoś chciał to mam kilka sztuk, są dość trudno dostępne) i kilku rezystorów.

Plan był taki, żeby kupić drugi panel i przeszczepić z niego brakujące elementy, do tego wykorzystać z niego przycisk od blokady tylnych szyb i umieścić go w miejscu brakującego przycisku składania. No i oczywiście całość uwieńczyć przekaźnikiem.

Nie było mi jednak dane tej drogi przetrzeć, skoro dostępny był gotowy przełącznik - poszedłem na łatwiznę! :P

Nie wiem czy niejaki krzych przetestował już to rozwiązanie. Istotnie jest możliwe - mamy przecież napięcie po zapłonie i mamy chwilowe podtrzymanie napięcia po wyłączeniu. Nie jest to jednak opcja dostępna "od ręki". Trzeba by zrobić prosty układ, który podawałby napięcie tylko tak długo, jak będzie potrzebne, czyli po zamknięciu/otwarciu się wyłączył. Sama kolumna z silniczkiem od składania ma już w sobie stycznik, który po "wykryciu" większego obciążenia (po dotarciu do punktu krańcowego) przerywa obwód, ale myślę, że wypadałoby dla bezpieczeństwa zrobić to porządnie.
_________________
"Mówisz, że możesz - to możesz. Mówisz, że nie możesz - to nie możesz.
Więc sobie wybierz."
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10897
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 00:00   

Steruje przycisk z panelu sterowania szybami. One się nie składają automatycznie, tylko elektrycznie.
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3427
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 17:21   

wellman, a powiedz czy rozbierałeś lusterka elektryczne i zwykle - czy jest możliwość dołożenia do zwykłych silniczka do zamykania i otwierania? Ktos w jakimś watku wspominał o silniczku z volvo s60 jak dobrze pamiętam, ale nie wiem czy chodziło o zamykanie czy o regulacje szkła

[ Dodano: Nie Kwi 24, 2016 17:21 ]
powiedz jeszcze ile dales za przełącznik? Znalazłem ne ebay, ale za 60 funtow , wiec odpada. Tu tez fotki obu przełączników z bliska jak by ktoś chciał przerobić swój: http://www.the75andztclub...owerfold&page=2
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
wellman 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 28 Lis 2013
Posty: 934
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 17:24   

dawidd, nie wiem jak w poliftach - tam jest podobno zupełnie inny szkielet w lusterku i inna podstawa, ale w przedlifcie spokojnie tak zrobisz. Sam w ten sposób składałem. :-)

Ożeniłem podstawy i ramiona wraz z lusterkami EU z silniczkami z lusterek UK. W przypadku lewego lusterka dałem silniczek z prawego UK i pasuje od razu idealnie. W przypadku prawego konieczna jest mała rzeźba, ale to góra kilkanaście minut roboty i gotowe. :-)

Do tego w podstawach, które nie były do składania lusterek przystosowane trzeba w wolny otworek obok silniczka wkręcić np. śrubkę, żeby pełniła funkcję "ogranicznika".

Myślę, że z Volvo to pewnie będzie chodziło o silniczek do regulacji lusterka. Ewentualnie nawet jeśli miałby pasować sam silniczek od składania (mamy chyba taki sam jak w jakimś BMW) to nie masz do niego tej kolumienki-obudowy z zębatkami i przekaźnikiem, który sam zatrzymuje silnik po wykryciu oporu.

Zatem w przypadku przedlifta najszybciej (polowałem rok :P ) poszukać lusterek UK i pobawić się w składanie tego do kupy z elementami oryginalnych lusterek EU.

[ Dodano: Nie Kwi 24, 2016 17:24 ]
ArtBizar za niesfatygowany przełącznik zaśpiewał 250 zł, więc jeszcze na granicy przyzwoitości.
_________________
"Mówisz, że możesz - to możesz. Mówisz, że nie możesz - to nie możesz.
Więc sobie wybierz."
 
 
karolj 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 534



Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 17:53   

dawidd napisał/a:
Ktos w jakimś watku wspominał o silniczku z volvo s60 jak dobrze pamiętam, ale nie wiem czy chodziło o zamykanie czy o regulacje szkła


Nie wiem czy to nie byłem ja. Kiedyś gdzieś wyczytałem, że silniczki w przedliftowych lusterkach są takie same jak w Volvo.

U siebie mam polifty składane, jak porównywałem z moimi nieskładanymi, to trochę rzeźby by tam było, żeby wsadzić, ale nie jest to niemożliwe. Głównie trzeba przerobić mocowanie do podstawy, bo w składanych jest to przykręcane 3 wkrętami, a w nieskładanych jest po prostu sprężyna i zaciśnięta sprężystą zapinką osadczą.

Co do sterowania, to można wykombinować coś swojego, bo jest bardzo proste. Po prostu podaje się napięcie na lusterko i ono się składa/rozkłada. Samo też przestaje jechać, mimo ciągle przyłożonego napięcia. Zmiana polaryzacji powoduje jazdę w drugą stronę i tak samo się zatrzymuje bez konieczności wyłączania zasilania. Ja akurat nie kombinowałem, bo trafiłem na przełącznik z funkcją składania ;)

Aha, jeszcze jedno. Nie wiem czy we wszystkich poliftach tak jest, ale u mnie nie było wiązki do pociągnięcia. Trzeba przerzucić dwa przewody do drugiego lusterka.
Kable dokładałem w kostce w drzwiach, trzeba dokupić konektorki MQS F063 i MQS M063. Te konektorki tak w ogóle występują w większości kostek w naszym aucie. Nie polecam tego lutować. Sprawdza się tylko zaciskarka.
 
 
wellman 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 28 Lis 2013
Posty: 934
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 17:58   

karolj, no i właśnie. W poliftach widać, że byłoby więcej roboty.

Przedliftowe lusterka nieskładane mają - poza tym bolcem ograniczającym - identyczne mocowanie co składane, a i na ten "stoper" przewidziany jest już otwór w podstawie, więc wystarczy coś tam odpowiednio długiego umieścić. :-)
_________________
"Mówisz, że możesz - to możesz. Mówisz, że nie możesz - to nie możesz.
Więc sobie wybierz."
 
 
sknerko 




Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 18:03   

wellman, a te silniczki itd to włożyłeś z poliftowych czy z przedliftowych lusterek
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
wellman 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 28 Lis 2013
Posty: 934
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 18:06   

sknerko, z przedliftowych. Z poliftowych by chyba nawet nie pasowały.
_________________
"Mówisz, że możesz - to możesz. Mówisz, że nie możesz - to nie możesz.
Więc sobie wybierz."
 
 
dawidd 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 3427
Skąd: Czestochowa/Radomsko



Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 21:24   

wellman napisał/a:
Natomia st w połączeniu ze SMAC teoretycznie możliwe jest włączenie opuszczania lusterka po wrzuceniu wstecznego. W RAVE nie widzę różnicy między okablowaniem lusterek i SMAC dla V8 (gdzie ta funkcja była) i naszych R75, więc to pewnie kwestia elektroniki lub oprogramowania
wellman, a masz 100% pewność ze w v8 to rzeczywiście było fabrycznie? Bardzo mnie ciekawi ta opcja i nie wiem za co sie złapać żeby to uaktywnić
_________________
Ekspresy do kawy, serwis 504602363
mój MG ZR160: https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=108158
 
 
wellman 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 28 Lis 2013
Posty: 934
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 21:36   

dawidd, nie mam, ale tak jak ktoś wspomniał wcześniej w innym temacie, też o tym jakiś czas temu czytałem w brytyjskim forum.

Wydaje się to logiczne, bo podobnie (opuszczaniem lusterka ma rządzić SMAC poprzez to, że zapamiętuje pozycje lusterka analogicznie do tego jak zapisuje pozycję fotela) ten mechanizm jest rozwiązany w BMW np. E38/39 z "analogowym" sterowaniem lusterek i - z tego co zdążyłem się zorientować w przynajmniej kilku popularnych modelach innych marek.
_________________
"Mówisz, że możesz - to możesz. Mówisz, że nie możesz - to nie możesz.
Więc sobie wybierz."
 
 
karolj 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 534



Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 21:39   

Ciekawe jak jest zrealizowane sprzężenie zwrotne z informacją o położeniu lustra... W naszych lusterkach nie ma żadnych czujników (chyba, że występują też inne). Da się niby wyczaić ile silnik DC zrobił obrotów analizując przebieg na zasilaniu, ale nie podejrzewam, że nasze sterowniki to robią.

A jeśli nie ma sprzężenia zwrotnego, to raczej słaba opcja, jeśli lusterko się opuści a potem wróci, ale nie dokładnie tam gdzie było.
 
 
wellman 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 28 Lis 2013
Posty: 934
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 23:31   

W sumie im bardziej się w temat wgłębiam, czytam jak to w BMW zrobili, tym mocniej wątpię, że to jednak jest możliwe "fabrycznie".

O ile sterowanie szybami odbywa się za pomocą BCU, a DDM (przełącznik szyb/lusterek) tylko wysyła sygnał, o tyle już w przypadku składania i sterowania pozycją lusterek DDM działa autonomicznie.

Nie widzę za bardzo możliwość, żeby jakoś sterować tym z zewnątrz. Musiałby albo być jakiś mod w przewodach do wtyczki prawego lusterka, albo DDM musiałby dostać i zinterpretować sygnał z BCU na przewodzie, którym normalnie wysyła komendy dot. szyb, a to raczej niemożliwe (choć niby w RAVE ta linia jest Input/Output).

Natomiast wg. rimmerbros elementy takie jak lusterka elektrycznie składane, przełączniki szyb są te same w V8 i u nas, więc to nie ma wpływu... chyba, że czegoś jeszcze nie wiemy, albo po prostu tego tam nigdy nie było.
_________________
"Mówisz, że możesz - to możesz. Mówisz, że nie możesz - to nie możesz.
Więc sobie wybierz."
 
 
MaciejGdz 



Dołączył: 13 Kwi 2016
Posty: 16



Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 23:41   

A nie łatwiej by było podłączy zamykanie lusterek do zamka drzwi tam też daje tylko sygnał jakiś przekaźnik tylko dorzucic przy sterowniku od zamka i miałbyś otwieranie lusterek z pilota taka tylko moja sugestia :D
 
 
wellman 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 28 Lis 2013
Posty: 934
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Nie Kwi 24, 2016 23:51   

MaciejGdz, ale my tu już teraz rozmawiamy o automatycznym przechylaniu w dół wkładu lusterka pasażera po wrzuceniu wstecznego. :P

Samo zamykanie/otwieranie składanego lusterka już zostało mniej-więcej opanowane. ;-)
_________________
"Mówisz, że możesz - to możesz. Mówisz, że nie możesz - to nie możesz.
Więc sobie wybierz."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Lusterka elektryczne
arkads Rover serii 75, MG ZT 8 Sro Mar 30, 2011 18:21
Piotrass
Brak nowych postów [R75] Lusterka elektryczne
piochu1 Rover serii 75, MG ZT 16 Sro Paź 24, 2012 18:14
mirekbuk120
Brak nowych postów [R75] Zewnętrzne lusterka elektryczne a podgrzewane
SirCarlos Rover serii 75, MG ZT 10 Sob Gru 11, 2010 17:50
Warager
Brak nowych postów [R75] Elektryczne fotele
Linkoln60 Rover serii 75, MG ZT 3 Sro Paź 16, 2019 20:10
kalafior
Brak nowych postów [R75] Szyby elektryczne
gagadrago Rover serii 75, MG ZT 12 Pon Maj 04, 2009 22:51
SeniorA



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink